Справа № 1418/1166/12
Провадж.№ 2-а/1418/44/2012
П о с т а н о в а
І м е н е м У к р а ї н и
01.08.2012 року Новобузький районний суд Миколаївської області
в складі: головуючого судді Бібік М.В.
при секретарі Слюсаренко А.І.
з участю: позивача ОСОБА_1
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду м. Новий Буг адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до начальника Управління праці та соціального захисту населення Новобузької районної державної адміністрації Миколаївській області ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
В с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідача начальника Управління праці та соціального захисту населення Новобузької районної державної адміністрації Миколаївській області (надалі УПСЗН Новобузької РДА) ОСОБА_2 в якій посилаючись на не вірне застосування відповідачем законів України при нарахуванні йому державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сімї, просив визнати неправомірними дії відповідача щодо нарахування йому коштів зазначеної державної допомоги за період з 01.01.2012 року по 01.07.2012 рік з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму та зобовязати відповідача проводити нарахування йому зазначеної допомоги за період з 01.01.2012 року по 01.07.2012 рік у розмірі, що дорівнює повного розміру прожиткового мінімуму установленого Законом України Про Державний бюджет України на 2012 ріквиплативши при цьому різницю невиплаченої допомоги за вказаний період у розмірі 5477 грн. та стягнути судові витрати по справі.
При судовому розгляді справи позивач ОСОБА_1 збільшив розмір своїх вимог, посилаючись на обставини викладені в своїй позовній заяві, просив зобовязати відповідача проводити нарахування та виплату коштів держаної соціальної допомоги малозабезпеченої сімї у повному розмірі прожиткового мінімуму в подальшому на друге півріччя 2012 року. Зазначені вимоги поруч з заявленими раніше позовними вимогами позивач підтримав і просив їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги позивача не визнала, посилаючись на свої письмові заперечення, які вона раніше подала до суду, просила відмовити у задоволенні позову.
Представник третьої особи без самостійних вимог - Управління праці та соціального захисту населення Новобузької районної державної адміністрації Миколаївській області згідно довіреності № 1 від 07.07.2012 року ОСОБА_3, залученого судом для участі у розгляді справи, в судовому засіданні заперечувала проти позовних вимог позивача, зазначила, що ОСОБА_1І, як працездатній особі, у відповідності до вимог ст. 5 Закону України Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімямпри визначенні розміру державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сімї правомірно було застосовано рівень забезпечення прожиткового мінімуму, який згідно з Законом України Про Державний бюджет України на 2012 рікскладає 21 % прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення, а тому розмір допомоги, яку він одержує відповідає вимогам Законів України. Просила у задоволені позову ОСОБА_1 відмовити.
Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши письмові докази, приходить наступного висновку.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, відноситься до категорії зайнятого населення, оскільки є зареєстрований як фізична особапідприємець, згідно свідоцтва про державну реєстрацію серії ВОЗ №110375.
Згідно довідки Новобузької МДПІ Миколаївської області від 17.01.2012 року №21/10/1.7, ОСОБА_1 як субєкт підприємницької діяльності доходів за 2011 рік не отримував (дохід складає 0,00 грн.)
25.01.2012 року ОСОБА_1 звернувся до УПСЗН Новобузької РДА з заявою про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сімї.
За результатами розгляду його заяви ОСОБА_1 було призначено зазначену державну допомогу за період з 01 січня по 31 березня 2012 у розмірі 169 грн., а з 01 квітня по 30 червня 2012 року у розмірі 172,31 грн.
Як вбачається з письмових заперечень відповідача, розмір зазначеної допомоги визначався відповідачем з врахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму, застосування якого відповідач вважає неправомірним, оскільки це суперечить нормам Конституції України та значно зменшує розмір виплати такої допомоги.
У відповідності до вимог ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Законом, яким спрямовано реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім'ям є Закон України Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям.
Статтею 5 вказаного закону регламентовано, що розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупними доходом, який обчислюється за методикою, встановленою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері пратті та соціальної політики, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім'ї.
До стабілізації економічного становища в Україні розмір державної соціальної допомоги визначається з урахуванням рівня забезпечення прожиткового мінімуму.
Рівень забезпечення прожиткового мінімуму встановлюється виходячи з реальних можливостей видаткової частини Державного бюджету України і затверджується одночасно з прийняттям закону про Державний бюджет України на відповідний рік.
Так, у відповідності до вимог ст. 14 Законом України Про Державний бюджет України на 2012 рікрівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантований мінімум) для призначення допомоги відповідно до Закону України Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'яму відсотковому співвідношенні до прожиткового мінімуму для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема для працездатних осіб у 2012 році становить 21 відсоток.
З огляду на викладене, розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченій сімї для даної соціальної групи населення (для працездатних осіб, дохід яких становить менше прожиткового мінімуму) проводиться з наступного розрахунку:
Прожитковий мінімум установлений Законом України Про Державний бюджет України на 2012 рікз 1 січня 2012 року складає 1017 гривень, а з 1 квітня 2012 року - 1037 гривень Х 75 відсотків передбачених ст. 5 Закону України Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ямХ 21 відсоток передбачений ст. 14 Законом України Про Державний бюджет України на 2012 рік, що остаточно складає з 01.01. по 31.03.2012 року 169 грн., а з 01.04. по 30.06.2012 року 172,31 грн.
У відповідності до вимог п. 3 ст. 116 Конституції України забезпечення проведення політики у сфері соціального захисту населення належить до повноважень Кабінету Міністрів України.
Відповідно до п. 2 рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3-рп/2012р. в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону повязані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України.
Позивач ОСОБА_1 не є інвалідом, а є повнолітнім, здоровим, працездатним членом малозабезпеченої сім'ї, який зареєстрований як фізична особа-підприємець, а тому він не відноситься до соціально незахищеної групи населення, яким згідно з ст. 14 Закону України Про Державний бюджет України на 2012 рікпередбачено виплату державної соціальної допомоги у 100 відсотковому розмірі відповідного прожиткового мінімуму.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Таким чином, суд дійшов висновку, що державна соціальна допомога малозабезпеченій сім'ї позивачу була нарахована та виплачена у розмірі, який відповідає Законам України Про Державний бюджет України на 2012 рікта Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям, при призначенні позивачу державної соціальної допомоги, відповідач діяв на підставі, у спосіб та межах наданих йому повноважень, з дотриманням вимог чинного законодавства, що вказує на відсутність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1
В силу вимог ст. 94 КАС України, судові витрати, понесенні позивачем у звязку з розглядом справи, слід віднести на його рахунок.
Керуючись ст. ст.11, 158-163, 167 КАС України, суд
П о с т а н о в и в:
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до начальника Управління праці та соціального захисту населення Новобузької районної державної адміністрації Миколаївській області ОСОБА_2 про визнання дій неправомірними, зобовязання відповідача призначити щомісячну державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сімї у повному розмірі прожиткового мінімуму та стягнення різниці невиплачених сум державної соціальної допомоги, - відмовити.
Судові витрати, понесені позивачем у зв'язку з розглядом справи, віднести на його рахунок.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного адміністративного суду через Новобузький районний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя