Ухвала суду № 50193895, 25.08.2015, Господарський суд м. Києва

Дата ухвалення
25.08.2015
Номер справи
910/16047/15
Номер документу
50193895
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м. Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

25.08.2015Справа № 910/16047/15

За позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "АНІСА"

до: Київської міської ради

третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача: Житник Дмитро Миколайович

третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача: Департамент земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації

про: розірвання договору

Суддя Якименко М.М.

Представники:

Позивача: Авраменко Ю.М. - за довіреністю;

відповідача: Рог О.В. - за довіреністю;

третя особа 1: не з'явився

третьої особи 2: Горбань Н.Г. - за довіреністю;

Обставини справи:

Товариство з обмеженою відповідальністю "АНІСА" звернулося до господарського суду м. Києва з позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АНІСА" про розірвання договору.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на думку позивача право власності на нерухоме майно, яке розміщене на орендованій позивачем земельній ділянці, перейшло до Житник Д.М. який фактично користується земельною ділянкою, а тому договір оренди земельної ділянки від 10.08.2005 року може бути припиненим шляхом розірвання за рішенням суду.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 26.06.2015 року порушено провадження по справі та призначено її розгляд на 22.07.2015 року.

Ухвалою господарського суду міста Києва від 22.07.2015 року відкладено розгляд справи на 25.08.2015 року.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про припинення провадження у справі з огляду на наступне.

Згідно з ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно - правовими актами.

Відповідно до ст.. 9 Земельного кодексу України Київській міській раді надано широкі повноваження у галузі земельних відносин.

Перелік конкретних повноважень Київської міської ради у галузі земельних відносин визначено у пунктах «а» - «л» ст. 9 Земельного кодексу України.

Зокрема, їй належить право за пунктом „а" - розпорядження землями територіальної громади м. Києва, за пунктом „б" - передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до Земельного кодексу України, за пунктом „в" - надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до Земельного кодексу України.

На підставі пункту „м" статті 9 Земельного кодексу України, крім перелічених у попередніх пунктах повноважень, Київська міська рада має повноваження вирішувати інші питання у галузі земельних відносин відповідно до Закону.

Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вирішення відповідно до Закону питань регулювання земельних відносин є виключною компетенцією пленарних засідань сільських, селищних, міських рад, а за пунктом 2 статті 22 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» Київська міська рада має право визначати особливості землекористування.

Відповідно до статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» Київська міська рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

Згідно з частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до змісту цієї норми закону право власності або право користування земельною ділянкою із земель державної або комунальної власності виникає лише за наявності рішення зазначених органів і тільки в межах, вказаних в цих рішеннях.

Тобто, вказані повноваження на території м. Києва є виключною компетенцією Київської міської ради.

Відповідно до пункту 80 рішення Київської міської ради від 15.07.2004 № 419/1829 "Про надання і вилучення земельних ділянок та припинення права користування землею" товариству з обмеженою відповідальністю "Аніса" передано у довгострокову оренду на 10 років земельну ділянку площею 0,62 га на просп. Перемоги, 15-а у Шевченківському районі м. Києва.

На підставі пункту 80 рішення Київської міської ради від 15.07.2004 N 419/1829, 10.08.2005 року між Київською міською радою (далі по тексту - відповідач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Аніса» (далі по тексту - позивач, орендар) укладено договір оренди земельної ділянки площею 6104 кв. м для будівництва, експлуатації та обслуговування житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями, підземними автостоянками та закладами соціальної інфраструктури на просп. Перемоги, 15-а у Шевченківському районі м. Києва, який зареєстровано у книзі записів державної реєстрації договорів від 15.08.2005 N 91-6-00476 (далі - Договір).

Відповідно до умов пунктів 4.1 та 4.2 Договору визначена договором орендна плата за земельну ділянку становить платіж, який Орендарі вносять Орендодавцеві за користування земельною ділянкою у грошовій формі пропорційно площі будівель та споруд, що знаходяться у власності Орендарів.

Умовами пункту 11.1 договору встановлено, що всі зміни та доповнення до вказаного договору вносяться за згодою сторін; згодою або запереченням Орендодавця на зміни та/або доповнення до договору є його рішення, прийняте в установленому законодавством порядку.

Строк дії договору оренди земельної ділянки - 10 років (пункт 3.1 договору).

Підстави припинення договору оренди земельної ділянки визначені умовами пункту 11.3 договору, згідно з яким договір оренди припиняється у разі:

- закінчення строку, на який його було укладено;

- викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законодавством України;

- поєднання в одній особі власників земельної ділянки та орендарів;

- ліквідації юридичних осіб орендарів; ліквідації юридичної особи.

Відповідно до пункту 11.4 договору, договір може бути розірваний за взаємною згодою сторін; за рішенням суду у порядку, встановленому законом; в односторонньому порядку за ініціативою Орендодавця у визначених договором випадках.

Пунктом 8.4. Договору передбачено, що Орендар зобов'язаний у випадку, якщо Орендар має намір припинити право користування земельною ділянкою (її частиною), цей Договір розривається за згодою сторін або до цього Договору вносяться відповідні зміни з моменту укладення договору оренди земельної ділянки з новим власником об'єктів, які були відчужені.

Відповідно до вимог ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору. Частиною 3 ст. 203 ЦК України визначено, що волевиявлення учасника правочину в момент його вчинення є підставою недійсності правочину.

20.02.2015 (вх. № 08/3135 від 20.02.2015) через дозвільний центр Позивач направив Київській міській раді заяву від 18.2.2015 року №01015-000168182-014 щодо підготовки проекту рішення Київської міської ради про погодження поділу земельної ділянки за кадастровим номером 8000000000:88:169:0100.

Згідно ст. 5 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність у м. Києві, затвердженого рішенням Київської Міської ради від 28.02.13 №63/9120 (в редакції чинній на момент звернення позивачів) (далі по тексту - Тимчасовий порядок) приймальня Київради з земельних питань у день реєстрації клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою або протягом наступного робочого дня передає це клопотання з доданими до нього документами, сформованими у справу-клопотання, до секретаріату Київської міської ради.

Секретаріат Київської міської ради разом з дорученням (резолюцією) Київського міського голови або заступника міського голови - секретаря Київради у день надходження клопотання про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою або протягом наступного робочого дня надсилає його через приймальню Київради з земельних питань до Департаменту земельних ресурсів.

За дорученням заступника міського голови - секретаря Київради від 20.02.2015 №08/3135 вказана заява була направлена до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для розгляду та опрацювання в установленому порядку.

Листом від 03.03.2015 № 0570291-3998 Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомив заявника (позивача) про необхідність надати довідку податкового органу про відсутність заборгованості по сплаті орендної плати, для подальшого опрацювання порушеного питання.

Листом від 23.04.2015 № 23/04-17 ТОВ "АНІСА" звернулося до Київської міської ради з проханням припинити дію договору оренди земельної ділянки від 15.08.2005 за № 63-6-0078.

За дорученням заступника міського голови - секретаря Київради від 24.04.2015 №08/7390 вказаний лист був направлений до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для розгляду та опрацювання в установленому порядку.

Листом від 02.06.2015 № 05707-9593 Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомив ТОВ "АНІСА" про необхідність звернення нового власника майна до Київської міської ради з відповідним клопотанням. Також повідомлено, що дія Договору оренди земельної ділянки від 15.08.2005 № 91-6-00476 буде припинена після оформлення новим власником майна, розташованого на земельній ділянці, права користування (оренди) земельною ділянкою відповідно до діючого законодавства.

Листом (вх.№ 08/Ж-4689 від 22.05.2015) Житник Д.М. звернувся до Київської міської раци з проханням надати в оренду на 10 років земельну ділянку площею 0,2443 га., що знаходиться за адресою: проспект Перемоги, 15-а у Шевченківському районі м. Києва.

За дорученням заступника міського голови - секретаря Київради від 22.05.2015 №08/Ж-4689 вказаний лист був направлений до Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) для розгляду та опрацювання в установленому порядку.

Листом від 24.06.2015 № 0570291-08/Ж-4689-9419 Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) повідомив Житнику Д.М. перелік документів, які необхідно надати для вирішення порушеного в листі питання.

Суд наголошує, що згідно з договором оренди земельної ділянки від 15.08.2005 № 91-6-00476 розмір земельної ділянки, яка передавалася в оренду ТОВ "АНІСА" становить 6104 кв.м., проте Житник Д.М. подав клопотання про надання в оренду земельну ділянку розміром 0,2443 га.

Згідно з статтею 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Таким чином, укладеним сторонами у справі договором оренди земельної ділянки не передбачено можливості дострокового розірвання в односторонньому порядку (зокрема, за ініціативою одного з орендарів) вказаного договору оренди у випадку переходу права власності на розташоване на орендованій земельній ділянці нерухоме майно.

Відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі", у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Підстав дострокового розірвання в судовому порядку укладеного сторонами у справі договору оренди земельної ділянки, що відповідали б наведеним вище нормам, позивач у справі не навів.

Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.

Відповідно до постанови Пленуму ВГСУ від 17.05.2011 № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» за відсутності рішення органу виконавчої влади або місцевого самоврядування про надання земельної ділянки у власність або в користування юридична особа або фізична особа не має права використовувати земельну ділянку державної або комунальної форми власності.

Правочин, за яким переходить право власності на житлові будинки, будівлі, споруди, тягне за собою перехід права на земельну ділянку, на якій знаходиться відповідне нерухоме майно. Новий власник будинку (будівлі, споруди) у зв'язку з цим не звільняється від необхідності оформлення права на земельну ділянку відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на майно та їх обтяжень". Таке оформлення здійснюється з урахуванням законодавчих приписів, зазначених в абзацах другому - п'ятому підпункту 2.12 пункту 2 цієї постанови, і положень постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2009 N 439 "Про деякі питання посвідчення права власності на земельну ділянку" (абз. 2 п. 2.10 постанови Пленуму ВГСУ).

Таким чином, приписи статей 377 ЦК України, 120 Земельного кодексу України та статей 7, 31 Закону України «Про оренду землі» не встановлюють автоматичного переходу права оренди на земельну ділянку новому власнику та звільнення останнього від оформлення права на земельну ділянку відповідно до законодавства, у зв'язку з чим лише рішення органу місцевого самоврядування є підставою набуття фізичними і юридичними особами права користування земельними ділянками, що знаходяться у державній або у комунальній власності.

Житник Д.М. у встановленому законодавством порядку до Київської міської ради з метою оформлення прав на спірну земельну ділянку не завертався.

Пунктом 11.6 Договору встановлено, що розірвання договору не потребує укладання додаткової угоди. Договір вважається розірваним з моменту прийняття орендодавцем відповідного рішення, якщо інше не встановлено рішенням.

Рішення про відмову у припиненні договору земельної ділянки з ТОВ «АШСА» та передачі земельної ділянки в оренду Житнику Д.М. Київською міською радою не приймалось, а отже права Позивача, та норми чинного законодавства не були порушені.

Відповідно до ч.11 ст.80 ГПК України господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору. Про припинення провадження у справі виноситься ухвала, в якій мають бути вирішені питання про розподіл між сторонами господарських витрат, про повернення судового збору з бюджету, а також можуть бути розв'язані питання про стягнення штрафів, передбачених у пунктах 4 і 5 частини другої статті 83 цього Кодексу.

Як визначено у п.4.4 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26 грудня 2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору (пункт 1-1 частини першої статті 80 ГПК), зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань.

Як вбачається з матеріалів справи, у в'язку з не зверненням Житник Д.М. до Київської міської ради з метою оформлення прав на спірну земельну ділянку та не прийняття Київською міською радою рішення про передачу земельної ділянки в оренду Житнику Д.М., права позивача, як орендаря, за Договором оренди земельної ділянки від 10.08.2005 року зареєстрованого в реєстрі за №570 не були порушені, а тому предмет спору між сторонами відсутній.

Враховуючи вищевикладене, провадження у справі підлягає припиненню.

Керуючись п.11 ч.1 ст.80, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

У Х В А Л И В:

1.Провадження у справі припинити.

Ухвала підлягає оскарженню в порядку передбаченому ст. 106 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя Якименко М.М.