номер провадження справи 32/10/15
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.08.2015 Справа № 908/143/15-г
позивач: Заступник військового прокурора Південного регіону України (65012, м. Одеса, вул. Пироговська, 11) в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах - Кабінет Міністрів України (01008, м. Київ, вул. Грушевського, 12/2)
до відповідача: Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області (71100, м. Бердянськ, пр. Перемоги, 3)
третя особа 1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Міністерство оборони України (03168, м. Київ, пр. Повітрофлотський, 6)
третя особа 2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Військова частина А0593 (53221, м. Нікополь, Дніпропетровська область, вул. Жуковського, 100-А)
третя особа 3, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Квартирно-експлуатаційний відділ міста Запоріжжя (69063, м. Запоріжжя, вул. Жовтнева, 4)
третя особа 4, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Альошина Володимира Олександровича (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Очаківська, буд. 23)
третя особа 5, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Колодяжну Ольгу Тимофіївну (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Очаківська, 23, кв. 29)
третя особа 6, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Щербину Миколу Вікторовича (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Правди, 7, кв. 57)
третя особа 7, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Василенко Ніну Іванівну (71100, Запорізька область, м. Бердянськ, вул. Броцланська, 101)
про визнання незаконним та скасування розпорядження № 384 від 29.06.2010 р.
Колегія суддів: головуючий суддя Колодій Н.А., судді Алейникова Т.Г., Азізбекян Т.А
Представники сторін:
від прокуратури: Чалий М.Г. (службове посвідчення № 014402)
від позивача: Біла В.Е., довіреність № 06-39/9500 від 13.07.2015 р.
Варфоломієва О.Є., довіреність № 06-39/7792 від 26.05.2015 р.
від відповідача : не з'явився
від третьої особи 1: не з'явився
від третьої особи 2: не з'явився
від третьої особи 3: не з'явився
від третьої особи 4: не з'явився
від третьої особи 5: не з'явився
від третьої особи 6: не з'явився
від третьої особи 7: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
До господарського суду Запорізької області звернувся заступник військового прокурора Південного регіону України в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах - Кабінет Міністрів України з позовом до Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області про визнання незаконним та скасування розпорядження № 384 від 29.06.2010 р.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 12.01.2015р. позовну заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 908/143/15-г, присвоєно справі номер провадження 32/10/15, з призначенням судового засідання на 25.02.2015р. Також, даною ухвалою, на підставі ст. 27 ГПК України залучено до участі у справі № 908/143/15-г у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Міністерство оборони України, Військову частину А0593 та Квартирно-експлуатаційний відділ міста Запоріжжя.
Ухвалою суду від 25.02.2015 р. за клопотанням сторін строк розгляду спору було продовжено відповідно до ст. 69 ГПК України, розгляд справи відкладено на 23.03.2015 р. Також, ухвалою суду від 25.02.2015 р. на підставі ст. 27 ГПК України залучено до участі у справі № 908/143/15-г у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Альошина Володимира Олександровича, Колодяжну Ольгу Тимофіївну, Щербину Миколу Вікторовича, Василенко Ніну Іванівну.
Розпорядженням голови господарського суду Запорізької області Немченка О.І. від 23.03.2015р., у зв'язку з особливою складністю даної справи, справу № 908/143/15-г передано на розгляд колегії суддів у складі трьох суддів: головуючий суддя Колодій Н.А., судді Алейникова Т.Г., Зінченко Н.Г.
23.03.2015р. зазначеною колегією справу було прийнято до провадження. Розгляд справи призначено на 21.04.2015 р.
Ухвалою суду від 21.04.2015 р. за клопотанням позивача строк розгляду спору було продовжено відповідно до ст. 69 ГПК України, розгляд справи відкладено на 03.06.2015 р.
Ухвалою суду від 03.06.2015р., розгляд справи відкладено до 08.06.2015р.
Розпорядженням керівника апарату господарського суду Запорізької області Вознесенською О.І. від 08.06.2015р., у зв'язку з відпусткою судді Зінченко Л.П., справу № 908/143/15-г передано на розгляд колегії суддів у складі трьох суддів: головуючий суддя Колодій Н.А., судді Алейникова Т.Г, Азізбекян Т.А.
Ухвалою суду 08.06.2015 р. зазначеною колегією справу було прийнято до провадження. За клопотанням представника позивача строк розгляду справи продовжено відповідно до ст. 69 ГПК України, розгляд справи призначено на 25.08.2015р.
У судовому засіданні 25.08.2015 р. справу розглянуто, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Представник прокурора підтримав позовні вимоги, викладені у позовній заяві та обґрунтовує їх ст. 13, 14, 121, 124 Конституції України, ст. ст. 20, 361 Закону України "Про прокуратуру", ст. ст. 77, 152 Земельного кодексу України, ст. ст. 7, 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації".
Представник позивача в судовому засіданні усно підтримав позовні вимоги, викладені в позовній заяві, просив позов задовольнити в повному обсязі.
Відповідач у судові засідання не з'являвся. 21.01.2015 р. на електронну адресу суду від відповідача надійшов відзив, оригінал якого надійшов поштою до суду. У відзиві зазначено, що відповідач не згоден із позовною заявою та просить відмовити в задоволенні позову, з підстав викладених у відзиві (відзив міститься в матеріалах справи).
Від відповідача неодноразово надходили письмові заяви (вих. № 567/01 від 20.04.2015 р., вих. № 643/01 від 22.05.2015 р.) відповідно до яких відповідач просить справу розглянути з врахуванням відзиву Бердянської райдержадміністрації без участі представника Бердянської райдержадміністрації.
Розглянувши відповідача клопотання про вирішення спору по суті без участі його представника, суд вважає, що воно подане у відповідності до вимог ст. 22 ГПК України, не суперечать правам та охоронюваним законом інтересам сторін та підлягає задоволенню судом.
Представник третьої особи-1 (Міністерство оборони України) в судових засіданнях проти позову заперечив.
Представник третьої особи-2 (військова частина А0593) надав письмові пояснення від 25.02.2015 р., відповідно до яких вважає розпорядження голови Бердянської РДА № 234 від 15.04.2010 р. суперечить ст. 77 ЗК України та підлягає скасуванню.
Представник третьої особи - 3 (Квартирно-експлуатаційний відділ міста Запоріжжя) підтримала позовні вимоги у повному обсязі з підстав, зазначених у позові.
Представники третіх осіб 4, 5, 6, 7 в судові засідання не з'являлись.
Суд визнав можливим розглянути справу за відсутності відповідача та третіх осіб відповідно до ст. 75 ГПК України за наявними в справі матеріалами, оригінали яких оглянуті в судовому засіданні.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора, представників позивача та третіх осіб - 1,2, 3, суд
ВСТАНОВИВ:
28.12.2000 р. п'ятнадцятою сесією двадцять третього скликання Бердянської районної ради прийнято рішення № 7 "Про матеріали інвентаризації землекористувань", яким вирішено: затвердити матеріали інвентаризації землекористувань по земельній ділянці Донецької КЕЧ військової частини А-4322 Бердянського гарнізону загальною площею 2802,06 га (п. 1.3); дозволено земельно-кадастровому бюро при Бердянському районному відділі земельних ресурсів провести роботи по закріпленню меж земельної ділянки на місцевості і виготовленню державного акту на право постійного користування землею, зокрема, Донецькій КЕЧ військової частини А-4322 Бердянського гарнізону (п. 2).
Відповідно до зазначеного рішення Донецькій КЕЧ військової частини А-4322 Бердянського гарнізону видано державний акт ІІ-ЗП № 001486 на право постійного користування землею 2802,06 га на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району Запорізької області в межах згідно з планом землекористування. Землю надано у постійне користування для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону.
Згідно з рішенням виконкому Запорізької обласної ради від 02.03.1992 р. № 48 проведена інвентаризація земель, наданих в постійне користування в/ч А4322, яким засвідчено, що в користуванні в/ч А4322 Бердянського гарнізону Донецької КЕЧ залишається всього земель 2802,06 га, в т.ч. в постійному користуванні 2802,06 га.
Наказом Головнокомандувача Військ Противоповітряної оборони Збройних Сил України від 05.11.2003 р. № 75 "Про ліквідацію військового господарства військової частини А4322 та призначення ліквідаційної комісії" правонаступником військової частини А4322 визначено військову частину А0593 (м. Нікополь).
Відповідно до акту прийому-передачі казарменно-житлового фонду, комунальних споруд і обладнання, квартирного майна, палива і території військового містечка № 3 с. Новопетрівка в/ч А4322 здала, а в/ч А0593 прийняла: казарменно-житловий фонд; комунальні споруди, обладнання і об'єкти упорядження військового містечка; земельну ділянку площею 2802,06 га, що займається військовим містечком № 3; технічну документацію на казарменно-житловий фонд, комунальні споруди і обладнання, документи на землекористування та інші, зокрема, державний акт на право користування землею № 012043 від 1978 року, технічний звіт по інвентаризації земель (опис № 4).
Згідно з актом, складеним у грудні 2005 року, Донецька квартирно-експлуатаційна частина району здала, а квартирно-експлуатаційний відділ м. Запоріжжя прийняв: казарменно-житловий фонд, комунальні споруди, обладнання та об'єкти благоустрою військового містечка, земельну ділянку площею 2802,06 га, яку займає військове містечко № 3, технічну документацію на казарменно-житловий фонд, комунальні споруди та обладнання, документи на землекористування та інші, зокрема, державний акт на право землекористування (опис № 4).
Розпорядженням від 03.04.2009 р. № 192 виконуючого обов'язки голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області "Про припинення права постійного користування земельною ділянкою" припинено право користування військовій частині А4322 Бердянського гарнізону Донецької КЕЧ земельною ділянкою площею 2802,06 га на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району, у тому числі: рілля - 1037,38 га, пасовища - 1581,53 га, під господарськими шляхами і прогонами - 5,26 га, забудовані землі - 116,68 га, інші землі - 59,13 га, під водою - 2,08 га, яка надавалась рішенням Бердянської районної ради від 28.12.2000 р. № 7 для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону (п. 1). Переведено до земель запасу Новопетрівської сільської ради Бердянського району земельну ділянку площею 2802,06 га, у тому числі: рілля - 1037,38 га, пасовища - 1581,53 га, під господарськими шляхами і прогонами - 5,26 га, забудовані землі - 116,68 га, інші землі - 59,13 га, під водою - 2,08 га. Переведено дані землі до категорії земель сільськогосподарського призначення (п. 2). Визнано таким, що втратив чинність Державний акт на право постійного користування землею серії ІІ-ЗП № 001486, реєстраційний № 390 від 17.05.2001 р., виданий військовій частині А4322 Бердянського гарнізону Донецької КЕЧ для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону. Підставою для прийняття розпорядження визначено ліквідацію військовій частині А4322 Бердянського гарнізону Донецької КЕЧ, а землі, на яких вона була розташована, протягом тривалого часу не використовуються за цільовим призначенням, на даній земельній ділянці не зареєстровано право власності на об'єкт нерухомості.
Розпорядженням від 29.06.2010 р. № 384 голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області "Про передачу громадянам у власність земельних ділянок на території Новопетрівської сільської ради" затверджено "Проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок гр. Альошину Володимиру Олександровичу, Колодязній Ользі Тимофіївні, Щербині Миколі Вікторовичу, Василенко Ніні Іванівні для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (землі запасу, колишня територія полігону в/ч А4322), які розташовані на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району" (п. 1). Передано безоплатно у власність земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності (землі запасу, колишня територія полігону в/ч А4322), які розташовані на території Новопетрівської сільської ради, громадянам: Альошину Володимиру Олександровичу земельну ділянку площею 2,0000 га, в т.ч угіддя -: пасовища - 2,0000 га; Колодязній Ользі Тимофіївні земельну ділянку площею 2,0000 га, в т.ч угіддя -: пасовища - 2,0000 га; Щербині Миколі Вікторовичу земельну ділянку площею 2,0000 га, в т.ч угіддя -: пасовища - 2,0000 га; Василенко Нині Іванівні земельну ділянку площею 2,0000 га, в т.ч угіддя -: пасовища - 2,0000 га (п. 2).
На підставі зазначеного розпорядження, вищезазначеним громадянам були видані державні акти на право власності на земельні ділянки.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 07.12.2010 р. у справі № 15/45/09-4/20/10 задоволений позов заступника військового прокурора Запорізького гарнізону в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах: позивач 1 - Міністерство оброни України, позивач 2 - Квартирно-експлуатаційний відділ міста Запоріжжя до відповідача Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - військова частина А0593, про визнання недійсним розпорядження голови Бердянської райдержадміністрації № 192 від 03.04.2009 р. із дати прийняття. Визнано недійсним розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області № 192 від 03.04.2009 р. області "Про припинення права постійного користування земельною ділянкою".
Зазначене рішення господарського суду залишено без змін постановою Донецького апеляційного господарського суду від 15.02.2011 р., яка залишена без змін постановою Вищого господарського суду України від 19.05.2011 р.
Розпорядженням від 20.06.2011 р. № 483 голови Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області "Про визнання таким, що втратило чинність розпорядження голови райдержадміністрації від 03.04.2009 . № 192" вважати таким, що втратило чинність розпорядження голови райдержадміністрації від 03.04.2009 . № 192 "Про припинення права постійного користування земельною ділянкою", рекомендовано відділу Держкомзему у Бердянському районі Запорізької області внести відповідні зміни в земельно - облікову документацію.
У січні 2015 р. заступник військового прокурора Південного регіону України звернувся до суду з даним позовом в інтересах держави в особі: Кабінету Міністрів України, та просить визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації № 384 від 29.06.2010 р. "Про передачу громадянам у власність земельної ділянки на території Новопетрівської сільської ради".
Проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню на наступних підставах.
Як зазначено у розпорядженні № 384 від 29.06.2010 р., приймаючи розпорядження, адміністрація керувалась ст.ст. 17, 121, 123, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", Законом України "Про землеустрій", Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 р. № 677 "Про затвердження Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок".
Відповідно до ст. 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
За приписами статті 13 Конституції України земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Підстави набуття права на землю встановлені ст. 116 Земельного кодексу України: Громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Надання у користування земельної ділянки, що перебуває у власності або у користуванні, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Стаття 18 Земельного кодексу України передбачає, що до земель України належать усі землі в межах її території, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим. Згідно з ст. 19 цього Кодексу за основним цільовим призначенням землі поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.
Згідно з ст. 21 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" місцеві державні адміністрації розпоряджуються землями державної власності відповідно до закону.
Статтею 17 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить: розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом (п. "а").
Згідно з п. 12 розділу Х Перехідних положень Земельного кодексу до розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, та земель, на яких розташовані державні, в тому числі казенні, підприємства, господарські товариства, у статутних фондах яких державі належать частки (акції, паї), здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Із досліджених судом матеріалів слідує, що земельна ділянка, передана у власність спірним розпорядженням від 29.06.2010 р. № 384, входить до складу земельної ділянки, яка була надана у постійне користування для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону рішенням Бердянської районної ради № 7 від 28.12.2000 р., що посвідчується державним актом ІІ-ЗП № 001486 на право постійного користування землею 2802,06 га на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району Запорізької області в межах згідно з планом землекористування. Державний акт був виданий Донецькій КЕЧ військової частини А-4322 Бердянського гарнізону. Даний факт не оспорюється сторонами і в силу приписів ст. 35 ГПК України визнається судом встановленим.
Згідно з ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Визначення земель оборони містить ст. 65 Земельного кодексу України: землями оборони та іншого призначення визнаються земельні ділянки, надані в установленому порядку підприємствам, установам та організаціям для здійснення відповідної діяльності.
Порядок використання земель оборони встановлюється законом.
Відповідно до ст. 77 Земельного кодексу України землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України. Землі оборони можуть перебувати у державній та комунальній власності. Навколо військових та інших оборонних об'єктів у разі необхідності створюються захисні, охоронні та інші зони з особливими умовами користування. Порядок використання земель оборони встановлюється законом.
Правові засади і порядок використання земель оборони визначені спеціальним законодавством - Законом України "Про використання земель оборони". Згідно з ст.1 цього Закону землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України. Правовий режим земель оборони встановлений у ст.2 Закону України "Про використання земель оборони": військовим частинам для виконання покладених на них функцій та завдань земельні ділянки надаються у постійне користування відповідно до вимог Земельного кодексу України. Особливості надання земельних ділянок військовим частинам під військові та інші оборонні об'єкти визначаються Кабінетом Міністрів України. Розміри земельних ділянок, необхідних для розміщення військових частин та проведення ними постійної діяльності, визначаються згідно із потребами на підставі затвердженої в установленому порядку проектно-технічної документації. Військові частини зобов'язані використовувати надані їм земельні ділянки відповідно до вимог земельного і природоохоронного законодавства та з дотриманням вимог щодо забезпечення безпеки населення у процесі проведення ними постійної діяльності.
Таким чином, земельна ділянка, яка була надана у постійне користування для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону загальною площею 2802,06 га на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району Запорізької області в межах згідно з планом землекористування, належить до земель оборони і має особливий правовий режим.
Відповідно до ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
Згідно з ст. 84 Земельного кодексу України у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності на землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, державних органів приватизації відповідно до закону. До земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать, зокрема: землі оборони, крім земельних ділянок під об'єктами соціально-культурного, виробничого та житлового призначення (п.б). До земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема: землі оборони (п.в).
Відповідно до ст. 20 Земельного кодексу України віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень. Зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об'єктів природоохоронного та історико-культурного призначення. Зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України. Види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою. Земельні ділянки, що належать до земель оборони, використовуються виключно згідно із Законом України "Про використання земель оборони"
Наслідки порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель передбачені ст. 21 Земельного кодексу: порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для: а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок; в) відмови в державній реєстрації земельних ділянок або визнання реєстрації недійсною; г) притягнення до відповідальності відповідно до закону громадян та юридичних осіб, винних у порушенні порядку встановлення та зміни цільового призначення земель.
Стаття 13 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень Кабінету Міністрів України в галузі земельних відносин належить: а) розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про оборону України" до повноваження Кабінету Міністрів України у сфері оборони належить, зокрема, встановлення порядку надання Збройним Силам України, іншим військовим формуванням у користування державного майна, в тому числі земельних (водних) ділянок.
Судом встановлено, що Кабінетом Міністрів України, як уповноваженим органом оборони, не приймалося рішення щодо розпорядження земельною ділянкою загальною площею 2802,06 га на території Новопетрівської сільської ради Бердянського району Запорізької області, яка була у постійному користуванні (тобто безстроково) для розміщення та обслуговування об'єктів і споруд полігону, а також рішення про зміну цільового призначення земельної ділянки, що належить до земель оборони, в порядку, передбаченому ст. 20 ЗК України. Судове рішення про припинення права постійного користування попереднім землекористувачем також не приймалось.
Суд приймає до уваги, що на час прийняття спірного розпорядження № 384 від 29.06.2010 р., господарським судом розглядався спір у справі № 15/45/09 за позовом заступника військового прокурора Запорізького гарнізону в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції в спірних правовідносинах: позивач 1 - Міністерство оброни України, позивач 2 - Квартирно-експлуатаційний відділ міста Запоріжжя до відповідача Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - військова частина А0593, про визнання недійсним розпорядження голови Бердянської райдержадміністрації № 192 від 03.04.2009 р. "Про припинення права постійного користування земельною ділянкою".
Згідно з ст. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема: визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування (п. "г").
За таких обставин, оцінюючи в сукупності досліджені судом докази, оспорюване розпорядження № 384 від 29.06.2010 р. прийнято відповідачем всупереч наведеним вище приписам законодавства, порушує права позивача - Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст. 21 ЦК України суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси юридичної особи.
Вирішуючи спір в цій частині, суд бере до уваги, що відповідно до правової позиції Верховного Суду України, поняття "недійсний", "нечинний", "незаконний" в даному контексті є синонімами. Тому суд задовольняє позовні вимоги визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації № 384 від 29.06.2010 р.
Заперечення відповідача проти позову, спростовуються наведеними в рішенні приписами закону.
На підставі викладеного, позов задовольняється повністю.
Згідно з ст. 49 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 22, 75, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Бердянської районної державної адміністрації № 384 від 29.06.2010 р. "Про передачу громадянам у власність земельної ділянки на території Новопетрівської сільської ради".
Стягнути з Бердянської районної державної адміністрації Запорізької області (71100, м. Бердянськ, пр. Перемоги, буд. 3, код 02140840) в доход Державного бюджету України (одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район), банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, р/р № 31215206783007, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025409, код бюджетної класифікації 22030001) суму 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.
Повне рішення оформлено і підписано у відповідності до вимог ст., ст. 84, 85 ГПК України "02" вересня 2015 р.
Головуючий Н.А. Колодій
Судді Т.Г. Алейникова
Т.А. Азізбекян
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.