Постанова № 50433691, 08.09.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.09.2015
Номер справи
826/13691/15
Номер документу
50433691
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

08 вересня 2015 року № 826/13691/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Ратуша» до Київської міської ради, Департаменту комунальної власності м. Києва за участю третьої особи - ТОВ «Скай груп» про визнання протиправними дій та скасування рішення,-

В С Т А Н О В И В:

З позовом до Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося товариство з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Ратуша» до Київської міської ради, Департаменту комунальної власності м. Києва за участю третьої особи - ТОВ «Скай груп» про визнання протиправними дій та скасування рішення, мотивуючи позовні вимоги тим, що рішення про передачу в оренду нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади міста Києва єдиним претендентам на право оренди є протиправним та підлягає скасуванню, оскільки при його прийнятті не було враховано двох заяв позивача (від 27.11.2012 р. та 07.08.2014 р.), не оголошено конкурс на право оренди нежитлового приміщення, застосовано процедуру передачі майна в оренду, не передбачену ст. 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», відповідачами прийнято до уваги неналежні документи від третьої особи, адже оцінка оренди проведена з порушенням, є заниженою та не враховує реальний стан нежитлового приміщення.

У позовній заяві позивач просить суд:

визнати незаконною бездіяльність відповідача-2, що полягає в: не оголошенні конкурсу на право оренди нежитлового приміщення за адресою Бессарабська площа, 2, загальною площею 144,2 кв. м.; не визначенні орендної плати як стартової під час процедури вивчення попиту на конкурсних засадах;

визнати незаконними дії відповідача-2, що полягають в: прийнятті неналежного висновку про вартість нежитлового приміщення за адресою м. Київ, Бессарабська площа, 2, площею 144.2 кв. м., складеного оцінювачем ОСОБА_1 та затвердженого 26.09.2014; складанні та поданні відповідачу-1 в особі постійній комісії Київради з питань власності інформації про укладання договору оренди з єдиним претендентом на право оренди третьою особою нежитлового приміщення за адресою м. Київ, Бессарабська площа, 2, площею 144.2 кв. м., викладеній у листі від 21.11.2014;

визнати незаконним рішення відповідача-1 від 11.06.2015 в частині про передачу в оренді третій особі нежитлового приміщення за адресою м. Київ, Бессарабська площа 2, площею 144 2 кв. м. та скасувати його;

зобов'язати відповідача-2 повторно оприлюднити оголошення про вивчення попиту на об'єкт оренди - нежитлового приміщення за адресою м. Київ, Бессарабська площа 2, площею 144.2 кв. м., та повідомити про це позивача у письмовому вигляді з повідомленням про вручення.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив суд їх задовольнити.

Представник Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) в судовому засіданні заперечував щодо задоволення позовних вимог, зазначивши, що Департамент та КМР діяли в межах повноважень та відповідно до процедури надання приміщень територіальної громади міста Києва в оренду, яка на території міста Києва регулюється Положенням про оренду майна територіальної громади міста Києва, затвердженим рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 р. №34/6250.

Представник Київської міської ради та представник ТОВ «Скай груп» в судове засідання не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до ч.6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи неявку представника відповідача та представника третьої особи в судове засідання, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.

Вирішуючи спір по суті, суд дійшов висновків про наступне.

Судом встановлено, що Київською міською радою 11.06.2015 р. відповідно до статей 760 - 763 Цивільного кодексу України, частини п'ятої статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 5 та 9 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", Положення про оренду майна територіальної громади міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22 вересня 2011 року N 34/6250, з метою ефективного використання нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади міста Києва та враховуючи, що за результатами вивчення попиту на кожен об'єкт оренди подано одну заяву, протокол засідання постійної комісії Київської міської ради з питань власності від 20 січня 2015 року N 22 прийнято рішення «Про передачу в оренду нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади міста Києва єдиним претендентам на право оренди» №637/1501.

Пунктом 2 даного рішення передбачено Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) укласти в установленому порядку договори оренди нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади міста Києва згідно з пунктом 1 цього рішення.

Незгода позивача із зазначеним рішенням зумовила його звернення до суду з даним адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, 27.11.2012 року до Департаменту надійшов лист від TOB «Юридична фірма «Ратуша» за підписом ОСОБА_2 щодо надання дозволу на оренду приміщень площею 144,00 кв. м на Бессарабській площі, 2 .

За результатами розгляду даного звернення, Департамент листом від 25.12.2012 року № 042/7/15-16806 повідомив TOB «Юридична фірма «Ратуша» про необхідність подання заяви та пакету документів, передбачених Положенням про оренду майна територіальної громади міста Києва, затвердженим рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 р. №34/6250, а саме: заяву про намір оренди майна із зазначенням платіжних реквізитів підприємства, установи та організації (балансоутримувачів), які є отримувачами орендної плати; інформацію про об'єкт оренди: адресу; загальну інформацію про об'єкт оренди (загальна площа приміщень, визначення поверху), викопіювання з поповерхового плану з визначенням об'єкта оренди; пропозиції щодо цільового використання; звіт про оцінку майна; розрахунок орендної плати за місяць оренди, підписаний керівником і головним бухгалтером підприємства, за яким закріплене майно на праві господарського відання чи оперативного управління; копія статуту або положення, річна фінансова звітність (форми N 1, 2, 3), виписка з Єдиного державного реєстру, копія ліцензії на здійснення юридичною особою окремого виду діяльності, якщо це передбачено законом (завірена заявником), довідка органу статистики про включення юридичної особи до ЄДРПОУ; довідка підприємства, за яким закріплене майно на праві господарського відання чи оперативного управління, про наявність у нього на балансі майна, що передається в оренду тощо.

Як повідомив відповідач, зазначені вище документи до Департаменту від позивача не надходили. Водночас, наведене не спростоване ТОВ «Юридична фірма «Ратуша», на підтвердження подання необхідних документів, передбачених додатком 2 Положення №34/6250 позивачем не надано належних доказів.

В той же час, судом встановлено, що до Департаменту комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 02.10.2014 р. звернулось ТОВ «Скай Групп» із заявою про надання в орендне користування нежитлові приміщення площею 144,2 кв.м. на Бессарабській площі, 2 для розміщення кафе, яке не здійснює продаж товарів підакцизної групи на термін 2 роки 364 дні.

Відповідно до п.1.1 Положення про оренду майна територіальної громади міста Києва, затвердженого Рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 р. N 34/6250 (чинне на момент звернення ТОВ «Скай Групп» із зазначеною заявою) об'єктами оренди за цим Положенням є: цілісні майнові комплекси комунальних підприємств, їх структурних підрозділів; майно, що не увійшло до статутних капіталів господарських товариств, створених у процесі приватизації (корпоратизації); нерухоме майно (будівлі, споруди, нежитлові приміщення) та інше окреме індивідуально визначене майно (інвентарний об'єкт або група інвентарних об'єктів).

Пунктом 3 Положення №34/6250 визначено, що орендарями майна територіальної громади міста Києва (далі - майна) можуть бути господарські товариства, створені членами трудового колективу комунального підприємства, його структурного підрозділу, інші юридичні особи та громадяни України, фізичні та юридичні особи іноземних держав, міжнародні організації та особи без громадянства.

Згідно з пп.4.5 Положення №34/6250 фізичні та юридичні особи, які можуть бути орендарями та бажають укласти договір оренди, надають документи згідно з переліком, що наведений у додатку 2 до цього Положення, до відповідного орендодавця для розгляду.

Відповідно до п.4.11 Положення №34/6250 відповідні орендодавці протягом п'яти робочих днів після закінчення терміну одержання висновків з урахуванням часу поштового обігу, а у випадках, коли розгляд заяви про оренду майна не потребує отримання висновків, протягом п'ятнадцяти робочих днів після дати її реєстрації розміщують в офіційних друкованих засобах масової інформації та офіційному веб-порталі Київської міської влади оголошення про намір передати майно в оренду або відмовляють в укладенні договору оренди і повідомляють про це заявнику.

Протягом 10 робочих днів після розміщення оголошення відповідний орендодавець приймає заяви про намір взяти в оренду відповідне майно. Заяви про намір взяти в оренду майно подаються в довільній формі.

Після закінчення строку приймання заяв відповідний орендодавець за погодженням постійної комісії Київради з питань власності протягом трьох робочих днів своїм розпорядчим документом ухвалює рішення за результатами вивчення попиту на об'єкт оренди. У разі, якщо подано лише одну заяву, конкурс на право оренди не проводиться і договір оренди нежитлових приміщень загальною площею до 100,00 кв. м включно укладається із заявником за погодженням постійної комісії Київради з питань власності, договір оренди нежитлових приміщень загальною площею більшою ніж 100,00 кв. м укладається із заявником за рішенням Київської міської ради. У разі надходження двох і більше заяв орендодавець оголошує конкурс на право оренди.

Як вбачається з матеріалів справи, Департаментом комунальної власності м. Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) після надходження заяви ТОВ «Скай Групп» від 02.10.2014 р. було розміщено оголошення в газеті Київської міської ради «Хрещатик» та на офіційному веб-порталі Київської міської влади «Про намір передати в оренду об'єкти, що належать до комунальної власності територіальної громади міста Києва» (газета від 17 жовтня № 152(4552) для вивчення попиту. Термін прийняття заяв 10 робочих днів з наступного дня після публікації.

За результатами вивчення попиту, заяв від юридичних та фізичних осіб, які бажають укласти договір оренди вищезазначених приміщень, у визначений Положенням термін, не надійшло, у тому числі і від TOB «Юридична фірма «Ратуша».

За таких обставин, у зв'язку з тим, що заяву про оренду майна подано лише одну, конкурс на право оренди не проводився, що вбачається правомірними діями з боку відповідачів.

Крім того, враховуючи, що площа нежитлового приміщення, заяву про оренду якого подано ТОВ «Скай Групп», складає понад 100 кв.м., правомірним є укладення договору оренди на підставі рішення Київської міської ради.

Станом на момент прийняття оскаржуваного рішення Київської міської ради «Про передачу в оренду нежитлових приміщень комунальної власності територіальної громади міста Києва єдиним претендентам на право оренди» №637/1501 від 11.06.2015 р. набрало чинності Положення про оренду майна територіальної громади міста Києва, затверджене рішенням Київської міської ради від 21.04.2015 р. N 415/1280 (далі - Положення №415/1280).

Так, відповідно до п.п. 5.7-5.8 Положення №415/1280 Департамент забезпечує рецензування звітів про оцінку майна та актів оцінки нерухомого майна відповідно до законодавства України.

Висновок про вартість майна або акт оцінки нерухомого майна за наявності позитивного загального висновку рецензента про відповідність такого звіту вимогам нормативно-правових актів з питань оцінки майна затверджується райдержадміністраціями щодо майна, яке передане їм до сфери управління, або Департаментом щодо іншого майна, скріплюється печаткою та використовується для розрахунку розміру орендної плати, стартової орендної плати у разі проведення конкурсу та/або зазначення вартості об'єкта оренди у договорі.

Результати незалежної оцінки є чинними протягом шести місяців від дати оцінки.

Звіт з незалежної оцінки зберігається у орендодавця або підприємства-балансоутримувача протягом 3-х років після закінчення дії договору оренди.

Матеріалами справи підтверджується, що за час проходження процедури укладення договору оренди висновок про вартість майна втратив свою чинність, у зв'язку з чим Департамент листом « 062/07/19-8317 від 24.07.2015 р. повідомив ТОВ «Скай Групп» про необхідність здійснення незалежної оцінки приміщень, що є предметом оренди та протягом 10 календарних днів надати до Департаменту нові звіти з оцінки майна для рецензування та укладення договорів оренди.

13.08.2015 р. Департаментом затверджено новий висновок про вартість майна, в якому зазначається вартість об'єкта оцінки станом на 30.06.2015 р.

Наведене в сукупності свідчить, що відповідачами при вчиненні оскаржуваних дій та прийнятті оскаржуваного рішення дотримано процедури надання приміщень територіальної громади міста Києва в оренду, а відтак підстави для визнання їх протиправними та скасування рішення відсутні.

Відповідно до ст.70 Кодексу адміністративного судочинства України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Суд звертає увагу, що позивачем не надано доказів оскарження в судовому порядку витребування від нього листом №042/7/15-16806 від 25.12.2012 р. документів, визначених у додатку №2 Положення №34/6250, або ж визнання їх судом протиправним.

Крім того, з листа №004-546 від 17.02.2015 р. вбачається, що аналіз інформації, яка розглядалась, свідчить про відсутність обставин та дій посадових осіб Департаменту комунальної власності м. Києва, які б порушували процедури передачі в оренду нежитлових приміщень площею 144,2 кв.м. на Бессарабському ринку, визначені Положенням про оренду майна територіальної громади міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради від 22.09.2011 р. №34/6250.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем як суб'єктом владних повноважень доведено суду правомірність вчинених дій та прийняття оскаржуваного рішення.

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Частиною 1 ст. 94 КАС України визначено, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Зважаючи, що суд прийшов до висновку про відмову в задоволенні позовних вимог повністю, підстави для присудження на користь позивача здійснених судових витрат, з урахуванням вимог ст. 94 КАС України, відсутні.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 94, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Юридична фірма «Ратуша» відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Є.В. Аблов