Справа № 304/1137/15-а
Провадження № 2-а/304/27/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 вересня 2015 року м. Перечин
Перечинський районний суд Закарпатської області у складі:
головуючого - судді Амаровича В. П.,
при секретарі Багара М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Управління соціального захисту населення Перечинської районної державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, -
В С Т А Н О В И В :
Управління соціального захисту населення Перечинської районної державної адміністрації звернулося в суд з вищезазначеним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 суму надміру виплачених коштів соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї у розмірі 13019,30 грн. Свої вимоги мотивує тим, що 18 грудня 2014 року відповідачкою з метою призначення соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сімям» та п. п. 6, 8 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям було подано пакет документів, в тому числі довідку про доходи чоловіка ОСОБА_2 за пророблений період з 01 вересня 2014 року по 30 листопада 2014 року в Ужгородському Національному Університеті та копію із відповідним записом у трудовій книжці стор. 8. Однак, в результаті проведеної зустрічної перевірки наданих ОСОБА_1 документів встановлено, що нею подано сфальсифіковані документи із свідомо неправдивими відомостями, зазначеними у довідках про доходи чоловіка ОСОБА_2 та згідно запису у трудовій книзі стор. №8, що призвело до надмірної виплати їй бюджетних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям на загальну суму 13019,30 грн., доказом чого слугує відповідь Ужгородського Національного Університету від 09 липня 2015 року №2525/01-27 про те, що ОСОБА_2 у даному державному вищому навчальному закладі не працює і не працював. Листом від 22 липня 2015 року №1309 Управління соціального захисту населення Перечинської РДА повідомило ОСОБА_1 про припинення виплати соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї та обовязок повернути переплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям, незаконно отриману в період з 01 грудня 2014 року по 31 травня 2015 року, на загальну суму 13019,30 грн. Оскільки до цього часу належна до повернення сума коштів відповідачкою не сплачена, тому просить позов задовольнити.
Представник позивача ОСОБА_3 у судове засідання не зявилася, подала заяву, у якій просить справу розглядати без її участі, адміністративний позов підтримує в повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_1 у судове засідання не зявилася, однак подала заяву, у якій просить справу розглядати без її участі, позовні вимоги визнає та не заперечує проти їх задоволення.
Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
У судовому засіданні встановлено, що 18 грудня 2014 року відповідачка ОСОБА_1 звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Перечинської РДА із заявою щодо призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, до якої приєднала пакет документів: декларацію про доходи, довідку про склад сімї, відповідь на запит з Ужгородського Національного Університету від 27 лютого 2015 року №5, а також довідку про доходи чоловіка та копію його трудової книжки, згідно яких її чоловік ОСОБА_2 працевлаштований у Ужгородському Національному Університеті з посадовим окладом 1142,0 грн. і на 0,75% ставки та за період з 01 вересня 2014 року по 30 листопада 2014 року одержав заробітну плату у розмірі 3426,00 грн. (а. с. 6-10, 12-13, 17).
Також встановлено, що на підставі вказаної заяви № 3531 від 18 грудня 2014 року відповідачці була надана соціальна допомога, яку вона отримувала в період з 01 грудня 2014 року по 31 травня 2015 року на суму 13019,30 грн. (а. с. 11).
Згідно Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01 червня 2000 року порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України та врегульовано Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим Постановою КМУ № 250 від 24 лютого 2003 року (далі Порядок).
Відповідно до пункту 2 Порядку, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.
Згідно пункту 25 вказаного Порядку у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 10 Порядку соціальна допомога не призначається у разі, коли працездатні члени малозабезпеченої сім'ї не працюють, не служать, не вчаться за денною формою навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних, вищих навчальних закладах I- IV рівня акредитації протягом трьох місяців, що передують місяцю звернення за призначенням державної соціальної допомоги (крім осіб, які в установленому порядку визнані безробітними та за інформацією центрів зайнятості не порушують законодавство про зайнятість щодо сприяння своєму працевлаштуванню; осіб, які доглядають за дітьми до досягнення ними трирічного віку або за дітьми, які потребують догляду протягом часу, визначеного у медичному висновку лікарсько-консультативної комісії, але не більше ніж до досягнення ними шестирічного віку; осіб, які доглядають за інвалідами I групи або дітьми-інвалідами віком до 18 років, за інвалідами II групи внаслідок психічного розладу, а також за особами, які досягли 80-річного віку; фізичних осіб, які надають соціальні послуги).
Так, у поданій відповідачкою заяві від 18 грудня 2014 року вона зобов'язувалась повідомити орган праці та соціального захисту населення про всі обставини, які мають значення для виплати допомоги, однак, всупереч цьому навмисно подала недостовірні відомості, а саме повідомила, що її чоловік ОСОБА_2 працевлаштований в Ужгородському Національному Університету, тоді як з відповіді Державного вищого навчального закладу «Ужгородський Національний Університет» від 09 липня 2015 року №2525/01-27 вбачається, що ОСОБА_2 у вказаному закладі не працює і не працював (а. с. 14).
Внаслідок навмисного подання відповідачкою ОСОБА_1 вищезазначених недостовірних відомостей Управлінням у період з 01 грудня 2014 року по 31 травня 2015 року надміру виплачено суму державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї у загальному розмірі 13019,30 грн.
Відповідно до пункту 28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення у разі неповернення таких коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Як вбачається з повідомлення про припинення надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сімям від 22 липня 2015 року, відповідачку повідомлено про припинення виплати такої соціальної допомоги та зобовязано повернути переплачені кошти на рахунок Управління до 23 серпня 2015 року (а. с. 15).
Отже, з врахуванням вищенаведеного, а також того, що вимоги позовної заяви є обґрунтованими, підтвердженими належними та допустимими доказами, кошти відповідачкою у добровільному порядку не повернуті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідачки не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 01 червня 2000 року, Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою КМУ № 250 від 24 лютого 2003 року, ст. ст. 17, 71, 86, 159-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь держави в особі Управління соціального захисту населення Перечинської районної державної адміністрації (розрахунковий рахунок №35414026004128 в ГУДКСУ в Закарпатській області, МФО 812016, код ЄДПРОУ 03192862) надміру виплачену суму державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї у розмірі 13019 (тринадцять тисяч девятнадцять) грн. 30 коп.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Головуючий:ОСОБА_4