Справа №1-кс/326/309/2015
Провадження №326/1652/15-к
УХВАЛА
про надання дозволу про проведення позапланової перевірки
16 вересня 2015 року Приморський районний суд Запорізької області в складі:
слідчого судді Стріжакової Т.В.
при секретарі Філанової В.І.
за участю: прокурора Гріпас О.Ю.
слідчого Глінського Р.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ Приморського РВ ГУМВС України в Запорізькій області ОСОБА_1 в кримінальному провадженні № 42015080340000001 від 10.06.2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, про проведення позапланової перевірки дотримання вимог податкового законодавства, -
ВСТАНОВИВ:
До Приморського районного суду Запорізької області надійшло клопотання слідчого СВ Приморського РВ ГУМВС України в Запорізькій області старшого лейтенанта міліції ОСОБА_1, погоджене із старшим прокурором прокуратури Приморського району Запорізької області ОСОБА_2, про проведення позапланової перевірки дотримання вимог податкового законодавства. Своє клопотання мотивує тим, що в провадженні СВ Приморського РВ знаходяться матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42015080340000001 від 10 червня 2015 року, за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України. В ході вивчення стану додержання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок на території Преславської сільської ради Приморського району Запорізької області встановлено факт самовільного зайняття земельних ділянок суміжними кадастровими номерами 2324884800:02:005:0019, 2324884800:02:005:0020, 2324884800:02:009:0018, 2324884800:02:009:0019.
Під час проведення досудового розслідування допитані в якості свідків голова Преславської сільської ради ОСОБА_3 та землевпорядник Преславської сільської ради ОСОБА_4 пояснили, що розпорядження Приморської РДА № 636 від 28.11.2012 року ОСОБА_5 надано згоду на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, розташованих на території Преславської сільської ради Приморського району за територією населеного пункту, загальною площею 42,60га (угіддя-рілля) (у контурі 195.2 площею 6,70 га, у контурі 198-1 площею 9,98 га, у контурі 219-1 площею 8,74 га, у контурі 216-1 площею 9,45 га, у контурі 212-1 площею 8,00 га), але на теперішній час проекти землеустрою щодо відведення вказаних земельних ділянок не затверджені. Свідок ОСОБА_6 показала, що на теперішній час вказані проекти не затверджені, земельні ділянки вона не обробляє.
21.08.2015 року під час опитування ФОП ОСОБА_7 показав, що в травні 2015 року ним була засіяна олійними культурами земельна ділянка, розташована на території Преславської сільської ради за територією населеного пункту, контур №219 (суміжна ділянка під кадастровим номером 2324884800:02:007:0020), площею 7.4123 га, була засіяна соняшником.
У відповіді відділу Держземагенства у Приморському районі Запорізької області вказано, що земельні ділянки, розташовані в контурах № 195-2, № 198-1, № 219-1, № 216-1, № 212-1, загальною площею 42,7665 га згідно з технічною документацією зі складання схеми поділу земель колективної власності колишнього КСП «Преслав» Приморського району це землі запасу сільськогосподарського призначення угіддя-рілля. Згідно з книгою записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі на земельну ділянку та згідно з Національною Кадастровою Системою данні про реєстрацію цих земельних ділянок відсутні.
Беручи до уваги те, що під час проведення досудового розслідування по даному кримінальному провадженню встановлено факт незаконного вирощування та збору продукції, яка не задекларована ФОП ОСОБА_7, з метою унеможливлення уникнення від передбаченої законом відповідальності платника податків та втрат бюджету, склалась необхідність призначення, в порядку підпункту 78.1.11 пункту 78.1 статті 78 Податкового Кодексу України, позапланової перевірки дотримання ФОП ОСОБА_7 податкового законодавства України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 408 від 13.08.2014 року «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», керуючись ст.ст. 93, 110 КПК України, просив винести ухвалу про проведення позапланової перевірки дотримання вимог податкового законодавства ФОП ОСОБА_7, проведення якої доручити Приморській обєднаній державній податковій інспекції головного управління ДФС у Запорізькій області.
В судовому засіданні слідчий Глінський Р.М. дав пояснення, аналогічні викладеним у клопотанні, клопотання обґрунтував тим, що у нього знаходяться матеріали кримінального провадження відкритого 10.06.2015 року за фактом вчинення кримінального правопорушення передбаченого ст. 197-1 ч.1 КК України, мета перевірки - унеможливлення уникнення від передбаченої законом відповідальності платника податків та втрат бюджету, просив винести ухвалу про проведення позапланової перевірки дотримання вимог податкового законодавства ФОП ОСОБА_7, проведення якої доручити Приморській ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області.
Прокурор Гріпас О.Ю. підтримав клопотання, оскільки воно обґрунтоване, просив його задовольнити.
Вислухавши слідчого, враховуючи думку прокурора, дослідивши матеріали клопотання кримінального провадження, якими слідчий обґрунтовує доводи клопотання, суд виходить з наступного.
У витязі з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження за № 42015080340000001 вказано, що від 10 червня 2015 року внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст. 197-1 ч.1 КК України.
Статтею 197-1 ч.1 КК України передбачена кримінальна відповідальність за самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику
Обєктивна сторона злочину полягає у самовільному зайнятті земельної ділянки. Самовільне зайняття ділянки - це активні протиправні дії по заволодінню (захопленню) всупереч встановленому порядку земельної ділянки. Остання належить на праві власності іншій особі (фізичній чи юридичній), яка володіє нею на інших законних підставах (наприклад, на підставі договору оренди).
Частиною 2 ст.93 КПК України передбачено, що сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.6-7 ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» передбачено, що позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.
За ст.1 ч.2 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України складається з положень Конституції, цього Кодексу та інших законів України.
Відповідно до ст. 40 КПК України слідчий має право призначати ревізії та перевірки у порядку визначеному законом.
Таким чином, в межах кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 197-1 ч.1 КК України (самовільне зайняття земельної ділянки, яким завдано значної шкоди її законному володільцю або власнику), слідчий просить винести ухвалу про проведення позапланової перевірки дотримання вимог податкового законодавства ФОП ОСОБА_7, проведення якої доручити Приморській ОДПІ ГУ ДФС у Запорізькій області.
Слідчий метою перевірки зазначає виявлення з боку ФОП ОСОБА_7 порушень податкового законодавства, унеможливлення уникнення від передбаченої законом відповідальності платника податків та втрат бюджету.
При цьому у клопотанні не зазначено, за якими питаннями він просить провести позапланову перевірку ФОП ОСОБА_7, за який звітний період, які докази хоче отримати для підтвердження наявності складу злочину, передбаченого ст. 197-1 ч.1 КК України, як результати перевірки можуть вплинуть на розслідування по даному кримінальному провадженню, які можуть бути наслідки проведення перевірки для даного кримінального провадження; не зазначено, чи зареєстрований ФОП ОСОБА_7 в установленому порядку як субєкт господарчої діяльності, яка адреса його місця знаходження, не надано відповідних документів на підтвердження.
Тобто клопотання є не конкретним, не обґрунтованим. Також слідчим у клопотанні не доказана необхідність та доцільність проведення перевірки у межах вказаного кримінального провадження. Відсутність питань, за якими питаннями слідчий просить провести позапланову перевірку, не дає можливості визначити, чи відноситься проведення вказаної перевірки до компетенції податкового органу, якому слідчий просить доручити проведення перевірки. Відсутність у клопотанні місця знаходження ФОП ОСОБА_7 тягне за собою не визначення місця проведення перевірки.
Таким чином, на цій стадії досудового розслідування в даному кримінальному провадженні не доведено наявність підстав для надання дозволу проведення позапланової перевірки дотримання вимог податкового законодавства ФОП ОСОБА_7, тому у задоволенні клопотання слідчого необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 1, 93 КПК України, ст.11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», -
УХВАЛИВ:
У задоволенні клопотання слідчого СВ Приморського РВ ГУМВС України в Запорізькій області старшого лейтенанта міліції ОСОБА_1 у кримінальному провадженні № 42015080340000001 від 10.06.2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 197-1 КК України, про проведення позапланової перевірки дотримання вимог податкового законодавства ФОП ОСОБА_7 відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Т.В. Стріжакова
16.09.2015
Справка:
Призначити попереднє судове засідання в приміщенні на
Причини нерозгляду: