Постанова № 5044347, 10.03.2009, Чистяківський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Торезький міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
10.03.2009
Номер справи
2-а-91/09
Номер документу
5044347
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№2-а-91/09

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 березня 2009 року Торезький міський суд Донецької області в складі :

головуючої-судді Чапланової О.М.

при секретарі Кононенко Л.І.

за участю: позивача ОСОБА_1

представника відповідача УПСЗН Касьянової І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Торезі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобов'язання виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007, 2008 роки, -

В С Т А Н О В И В :

16.12.2008 р. позивачка звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської Ради Донецької області (далі - УПСЗН), третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, в якому просила поновити їй строк звернення до суду за захистом порушених прав, зобов'язати УПСЗН виплатити їй недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007, 2008 роки в сумі 5756 грн. 01 коп.

14.01.2009 р. позивачка на зміну позовних вимог надала позов, в якому просить поновити їй строк для звернення до суду за захистом порушених прав, зобов'язати УПСЗН виплатити їй недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007, 2008 роки в сумі 3393 грн. 26 коп. Свої вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народилась дочка - ОСОБА_2, у зв'язку із чим вона перебуває на обліку в УПСЗН з 01.03.2006 року, як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до частини 1 ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції від 22.03.2001 р.) допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Відповідач виплачував допомогу не у повному розмірі. З урахуванням прожиткового мінімуму, затвердженого ЗУ „Про Державний бюджет на 2007 рік”, ЗУ „Про Державний бюджет на 2008 рік”, недоплата допомоги за період з 01 січня 2007 р. по 31 грудня 2007 р. склала 3265 грн. 50 коп., з 01 січня 2008 р. по 31 січня 2008 р. - 127 грн. 76 коп. Вона звернулася до відповідача з заявою про виплату їй недоотриманої допомоги, але їй було відмовлено. Про порушення своїх прав вона дізналася із засобів масової інформації наприкінці квітня 2008 р., але вона не мала можливості займатися цім питанням, оскільки у неї хворіла дитина. Вважає, що річний строк звернення до суду вона пропустила з поважних причин.

Позивачка просить поновити строк для звернення до суду за захистом порушених прав. Зобов'язати УПСЗН виплатити їй недоотриману щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 р. в сумі 3265 грн.50 коп., за 2008 р. в сумі 127 грн.76 коп., а всього - 3393 грн.26 коп.

 У судовому засіданні позивачка доповнила позовні вимоги і просить суд поновити їй строк звернення до суду за захистом порушеного права, визнати протиправними дії УПСЗН щодо відмови у здійсненні виплати їй допомогу по догляду за дитиною трьох років в розмірі, встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, за 2007 р. і за 2008 р., зобов'язати відповідача нарахувати і виплатити їй недоотриману щорічну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за 2007 р. в сумі 3265 грн.50 коп., за 2008 р. в сумі 127 грн.76 коп., а всього - 3393 грн.26 коп. Дала пояснення, аналогічні викладеним у позові, повністю підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити. Додатково пояснила, що вона являється матір'ю одиначкою, одна виховує двох дітей, часті хвороби дітей потребували її постійної присутності, тому вона не мала можливості ходити по інстанціях і своєчасно підготувати документи для звернення до суду за захистом порушеного права.

 Представник відповідача УПСЗН в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог. Заперечення мотивувала тим, що виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку здійснена у розмірах, визначених в 2007 році ПКМУ «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 11.01.2007 р. №13, у порядку, встановленому ПКМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 р. №1751, та ст. 56 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік», а в 2008 році новою редакцією ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”. Заборгованості з виплат не має. Наполягає на застосуванні судом при розгляді справи п.2 ст.99 КАСУ, яким встановлено річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи. Враховуючи викладене просить у задоволенні позовних вимог позивачці відмовити.

 Представник третьої особи ГУ ДКУ, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності та письмове заперечення на позов, в якому просив у задоволенні позовних вимог до ГУ ДКУ відмовити за їх безпідставністю.

Вислухавши позивача, представника відповідача УПСЗН, дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що позивачка ОСОБА_1 не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дитину - ОСОБА_2. 31 березня 2006 року позивачка подала до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області заяву про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку і УПСЗН їй була призначена така допомога починаючи з 31 березня 2006 року. Фактично позивачці відповідачем за 2007 і 2008 роки виплачена така допомога у розмірах:

- з 01.01.2007 р. - по 28.02.2007 р. - по 94 грн. 23 коп. щомісяця;

- з 01.03.2007 р. по 31.03.2007 р. - 217 грн.97 коп.;

- з 01.04.2007 р. по 30 .06.2007 р. - по 235 грн.97 коп. щомісяця;

- з 01.07.2007 р. по 31.07.2007 р. - 237 грн.41 коп.;

- з 01.08.2007 р. по 31.08.2007 р. - 239 грн.66 коп.;

- з 01.09.2007 р. по 31.10.2007 р. - по 104 грн.85 коп. щомісяця;

- з 01.11.2007 р. по 30.11.2007 р. - 107 грн.73 коп.;

- з 01.12.2007 р. по 31.12.2007 р. - 110 грн. 88 коп.;

- з 01.01.2008 р. по 10.01.2008 р. - 41 грн. 94 коп. (а.с.31).

Зідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року, затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Згідно із абз. 3 ч. 2 ст. 56 цього ж Закону, встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 ПКМУ від 11.01.2007 р. № 13 встановлено, що на виконання ст. 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується з метою створення належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини з урахуванням таких особливостей: допомога призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень (мінімальний розмір); для призначення допомоги у розмірі, що перевищує мінімальний, подається в установленому порядку довідка про середньомісячний сукупний дохід сім'ї, визначений згідно з методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан усіх членів сім'ї.

Згідно Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” втратило чинність, як таке, що визнано неконституційним.

Згідно ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків

Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній до 31.12.2007 року), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній з 01.01.2008 року і на час розгляду справи в суді), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Згідно ст. 23 вказаного Закону, рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.

Згідно п. 3 Прикінцевих положень цього ж закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Вирішуючи заявлені вимоги щодо поновлення строку звернення до суду за захистом порушених прав за період з 09 липня 2007 р. по 15.12.2007 р., який виходить за межі позовної давності відповідно до ст.99 КАС України, суд вважає, що вимоги позивачки у цієї частині підлягають задоволенню на підставі ст.ст.100, 102 КАС України. Позивачка звернулась із заявою про поновлення строку, навела причини його пропуску, пояснивши що вона не мала можливості своєчасно звернутись до суду за захистом порушеного права, оскільки вона являється матір'ю - одиначкою і виховує двох дітей без будь-якої допомоги. Часті хвороби дітей потребували її постійної присутності, тому вона не мала можливості ходити по інстанціях та своєчасно підготувати необхідні документи і звернутися у суд.

Суд вважає, що ці причини наведені позивачкою є поважними, що підтверджується доданими до позовної заяви документами: свідоцтвами про народження дітей позивачки, які є малолітніми і весь час потребують постійного материнського догляду, довідкою УПСЗН від 10.03.2009 р., з якої вбачається, що позивачка є матір'ю - одиначкою. Крім того, грошові зобов'язання держави щодо громадянина в світлі рішень Европейського суду з прав людини та Европейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розцінюються як власність громадянина, термін давності застосування до якої перевищує строк давності по адміністративним справам і в сукупності з вищевикладеним зумовлює поновлення позивачу терміну звернення до суду з вимогами щодо захисту своїх конституційних прав. Суд вважає, що заперечення відповідача проти поновлення позивачу даного строку є необґрунтованими.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги що стосуються виплати допомоги з 01 січня 2007 по 31 грудня 2007 року, суд виходить з того, що ч. 1 ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із законом України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року дію ч.1 ст. 15 зупинено на 2007 рік і ст. 56 цього Закону, встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” в частині зупинення на 2007 рік дії ч.1 ст. 15 ЗУ “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”  визнано неконституційним.

Відповідно до ст. 152 ч.2 Конституції України Закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, втрачають силу з дня ухвалення Конституційним судом рішення про їх неконституційність, а тому з 09.07.2007 р. відновлено дію ч. 1 ст. 15 ЗУ “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” в редакції, відповідно до якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років. З таких підстав, право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виникає за період з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Визначений Кабінетом Міністрів розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення неї 3-річного віку не відповідає вимогам ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), тому до спірних правовідносин суд застосовує акт вищої юридичної сили - Закон. Нарахування та виплата такої допомоги позивачці здійснювалася відповідачем у розмірі, значно нижчому за прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, який відповідно до ЗУ “Про Державний бюджет України на 2007 рік” становив: 1 січня 2007 р. - 434 гривні, з 1 квітня 2007 р.- 463 гривні, з 1 жовтня 2007 р. - 470 гривень на місяць. Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині щодо визнання дії УПСЗН щодо відмови у перерахунку допомоги по догляду за дитиною до трьох років в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 01 січня 2007 р. по 09 липня 2007 р. протиправними, зобов'язання УПСЗН виплатити позивачці недоотриману щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 січня 2007 р. по 09 липня 2007 р. не підлягають задоволенню. Позовні вимоги в частині щодо визнання дії УПСЗН щодо відмови у перерахунку допомоги по догляду за дитиною до трьох років в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 09 липня 2007 р. по 31.12.2007 р. протиправними, зобов'язання УПСЗН виплатити позивачці недоотриману щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 р. по 31.12.2007 р. підлягають задоволенню.

Визначаючи розмір недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яку відповідач зобов'язаний виплатити позивачеві, суд виходить з наступних розрахунків:

- з 09 липня 2007 року по 31.07.2007 р. (за 23 дня)- 463 грн. :31 х 23 = 343,52 грн. - 176,15 грн. (237,41 грн. :31 х23) = 167,37 грн.;

- за серпень 2007 р. - 463 грн. - 239 грн.66 коп. = 223,34 грн.;

- за вересень 2007 р. - 463 грн. - 104 грн. 85 коп.= 358,15 грн.;

- за жовтень 2007 р. - 470 грн. - 104 грн.85 коп. = 365,15 грн.;

- за листопад 2007 р. - 470 грн.- 107 грн. 73 коп. = 362,27 грн.;

- за грудень 2007 року - 470 грн. - 110 грн. 88 коп. = 359,12 грн.

всього 1835 грн. 40 коп.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги що стосуються виплати допомоги за період з 01 січня 2008 року по 10 січня 2008 року суд виходить з того, що нарахування та виплата такої допомоги відповідачем здійснювалася у відповідності до чинної редакції ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.

Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, враховуючи що позовні вимоги позивача задоволено частково у сумі 1835 грн. 40 коп., відповідно до задоволених вимог з місцевого бюджету м.Тореза на користь позивача слід стягнути: 18 грн.35 коп. (1835 грн. 40 коп. х1%= 18 грн.35 коп.).

Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, абз. 3 ч. 2 ст. 56, ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року, рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст. 5, 15, 23, п. 3 Прикінцевих положень Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, ПКМУ «Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми» від 11.01.2007 р. №13, ПКМУ «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» від 27.12.2001 р. №1751, ст.ст. 2, 8, 9, 10, 11, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 99, 100, 102, 104, 105, 158-163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з 09 липня 2007 року по 15 грудня 2007 року як пропущений з поважних причин.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року такими, що не відповідають вимогам Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, протиправними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, вул. Сизранцева, б. 76, ЄДРПОУ 25968041), здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка мешкає АДРЕСА_1, ідентифікаційний НОМЕР_1, виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 1835 грн. 40 коп.

Стягнути з місцевого бюджету м. Тореза на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 18 грн. 35 коп.

У задоволенні позовних вимог в іншій частині - відмовити.

Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 10 березня 2009 року.

Постанова буде виготовлена в повному обсязі 13 березня 2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуюча-суддя О.М. Чапланова