ПОСТАНОВА
Іменем України
Справа № 285/1836/15-а
провадження у справі № 2-а/0285/89/15
09 вересня 2015 року м. Новоград-Волинський
Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області в складі:
головуючої судді…………..Савицька Л. Й.
при секретарі……………….Янковій Л. П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_3
до Управління пенсійного фонду України в місті Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі (далі - Управління)
про визнання протиправною відмову у перерахунку пенсії державному службовцю та про зобов"язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
18.05.2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в обґрунтування якого зазначив, що перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» (далі - Закон) у розмірі 80 % від заробітної плати. 13.05.2015 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди за безперервну сумлінну працю, в чому йому було відмовлено.
Вважає такі дії відповідача протиправними та просить зобов'язати його здійснити перерахунок та виплату пенсії у розмірі 80% від заробітної плати відповідно до довідки № 61672 від 24.03.2014 року, починаючи з 22.03.2014 року, з урахуванням всіх складових за останні 24 місяці з включенням до заробітку для обчислення пенсії таких видів оплати праці (витрат, доходу), на які нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне забезпечення, як суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на соціально-побутові потреби, індексації доходів громадян та компенсації за невикористану відпустку, винагороду за підсумками роботи за рік.
Сторони в судове засідання не прибули, надіслали до суду заяви в яких просили розглядати справу без їх участі.
Відповідач в письмовому заперечені просить відмовити у позові у зв'язку з його безпідставністю і необґрунтованістю.
Дослідивши надані докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з таких підстав.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку Управління та отримує пенсію за нормами Закону.
13.05.2015 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди за безперервну сумлінну працю.
Як вбачається з поданої позивачем пенсійному органу довідки № 61672 від 24.03.2014 року, виданої Новоград-Волинською міською радою про складові заробітної плати за період роботи з березня 2012 року по лютий 2014 року, у вказаний період позивачу були нараховані та виплачені : матеріальна допомога на оздоровлення в сумі 12658,31 грн., матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань в сумі 6978,93 грн., грошова винагорода за безперервну сумлінну працю в сумі 13957,86 грн., на які нараховано і сплачено єдиний внесок на загальнообов"язкове державне соціальне страхування(а. с. 11-12).
Рішенням Управління № 52 від 14.05.2015 року позивачу відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії.
Така відмова не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства з огляду на наступне.
За змістом ст.37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на соціально-побутові потреби входила до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч.1 ст.66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Виплата винагороди за безперервну сумлінну працю передбачена Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003р. № 212 "Про затвердження Порядку видачі грошової винагороди державним службовцям за сумлінну безперервну працю в органах державної влади, зразкове виконання трудових обов'язків". Умовою виплати грошової винагороди є наявність асигнувань на оплату праці, передбачених у державному бюджеті для відповідних органів державної влади.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Отже, висновки Управління про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та грошова винагорода за безперервну сумлінну працю, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права: відповідачем перевагу було надано положенням законів «Про державну службу», які щодо спірних відносин є загальними. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та стаття 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах № 21-430а11 від 20.02.2012 року та № 21-125а13 від 14.05.2013 року, які з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.
Відтак, вимоги позивача щодо зобов'язання Управління провести перерахунок та виплачувати йому пенсію з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди за безперервну сумлінну працю відповідно до Закону є обґрунтованими та доведеними, а тому підлягають задоволенню.
Згідно до ч. 2 ст. 11 КАС України з метою повного та належного захисту права позивача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправним і скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі № 52 від 14.05.2015 року.
Відповідно до статей 83, 84, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Відповідно до статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Встановлено, що із заявою про проведення перерахунку позивач звернулась до Управління 13.05.2015 року. Разом із зазначеною заявою позивачем подано довідку від 24.03.2014 року № 61672, на підставі якої необхідно провести зазначений перерахунок.
З огляду на викладене, суд вважає, що перерахунок та виплату позивачу пенсії державного службовця з урахуванням фактично отриманої матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди за безперервну сумлінну працю необхідно проводити з 01.05.2015 року.
Керуючись ст.ст.161-163, 257 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі Житомирської області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплаті ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії державного службовця з більшого заробітку з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди за безперервну сумлінну працю, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Визнати протиправним рішення комісії Управління пенсійного фонду України в місті Новоград-Волинський та Новоград-Волинському районі по розгляду питань, пов'язаних з призначенням (перерахунком) та виплатою пенсій відповідно до чинного законодавства України про пенсійне забезпечення № 52 від 14.05.2015 року щодо відмови у перерахунку ОСОБА_3 пенсії та скасувати його.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Новограді-Волинському та Новоград-Волинському районі провести перерахунок та виплату ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії у розмірі 80% від заробітної плати відповідно до довідки № 61672 від 24.03.2014 року, з урахуванням усіх складових (отриманих виплат) за останні 24 місяці, у тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та грошової винагороди за безперервну сумлінну працю, на які були нараховані та фактично сплачені страхові внески, з коригуванням усіх виплат, починаючи з 01.05.2015 року.
Допустити негайне виконання постанови в межах суми платежу за один місяць.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Новоград-Волинський міськрайонний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Головуюча Л. Й. Савицька