Справа №2-а-4039/08
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2008 року 12 год. 19 хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Шевчук С.М. за участю секретаря судового засідання Анікушин В.М. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивач: представник Комісаров І.Д. (копія довіреності в матеріалах справи);
відповідач: голова кооперативу Головайчук В.А.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Державної екологічної інспекції в Рівненській області до Житлово-будівельного кооперативу “Мелодія” про стягнення збитків в сумі 1520,00 грн., суд,-
В С Т А Н О В И В :
Державна екологічна інспекція в Рівненській області звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом про стягнення збитків, заподіяних внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 1520,00 грн. з Житлово-будівельного кооперативу “Мелодія”.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення, які повністю співпадають з позицією, що викладена в позовній заяві.
Голова Житлово-будівельного кооперативу “Мелодія” в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив та пояснив, що дійсно мав місце факт зрізання верби в населеному пункті (м. Рівне, вул. Мірющенка, 41) в кінці зими – на початку весни 2008 року. Вказав, що зрізане дерево було нахилене, заважало проїзду автомобілів. Рішення про зрізання дерева приймалося на зборах кооперативу. Відповідач не знав про необхідність отримання спеціального дозволу на зрізання дерева. Просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані ними письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об’єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення повністю.
Суд виходив з наступного.
Відповідно до п.п. 3, 4 Порядку видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 2006 р. N 1045, видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу міської, селищної, сільської ради на підставі ордера. Підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява юридичної чи фізичної особи про видалення зелених насаджень.
11 березня 2008 року інспектором Державної екологічної інспекції в Рівненській області Махаринцем М.Є. в ході проведення перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства житлово-будівельним кооперативом “Мелодія” в присутності голови кооперативу Головайчука В.А. було встановлено факт порушення природоохоронного законодавства – здійснення порубки (без ордера на знесення зелених насаджень) в населеному пункті одного сиро ростучого дерева (верби) в діаметрі біля кореня 60 см. По даному факту складено акт про порушення природоохоронного законодавства (а.с.4), один примірник якого отримав голова ЖБК “Мелодія” Головайчук В.А.
З пояснень голови ЖБК “Мелодія” Головайчука В.А., викладених в акті від 11.03.208 року та наданих в судовому засіданні вбачається, що факт зрізання одного сиро ростучого дерева (верби) без отримання відповідного рішення та ордера дійсно мав місце.
Акт про порушення природоохоронного законодавства відповідачем не оскаржувався.
Відповідно до ст. 69 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 8 квітня 1999 р. N 559 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2001 р. N 1789) затверджено такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної внаслідок знищення або пошкодження дерев і чагарників.
Відповідно до вказаної постанови, позивачем проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, які заподіяні внаслідок знищення дерева верби до ступеня припинення росту, що знаходилося по вул. Мірющенка, 41 в м.Рівне (а.с.5). Згідно вказаного розрахунку, розмір відшкодування становить 1520 грн.
З метою безпосереднього врегулювання спору, позивач звернувся до відповідача з претензією від 14.04.2008 року № 749/08 на суму 1520 грн. (а.с.7, 8). Вказана претензія відповідачем була відхилена (а.с.9).
Відповідно до п. “з” ч. 1 ст. 20 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належить подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
А відтак, позовні вимоги обґрунтовані та підлягають до задоволення в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,–
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Державної екологічної інспекції в Рівненській області задоволити повністю.
2. Присудити до стягнення з Житлово-будівельного кооперативу “Мелодія” (м. Рівне, вул. Мірющенка, 41, р/р 326001300116064, код ЄДРПОУ 22568876 Укрсоцбанк, м. Рівне, МФО 333012) на користь стягувача – Державної екологічної інспекції в Рівненській області (33028, м. Рівне, вул. Толстого, 20, код ЗКПО 34950307) збитків, заподіяних внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 1520,00 грн. (одна тисяча п’ятсот двадцять гривень), які перерахувати за такими реквізитами: р/р 33113331700002 в УДК в м.рівне, код ЗКПО 22586331, МФО 833017, код платежу 24062100).
3. Видати виконавчий лист після набрання, відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, постановою законної сили в порядку, визначеному частиною 1 статті 258 КАС України.
4. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
5. Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі – з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М.Шевчук
Повний текст постанови складено 28.10.2008 року.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя С.М.Шевчук