Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. ОСОБА_1, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
=====
УХВАЛА
"21" жовтня 2014 р.Справа № 927/1456/14
За позовом прокурора Талалаївського району Чернігівської області
вул. Чапаєва, 10, смт. Талалаївка, Чернігівська область, 17200
в інтересах держави
В особі: Чернігівської обласної державної адміністрації,
вул. Шевченка, 7, м. Чернігів, 14000
Третя особа на стороні Позивача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Державна інспекція сільського господарства в Чернігівській області
вул. Коцюбинського, 41-А, м. Чернігів, 14000
до Відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Обрій"ЛТД,
вул. Науменка, 42, с. Харькове, Талалаївський район, Чернігівська область, 17270
Предмет спору: про стягнення шкоди 37575,34 грн. та зобов' язання звільнити самовільно зайняті земельні ділянки
Суддя І.В. Кушнір
ПРЕДСТАВНИКИ СТОРІН:
Від Позивача: не зявився.
Від Відповідача: ОСОБА_1, доручення №б/н від 03.04.2014
Від Третьої особи: ОСОБА_2, довіреність №010-08/1157 від 27.05.2013, завідувач юридичного сектору
У судовому засіданні прийняла участь старший прокурор відділу прокуратури м. Чернігова ОСОБА_3, службове посвідчення № 018694 від 22.07.2013.
У судовому засіданні присутня директор Комунального закладу "Чернігівський науково-методичний центр охорони культурної спадщини" Чернігівської обласної ради ОСОБА_4, посвідчення №б/н від 03.08.2013.
СУТЬ СПОРУ:
Прокурором Талалаївського району в інтересах держави в особі Чернігівської обласної державної адміністрації заявлено позов до Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма "Обрій" ЛТД, в якому Прокурор просить:
1) стягнути шкоду, заподіяну внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок у розмірі 37575,34 грн.;
2) зобов'язати звільнити самовільно зайняті земельні ділянки історико-культурного призначення загальною площею 9,2 га на території Чернецької сільської ради Талалаївського району та повернути вказані земельні ділянки Чернігівській обласній державній адміністрації.
Позовні вимоги обґрунтовані самовільним зайняттям та використанням ТОВ Агрофірма "Обрій" ЛТД земельних ділянок, що являються землями історико-культурного призначення для вирощування сільськогосподарських культур на території Чернецької сільської ради в порушення вимог ст.ст.125,126 Земельного Кодексу України.
До початку судового засідання на виконання вимог ухвали суду від 07.10.2014 від державного інспектора з контролю за використанням та охороною земель ОСОБА_5 надійшли письмові пояснення, які суд долучив до матеріалів справи.
У судовому засіданні прокурор на виконання ухвали суду від 07.10.2014 надала письмові пояснення, повідомивши наступне.
Спірні земельні ділянки на території Чернецької сільської ради Талалаївського району згідно форми державної статистичної звітності 6-ЗЕМ «Звіт про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності» рахуються як землі історико-культурного призначення.
Зазначена статистична звітність затверджена та введена в дію відповідно до статті 12 Закону України «Про державну статистику» наказом Держкомстату від 05.11.1998 № 377 «Про затвердження форм державної статистичної звітності з земельних ресурсів та Інструкції з заповнення державної статистичної звітності з кількісного обліку земель (форми NN 6-зем, 6а-зем, 6б-зем, 2-зем).
Підставою внесення даних про спірні землі історико-культурного призначення до форми 6 ЗЕМ були дані роздержавлення земель колишнього КСП « 14-річчя Жовтня». Згідно картографічних матеріалів роздержавлення земель, на території Чернецької сільської ради станом на 05.08.1994 знаходиться 14 археологічні памятки поселення та кургани (номери від 5062 до 5075).
За інформацією Чернігівської обласної інспекції по охороні памяток історії та культури спірні земельні ділянки (кургани та поселення) на території Чернецької сільської ради Талалаївського району були віднесені до обєктів культурної спадщини на підставі архівних даних.
Межі земельних ділянок історико-культурного призначення визначені у кадастровому плані земельної ділянки, який є невідємною частиною договору оренди кожної земельної ділянки.
У судовому засіданні директор КП "Чернігівський науково-методичний центр охорони культурної спадщини" Чернігівської обласної ради на виконання ухвали суду від 07.10.2014 надала письмові пояснення, зазначивши наступне.
Памятки археології на території Чернецької сільської ради Талалаївського району Чернігівської області (КСП « 14-річчя Жовтня») були нанесені на карту землекористування в одному примірнику і передані Чернігівському філіалу інституту землекористування.
Зазначені об'єкти були віднесені до земель історико-культурного призначення, відповідно до чинного на той момент Земельного законодавства. Чіткі та конкретні місця розташування, площі та межі кожного з цих об'єктів ніякими документами не визначалися. Попереджувальні та межові знаки, огорожі на місцевості не встановлювалися, оскільки вищезазначене пам'яткоохоронним законодавством не передбачено; передбачені законом охоронні дошки (знаки) також не встановлювалися, оскільки археологічне обстеження цих об'єктів не проводилося через повну відсутність цільового бюджетного фінансування. Дані об'єкти до Державного реєстру нерухомих пам'яток України не внесені, оскільки основні вимоги такого занесення є виготовлення облікової документації (паспорта, облікової картки, історичної довідки, акту технічного стану, фото). Разом з тим, програма паспортизації пам'яток Чернігівської області не була прийнята Чернігівською обласною радою і не фінансувалася.
Водночас відсутність облікової документації, відсутність визначених меж пам'ятки, охоронних знаків на їх території, не занесення пам'ятки до Державного реєстру нерухомих пам'яток України не може бути підставою для її знищення чи незаконного використання.
Будь-які відводи земельних ділянок у межах об'єктів культурної спадщини підлягають обов'язковому погодженню з органом виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини. Натомість розглядувані земельні ділянки не пройшли такого погодження.
І, якщо оранка території поселень дозволяється на глибину не більш 0,2-0,3 метри і не призводить до їх знищення, то оранка курганів повністю нівелює їх насипи, знищує орієнтири, руйнує поховальні споруди та впускні поховання.
На виконання вимог ухвали суду від 07.10.2014 представник Відповідача надав письмові пояснення зазначивши, що земельні ділянки, які належать на праві власності фізичним особам, орендуються ТОВ Агрофірмою «Обрій ЛТД» та межують із спірними земельними ділянками історико-культурного призначення на місцевості не відведені, межові знаки не встановлені. Всі земельні ділянки приватної власності, що розташовані на території Чернецької сільської ради обробляються товариством єдиним масивом.
Враховуючи неподання відділом Держземагенства у Талалаївському районі витребуваної інформації та необхідність витребування додаткових доказів, суд приходить до висновку про необхідність відкладення розгляду справи.
Суд вважає за необхідне попередити сторони про процесуально встановлений двомісячний строк розгляду справи (ст. 69 ГПК України) в межах якого можуть бути задоволені клопотання сторін та повідомити сторони про можливість представлення інтересів юридичної особи уповноваженим представником за довіреністю або керівником підприємства. Неявка уповноважених представників сторін, керівників не є перешкодою для розгляду справи по суті за наявними у справі матеріалами.
Керуючись п.2,3 ч.1 ст.77, ст.86 Господарського процесуального Кодексу України, суд, -
У Х В А Л И В:
1. Розгляд справи відкласти і призначити на 04 листопада 2014 року на 11 год. 00 хв.
2. Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою:
14000, м. Чернігів, проспект Миру 20, кімната № 21.
3. Зобов'язати Прокурора, Позивача та Відділ Держземагенства у Талалаївському районі (17200, Чернігівська область, смт. Талалаївка, вул. Леніна, 5) надати письмове пояснення з відповідним нормативно-правовим обґрунтуванням та доданням відповідних письмових доказів:
·коли конкретно, ким, на яких правових та фактичних підставах було складено та затверджено проект роздержавлення земель КСП « 14-річчя Жовтня»;
·яким Кодексом чи Законом, що регулює земельні правовідносини, чинним станом на момент вищевказаного складення та затвердження, в т.ч. на 05.08.1994, передбачалася така підстава для встановлення або зміни виду цільового призначення землі з відповідним внесенням цих даних до державного земельного кадастру, як дані про роздержавлення земель колишніх КСП;
·чи були взагалі внесені саме до державного земельного кадастру (відповідно до чинного та попередніх Земельних кодексів), а не до державної статистичної звітності (відповідно до Закону України «Про державну статистику»), спірні земельні ділянки саме як землі історико-культурного призначення, якщо так, то ким, коли та на якій правовій та фактичній підставах, якщо ні навести письмові причини;
·ким, в якому порядку, на підставі якого нормативного акту та фактичних документів визначалося місце розташування, зовнішній вигляд, межі та площі спірних земельних ділянок на наданій Прокурору Відділом Схемі поділу земельних часток (паїв) колишнього КСП 14 річчя Жовтня на території Чернецької сільської ради Талалаївського району;
·що означає у письмовому поясненні Прокурора фраза «межі земельних ділянок історико-культурного призначення визначені у кадастровому плані земельної ділянки, який є невідємною частиною договору оренди кожної земельної ділянки» і чим визначений саме такий порядок визначення меж земельних ділянок історико-культурного призначення.
4. Зобовязати Третю особу надати письмове пояснення:
·яким нормативно-правовим актом на момент видачі державних актів на право власності на земельні ділянки, розташовані навколо спірних земельних ділянок історико-культурного призначення, була визначена можливість видачі таких актів без виділення земельної ділянки в натурі на місцевості та без встановлення відповідних межових знаків.
5. Зобовязати Відповідача надати:
·фотографії виду на місцевості спірних земельних ділянок історико-культурного призначення.
6. При направленні у судове засідання уповноважених представників, останнім мати оригінал та належним чином завірену копію довіреності, а також документ, що посвідчує особу (паспорт); у разі явки керівника організації - належним чином завірену копію наказу про призначення на посаду, документ, що посвідчує особу (паспорт), та установчі документи.
7. Попередити всіх осіб, від яких витребувані відповідні письмові інформація та докази, що згідно ст.382 Кримінального кодексу України, злочином визнається умисне невиконання вироку, рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню.
Також звернути увагу сторін на те, що відповідно до п. 5 ст. 83 ГПК України господарський суд має право стягувати в доход державного бюджету з винної сторони штраф до 1700 грн. за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на сторону.
Суддя І.В. Кушнір