номер провадження справи 3/98/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.09.2015 Справа № 908/4112/15
За позовом: Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (69107, м. Запоріжжя, пр. Леніна, 164, ідентифікаційний код 20497824)
до відповідача: Комунального підприємства "Мирнянський комунгосп" (70560, Запорізька область, Оріхівський район, с. Мирне, вул. Яссана, 10, ідентифікаційний код 31654586)
про стягнення 14480,00 грн.
Суддя Соловйов В.М.
при секретарі Петриченко А.Є.
Представники:
від позивача: Чечель К.І,, головний спеціаліст-юрисконсульт аналітично-правового відділу, довіреність № 83 від 20.07.2015р.
від відповідача: Рябуха Л.П., голова комісії з припинення (ліквідатор), паспорт СА 469045 від 17.05.1997р.
Запорізьке обласне тервідділення АМКУ звернулось до господарського суду Запорізької області з позовною заявою до відповідача КП "Мирнянський комунгосп" про стягнення з відповідача до загального фонду Держаного бюджету України на рахунки відкриті в управлінні Державної казначейської служби України за місцем реєстрації платника податків штрафу у розмірі 8000,00 грн. та пеню у розмірі 600,00 грн. за прострочення терміну сплати штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладеного рішенням адміністративної колегії від 06.05.2015р. № 19-рш по справі № 02/13-15.
Відповідно до Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.07.2015р. справу призначено для розгляду судді Соловйову В.М.
Позовні вимоги мотивовані обставинами, викладеними у позовній заяві, та обґрунтовані ст. 12, 54-56, 60 ГПК України, ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" та ст. 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України".
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 15.07.2015р. позовна заява прийнята до розгляду, порушено провадження у справі № 908/4112/15, справу до розгляду в засіданні господарського суду призначено на 04.08.2015р. о 12 год. 30 хв.
Ухвалою від 04.08.2015р. розгляд справи відкладений на 09.09.2015р. о 12 год. 20 хв.
В судовому засіданні 09.09.2015р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повідомлено, що повне рішення буде складено 14.09.2015р.
Під час розгляду справи учасники судового процесу вимогу про здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не заявляли.
В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві та в заявах від 30.07.2015р. та від 31.08.2015р. про збільшення позовних вимог, просить стягнути з відповідача до загального фонду Держаного бюджету України на рахунки відкриті в управлінні Державної казначейської служби України за місцем реєстрації платника податків, за кодом бюджетної класифікації доходів 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106, штрафу у розмірі 8000,00 грн. та пеню у розмірі 6480,00 грн. за прострочення терміну сплати штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладеного рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України 06.05.2015р. № 19-рш по справі № 02/13-15.
Заяви позивача про збільшення позовних вимог прийнято судом, оскільки такі дії позивача не суперечать законодавству і не порушують нічиїх прав і охоронюваних законом інтересів.
В обґрунтування позовних вимог позивач, зокрема, зазначив наступне.
Адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення АМКУ 06.05.2015р. за результатами розгляду справи № 02/13-15 прийнято рішення № 19-рш, яким:
Визнано, що КП "Мирнянський комунгосп" у період січня 2014р. - квітня 2015р. займало монопольне (домінуюче) становище на ринку централізованого водопостачання в територіальних (географічних) межах села Мирне Оріхівського району Запорізької області (в межах території, на якій розташовані водопровідні мережі), як таке, що не має жодного конкурента на ринку.
Визнано дії КП "Мирнянський комунгосп", які полягають у розрахунку та застосуванні економічно необґрунтованого тарифу на послугу з централізованого водопостачання внаслідок порушення порядку його формування, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною першою статті 13, пунктом 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", шляхом зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку централізованого водопостачання у вигляді дій суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Визнано дії виконавчого комітету Мирненської сільської ради Оріхівського району Запорізької області, які полягають у встановленні Рішенням від 21.08.2014 № 49 для КП "Мирнянський комунгосп" тарифу на послугу з централізованого водопостачання у необґрунтованому розмірі, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 7 статті 50 та статтею 17 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді створення умов для вчинення КП "Мирнянський комунгосп" порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого частиною першою статті 13, пунктом 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", шляхом зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку централізованого водопостачання, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
За зазначене порушення на відповідача відповідно до ч. 2, 5 ст. 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" накладений штраф у розмірі 8000,00 грн.
Позивач листом від 07.05.2014р. № 02-18/02-1347 надіслав на адресу відповідача копію рішення адміністративної колегії Відділення від 05.06.2015р. № 19-рш.
Відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення № 6910702177950 від 21.05.2015р. рішення КП "Мирнянський комунгосп" отримало 08.05.2015р.
Тобто, кінцевим терміном для добровільної сплати штрафу за вказаним рішенням є 08.07.2014р.
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців з 02.04.2015р. КП "Мирнянський комунгосп" знаходиться в стані припинення підприємницької діяльності.
03.06.2015р. позивачем на адресу надіслано КП "Мирнянський комунгосп" заяву № 01-17/04-1587 про визнання грошових вимог та сплати штрафу у строк передбачений законодавством.
Відповідно до повідомлення про вручення поштового відправлення № 6910702228040 отримано КП "Мирнянський комунгосп" 04.06.2015р.
Станом на час розгляду справи в суді штраф у розмірі 8000,00 грн. відповідачем не сплачено.
Згідно зі ст. 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції", заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органу Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення. Це строк є присікательним та не може бути відновлено.
Відповідачем рішення адміністративної колегії до господарського суду, тобто у встановлений законом порядок, оскаржено не було.
У відповідності до приписів ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" відповідачу нараховано пеню за період з 09.07.2015р. по 31.08.2015р. включно в розмірі 6480,00 грн.
На підставі викладеного позивач просить суд задовольнити позовні вимоги повністю.
Голова ліквідаційної комісії КП "Мирнянський комунгосп" Рябуха Л.П. позовні вимоги в частині штрафу в розмірі 8000,00 грн. визнала. Щодо пені в сумі 6480,00 грн. зазначила, що вказану суму не визнає. Пояснила, що згідно рішення Мирненської сільської ради Оріхівського району Запорізької області шостого скликання вісімдесят сьомої сесії № 04 від 27.03.2015р. "Про ліквідацію комунального підприємства "Мирнянський комунгосп" припинено діяльність підприємства шляхом ліквідації з 01.04.2015р.
Відповідно до постанови про арешт коштів боржника ЗВП № 40540891 (16/7) ВДВС Оріхівського РУЮ на всі кошти підприємства накладено арешт, змоги заплатити штраф у строк не було.
Сума штрафу 8000,00 грн. внесена в реєстр боржників підприємства.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши представників сторін, суд
ВСТАНОВИВ:
06.05.2015р. адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення АМКУ прийнято рішення № 19-рш по справі № 02/13-15 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції".
Вказаним рішенням встановлено, що тариф на послуги з централізованого водопостачання у КП "Мирнянський комунгосп" є необґрунтованим за рахунок включення планового прибутку без відповідного обґрунтування, що призвело до ущемлення інтересів споживачів.
Не дотримуючись встановленого законодавством Порядку формування тарифів на послуги з централізованого водопостачання підприємство розрахувало та застосовує з вересня 2014 року тариф на вказану послугу в необґрунтованому розмірі.
У зв'язку із цим, рішенням адміністративної колегії ЗОТВ АМКУ вирішено:
1. Визнати, що КП "Мирнянський комунгосп" у період січня 2014р. - квітня 2015р. займало монопольне (домінуюче) становище на ринку централізованого водопостачання в територіальних (географічних) межах села Мирне Оріхівського району Запорізької області (в межах території, на якій розташовані водопровідні мережі), як таке, що не має жодного конкурента на ринку.
2. Визнати дії КП "Мирнянський комунгосп", які полягають у розрахунку та застосуванні економічно необґрунтованого тарифу на послугу з централізованого водопостачання внаслідок порушення порядку його формування, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною першою статті 13, пунктом 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", шляхом зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку централізованого водопостачання у вигляді дій суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
3. Визнати дії виконавчого комітету Мирненської сільської ради Оріхівського району Запорізької області, які полягають у встановленні Рішенням від 21.08.2014 № 49 для КП "Мирнянський комунгосп" тарифу на послугу з централізованого водопостачання у необґрунтованому розмірі, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 7 статті 50 та статтею 17 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді створення умов для вчинення КП "Мирнянський комунгосп" порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого частиною першою статті 13, пунктом 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", шляхом зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку централізованого водопостачання, що призвело до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
4. Відповідно до абзацу другого частини другої статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції", на КП "Мирнянський комунгосп" накласти штраф у розмірі 8000,00 грн.
В рішенні також роз'яснено, що штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання рішення. Рішення може бути оскаржене до господарського суду у двомісячний строк з дня його одержання.
Листом № 02-18/02-1347 від 07.05.2014р. "Про рішення по справі та сплату штрафу" копію рішення адміністративної колегії ЗОТВ АМКУ від 06.05.2015р. № 19-рш на 8 аркушах направлено на адресу КП "Мирнянський комунгосп" за адресою: 70560, Запорізька область, Оріхівський район, с. Мирне, вул. Яссана, 10 та повідомлено про необхідність сплати штрафу у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
В цьому ж листі вказано реквізити рахунку для сплати штрафу, а також повідомлено про те, що:
Згідно з частиною 5 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", за кожний день прострочення сплати штрафу нараховується пеня у розмірі 1,5 % від суми штрафу;
Згідно з частиною 7 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у разі несплати штрафу та пені у строки, передбачені рішенням, штраф та пеня стягуються у судовому порядку;
Згідно з частиною 8 статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", суб'єкт господарювання зобов'язаний надіслати протягом п'яти днів з дня сплати штрафу до територіального відділення документи, що підтверджують сплату штрафу.
Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 6910702177950 від 21.05.2015р, зазначений лист з доданою до нього копією рішення адміністративної колегії Запорізького обласного тервідділення АМКУ від 06.05.2015р. № 19-рш вручений уповноваженій особі КП "Мирнянський комунгосп" 08.05.2015р.
03.06.2015р. позивачем на адресу надіслано КП "Мирнянський комунгосп" заяву № 01-17/04-1587 про визнання грошових вимог та сплати штрафу у строк передбачений законодавством.
У відповіді на лист № 02-18/02-1347 від 07.05.2014р. голова ліквідаційної комісії КП "Мирнянський комунгосп" Рябуха Л.П. повідомила позивача, що рішенням Мирненської сільської ради Оріхівського району Запорізької області шостого скликання вісімдесят сьомої сесії № 04 від 27.03.2015р. "Про ліквідацію комунального підприємства "Мирнянський комунгосп" припинено діяльність підприємства шляхом ліквідації з 01.04.2015р.
Сума штрафу 8000,00 грн. внесена в реєстр боржників підприємства.
Відповідно до постанови про арешт коштів боржника ЗВП № 40540891 (16/7) від 02.06.2015р. на кошти в сумі 373556,01 грн., що знаходяться в касі підприємства та кошти, що містяться на рахунках КП "Мирнянський комунгосп" головним державним виконавцем ВДВС Оріхівського РУЮ Мякішевою А.В. накладено арешт.
Доказів про сплату КП "Мирнянський комунгосп" штрафу в сумі 8000,00 грн. та пені в сумі 6480,00 грн. суду не надано.
Згідно Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за електронним запитом від 09.09.2015р. за № 21142269, станом на 09.09.2015р. КП "Мирнянський комунгосп" не припинено, підприємство з 02.04.2015р. перебуває в стані припинення за рішенням засновників.
Оцінивши представлені докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 12 ГПК України встановлено, що справи за заявами органів Антимонопольного комітету України, Рахункової палати з питань, віднесених законодавчими актами до їх компетенції, підвідомчі господарським судам.
Статтею 3 Закону України від 26.11.1993р. № 3659-ХІІ "Про Антимонопольний комітет України" унормовано, що основним завданням Антимонопольного комітету України є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині:
1) здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції;
2) контролю за концентрацією, узгодженими діями суб'єктів господарювання та дотриманням вимог законодавства про захист економічної конкуренції під час регулювання цін (тарифів) на товари, що виробляються (реалізуються) суб'єктами природних монополій;
3) сприяння розвитку добросовісної конкуренції;
4) методичного забезпечення застосування законодавства про захист економічної конкуренції;
5) здійснення контролю щодо створення конкурентного середовища та захисту конкуренції у сфері державних закупівель.
Пунктами 1, 4, 15 частини 1 статті 7 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" визначено, що у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має такі повноваження:
розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та проводити розслідування за цими заявами і справами;
перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції;
звертатися до суду з позовами, заявами і скаргами у зв'язку із застосуванням законодавства про захист економічної конкуренції, а також із запитами щодо надання інформації про судові справи, що розглядаються цими судами відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції.
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" для реалізації завдань, покладених на Антимонопольний комітет України, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі утворюються територіальні відділення Антимонопольного комітету України, повноваження яких визначаються Комітетом у межах його компетенції.
Згідно ст. 14 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету України, зокрема, має такі повноваження:
розглядати заяви і справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, про надання дозволу, надання попередніх висновків стосовно узгоджених дій, проводити розслідування або дослідження за цими заявами і справами;
приймати передбачені законодавством про захист економічної конкуренції розпорядження та рішення, надавати попередні висновки стосовно узгоджених дій;
проводити дослідження ринку, визначати межі товарного ринку, а також становище, в тому числі монопольне (домінуюче), суб'єктів господарювання на цьому ринку та приймати відповідні рішення (розпорядження);
визначати наявність або відсутність контролю між суб'єктами господарювання або їх частинами та склад групи суб'єктів господарювання, що є єдиним суб'єктом господарювання.
Відповідно до ст. 22 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.
Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність.
У відповідності до ст. 24 Закону України "Про Антимонопольний комітет України", рішення та розпорядження, що приймаються органами Антимонопольного комітету України, головами його територіальних відділень відповідно до законодавства про захист економічної конкуренції, надаються особам, які беруть участь у справі, у вигляді їх копій, посвідчених у порядку, встановленому законодавством.
Особливості порядку надання та оприлюднення рішень, розпоряджень встановлюються законодавством про захист економічної конкуренції.
За приписами ст. 48 Закону України від 11.01.2001р. N 2210-III "Про захист економічної конкуренції", за результатами розгляду справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції органи Антимонопольного комітету України приймають рішення, в тому числі про:
визнання вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції;
припинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції;
накладення штрафу.
Згідно пункту 2 частини 1 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" одним з порушень законодавства про захист економічної конкуренції є зловживання монопольним (домінуючим) становищем.
У відповідності до ч.1 ст. 12 цього ж Закону, суб'єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо:
на цьому ринку у нього немає жодного конкурента;
не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів для доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин.
За висновком позивача, у споживачів КП "Мирнянський комунгосп" альтернатива щодо придбання послуги з централізованого водопостачання у інших суб'єктів господарювання відсутня.
За приписами ч.1 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку є дії чи бездіяльність суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели або можуть призвести до недопущення, усунення чи обмеження конкуренції, або ущемлення інтересів інших суб'єктів господарювання чи споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку.
Зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається встановлення таких цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку (п.1 ч.2 ст. 13 Закону).
Відповідно до ч. 3 ст. 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" встановлено, що зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку забороняється і тягне за собою відповідальність згідно з законом.
Матеріалами розслідування справи № 02/13-15 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції було доведено, що КП "Мирнянський комунгосп" у період січня 2014р. - квітня 2015р. займало монопольне (домінуюче) становище на ринку централізованого водопостачання в територіальних (географічних) межах села Мирне Оріхівського району Запорізької області (в межах території, на якій розташовані водопровідні мережі), як таке, що не має жодного конкурента на ринку.
Зловживаючи монопольним (домінуючим) становищем, КП "Мирнянський комунгосп" розраховувало та застосовувало економічно необґрунтований тариф на послугу з централізованого водопостачання внаслідок порушення порядку його формування, що призвело до ущемлення інтересів споживачів.
Виконавчий комітет Мирненської сільської ради Оріхівського району Запорізької області рішенням від 21.08.2014 № 49 встановив для КП "Мирнянський комунгосп" тариф на послугу з централізованого водопостачання у необґрунтованому розмірі, порушивши законодавство про захист економічної конкуренції.
Відповідальність за зазначене порушення передбачена абзацом 2 частини 2 статті 52 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді накладення штрафу у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф. У разі наявності незаконно одержаного прибутку, який перевищує десять відсотків зазначеного доходу (виручки), штраф накладається у розмірі, що не перевищує потрійного розміру незаконно одержаного прибутку. Розмір незаконно одержаного прибутку може бути обчислено оціночним шляхом.
Згідно п. 33 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції (Правила розгляду справ) затверджених розпорядженням № 5 від 19.04.1994р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 06.05.1994р. за № 90/299, рішення у справі надається для виконання відповідно до частини першої статті 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
Крім осіб, яким рішення надано на виконання відповідно до абзацу першого цього пункту, рішення у справі (витяг з нього, що не містить інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим, головою територіального відділення Комітету інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі) надсилається особам, які брали участь у справі.
Рішення у справі (витяг з нього, що не містить інформації з обмеженим доступом, відомостей, що дають можливість ідентифікувати фізичну особу, а також визначеної відповідним державним уповноваженим, головою територіального відділення Комітету інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам держави, осіб, які брали участь у справі, та інших осіб) може бути оприлюднене шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Комітету (http://www.amc.gov.ua), опубліковане в друкованих виданнях чи поширене в електронній формі.
Порядок виконання рішень та розпоряджень органів Антимонопольного комітету України, голів територіальних відділень Антимонопольного комітету України встановлений статтею 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції".
Зокрема встановлено, що рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.
Рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.
Особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.
За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.
Нарахування пені припиняється з дня прийняття господарським судом рішення про стягнення відповідного штрафу.
Нарахування пені зупиняється на час розгляду чи перегляду господарським судом:
справи про визнання недійсним рішення органу Антимонопольного комітету України про накладення штрафу;
відповідного рішення (постанови) господарського суду.
Нарахування пені зупиняється на час розгляду органом Антимонопольного комітету України заяви особи, на яку накладено штраф, про перевірку чи перегляд рішення у справі про порушення законодавства про захист економічної конкуренції.
У разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені органи Антимонопольного комітету України стягують штраф та пеню в судовому порядку.
Рішення № 19-рш по справі № 02/13-15 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" про накладення на КП "Мирнянський комунгосп" штрафу у розмірі 8000,00 грн. за застосуванні економічно необґрунтованого тарифу на послугу з централізованого водопостачання внаслідок порушення порядку його формування, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим частиною першою статті 13, пунктом 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", шляхом зловживання монопольним (домінуючим) становищем на ринку централізованого водопостачання у вигляді дій суб'єкта господарювання, який займає монопольне (домінуюче) становище на ринку, що призвели до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку, прийнято адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення АМКУ 06.05.2015р.
Вказане рішення до господарського суду КП "Мирнянський комунгосп" оскаржене не було, штраф до загального фонду Державного бюджету України у встановлений законом двомісячний строк з дня одержання рішення (08.05.2015р.) сплачено не було.
Кінцевим терміном для добровільної сплати штрафу за вказаним рішенням є 08.07.2015р.
Оскільки на даний час відповідачем штраф у розмірі 8000,00 грн. не сплачено, йому правомірно за період з 09.07.2015р. по 31.08.2015р. включно нараховано пеню у розмірі 6480,00 грн.
Окрім ст. 56 Закону України "Про захист економічної конкуренції", право Антимонопольного комітету України, територіальних відділень Антимонопольного комітету України у зв'язку з порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами на звернення до суду, в тому числі про стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені встановлене статтею 25 Закону України "Про Антимонопольний комітет України"
За таких обставин позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню повністю.
Приймаючи судове рішення, господарський суд погоджується з твердженням позивача про те, що визнання відповідачем кредиторських вимог позивача в сумі 8000,00 грн. не звільняє його від обов'язку сплатити штраф у строки, встановлені законодавством про захист економічної конкуренції.
Знаходження боржника (відповідача у справі) в стані припинення за рішенням засновників не унеможливлює нарахування підприємству пені за несплату штрафу, накладеного адміністративною колегією Запорізького обласного територіального відділення АМКУ згідно рішення № 19-рш по справі № 02/13-15 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції" та подальше стягнення цих сум в судовому порядку до припинення юридичної особи.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується в доход Державного бюджету України з відповідача.
Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" передбачено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" (в редакції станом на час звернення позивача з цим позовом) визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:
за подання до господарського суду:
1) позовної заяви майнового характеру - 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат.
Позовна заява Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України подана до суду 14.07.2015р. та має вимогу майнового характеру.
Статтею 8 Закону України ВР України, від 28.12.2014р. № 80-VIII "Про Державний бюджет України на 2015 рік" встановлено мінімальну заробітну плату: у місячному розмірі з 1 січня - 1218 гривень.
Таким чином, судовий збір в сумі 1827,00 грн. стягується в дохід державного бюджету з відповідача.
Керуючись ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Комунального підприємства "Мирнянський комунгосп" (70560, Запорізька область, Оріхівський район, с. Мирне, вул. Яссана, 10, ідентифікаційний код 31654586) до загального фонду Держаного бюджету України на рахунки відкриті в управлінні Державної казначейської служби України за місцем реєстрації платника податків, за кодом бюджетної класифікації доходів 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", символ звітності 106, штраф у розмірі 8000 (вісім тисяч) грн. 00 коп. та пеню у розмірі 6480 (шість тисяч чотириста вісімдесят) грн. 00 коп. за прострочення терміну сплати штрафу за порушення законодавства про захист економічної конкуренції, накладеного рішенням адміністративної колегії Запорізького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 06.05.2015р. № 19-рш по справі № 02/13-15.
3. Стягнути з Комунального підприємства "Мирнянський комунгосп" (70560, Запорізька область, Оріхівський район, с. Мирне, вул. Яссана, 10, ідентифікаційний код 31654586) в доход Державного бюджету України (код класифікації доходів бюджету 22030001 "Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050)", одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район), 22030001, банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, р/р 31215206783007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025409) 1827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. судового збору.
4. Повне рішення виготовлено 14.09.2015р.
Суддя В.М. Соловйов