Справа №: 343/1569/15-а
Провадження №: 2-а/0343/84/15
ПОСТАНОВА
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 серпня 2015 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючого суддi - Керніцького І. І.,
секретаря - Оленюк Т. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Долинського районного суду Івано-Франківської області справу за адміністративним позовом адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Долинському районі про визнання дій відповідача щодо відмови в призначенні пенсії неправомірними та зобов?язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить суд постановити рішення, яким визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі щодо відмови йому в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі призначити йому пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі призначити йому додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 2, згідно статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
ОСОБА_2 звернувся до суду із вказаним позовом, покликаючись на те, що має право на пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на 10 років відповідно до ч.1 ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», але коли у квітні 2015 р. він звернувся до УПФ України в Долинському районі із заявою про призначення пенсії, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеному до категорії 2, має відповідне посвідчення, безпосередньо працював в зоні відчуження з 01.09.1986 року до 30.09.1986 року, що підтверджується поданими ним документами. Однак, Управлінням Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області було йому відмовлено в призначенні пенсії по причині того, що подані ним документи не підтверджують факт його безпосередньої участі в роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження. Вважає такі дії відповідача неправомірними, просить зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області призначити йому пенсію за віком, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та проводити виплати з дня звернення.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві. Просив позов задовольнити.
Представник позивача ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та пояснив, що ОСОБА_2 має право на пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня звернення та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 2, згідно статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня звернення, тобто з 08.04.2015 року, оскільки він з 01.09.1986 року до 30.09.1986 року перебував працював в зоні відчуження. Просив позов задоволити.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, від нього в адресу суду поступило заперечення на позовну заяву, де вказано, що вважає даний позов безпідставним, оскільки відмовлено в призначенні пенсії із зменшенням пенсійного віку ОСОБА_2 згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у зв'язку з тим, що поданими ним документами не підтверджується безпосередня участь на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження. Просив в позові відмовити за безпідставністю.
Вислухавши сторони, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд прийшов до переконання, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:
Позивач ОСОБА_2 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, що підтверджується перереєстрованим посвідченням НОМЕР_1 від 22.02.1993 р. (категорія 2).
Із паспорта громадянина України, виданого 20.11.1997 р. Долиньким РВ УМВСУ у Івано-Франківській області, вбачається, що позивачу ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 виповнилось 50 років.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 ст.55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 01.07.1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 01.07.1986 року по 31.12.1986 року - не менше 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку на 10 років, а учасникам ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року в зоні відчуження від 1 до 5 календарних днів пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку до 5 років.
Відповідно до ст.15 цього Закону підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджується відповідними документами. Видача довідок про період роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а також на території радіоактивного забруднення здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).
Згідно з ч. 5 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», призначення та виплата пенсій особам, які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Статтею 44 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
«Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 передбачено, що, при призначенні пенсії із використанням норм ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно частини 1 статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", особам, віднесеним до категорії 2, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається в розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
При зверненні до Управління пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області із заявою про призначення пенсії із зниженням пенсійного віку ОСОБА_2 подав :
· перереєстроване посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році ІІ категорії;
· довідку видану начальником зведеної колони А.Є.Дмитренко про те, що ОСОБА_2 в період з 01.09.1986 року по 30.09.1986 року працював на ліквідації наслідків аварії на Чорнобільській АЕС, в тому числі 29 днів (годин) на будівництві автодороги Зелений Мис-Чорнобиль;
· довідку Долинського автотранспортного підприємства 12661 від 04.11.1992 р. № 137 про те, що він дійсно брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 30-ти кілометровій зоні на будівництві дороги Зелений Мис-Чорнобиль;
· довідку ВАТ "Долинаавто" № 196 р., якою стверджується, що ОСОБА_2 дійсно в період з 01 вересня до 30 вересня 1986 року в складі зведеної автоколони Міністерства автомобільного транспорту України приймав участь у ліквідації наслідків аварії в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, а саме м.Чорнобиль - проводив перевезення вантажів. Дні відпрацьовані в зоні Чорнобильської АЕС оплачувались у відповідності до Постанови Ради Міністрів Української РСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року за 207-7. По відомостях на заробітну плату від серпня 1986 року, від вересня 1986 року була виплачена заробітна плата в сумі 643 карбованців з урахуванням коефіцієнту-3,0. Підстава: журнал обліку для нарахування заробітної плати.
Як вбачається з відповідей № 2666/03 від 05.06.2015 р. та № 3268/03 від 06.07.2015 р. Управлянням пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області позивачу відмовлено у призначенні пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", із зменшенням пенсійного віку на 10 років.
Враховуючи встановлені обставини суд прийшов до висновку, що позивач має право на призначення йому пенсії із зниженням пенсійного віку у відповідності до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, який працював у зоні відчуження з моменту аварії - в населених пунктах Чорнобиль -з 01.09.1986 року до 30.09.1986 року незалежно від кількості робочих днів та на додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 2, згідно статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і дані факти знайшли своє підтвердження в суді.
З урахуванням положень ст.ст. 3, 21, 22, 46 Конституції України, Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, згідно яких людина є найвищою цінністю в суспільстві, суд прийшов до переконання, що обмеження прав позивача з підстав недотримання норм законодавства України іншими особами чи установами за відсутності вини самого позивача у недотриманні цих норм, суперечить принципам верховенства права, тому рішення про відмову Управлінням пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області у призначенні ОСОБА_2 пенсії із зменшенням пенсійного віку у відповідності до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 2, згідно статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня звернення, що документами не підтверджується його безпосередня участь на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, слід визнати неправомірною та зобов'язати відповідача призначити позивачу вказані пенсії і проводити їх виплати з 08 квітня 2015 року, а позов задовольнити.
Керуючись ст.ст. 9, 11, 17-19, 71, 160-163 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі про визнання дій відповідача щодо відмови в призначенні пенсії неправомірними та зобов?язання вчинити певні дії задоволити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі щодо відмови ОСОБА_2 в призначенні пенсії зі зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі призначити ОСОБА_2 пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до частини 1 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня звернення, тобто з 08.04.2015 року.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Долинському районі призначити ОСОБА_2 додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, як особі віднесеній до категорії 2, згідно статті 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з дня звернення, тобто з 08.04.2015 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з часу її проголошення. Особи, які приймали участь в справі, однак не були присутні під час проголошення постанови, можуть оскаржити її в такий же строк та в такому ж порядку з часу отримання копії даної постанови.
Суддя