Справа № 161/10881/15-а
Провадження № 2-а/161/396/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 вересня 2015 року місто Луцьк
Луцький міськрайонний суд Волинської області в складі:
головуючого - судді Гринь О.М.
при секретарі Пилипюк Л.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України у м. Луцьку про перерахунок розміру пенсії,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління пенсійного фонду України у м. Луцьку про перерахунок розміру пенсії.
Свій позов мотивує тим, що 29.09.2011 року їй була призначена пенсія державного службовця у розмірі 87 % заробітної плати відповідно до положень ст. 37 ЗУ «Про державну службу». Для обчислення пенсії до Управління пенсійного фонду України в місті Луцьку були надані довідки Державної податкової адміністрації у Волинській області:
- від 28.09.2011 року № 4159/10/05-034 Про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальне звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу»;
- від 28.09.2011 року № 4160/10/05-034 Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботипідряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» за період з 01.09.2009 року по 31.08.2011 року.
Під час обчислення пенсії були враховані суми надбавки за вислугу років в сумі 515,00 грн., яку позивач не отримувала, а суми винагороди за вислугу років в розмірі 30 % , яку позивач отримувала згідно положень постанови КМ України від 12.09.1997 року № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання» та суми матеріальних допомог на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових потреб не були включені в обрахунок пенсії.
В 2015 році позивачу стало відомо, що в довідці для нарахування пенсії Державною податковою адміністрацією у Волинській області не були включені суми винагороди за вислугу років та індексації заробітної плати. Зазначає, що звернулась до Головного управління Державної фіксальної служби у Волинській області яка є правонаступником ДПА у Волинській області з проханням надати довідки про заробітну плату куди включити всі складові.
Отримавши довідки Головного управління ДФС у Волинській області від 13.05.2015 року № 529/А/03-20-05-27 та № 523/А/03-20-05-27, позивач надіслав їх до Управління пенсійного фонду України у місті Луцьку з проханням здійснити донарахування пенсії з розрахунку 87 % заробітної плати з моменту призначення пенсії та включити в обрахунок винагороду за вислугу років в розмірі 30 %, відповідно до Постанови КМУ № 1013, суми матеріальних допомог на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати.
Однак, 24.06.2015 року від УПФУ в місті Луцьку позивач отримала відповідь за № 360/А-01 про відмову у здійсненні перерахунку.
Враховуючи вищенаведене, позивач просить суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку щодо відмови в донарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії по ЗУ «Про державну службу» у розмірі 87 % заробітної плати з врахуванням неврахованих складових заробітної плати: винагороди за вислугу років у розмірі 30 % по Постанові КМ України від 12 вересня 1997 року № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання», матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, індексації заробітної плати, премії за період з 01 вересня 2009 року по 31 серпня 2011 року згідно даних довідок Головного управління ДФС у Волинській області від 13.05.2015 року № 529/А/03-20-05-27 та № 530/А/03-20-05-27; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку провести починаючи з 22 січня 215 року донарахування та виплату, з урахуванням виплачених сум, призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» з розрахунку 87 % заробітної плати з урахуванням винагороди за вислугу років в розмірі 30% по Постанові КМ України від 12 вересня 1997 року № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання», з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально побутових питань, премій за період з 01 вересня 2009 року по 31 серпня 2011 року згідно даних довідок Головного управління ДФС у Волинській області від 13.05.2015 року № 529/А/03-20-05-27 та № 530/А/03-20-05-27.
В судове засідання позивач та представник відповідача не з'явилися, подали клопотання про розгляд справи за їхньої відсутності. В поданих суду запереченнях, представник відповідача вказував, що позов не визнає та заперечує в його задоволенні.
Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підставний та підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що з 29.09.2011 року ОСОБА_1 призначена пенсія відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» у розмірі 87 % від її заробітної плати.
Також судом встановлено, що для обчислення пенсії до Управління пенсійного фонду України в місті Луцьку були надані довідки Державної податкової адміністрації у Волинській області:
- від 28.09.2011 року № 4159/10/05-034 Про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні класи, або класний чин, або спеціальне звання, або дипломатичний ранг, надбавка за вислугу років), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу»;
- від 28.09.2011 року № 4160/10/05-034 Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або будь-які 60 календарних місяців роботипідряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу» за період з 01.09.2009 року по 31.08.2011 року.
08.06.2015 року ОСОБА_1 звернулась з заявою до Управління пенсійного фонду України у місті Луцьку з проханням здійснити донарахування пенсії з розрахунку 87 % заробітної плати з моменту призначення пенсії та включити в обрахунок винагороду за вислугу років в розмірі 30 %, відповідно до Постанови КМУ № 1013, суми матеріальних допомог на оздоровлення і для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати згідно довідок Головного управління ДФС у Волинській області від 13.05.2015 року № 529/А/03-20-05-27 та № 530/А/03-20-05-27.
24.06.2015 року листом УПФУ в місті Луцьку ОСОБА_1 отримала відповідь за № 360/А-01 про відмову у здійсненні перерахунку.
Відповідно до частини 2 статті 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
Відповідно до частини 3 статті 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Скасування конституційних прав і свобод - це їх офіційна (юридична або фактична) ліквідація. Звуження змісту та обсягу прав і свобод є їх обмеженням.
Відповідно до статтей 22 та 64 Конституції України право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі і Законом України «Про державну службу») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.
Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів, справа № 1-7/99), за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі.
Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативні акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Таким чином, обсяг прав позивача в частині отримання пенсії в розмірі 87 %, які нараховувалися і отримувалися раніше, не може бути звуженим у зв'язку із внесення змін до Закону України «Про державну службу» (зміни внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (набрав чинності з 01.05.2014 р.) та Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (набрав чинності з 01.01.2015 р.)).
Під час проведення перерахунку пенсії позивача повинна бути врахована попередня відсоткова ставка, з якої визначався розмір пенсії - 87%.
Таким чином, доводи відповідача щодо того, що на час звернення позивача до УПФУ в м. Луцьку Волинської області з заявою про перерахунок пенсії було зменшено відсоток від заробітної плати для обчислення пенсії до 70 % і саме з цього розміру має проводитися перерахунок пенсії, суд вважає такими, що на увагу не заслуговують.
Відповідно до положень ч. 7 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом міністрів України.
Відповідно до Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання затверженному Постановою КМУ № 1013 від 12 вересня 1997 року винагорода за вислугу років виплачується посадовим особам органів державної податкової служби у таких розмірах: від 1 до 2 років - 5% від 2 до 5 років - 10 % від 5 до 10 років - 20 % від 10 до 15 років - 25 % від 15 до 20 років - 30 % від 20 до 25 років - 35 % від 25 і більше років - 40 %.
Судом встановлено, що ОСОБА_1, як працівнику ДПС було присвоєне спеціальне звання - радник податкової служби 1 рангу згідно Постанови КМУ від 22 вересня 2004 року № 1234 «Про спеціальні спеціальні звання осіб органів державної податкової служби».
Враховуючи вищенаведене, вимога позивача про врахування винагороди за вислугу років у розмірі 30% по постанові КМ України від 12 вересня 1997 року № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання» підлягає до задоволення.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці», визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу», передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Згідно ст. 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991р. №1282-XII, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Об'єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру (частина перша статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», пункт 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078).
Суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до складу фонду додаткової заробітної плати, згідно з підпунктом 2.2.7 Інструкції зі статистики заробітної плати.
Таким чином, індексація є складовою частиною заробітної плати, оскільки є додатковою заробітною платою та грошовим доходом населення, який згідно ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991р. № 1788-XII враховуються при обчисленні пенсій.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця. А тому, вимога позивача про включення до пенсійних виплат індексації заробітної плати підлягає до задоволення.
Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2014 року постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області було скасовано, було прийнято нову постанову, якою позов ОСОБА_1 задоволено частково - визнано протиправними дії УПФУ в м. Луцьку щодо не включення до заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб; зобов'язано УПФУ в м. Луцьку провести перерахунок та виплату пенсії призначеної ОСОБА_1 з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб з 30 січня 2014 року, з урахуванням виплачених сум. Позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 29 вересня 2011 року по 29 січня 2014 року залишено без розгляду. Вказана постанова суду набрала законної сили.
На виконання постанови Львівського апеляційного адміністративного суду від 16.12.2014 року відповідачем УПФУ в м. Луцьку Волинської області було здійснено перерахунок та виплату пенсії призначеної ОСОБА_1 з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб з 30 січня 2014 року, з урахуванням виплачених сум в розмірі 80 % суми від заробітної плати.
Крім того, безпідставим є твердження позивача про включення до заробітної плати сум премій, з яких сплачено страхові внески на обов'язкове державне пенсійне страхування, оскільки дані суми, які передбачені ст. 33 ЗУ «Про державну службу», вже включені до заробітної плати ОСОБА_1 при призначенні пенсії.
На підставі вищенаведеного, вимоги позивача про перерахунок та виплату пенсії з врахуванням до заробітку для обчислення пенсії сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових потреб та премій за період з 01 вересня 2009 року по 31 серпня 2011 року згідно даних довідок Головного управління ДФС у Волинській області від 13.05.2015 року № 529/А/03-20-05-27 та № 530/А/03-20-05-27 до задоволення не підлягають.
Ккеруючись ст.ст. ст. 9, 11, 158-163, 185, 186 КАС України, ст. 33 ЗУ «Про державну службу», ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», постановою КМ України від 12 вересня 1997 року № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання» суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в м. Луцьку про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку щодо відмови в донарахуванні та виплаті ОСОБА_1 пенсії по ЗУ «Про державну службу» у розмірі 87 % заробітної плати з врахуванням неврахованих складових заробітної плати: винагороди за вислугу років у розмірі 30 % по Постанові КМ України від 12 вересня 1997 року № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання» та індексації заробітної плати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Луцьку провести починаючи з 22 січня 215 року донарахування та виплату, з урахуванням виплачених сум, призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про державну службу» з розрахунку 87 % заробітної плати з урахуванням винагороди за вислугу років в розмірі 30% по Постанові КМ України від 12 вересня 1997 року № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальне звання», з урахуванням сум індексації заробітної плати.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Луцького міськрайонного суду Гринь О.М.