ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/15899/15-а
провадження № 2-а/753/339/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" вересня 2015 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Лужецька О.Р., розглянувши в порядку скороченого провадження відповідно до положень ст. 183-2 КАС України справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва, в якому просить визнати дії відповідача про відмову в перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем протиправними та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок пенсії державного службовця згідно довідки від 29.04.2015 з врахуванням графи «Інші виплати», де вказані матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових проблем та грошові премії до державних та професійних свят та ювілейних дат державному службовцю згідно Закону України «Про державну службу», на які фактично нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і які входять в складову заробітної плати. Вказала, що 31.07.2015 року вона звернулася до УПФУ в Дарницькому районі м. Києва із заявою щодо перерахування пенсії державного службовця на підставі довідок № 47 та № 48 від 29.04.2015 року, на що їй було відмовлено. Вважає, що відповідачем порушено вимоги закону в частині розрахунку розміру пенсії з врахуванням суми , передбачених колонкою «інші виплати», а тому такі дії відповідача неправомірними, що суперечать нормам діючого законодавства, що й стало причиною звернення до суду з даним позовом.
Представник відповідача подав до суду письмові заперечення, в яких позов не визнає та вказав, що позивачка знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва, як одержувач пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу», загальний стаж - 31 рік, 11 місяців, 7 днів. Станом на 01.09.2015 року розмір її пенсії становить 2 930, 93 грн. 31.07.2015 року ОСОБА_2 зверталася до Управління із заявою про врахування при призначенні пенсії за віком інших виплат відповідно до Закону України «Про державну службу», на що листом від 04.08.2015 року їй було відмовлено. Позовні вимоги вважає безпідставними, оскільки згідно ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Матеріальна допомога та індексація не зазначені як інші надбавки. Отже, чинним законодавством чітко визначені складові заробітної плати державного службовця, тому при визначенні заробітної плати при обчисленні пенсії ОСОБА_2 як державного службовця включаються лише складові заробітної плати, передбачені відповідними нормативно-правовими актами. З цих підстав просить у задоволенні позову відмовити.
Відповідно до ст.183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 10.12.2014 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу».
Як вбачається з матеріалів справи, 31.07.2015 року позивач зверталася до Управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва із заявою про перерахунок призначеної їй пенсії відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх складових заробітної плати, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексації, грошової винагороди у фактично виплачуваному розмірі, згідно довідки про заробітну.
Листом Управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва № 453/к-418 від 04.08.2015 року позивачу було відмовлено в задоволенні вимог, заявлених у її заяві (а.с 10).
Встановлено, що 29.04.2015 року Управлінням Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва видано довідки за № 47 та № 48 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарних місяці роботи підряд) ОСОБА_2, а саме про надбавки та премії за період з 01.10.2009 року по 31.12.2010 року та за період з 01.08.2011 року по 30.04.2015 року (а.с 11-12).
Відповідно до ч.1 ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині 1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати. Основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати - це виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Згідно із ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців - складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Наведені положення дають підстави для висновку, що індексація, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця, оскільки із них сплачено внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Крім цього, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України від 09.07.2003року «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Постановою правління Пенсійного фонду України №5-1 від 14 лютого 2011року «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/09/2670», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року за № 210/18948, внесено зміни до форми довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи поспіль перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» шляхом внесення додаткової графи «Інші виплати», а саме: «Довідка про розмір інших виплат, зокрема матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», та з яких сплачено страхові внески, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція щодо застосування норм права висловлена Верховним Судом України в постанові від 20 лютого 2012 року (справа № 21-430а11).
Таким чином, доводи відповідача, про те, що інші надбавки не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру її пенсії, є безпідставними.
Дані обставини справи стверджуються також іншими матеріалами справи, які не викликають сумніву у їх об'єктивності.
Згідно ч.4 Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №212 від 24.02.2003 року (чинному на момент виплати допомоги) сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
Виходячи з вищенаведеного, суд прийшов до переконання, що позовні вимоги в частині визнання протиправним рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням сум, передбачених графою «Інші виплати», на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок позивачу пенсії державного службовця згідно довідок № 47 та № 48 від 29.04.2015 року з врахуванням графи «Інші виплати» згідно постанови КМУ №212 від 24.02.2003 року, на які фактично нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і які входять в складову заробітної плати з 01.05.2015 року підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.6-12, 86, 128, 160-162, 167 КАС України, ст.ст.33, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.
Визнати дії в Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про відмову в перерахунку пенсії державного службовця без врахування сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових проблем, передбачених графою «Інші виплати» згідно довідки від № 48 від 29.04.2015 року - протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_2 згідно довідки № 48 від 29.04.2015 року з врахуванням графи «Інші виплати», де вказані індексація, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових проблем та грошові премії державному службовцю згідно ЗУ «Про державну службу» з 01.05.2015 року.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд міста Києва шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення. Якщо постанова була винесена у письмовому провадженні або у разі застосування ч. 3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
СУДДЯ О.Р. ЛУЖЕЦЬКА