ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
Автономна Республіка Крим, 95000, м.Сімферополь, вул. К.Маркса, 18, к. 404
ПОСТАНОВА
Іменем України
17.10.2006
Справа №2-26/12494-2006А
Суддя господарського суду АР Крим Проніна О. Л. розглянувши матеріалиадміністративної справи 17.10.2006р. у судовому засіданні, що почалося в 09:50 за участю секретаря судового засідання Котешко Л. Л.,
За участю представників:
Від позивача – Нагібов А. М., довіреність від 21.07.2006р.
Від відповідачів - 1) Васильова Є. С., довіреність від 23.12.2005р. №01/4302; 2) Ніколаєва Л. О., посвідчення №3
За участю третіх осіб – 1) не з’явився; 2) Дємідов О. М., довіреність від 21.07.2006р.
ухвалив постанову по справі №2-26/ 12494-2006А у 10:15
За позовом Кримського Республіканського об’єднання інвалідних організацій спілки організацій інвалідів України (95006, м. Сімферополь, вул. Проїзна, 32, код ЄДРПОУ 13780198)
До відповідачів 1) Фонду майна АР Крим (м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17, код ЄДРПОУ 00036860)
2) Головного управління капітального будівництва при Раді Міністрів АР Крим (95001, м. Сімферополь, вул. Леніна, 17)
За участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору:
1) Відкрите акціонерне товариство «Побутова хімія» (м. Сімферополь, вул. Генерала Васильова, 29)
2) Управління капітального будівництва Кримського Республіканського об’єднання інвалідних організацій спілки організацій інвалідів України (95006, м. Сімферополь, вул. Р. Люксембург, 34/33)
Про визнання протиправною бездіяльності та спонукання до виконання певних дій
Сутність адміністративної справи:
Позивач звернувся до господарського суду АР Крим із позовною заявою та просить визнати бездіяльність Фонду майна АР Крим, Головного управління капітального будівництва при Раді Міністрів АР Крим в частині нездійснення прийому-передачі об’єкту незавершеного будівництва 142-квартирного житлового будинку в мікрорайоні 12-А «Схил» (№58 – по ГП) у м. Сімферополі протиправною, зобов’язати Фонд майна АР Крим та Головне управління капітального будівництва при Раді Міністрів АР Крим здійснити прийом-передачу об’єкту незавершеного будівництва 142-квартирного житлового будинку в мікрорайоні 12-А «Схил» (№58 – по ГП) у м. Сімферополі шляхом оформлення відповідного акту прийому-передачі та зобов’язати Головне управління капітального будівництва при Раді Міністрів АР Крим укласти із Кримським Республіканським об’єднанням інвалідних організацій спілки організацій інвалідів України договір про передачу права замовника-інвестора на завершення будівництва об’єкту незавершеного будівництва 142-квартирного житлового будинку в мікрорайоні 12-А «Схил» (№58 – по ГП) у м. Сімферополі.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує положеннями Постанови Кабінету Міністрів АР Крим від 31.01.2000р. №168, яким було затверджено «Положення про порядок передачі права на завершення зупинених будівництвом об’єктів житла», відповідно п. 7 якого визначено, що передача права замовника-інвестора на закінчення будівництва об’єктів здійснюється на підставі договору між замовниками -інвесторами. Зазначене право було передано позивачу з дійсного спору Постановою Ради Міністрів АР Крим від 26.07.2005р. №312 «Про передачу права замовника-інвестора на закінчення зупинених будівництвом об’єктів житла», прийнятого у виконання Постанови Верховної Ради АР Крим від 16.02.2005р. №1199-4/05 «Про питання управління майном, яке належить АР Крим».
Ухвалою господарського суду АР Крим від 13.07.2006р. по справі №2-26/12494-2006А до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору було залучено Управління капітального будівництва Кримського Республіканського об’єднання організацій спілки організацій інвалідів України.
Перший відповідач на позовних вимогах заперечує та у відзиві на позов зазначив, що відповідно Порядку передачі майна, яке належить АР Крим, затвердженого Постановою Верховної Ради АР Крим від 21.06.2000р. №1233-2/2000, передача майна, яке належить АР Крим із сфери управління одного республіканського органу виконавчої влади до сфери управління іншого республіканського органу виконавчої влади здійснюється комісією. Крім того, відповідач - Фонд майна АР Крим зазначив, що Наказом Головного управління капітального будівництва при Раді Міністрів АР Крим від 06.10.2005р. №185 «Про прийняття об’єктів незавершеного будівництва» створена комісія з приймання об’єкту до сфери управління Головного управління капітального будівництва при Раді міністрів АР Крим. Проте, під час проведення дій з інвентаризації майна виникли певні розбіжності стосовно джерел фінансування та балансової вартості об’єкту, у зв’язку з чим, на час розгляду спору у судовому порядку не було досягнуто згоди щодо вищенаведених питань й не був, відповідно складений акт прийому-передачі.
Другий відповідач на позовних вимогах заперечує з мотивів, викладених у відзиві на позов. Так, Головне управління капітального будівництва при Раді Міністрів АР Крим зазначило, що дії, які ГУ КБ при Раді міністрів АР Крим зобов’язано було виконати, ним були виконані, зокрема, виданий наказ №185 від 06.10.2005р., за яким була створена відповідна комісія. Складені акти інвентаризації та прийому-передачі, балансового розподілення, тощо, які були передані позивачу з дійсного спору для підписання за накладною.
Проте, судом була досліджена вказану накладну й суд дійшов висновку, щодо безпідставності тверджень другого відповідача стосовно повного та своєчасного виконання своїх обов’язків, оскільки зазначені документи були передані лише 07.09.2006р., тобто після надання позову до господарського суду АР Крим. Таким чином, на час звернення позивача із адміністративним позовом другим відповідачем не надано заперечень щодо позовних вимог із визнання протиправною бездіяльності органу виконавчої влади, до яких віднесений, зокрема, другий відповідач.
Іншим доказом, за яким, на думку другого відповідача, спростовуються твердження позивача з дійсного спору щодо бездіяльності Головного управління капітального будівництва при Раді міністрів АР Крим був лист від 30.08.2005р. вих. № 074/1294 на адресу Фонду майна АР Крим щодо того, що Управління капітального будівництва при Раді міністрів АР Крим просить Фонд майна АР Крим доручити відповідним службам Фонду майна АР Крим підготовку та укладення із ГУ КБ при Раді міністрів АР Крим договору на передачу повноважень з управління майном.
Перша третя особа письмових поясненнях по суті спору суду не надала.
Друга третя особа у письмових поясненнях по суті спору вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Розгляд справи відкладався у порядку ст. 150 КАС України.
Заслухавши представників сторін, дослідивши докази по справі, суд встановив:
26.07.2005р. Радою міністрів АР Крим була прийнята Постанова «Про передачу прав замовника-інвестора на завершення зупинених будівництвом об’єктів житла», відповідно якої з метою забезпечення житлом громадян із обмеженими фізичними можливостями, військовослужбовців та прирівняних до них категорій громадян, ліквідаторів аварії на Чорнобильської АЕС та осіб, до них прирівняних, молоді, відповідно Постанови Кабінету Міністрів України №168 від 31.01.2000р. «Про порядок передачі прав на завершення зупинених будівництвом об’єктів житла», у виконання п. 5 Постанови Верховної Ради АР Крим від 16.02.2005р. №1199-4/05 «Про питання управління майном, яке належить АР Крим»,а також відповідно Положення про порядок управління майном, яке належить АР Крим або передано в її управління, затвердженим Постановою Верховної Ради АР Крим від 21.04.1999р. №459-2/99, та відповідно Положення про порядок передачі майна, яке належить АР Крим, затвердженого Постановою Верховної Ради АР Крим від 21.06.2000р. №1233-2/2000.
Відповідно п. 1 Резолютивної частини Постанови Ради міністрів АР Крим від 26.07.2005р. № 312 було ухвалено передати об’єкт незакінчений будівництвом – 142-квартирний житловий будинок в мікрорайоні 12-А «Схил» (58 по ГП) у м. Сімферополі, який не увійшов у процесі приватизації до статутного фонду ВАТ «Побутова хімія», та який належить АР Крим, із сфери управління Фонду майна АР Крим до сфери управління Головного управління капітального будівництва при Раді міністрів АР Крим.
Згідно п. 2.1 Резолютивної частини Постанови Ради міністрів АР Крим від 26.07.2005р. № 312 було вирішено передати до Управління капітального будівництва Кримського Республіканського об’єднання інвалідних організацій Спілки організацій інвалідів України строком на 3 роки право замовника – інвестора на незакінчені будівництвом об’єкти, а саме: 142-квартирний житловий будинок 12-А «Схил» (№58 по ГП) у м. Сімферополі. Крім того, згідно п. 2.2 резолютивної частини Постанови було вирішено передбачити у договорі на передачу прав замовника-інвестора умови можливого співфінансування закінчення будівництва об’єкту за рахунок коштів бюджету АР Крим, які виділяються на будівництво та придбання житла пільговим категоріям громадян (військовослужбовцям та прирівняним до них громадян, інвалідів-сліпим, інвалідам-глухим, тощо та інш.), строки закінчення будівництва об’єкту та порядок визначення збудованого житла або компенсації витрат учасникам будівництва пропорційно їх дольової участі у спорудженні об’єкту, строки звітності та здійснення контролю за їх виконанням умов зазначеного договору.
У виконання Постанови Ради міністрів АР Крим від 26.07.2005р. №312 «Про передачу прав замовника-інвестора на закінчення зупинених будівництвом об’єктів житла» Головним управлінням капітального будівництва при Раді Міністрів АР Крим був виданий наказ №185 від 06.10.2005р. «Про прийом об’єктів незавершеного будівництва», відповідно якого було вирішено створити комісію з прийому об’єкту незавершеного будівництвом 142-квартирного житлового будинку в мікрорайоні 12-А «Схил» (12 по ГП) у м. Сімферополі, який не увійшов до статутного фонду ВАТ «Побутова хімія» та належить АР Крим, із сфери управління Фонду майна АР Ким до сфери управління Головного управління капітального будівництва при Раді міністрів АР Крим. Згідно вказаного наказу було вирішено зобов’язати комісію приступити до роботи 07.10.2006р.
Отже, відповідно до п.п. 11,12,14 та 15 Положення «Про передачу майна, яке належить АР Крим» №1233-2/2000 від Фонду майна АР Крим Головному управління капітального будівництва при Раді Міністрів АР Крим передача закріпленого за підприємством об’єкту незавершеного будівництвом відбувається за вартістю об’єкту, який передається, при цьому, вартість майна визначається за відомостями бухгалтерського обліку або шляхом експертної оцінки. Крім того, вказаним Положенням встановлено, що передача майна проводиться комісією, яка має бути створена у місячний строк з дати прийняття рішення про передачу об’єкту, яка має у свою чергу провести роботу з питань передачі об’єкту незавершеного будівництвом, направити у трьохденний строк після затвердження Акту прийому-передачі до Фонду майна АР Крим, який у свою чергу має направити такий акт до органу, який прийняв рішення про передачу об’єкту.
Згідно п. 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.01.2000р. №168 «Про порядок передача права на закінчення зупинених будівництвом об’єктів житла» передача права замовника-інвестора здійснюється на підставі договору з зобов’язанням подальшого пропорційного розподілу будованого житла між ними та іншими учасниками (інвесторами) будівництва відповідно до їх витрат.
У договорі мають передбачатися умови фінансування, термін завершення будівництва об’єкта та порядок розподілу збудованого житла або компенсації витрат учасникам будівництва пропорційно їх пайовій участі у спорудженні цього об’єкта. До договору додається акт робочої комісії, в якому на підставі відповідних документів попереднього замовника-інвестора зазначаються технічний стан об’єкта, обсяги, вартість виконаних робіт, витрат, непридатних для використання чи експлуатації матеріалів, виробів, конструкцій та устаткування.
При цьому, згідно п. 8 Постанови від 31.01.2000р. №168 вартість виконаних робіт, витрат визначається з урахуванням коригування відповідно до вартості непридатних для використання чи експлуатації матеріалів, виробів, конструкцій, устаткування та приводиться у відповідність з цінами на момент укладення договору за індексами зміни вартості будівництва, які надаються Держбудом.
Проте, відповідачами з дійсного позову під час розгляду справи не надано доказів з виконання наказу №185 від 06.10.2005р. «Про прийом об’єктів незавершеного будівництва», належних доказів з передачі зупиненого будівництвом об’єкту, проведення його оцінки у встановленому законом порядку.
У зв’язку з вищенаведеним, суд критично ставиться до висновків Фонду майна АР Крим щодо того, що передача майна не відбулася через виникнення розбіжностей стосовно джерел фінансування та балансової вартості зупиненого будівництвом об’єкту, оскільки суду не надано доказів, які б свідчили про наявність у відповідачів наміру врегулювати спір, в тому числі й в позасудовому порядку.
Відповідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України до завдань адміністративного судочинства віднесено, зокрема, захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів місцевого самоврядування при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень або шляхом оскарження бездіяльності суб’єктів владних повноважень. При цьому у справах з оскарження бездіяльності суб’єктів владних повноважень, суд має перевірити підстави, межі повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, використання повноважень з метою, якою таки повноваження надані, а також, з’ясувати обставини, щодо дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення (або ухилення від його прийняття). Крім того, судом має бути перевірена своєчасність, тобто дотримання суб’єктом владних повноважень розумних строків при прийнятті рішення (або ухиленні від його прийняття).
При цьому, відповідно п. 11 ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України під розумним строком слід розуміти - найкоротший строк розгляду і вирішення питання, достатній для надання своєчасної відповіді.
Крім того, суд не може погодитися із висновком Головного управління капітального будівництва при Раді Міністрів АР Крим щодо того, що останній ніколи не мав повноважень замовника та інвестора, й, відповідно, не може передавати таки повноваження іншим, що знайшло своє відображення у листі Управління капітального будівництва при Раді Міністрів АР Крим від 20.07.2006р. вих. 918/074, через наступне.
Згідно Положенню про Головне управління капітального будівництва при Раді Міністрів АР Крим, затвердженому Постановою Верховної Ради АР Крим від 26.08.2005р. №388, Головне управління капітального будівництва при Раді Міністрів АР Крим відноситься до інших органів виконавчої влади в системі органів виконавчої влади АР Крим.
Відповідно до положень Постанови Верховної Ради АР Крим від 21.04.1999р. №459-2/99 про затвердження Положення «Про порядок управління майном, яке належить АР Крим або переданим у її управління» до суб’єктів управління майном, яке належить АР Крим, відносяться також міністерства, республіканські комітети та інші органи виконавчої влади АР Крим.
За такими обставинами, Головне управління капітального будівництва при Раді Міністрів АР Крим віднесено до органів, уповноважених управляти майном, яке знаходиться у власності АР Крим або було АР Крим передано відповідно до положень п. 5 Постанови Верховної Ради АР Крим від 16.02.2005р. №1199-4/05 «Про питання управління майном, яке належить АР Крим».
Судом не приймаються доводи Фонду майна АР Крим щодо того, що висновки позивача щодо бездіяльності Фонду майна АР Крим спростовуються тим, що Фондом майна АР Крим ведеться листування з вирішення питань стосовно джерел фінансування та балансової вартості об’єкту, оскільки у підтвердження своїх заперечень Фондом майна АР Крим доказів, які б свідчили про виконання Фондом майна АР Крим своїх зобов’язань або спроб вирішити певні питання, які виникли під час інвентаризації об’єкту, суду не надано.
Таким чином, відповідачами з дійсного спору протягом тривалого часу (із 06.10.2005р. з дати прийняття Головним управлінням капітального будівництва при Раді Міністрів АР Крим наказу №185 «Про прийом об’єктів незавершеного будівництва») не виконувалися передбачені діючим законодавством дії з інвентаризації, оцінки та передачі незавершеного будівництвом об’єкту, що порушує права та охоронювані законом інтереси позивача з дійсного спору.
Відповідно п. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про бездіяльність суб'єкту владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності своєї бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Проте, документально підтверджених відомостей щодо неможливості виконання дій, покладених на відповідачів з дійсного спору, або відомості щодо існування об’єктивних обставин, які унеможливлюють виконання відповідачами своїх обов’язків із урахуванням принципу розумності строків, суду під час розгляду справи відповідачами не надано.
За такими обставинами, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Вступна та резолютивна частини постанови оголошені у судовому засіданні 17.10.2006р.
Повний текст постанови складений та підписаний у порядку ст. 160, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України 19.10.2006р.
Приймаючі до уваги викладене, керуючись п. 4 ст. 157, ст. ст. 158, 159, 160, 161- 163, п. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –
П О С Т А Н О В И В :
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати бездіяльність Фонду майна АР Крим (м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17, код ЄДРПОУ 00036860), Головного управління капітального будівництва при Раді Міністрів АР Крим (95001, м. Сімферополь, вул. Леніна, 17) в частині нездійснення прийому-передачі об’єкту незавершеного будівництва 142-квартирного житлового будинку в мікрорайоні 12-А «Схил» (№58 – по ГП) у м. Сімферополі протиправною.
3. Зобов’язати Фонд майна АР Крим (м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 17, код ЄДРПОУ 00036860) та Головне управління капітального будівництва при Раді Міністрів АР Крим (95001, м. Сімферополь, вул. Леніна, 17) здійснити прийом-передачу об’єкту незавершеного будівництва 142-квартирного житлового будинку в мікрорайоні 12-А «Схил» (№58 – по ГП) у м. Сімферополі шляхом оформлення відповідного акту прийому-передачі.
4. Зобов’язати Головне управління капітального будівництва при Раді Міністрів АР Крим (95001, м. Сімферополь, вул. Леніна, 17) укласти із Кримським Республіканським об’єднанням інвалідних організацій спілки організацій інвалідів України (95006, м. Сімферополь, вул. Проїзна, 32, код ЄДРПОУ 13780198) договір про передачу права замовника-інвестора на завершення будівництва об’єкту незавершеного будівництва 142-квартирного житлового будинку в мікрорайоні 12-А «Схил» (№58 – по ГП) у м. Сімферополі.
5. Стягнути з державного бюджету України на користь Кримського Республіканського об’єднання інвалідних організацій спілки організацій інвалідів України (95006, м. Сімферополь, вул. Проїзна, 32, код ЄДРПОУ 13780198) 3,40 грн. судового збору.
Судом роз’яснено сторонам положення ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно якої Постанова суду, яка набрала законної сили, є обов’язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення.
Виконавчі документи видати після вступу Постанови в закону силу за заявою сторони.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, Постанова вступає в закону силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дійсну Постанову направити на адресу
Суддя Господарського суду
Автономної Республіки Крим Проніна О.Л.