Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
10 вересня 2015 р. № 820/8225/15
Харківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді – Бадюкова Ю.В., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Управління Пенсійного фонду України в м.Нетішині Хмельницької області до Відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" (головне підприємство-юридична особа) Хмельницьке монтажне управління відкритого акціонерного товариства "ТЕПЛОЕНЕРГОМОНТАЖ" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" (головне підприємство-юридична особа) Хмельницьке монтажне управління відкритого акціонерного товариства "ТЕПЛОЕНЕРГОМОНТАЖ" , в якому просить суд, стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Тенлоенергомонтаж» (вул. Леніна, ЗО, Дзержинський район, м. Харків, 61166, код ЄДРПОУ 00120980 - головне підприємство - юридична особа) на користь управління Пенсійного фонду України в місті Нетішині Хмельницької області 15 529,27 грн. заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 липень 2015 року.
В обґрунтування позову зазначив, що відповідач, Відкрите акціонерне товариство "Теплоенергомонтаж" (головне підприємство-юридична особа) Хмельницьке монтажне управління відкритого акціонерного товариства "ТЕПЛОЕНЕРГОМОНТАЖ", зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України та має заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до п. “б”- “з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (Список № 2), в розмірі 15 529,27 грн., яка по теперішній час відповідачем не сплачена.
Представник позивача в судове засідання не з'явився. Про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином у відповідності до вимог ст. ст. 33, 35 КАС України. Через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача - Відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" (головне підприємство-юридична особа) Хмельницьке монтажне управління відкритого акціонерного товариства "ТЕПЛОЕНЕРГОМОНТАЖ", у судове засідання також не з’явився. Про час, дату та місце розгляду справи був повідомлений належним чином у відповідності до вимог ст. ст. 33, 35 КАС України, що підтверджується конвертом з позначкою "за закінченням терміну зберігання", наявного в справі. Заяви про розгляд справи за відсутності представника відповідача до канцелярії суду не надходило.
Згідно п.10 ч.1 ст.3 КАС України розгляд і вирішення адміністративної справи здійснюється в порядку письмового провадження без виклику осіб, які беруть участь у справі, та проведення судового засідання на основі наявних у суду матеріалів.
Суд визнає можливим справу розглянути без участі в судовому засіданні представників сторін на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Згідно вимог ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України під час судового розгляду справи в судовому засіданні забезпечується повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, крім випадків неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи у разі, якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження).
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Відповідно до п.2.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах, затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України №8-2 від 30 квітня 2002 року (у редакції постанови Правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 року №5-5) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 травня 2002 р. за N 442/6730 одним з основних завдань управління є ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів; призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати; забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством; ефективне та цільове використання коштів Фонду, інших коштів, призначених для виплати пенсій та щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів, призначених для пенсійного забезпечення.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач, Відкрите акціонерне товариство "Теплоенергомонтаж" (головне підприємство-юридична особа) Хмельницьке монтажне управління відкритого акціонерного товариства "ТЕПЛОЕНЕРГОМОНТАЖ", зареєстрований як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.
Відповідно до п.п. “б”-“з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, колишнім працівникам Хмельницького монтажного управління відкритого акціонерного товариства "ТЕПЛОЕНЕРГОМОНТАЖ", була призначена пенсія на пільгових умовах на підставі п.п. “б”-“з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (Список № 2).
Згідно довідок, наданих до суду УПФУ в м. Нетішині Хмельницької області, колишні працівники відпрацювали необхідний стаж на відповідних посадах в Хмельницькому монтажному управлінні відкритого акціонерного товариства "ТЕПЛОЕНЕРГОМОНТАЖ" та набули права на пенсію на пільгових умовах відповідно до п.п. “б”-“з” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” (Список № 2).
Відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Таким чином, відповідач зобов'язаний відшкодовувати органам Пенсійного фонду суми фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пунктів “б”-“з” статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Пунктами 1 та 2 ст. 1 Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” від 26 червня 1997 року №400/97-ВР визначено, що платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: 1) суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; 2) філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених у пункті 1 цієї статті, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади.
Абзацом 4 п. 1 ст. 2 та абзацом 2 п. 1 ст. 4 Закону України “Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування” від 26 червня 1997 року №400/97-ВР передбачено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюється ставка збору в розмірі 100% від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.
Відповідно до абз. 1 ч. 12 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року №1058-ІV, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.
Крім того, порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, яка затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 16.01.2004р. за № 64/8663.
Згідно пункту 6.1 Інструкції №21-1 від 19.12.2003 року, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 6.2 вищеназваної Інструкції, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до п. 6.4 Інструкції № 21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
На виконання вимог Інструкції №21-1 від 19.12.2003 року, управлінням Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області відповідачу було направлено розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів “б”-“з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” рекомендованою кореспонденцією з повідомлення про вручення та отримано уповноваженим представником, а саме розрахунок за період липень 2015 р.
Таким чином, загальна сума фактичних витрат на виплату пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів “б”- “з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” за період липень 2015 р. складає 15 519,27 грн.
Відповідно до п. 6.7. вказаної вище Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Хмельницьке монтажне управління відкритого акціонерного товариства "ТЕПЛОЕНЕРГОМОНТАЖ" фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за вказаний період, призначені відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” до теперішнього часу не сплатило, в зв’язку з чим утворилась заборгованість перед Пенсійним фондом України в особі відповідного пенсійного органу по відшкодуванню виплаченої пенсії у розмірі 15 519,27 грн., що підтверджується розрахунком суми позову за Сп. №2, наявним в матеріалах справи.
Враховуючи викладене вище, беручи до уваги той факт, що відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України, кожна сторона належними і достатніми доказами повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а відповідач, в свою чергу, належними доказами не довів факту погашення зазначеної суми заборгованості у розмірі 15 519,27 грн., а тому суд вбачає достатньо підстав для задоволення позову.
Керуючись ст. ст. 94, 160-163, 167, 183-2, 186, 254, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області до Відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" (головне підприємство-юридична особа) Хмельницьке монтажне управління відкритого акціонерного товариства "ТЕПЛОЕНЕРГОМОНТАЖ" про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Теплоенергомонтаж" (головне підприємство-юридична особа) (код ЄДРПОУ 00120980, адреса: 61166, м. Харків, вул. Леніна, 30) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Нетішині Хмельницької області 15519 (п'ятнадцять тисяч п'ятсот дев'ятнадцять гривень 27 копійок) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 липень 2015 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Бадюков Ю.В.