ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 вересня 2015 року письмове провадження № 826/9962/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві
треті особи Товариство з обмеженою відповідальністю «МСА»
про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві (надалі - відповідач, Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Шевченківського району РС ГУЮ у м. Києві), в якій просить:
- зобов'язати Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві «вчинити дії», а саме відновити достовірні відомості стосовно ТОВ «МСА» які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, щодо керівника ОСОБА_1 та щодо юридичної адреси товариства : 04211, АДРЕСА_1;
- визнати дії Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві за якими відповідач в супереч рішенням Адміністративних судів замінив достовірні відомості стосовно ТОВ «МСА» недостовірними - протиправними.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до рішень Окружного адміністративного суду міста Києва та Київського апеляційного адміністративного суду на відповідача покладено обов'язок щодо скасування вчинених раніше реєстраційних дій в часині керівника ТОВ «МСА» та юридичної адреси товариства, однак на час звернення до суду у Єдиному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців надалі містяться недостовірні відомості в частині керівника товариства замість потрібного - ОСОБА_1 значиться ОСОБА_2, а юридичною адресою товариства значиться : м. Київ, вул. Саксаганського, 133-А, що свідчить про протиправність дій відповідача, та перешкоджає позивачу, як керівнику ТОВ «МСА» вчиняти дії від імені товариства.
Представник відповідача проти позову заперечував, вважаючи, що ним у повній мірі виконано наявні судові рішення та відповідно внесено до ЄДР юридичних та фізичних - осіб підприємців записи про скасування попередніх реєстраційних дій.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ТОВ «МСА» заявлений позов підтримав у повному обсязі, в поясненнях зіслався на обставини викладені у позовній заяві.
В судовому засіданні 13.08.2015 позивач позовні вимоги підтримав, представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив, представник третьої особи ТОВ «МСА» позов підтримав, сторонами заявлено спільне клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Враховуючи викладене, суд ухвалив здійснити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив.
Відповідно до наявного в матеріалах справи Витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 11 серпня 2015 року стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю «МСА» за кодом ЄДРПОУ 32247745 в якості керівника товариства значиться ОСОБА_2, а місцем знаходження юридичної особи значиться : 01032, м. Київ, Шевченківський район, вул. Саксаганського, 133-А.
ОСОБА_1, будучи співзасновником Товариства з обмеженою відповідальністю «МСА», вважає такі відомості Єдиного державного реєстру недостовірними, а тому звернувся до суду із даним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з такого.
При прийнятті рішення по цій справі суд керується принципами адміністративного судочинства, зокрема принципом офіційного з'ясування всіх обставин у справі, відповідно до якого суд не обмежується тільки документами та заявами про докази, які внесені сторонами, а також здійснює дослідження обставин у справі за власною ініціативою, у т.ч. з метою реалізації завдань адміністративного судочинства.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 2 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" від 15.05.2003 року № 755-IV (надалі - Закон №755-IV), Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.
Згідно з ч. 1- ч.3 ст. 4 Закону №755-IV, Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру. Порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема: перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці; перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації; внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру; оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру. Зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ст. 5 Закону №755-IV, Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
У відповідності до ч. 2, ч. 4, ч. 5 ст. 19 Закону №755-IV , якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною керівника або осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміну зазначених осіб та/або примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) розпорядчого документа про їх призначення. Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вносяться у зв'язку із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про внесення змін до складу засновників (учасників) та один з документів, передбачених частиною третьою статті 29 цього Закону. Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вносяться у зв'язку із зміною місцезнаходження та/або найменування юридичної особи, утвореної на підставі модельного статуту, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про внесення таких змін. Якщо зміни до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, пов'язані із зміною статутного капіталу (статутного або складеного капіталу) юридичної особи, що діє на підставі модельного статуту, затвердженого Кабінетом Міністрів України, крім документів, передбачених частиною першою цієї статті, особа, уповноважена діяти від імені юридичної особи (виконавчого органу), додатково подає примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про такі зміни, а у разі зменшення статутного капіталу (статутного або складеного капіталу) юридичної особи, крім зазначених документів, додатково подається документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціальному друкованому засобі масової інформації відповідного повідомлення. Державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, якщо вони не передбачені частинами першою - третьою цієї статті. Документи, подані для внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, приймаються згідно з описом, копія якого видається (надсилається поштовим відправленням з описом вкладення) в день надходження документів заявнику з відміткою про дату їх надходження. Дата надходження документів про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі, вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
У відповідності до ч 1 ст. 31 Закону №755-IV, у разі постановлення судового рішення щодо скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи суд у день набрання законної сили судовим рішенням надсилає його юридичній особі - відповідачу для вжиття заходів до приведення установчих документів у відповідність із прийнятим судовим рішенням, а також державному реєстратору для внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи. Дата надходження відповідного судового рішення вноситься до журналу обліку реєстраційних дій.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що після отримання рішення суду про скасування рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або про визнання повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи Державний реєстратор повинен вчинити дії щодо внесення запису про судове рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.
Судом встановлено, що Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 04.09.2014 року у справі № 826/4855/14 за позовом ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Оболонського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю «МСА», ОСОБА_4, ОСОБА_3, про зобов'язання вчинити дії, позов задоволено у повному обсязі та скасовано реєстрацію в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесення змін до відомостей про товариство з обмеженою відповідальністю «МСА» (ЄДРПОУ 32247745), пов'язаних зі зміною керівника та осіб, що обираються (призначаються) до органу управління юридичної особи, або осіб, які мають право вчиняти дії від імені юридичної особи без довіреності, у тому числі підписувати договори, від 24.03.2014 року.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 08.12.2014р. у справі № 826/16568/14 за позовом ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Оболонського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю «МСА», про скасування реєстраційних дій, позов задоволено у повному обсязі, та крім іншого, скасовано реєстрацію в ЄДР, проведену реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Оболонського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві від 23.06.14 р. за реєстраційним номером: 10691050016000003 про зміну місцезнаходження ТОВ «МСА».
Крім того у справі № 826/16568/14 за позовом ОСОБА_1 до відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Оболонського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві, треті особи: товариство з обмеженою відповідальністю «МСА», про скасування реєстраційних дій Окружним адміністративним судом м. Києва 12.03.2015р. винесено додаткове рішення, яким також скасовано реєстрацію в ЄДР, проведену реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві від 16.09.2014 року за № 10741070019049920 про зміну керівника ТОВ «МСА».
Як свідчать наявні матеріали справи, вказані судові рішення набрали законної сили у відповідності до вимог ст.. 254 КАС України.
Відповідно до статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими для виконання всій території України.
Суд окремо звертає увагу, що відповідно до частини 2 статті 13 Закону України "Про судоустрій та статус суддів", Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Механізм ефективного судового захисту обумовлює у необхідних випадках застосування процедури примусового виконання рішень суду. Конституційний Суд України у Рішенні від 30 січня 2003 року № 3-рп/2003 у справі про розгляд судом окремих постанов слідчого та прокурора зауважив, що "правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах" (абзац десятий пункту 9 мотивувальної частини).
У Рішенні від 30 червня 2009 року № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Європейський суд з прав людини у рішенні від 7 травня 2002 року у справі "Бурдов проти Росії" визначив, що у контексті статті 6 Конвенції виконання судового рішення, прийнятого будь-яким судом, має розглядатися як складова "судового розгляду".
З огляду на це посилення судового контролю за виконанням судових рішень та наділення суду з цією метою правом накладати штрафні санкції є заходом для забезпечення конституційного права громадян на судовий захист.
Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 6 вересня 1978 року у справі "Класс та інші проти Німеччини", "із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури".
Аналогічна правова позиція закріплена у Рішенні Конституційного суду України від 13.12.2011 №17-рп/2011.
Як вже встановлено судом та не заперечується сторонами, Рішеннями Київського апеляційного адміністративного суму та Окружного адміністративного суду м. Києва, що набрали законної сили, скасовано усі реєстраційні дії, що проведені державними реєстраторами як Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Оболонського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві так і Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві з березня 2014 року, включаючи відомості про керівника товариства та юридичну адресу такого.
Суд звертає увагу, що вищезазначеними нормами права чітко передбачено, що рішення суду, яке набрало законної сили, підлягає виконанню, а не прийняттю до відома. Разом з тим, відповідно до наданого відповідачем Витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 11 серпня 2015 року стосовно Товариства з обмеженою відповідальністю «МСА» за кодом ЄДРПОУ 32247745, в Єдиному реєстрі на час вирішення даного спору по суті містяться відомості внесені записами, що скасовані у судовому порядку, як щодо керівника товариства так і стосовно його юридичної адреси, що свідчить про невиконання відповідачем рішень суду, що набрали законної сили.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги, щодо визнати протиправною бездіяльність Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців в Шевченківському районі Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві щодо не внесення до Єдиного реєстру достовірних даних стосовно ТОВ «МСА» на підставі рішень суду що набрали законної сили, а відтак суд приходить до переконання про необхідність зобов'язання відповідача відновити достовірні відомості стосовно ТОВ «МСА» які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, щодо керівника ОСОБА_1 та щодо юридичної адреси товариства : 04211, АДРЕСА_1.
В силу ч. 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно з частиною третьою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 69, 70, 71, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Зобов'язати Відділ державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві вчинити дії, а саме відновити достовірні відомості стосовно ТОВ «МСА» які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, щодо керівника ОСОБА_1 та щодо юридичної адреси товариства : 04211, АДРЕСА_1;
Визнати дії Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві за якими відповідач в супереч рішенням Адміністративних судів замінив достовірні відомості стосовно ТОВ «МСА» недостовірними - протиправними.
Судові витрати в сумі 73,08грн. присудити на користь ОСОБА_1 за рахунок Державного бюджету України.
Покласти на відповідний підрозділ Державної казначейської служби України виконання постанови суду в частині стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Шевченківського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя Р.О. Арсірій