Номер провадження 2-а/754/326/15
Справа №754/9151/15-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
07 вересня 2015 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді - Таран Н.Г.
за участю секретаря судового засідання - Чернишової А.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
в с т а н о в и в:
Позивач звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва про визнання дій Управління щодо не врахування при обрахунку розміру пенсії державного службовця середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації - неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця починаючи з 26.05.2015 року з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації з розрахунку 80% сум її заробітної плати.
В обгрунтування свого позову ОСОБА_1 зазначила, що їй призначено та вона отримує пенсію як державний службовець. При призначенні пенсії державного службовця не були включені виплати матеріальної допомоги. У зв'язку з цим, вона 26.05.2015 року звернулась із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання та сум індексації, оскільки, враховуючи положення ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» матеріальна допомога входить до складової заробітної плати і є базою для нарахування пенсії. Однак, листом від 27.05.2015 року позивачу було відмовлено у здійснені перерахунку і визначені розміру пенсії з врахуванням виплати матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання та сум індексації, хоча вона входить до складової заробітної плати і є базою для нарахування пенсії, що призвело до заниження розміру пенсії щомісяця.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги уточнив та просив суд: визнання дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо не врахування при обрахунку розміру пенсії державного службовця середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації - неправомірними та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця починаючи з 26.05.2015 року з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації з розрахунку 70% сум його заробітної плати
Представник відповідача заперечувала проти задоволення даних позовних вимог, посилаючись на те, що пенсія розрахована відповідно до вимог чинного законодавства та підстав для проведення перерахунку пенсії не вбачається, отже в задоволенні позову просять відмовити в повному обсязі.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню в повному обсязі з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва з 19.11.2014 р. та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу».
26.05.2015 року звернулась із заявою до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення, сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, та сум індексації (а.с.5)
Листом від 27.05.2015 року Управлінням Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва позивачу було відмовлено у здійснені перерахунку і визначені розміру пенсії з врахуванням виплати матеріальної допомоги на оздоровлення і соціально-побутові питання, з посиланням на ст. 33 Закону України «Про державну службу», якою передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Оскільки матеріальна допомога на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, суми індексації не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» як складова заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії.
Суд не може погодитися з твердженням Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 37 Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на день призначення позивачу пенсії, передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 70 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 70 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Також перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії (ст.37-1 Закону України «Про державну службу»).
Матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань є додатковим видом грошового забезпечення державних службовців і на даний вид виплати нараховуєються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Крім того суми індексації є компенсаційними виплатами з яких також сплачуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670 від 13 серпня 2010 року, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 21 листопада 2012 року, постанову правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до складових заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством; зобов'язано Пенсійний фонд України привести у відповідність постанову Правління Пенсійного фонду України «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» від 30 жовтня 2008 року №19-11 до вимог чинного законодавства шляхом передбачення чи встановлення інших складових заробітної плати, передбачених іншими нормативно-правовими актами.
Постановою Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року №5-1 «Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м.Києва по справі №2а-4753/09/2670» визнано такими, що втратили чинність: підпункт 1.2 пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року №19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу»; форму довідки про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», затверджену Постановою, а також затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва подано довідки від 17.11.2014 р. № 07-18-299, №07-18-300, №07-18-301, яка містила відомості щодо заробітної плати для призначення пенсії, визначеної форми.
Дана довідка містила відомомсті про нараховану позивачу матеріальну допомогу на оздоровлення, яка виплачується при наданні щорічної відпустки, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, що вона отримувала на час роботи та суми індексації нараховані на заробітну плату.
За таких обставин, суд приходить до висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально побутових питань та сум індексації на підставі заяви від 26.05.2015 року, а тому позовні вимоги позивача про зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця починаючи з 26.05.2015 року з урахуванням у складі заробітної плати середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації з розрахунку 70% сум її заробітної плати.
Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
На підставі Закону України «Про державну службу», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», керуючись ст.ст. 3, 4, 11, 12, 19, 160-163, 183-2 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва, щодо неврахування при обчисленні пенсії державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Деснянському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 з 26.05.2015 року перерахунок пенсії державного службовця з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та сум індексації, відповідно до наданих довідок від 17.11.2014 року №№ 07-18-301 та 07-18-300 з розрахунку 70% її заробітної плати.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її проголошення до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва.
Повний текст постанови виготовлено 11.09.2015 року.
Суддя: Н.Г. Таран