Ухвала суду № 50502928, 09.09.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2015
Номер справи
815/61/15
Номер документу
50502928
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 вересня 2015 р.м.ОдесаСправа № 815/61/15

Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Єфіменко К. С.

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого Золотнікова О.С.,

суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,

при секретарі Мадюді В.В.,

за участю позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 травня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області та Реєстраційної служби Комінтернівського районного управління юстиції в Одеській області (треті особи: садівниче товариство «Пограничник» та ОСОБА_2) про визнання дій протиправними, скасування розпорядження та реєстрації речового права на земельну ділянку, -

В С Т А Н О В И В:

У січні 2015 року ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Комінтернівської районної державної адміністрації Одеської області (далі Комінтернівська РДА Одеської області) та Реєстраційної служби Комінтернівського районного управління юстиції в Одеській області (далі РС Комінтернівського РУЮ в Одеській області). З урахуванням уточнень позовних вимог позивач просив:

- визнати протиправними дії та скасувати розпорядження Комінтернівської РДА Одеської області від 29 березня 2012 року № 422/А-2012 в частині надання дозволу на виготовлення технічної документації однієї із шести осіб, якій належить земельна ділянка, зареєстрована за кадастровим номером НОМЕР_1;

- визнати протиправними дії РС Комінтернівського РУЮ в Одеській області та скасувати реєстрацію речового права, зареєстрованого органом державної реєстрації прав Міністерства юстиції України у Комінтернівському районі Одеської області за фізичною особою на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_1 (т. 1 а. с. 109-112).

В обґрунтування позову зазначалось, що позивач є членом садівничого товариства «Пограничник» (далі СТ «Пограничник») з 2011 року. Рішенням виконкому Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області від 17 грудня 1992 року за № 108 та рішенням господарського суду Одеської області від 21 листопада 2008 року визнано право постійного користування земельною ділянкою площею 13,7 га за СТ «Пограничник». 02 квітня 2009 року Комінтернівською РДА Одеської області прийнято розпорядження за № 560/н-2009, яким дозволено СТ «Пограничник» розробку містобудівного обґрунтування розміщення садівничого товариства на площі орієнтовно 13,7 га за межами населеного пункту на території Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області. Розпорядженням Комінтернівської РДА Одеської області від 29 березня 2012 року № 422/А-2012 надано, зокрема, дозвіл на виготовлення технічної документації одній з шести осіб, яка не є членом СТ «Пограничник», та якій належить земельна ділянка, зареєстрована за кадастровим номером НОМЕР_1, яка згідно інформації кадастрової карти України співпадає з земельною ділянкою по АДРЕСА_1 СТ «Пограничник» на підставі містобудівного обґрунтування розміщення земельних ділянок СТ «Пограничник» на території Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області. У грудні 2013 року Реєстраційною службою Комінтернівського РУЮ Одеської області проведено державну реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку за ОСОБА_2. На думку позивача, розпорядження Комінтернівської РДА Одеської області від 29 березня 2012 року у вказаній частині та зазначені реєстраційні дії є протиправними та підлягають скасуванню.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 22 травня 2015 року відмовлено ОСОБА_1 у задоволенні позовних вимог.

Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням, ОСОБА_1 в апеляційній скарзі зазначає, що при вирішенні справи судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, а також порушено норми матеріального та процесуального права. Так, судом не прийнято до уваги, що гр. ОСОБА_2 не являється і ніколи не був членом СТ «Пограничник», а відведення земельної ділянки останньому проводилось не на вільній земельній ділянці, а на земельній ділянці, яка використовується позивачем, як членом СТ «Пограничник», внаслідок чого позивач втратив не лише право на приватизацію земельної ділянки, а й саму земельну ділянку. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постановленого по справі судового рішення з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог у повному обсязі. Апелянт також просить додатково визнати неправомірними та скасувати документ, яким було неправомірно надано позитивний висновок щодо клопотання ОСОБА_2 до Комінтернівської РДА Одеської області, та розпорядження названого відповідача від 18 листопада 2011 року № 1800/А-2011.

В запереченнях на апеляційну скаргу начальник РС Комінтернівського РУЮ в Одеській області просить залишити оскаржене судове рішення в частині заявлених до реєстраційної служби позовних вимог без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, виступ позивача в підтримку апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про необхідність її часткового задоволення.

Судом встановлено, що за позивачем згідно рішення загальних зборів СТ «Пограничник» від 07 жовтня 2011 року закріплено земельну ділянку № 7, загальною площею 0,06 га, по вулиці Лиманній в СТ «Пограничник», СМ «Вапнярський», на землях Фонтанської сільської ради (т. 1 а. с. 134).

Розпорядженням Комінтернівської РДА Одеської області від 29 березня 2012 року № 422/А-2012 затверджено, серед іншого, проект землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки ОСОБА_2 загальною площею 0,06 га для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту) та передано останньому у власність названу земельну ділянку (т. 1 а. с. 115-116).

23 грудня 2013 року Реєстраційною службою Комінтернівського РУЮ Одеської області проведено державну реєстрацію права власності на вказану земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 за ОСОБА_2 (т. 1 а. с. 159).

Згідно інформації кадастрової карти України зареєстрована за ОСОБА_2 земельна ділянка співпадає з земельною ділянкою по АДРЕСА_1 СТ «Пограничник» на підставі містобудівного обґрунтування розміщення земельних ділянок СТ «Пограничник» на території Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.

Розглядаючи та вирішуючи справу по суті в частині позовних вимог про визнання протиправними дій та скасування розпорядження Комінтернівської РДА Одеської області від 29 березня 2012 року № 422/А-2012, суд першої інстанції виходив з того, що даний спір є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів.

Проте, з таким висновком суду першої інстанції погодитись не можна.

Так, відповідно до частин 1 та 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно ч. 2 ст. 4 названого Кодексу юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Частиною 1 ст. 17 Кодексу встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.

Пунктами 1 та 7 ст. 3 Кодексу визначено, що справа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Статтею 80 Земельного кодексу України встановлено, що суб'єктами права власності на землю є: громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.

За змістом статей 2 та 5 названого Кодексу органи місцевого самоврядування та органи державної влади при здійсненні повноважень власника землі є рівноправними суб'єктами земельних відносин.

У даній справі Комінтернівська РДА Одеської області, реалізуючи право розпорядження земельною ділянкою, відповідно до ст. 5 Земельного кодексу України має рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею, тобто є рівноправним суб'єктом земельних відносин. У спірних відносинах їх учасники не підпорядковані один одному, а відтак Комінтернівська РДА Одеської області при винесенні оскарженого розпорядження від 29 березня 2012 року № 422/А-2012 владних управлінських функцій не здійснювала.

Таким чином, спори, предметом яких є перевірка правильності формування волі однієї зі сторін стосовно розпорядження землею та передачі відповідних прав на неї, розгляду за правилами КАС України не підлягають. У разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність чи оренду (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації), подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.

Аналогічну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду України від 11 листопада 2014 року у справі № 21-493а14 та від 09 грудня 2014 року у справі № 21-308а14. Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України такий висновок Верховного Суду України має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.

На підставі ч. 1 ст. 203 КАС України постанова суду першої інстанції скасовується в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно статтями 155 і 157 цього Кодексу.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Із врахуванням викладеного, апеляційний суд приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі в частині позовних вимог про визнання протиправними дій та скасування розпорядження Комінтернівської РДА Одеської області від 29 березня 2012 року № 422/А-2012, оскільки вказані вимоги підлягають розгляду в порядку, визначеному нормами Цивільного процесуального кодексу України.

Вирішуючи справу в частині позовних вимог про визнання протиправними дій РС Комінтернівського РУЮ в Одеській області та скасування реєстрації за фізичною особою речового права на земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_1, суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що реєстраційні дії вчинені відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України.

Так, правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації, та їх обтяжень визначені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до ч. 1 ст. 8 названого Закону орган державної реєстрації прав, зокрема, проводить державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмовляє у їх реєстрації.

Згідно пунктам 1 та 2 ч. 2 ст. 9 Закону державний реєстратор встановлює відповідність заявлених прав і поданих документів вимогам законодавства, а також відсутність суперечностей між заявленими та вже зареєстрованими правами на нерухоме майно та їх обтяженнями, зокрема: відповідність обов'язкового дотримання письмової форми правочину та його нотаріального посвідчення (у випадках, встановлених законом); відповідність повноважень особи, яка подає документи на державну реєстрацію прав та їх обтяжень; відповідність відомостей про нерухоме майно, наявних у Державному реєстрі прав та поданих документах; наявність обтяжень прав на нерухоме майно, зареєстрованих відповідно до вимог цього Закону; наявність факту виконання умов правочину, з якими закон та/або договір (угода) пов'язує можливість проведення державної реєстрації виникнення, переходу, припинення прав на нерухоме майно або обтяження таких прав; приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову в державній реєстрації, про її зупинення, внесення змін до Державного реєстру прав.

Частиною 4 названої статті Закону визначено, що державний реєстратор самостійно приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або відмову в такій реєстрації.

Статтею 15 Закону встановлено, що державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:

- прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

- встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

- прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації;

- внесення записів до Державного реєстру прав;

- видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону;

- надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.

На момент виникнення спірних правовідносин процедура проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав визначалися Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703.

Як встановлено матеріалами справи, 04 грудня 2013 року ОСОБА_2 звернувся до Реєстраційної служби Комінтернівського РУЮ в Одеській області для державної реєстрації права власності на нерухоме майно. До заяви було додано відповідні документи, необхідність надання яких передбачена Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, а саме:

- розпорядження Комінтернівської РДА Одеської області від 29 березня 2012 року за № 422/А-2012 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки ОСОБА_2 загальною площею 0,06 га для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту);

- список громадян, яким надаються у власність земельні ділянки для ведення садівництва на території Фонтанської сільської ради (за межами населеного пункту) Комінтернівського району Одеської області;

- витяг з Державного земельного кадастру за № НВ-5100377112013 про земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_1;

- кадастровий план земельної ділянки з умовними позначеннями;

- відомості про Державного кадастрового реєстратора, який склав кадастровий план земельної ділянки (т. 1 а. с. 201-205).

За таких обставин, апеляційний суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 разом із заявою було надано до Реєстраційної служби Комінтернівського РУЮ в Одеській області усі передбачені чинним на момент виникнення спірних правовідносин Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень документи, які необхідні для прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, що виключає можливість задоволення вимог позивача про визнання протиправними дій РС Комінтернівського РУЮ в Одеській області та скасування реєстрації речового права, зареєстрованого органом державної реєстрації прав Міністерства юстиції України у Комінтернівському районі Одеської області 23 грудня 2013 року за ОСОБА_2 на земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1.

Оскільки судом першої інстанції в частині позовних вимог до РС Комінтернівського РУЮ в Одеській області повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції на підставі ст. 200 КАС України залишає оскаржену постанову окружного адміністративного суду у названій частині без змін.

Відповідно до ч. 4 ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції не може розглядати позовні вимоги, що не були заявлені в суді першої інстанції.

На підставі наведеної норми процесуального закону, апеляційний суд позбавлений права розглянути викладені в апеляційній скарзі позивача додаткові вимоги про визнання неправомірними та скасування документу, яким було надано позитивний висновок щодо клопотання ОСОБА_2 до Комінтернівської РДА Одеської області, та розпорядження названого відповідача від 18 листопада 2011 року № 1800/А-2011.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 203, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд, -

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 травня 2015 року в частині позовних вимог ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Комінтернівської РДА Одеської області та скасування розпорядження Комінтернівської РДА Одеської області від 29 березня 2012 року № 422/А-2012 в частині надання дозволу на виготовлення технічної документації однієї із шести осіб, якій належить земельна ділянка, зареєстрована за кадастровим номером НОМЕР_1, скасувати, а провадження у справі у названій частині закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України, роз'яснивши позивачу право на звернення з позовом в порядку цивільного судочинства.

В іншій частині постанову Одеського окружного адміністративного суду від 22 травня 2015 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.

Повний текст ухвали складено 14 вересня 2015 року.

Головуючий: О.С. Золотніков

Судді: Ю.В. Осіпов

В.О. Скрипченко