Постанова № 5028423, 29.09.2009, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2009
Номер справи
2а-4364/09/2370
Номер документу
5028423
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2009 року   №2а-4364/09/2370

8 год. 40 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Смілянця Е.С.,

при секретарі Веліхановій О.С.,

за участю:

прокурора Максименко В.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом першого заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України до ОСОБА_2 про стягнення штрафних санкцій,

ВСТАНОВИВ:

До суду з позовною заявою звернувся перший заступник прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті України, в якій просить стягнути з ОСОБА_2 фінансову санкцію в сумі 680 грн.

Прокурор та представник позивача в судовому засідання позов підтримали в повному обсязі та пояснили наступне.

За результатами здійснення державними інспекторами територіального управління Головавтотрансінспекції в Черкаській області перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, було виявлено, що відповідач експлуатував транспортний засіб марки «Деу», державний номер - НОМЕР_1, облаштований як таксі, без нанесених композицій з квадратів, розташованих в шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, чим порушив вимоги ст. 1 ЗУ «Про автомобільний транспорт». За дане порушення 06.10.2008 територальним управлінням Головавтотрансінспекції в Черкаській області відповідачу внесено припис №НОМЕР_2 про усунення порушення законодавства про автомобільний транспорт. Однак при проведенні перевірки 10.06.2009 встановлено, що вимоги зазначеного припису не виконано, про що складено акт №НОМЕР_3.

Враховуючи те, що в ході розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт встановлені підстави для застосування фінансових санкцій, керівником органу державного контролю - територіального управління Головавтотрансінспекції в Черкаській області 18.06.2009 винесено постанову №084390 про застосування фінансових санкцій, передбачених абзацом 12 частини 1 статті 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт», в сумі 680 грн. Копія постанови від 18.06.2009 надіслана суб'єкту господарювання згідно з пунктом 29 Порядку здійснення конролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою КМУ від 08.11.2006 №1567. За порушення вимог пункту 28 цього Порядку застосована фінансова санкція відповідачем на зазначений у постанові рахунок протягом п'ятнадцяти днів після отримання копії постанови про застосування фінансових санкцій до Державного бюджету України не перерахована.

Винесена постанова про застосування фінансових санкцій до відповідача у встановленому законодавством порядку не оскаржувалася.

Оскільки в добровільному порядку відповідач фінансову санкцію не сплатив, позивач просить суд стягнути кошти в розмірі 680 грн.

Відповідач в судове засідання не з'явився, хоча належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду даної адміністративної справи, клопотань чи заяв про відкладення слухання справи, а також відомостей про наявність поважної причини неявки в судове засдання на адресу суду не надходило, тому суд вважає за можливе продовжити розгялд справи без його участі.

Суд, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши і оцінивши наявні у матеріалах справи докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позов необхідно задовольнити з наступних підстав.

Відповідно до ст. 121 Конституції України, на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави у суді. У відповідності до статті 60 КАС України прокурор здійснює представництво інтересів держави на будь-якій стадії адміністративного процесу.

Прокуратурою Черкаської області при проведенні перевірки додержання законодавства про автомобільний транспорт встановлено наступне.

Положення статті 1 ЗУ «Про автомобільний транспорт» визначає таксі як легковий автомобіль, обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля, діючим таксометром, сигнальним ліхтарем із зеленим та червоним світлом, розташованим у верхньому правому кутку лобового скла, і який має нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, призначений для надання послуг з перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку.

10.06.2009 року посадовими особами територіального управління Головавтотрансінспекції в Черкаській області була здійснена перевірка відповідача щодо дотримання останнім вимог законодавства про автомобільний транспорт. За результатами перевірки було складено акт №НОМЕР_3, з якого вбачається, що відповідач експлуатував транспортний засіб марки «Деу», державний номер - НОМЕР_1, облаштований як таксі без нанесених композицій з квадратів, розташованих в шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, чим порушив норму статті 1 ЗУ «Про автомобільний транспорт». Вказане порушення відповідача свідчить про невиконання вимог раніше застосованого припису №НОМЕР_2 від 06.10.2009, внесеного позивачем щодо усунення зазначеного порушення. Абзацом 12 частини 1 статті 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» за невиконання перевізниками або їхніми представниками приписів органів державного контролю щодо усунення порушень транспортного законодавства передбачено штраф у розмірі сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

За результатами перевірки начальником територіального управління Головавтотрансінспекції у Черкаській області було прийнято постанову від 18.06.2009 №084390, згідно з якою до позивача застосовано фінансову санкцію в сумі 680 грн., передбачену абз. 12 ч. 1 ст. 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт».

Відповідач був належним чином повідомлений про розгляд матеріалів стосовно проведеної перевірки щодо його діяльності, а також про прийняту постанову про застосування до відповідача фінансових санкцій, що підтверджується підписом на копії документу. Проте в добровільному порядку відповідач суму штрафу до бюджету не сплатив, постанову про застосування фінансових санкцій в сумі 680 грн. від 18.06.2009 №084390 в установленому порядку не оскаржив.

Згідно з пунктом 1 Положення про Міністерство транспорту та зв'язку України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 №789, Мінтрансзв'язку  України є центральним органом виконавчої влади, головним (провідним)  органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики в галузі автомобільного транспорту.

Статтею 6 ЗУ «Про автомобільний транспорт» передбачено, що в складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонує урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті, який здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт.

Вказаний урядовий орган здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавче регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, а також державний контроль за додержанням вітчизняними та іноземними автомобільними перевізниками норм міжнародних конвенцій і договорів про міжнародне автомобільне сполучення.

Пунктом 4 Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 №1190, передбачено, що Головавтотрансінспекція як урядовий орган державного управління відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів. Пунктом 20 Положення передбачено, що Головавтотрансінспекція є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державного казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.

Згідно з вимогами пункту 8 цього ж Положення Міністерство транспорту та зв'язку України наказом від 14.12.2005 №888 затвердило Положення про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 28.12.2005 за №1573/11853. За п. 1 цього Положення, територіальний орган Головавтотрансінспекції в Черкаській області є територіальним структурним підрозділом Головавтотрансінспекції без права юридичної особи.

Пунктом 4 цього ж Положення, основними завданнями територіальних управлінь Головавтотрансінспекції у відповідному регіоні, визначено здійснення державного контролю за дотриманням суб'єктами господарювання усіх форм власності вимог нормативно-правових актів, стандартів і норм перевезення вантажів і пасажирів автомобільним транспортом загального користування, а пунктом 5 - що територіальні управління Головавтотрансінспекції відповідно до покладених на них завдань здійснюють державний контроль за суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування.

Статтею 60 Закону передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються санкції у вигляді штрафу у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Накладати такі санкції від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту уповноважені посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Цією ж статтею передбачено, що порядок стягнення у вигляді штрафу за порушення, викладені у цій статті, та порядок оскарження і опротестування постанови по справі про правопорушення визначає Кабінет Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті. Пунктом З цього Порядку передбачено, що одним з органів державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція та її територіальне управління в Черкаській області.

Відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідації його наслідків. Види адміністративно-господарських санкцій, умови та порядок їх застосування визначаються цим Кодексом, іншими законодавчими актами. Адміністративно-господарські санкції можуть бути встановлені виключно законами.

З огляду на вищевикладене позивач вправі вимагати стягнення із відповідача заявленої у позові суми фінансових санкцій.

На підставі викладеного суд вважає, даний позов підлягає задоволенню в повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності виплат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) відповідно до статті 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.

На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про автомобільний транспорт», Законом України «Про прокуратуру», Положенням про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 №1190, Положенням про Міністерство транспорту та зв'язку України, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2006 №789, Постановою КМУ про затвердження Порядку здійснення конролю на автомобільному транспорті від 08.11.2006 №1567, ст.ст. 60, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 в дохід Державного бюджету України (р/р 31114106700002, 21081100, призначення платежу - адміністративні штрафи та інші санкції, банк ГУ ДКУ в Черкаській області, МФО 854018, одержувач: УДК в м. Черкаси, код одержувача 22809222) фінансову санкцію в розмірі 680 грн. (шістсот вісімдесят гривень).

Звільнити відповідача від сплати судових витрат на підставі ч. 4 ст. 94 КАС України.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення повного тексту постанови та наступного подання апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуючий Е.С. Смілянець

Повний текст постанови виготовлений 30 вересня 2009 року.