ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м.Харків, пр.Леніна, 5
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
07.09.2015 Справа № 905/507/15
Господарський суд Донецької області у складі:
головуючий - суддя Харакоз К.С.,
при секретарі судового засідання Фроловій Т.С.
розглянувши справу за позовом Прокурора Великоновосілківського району Донецької області в інтересах держави в особі позивача Новопетриківської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області, с.Новопетриківка, Великоновосілківський район, Донецька область,
до відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, АДРЕСА_1,
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки -
За участю:
від прокуратури Харківської області прокурор Маматов М.О.. (посвідчення №028265);
представник позивача не з'явився;
представники відповідача не з'явився;
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор Великоновосілківського району Донецької області звернувся до господарського суду Донецької області в інтересах держави в особі Новопетриківської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області, с. Новопетриківка, Великоновосілківський район, Донецька область, до відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, АДРЕСА_1, про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 05.09.2001р., зареєстрованого 10.09.2001р. за №2, що був укладений між позивачем та відповідачем, а саме: викласти у новій редакції розділ 3 Договору, в якому викладені відомості щодо розміру нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки та умови внесення орендної плати за землю.
В обґрунтування позовних вимог посилається на договір оренди земельної ділянки від 05.09.2001р., зареєстрований 10.09.2001р. за №2, відомості Відділу Держземагенства у Великоновосілківському районі Донецької області від 06.04.2015р., рішення позивача 23.03.2015р. було прийнято рішення №5/28-848, листи позивача від 30.04.2014р. №88 та від 07.04.2015р. №76, адресовані відповідачу про необхідність укладання додаткової угоди до договору оренди землі та зміни в податковому законодавстві.
Позивач в судове засідання 07.09.2015р., як і в попередні судові засідання, не з'явився, представника не направив, своїм правом на участь в судовому засіданні не скористався, свого ставлення відносно позовних вимог прокурора не висловив.
Відповідач 17.07.2015р. надав відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи відмову відсутністю підстав для внесення змін до діючого договору оренди землі. Зазначає, що позивачем були вручені листи відповідачу про необхідність з'явитися до Новопетриківської сільської ради для підписання додаткової угоди до договору оренди землі, однак такі листи не є проектом додаткової угоди, що суперечить вимогам ст.181 Господарського кодексу України. Необґрунтованим на думку відповідача є застосування позивачем ставки орендної плати за землю в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки землі.
Ухвалою суду від 24.06.2015р. порушено провадження у справі, розгляд справи призначений на 07.07.2015р.
Розгляд справи неодноразово відкладався у зв'язку необхідністю отримання додаткових документів.
Ухвалою суду від 18.08.2015р. строк розгляду спору продовжений за клопотанням прокурора на 15 днів до 07.09.2015 року.
Прокурор в судове засідання 07.09.2015р. з'явився, наполягав на задоволенні позовних вимог.
Представники позивача і відповідача в судове засідання 07.09.2015р. не з'явилися.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення прокурора, суд -
ВСТАНОВИВ:
05.09.2001р. між орендодавцем - Новопетриківською сільською радою Великоновосілківського району Донецької області (позивач) та орендарем - ФОП ОСОБА_3 (відповідач) укладено договір оренди землі, за умовами, якого орендодавець передає, а орендар приймає в тимчасове платне користування та володіння на 20 років (п.1.3.) земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 66,0 га, в тому числі: пашні - 55,3 га, пастбищ - 7,6, лісних полос - 3,1 га, для товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на землях резервного фонду Новопетриківської сільської ради зі сплатою орендної плати у розмірі сімсот шістдесят вісім гривень 84 копійки в рік. 120% земельного податку, що складає в 2001 році: пашні 13,33грн. за га, пасовищ - 4,17 грн. за га. (п.п.1.1., 3.1. договору) (а.с. 12-15, 81-82).
05.09.2001р. договір підписано представниками сторін; зареєстрований у Новопетрівській сільській раді; посвідчено державним нотаріусом Великоновосілківської державної нотаріальної контори Плаксіним С.В. та зареєстровано в реєстрі за №1683.
Згідно п.п.3.4.,8.1. Договору перегляд орендної плати проводиться у зв'язку з істотними модифікаціями, економічних умов та оподаткування, дією урядових програм, інших факторів, що можуть вплинути на орендну плату при взаємній згоді сторін та обов'язково в письмовій формі.
Згідно відомостям з документації із землеустрою про вартість сільськогосподарських угідь від 06.04.2015р. №471, №472, наданих Відділом Держземагенства у Великоновосілківському районі Донецької області, вартість сільськогосподарських угідь відповідача (рілля площею 55,3 га, та пасовища площею 7,6 га), станом на 2015 рік складає 1668000,45грн. (а.с. 24-25).
Новопетриківською сільською радою 23.03.2015р. було прийнято рішення №5/28-848 «Про встановлення розмірів річної орендної плати за землю в межах населених пунктів Новопетриківської сільської ради на 2015 рік», яким були встановлені єдині розміри річної орендної плати за землю в межах населених пунктів Новопетриківської сільської ради (а.с. 111).
Докази оприлюднення зазначеного рішення Новопетриківської сільської ради суду не надані.
Листами від 30.04.2014р. №88 та від 07.04.2015р. №76 позивач звертався до відповідача з вимогою з'явитися до Новопетриківської сільської ради для укладання додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 05.09.2001р. Пропозиції про зміну умов договору зазначені листи не місять (а.с. 20, 22).
Станом на теперішній час зміни до договору оренди землі від 05.09.2001р. не внесені.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на наступне.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
В силу статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладання договору оренди земельної ділянки.
За приписами ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Згідно ст. 23 Закону технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 03.06.2008 р. N 309-VI були внесені зміни до Земельного кодексу України та Закону України "Про оренду землі", згідно з якими річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності не може бути меншою трикратного розміру земельного податку, та не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки (ст. 288 Податкового кодексу).
Відповідно до статей 651, 652 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Зокрема, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору.
Цивільний кодекс України у ч. ч. 1, 2 ст. 632 передбачає застосування у встановлених законом випадках цін (тарифів, ставок тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Орендна плата за землю визначена у ч. 1 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. В силу ч. ч. 2, 3 цієї норми розмір, форми і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України "Про плату за землю"). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Так, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
В Пленумі від 17.05.2011 N 6 Вищий господарський суд України в п. 2.19 постанови "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних правовідносин" вказав про наступне.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку.
Як зазначалося вище, згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
Згідно з частиною третьою статті 653 ЦК України якщо договір змінюється або розривається в судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
З огляду на зазначені положення законодавства предметом доказування по даній справі є наявність обставин, що зумовлює обов'язкову внесення змін до договору, а саме:
- Змінна нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
- Зміна ціни (тарифу, ставки тощо), що має бути встановлена уповноваженими органом місцевого самоврядування - позивачем по справі.
З наданих відомостей з документації із землеустрою про вартість сільськогосподарських угідь від 06.04.2015р. №471 та №472 (а.с. 24-25) наявність обставин щодо зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка перебуває у користуванні відповідача є доведеною та, відповідно, зумовлює обґрунтованість позовних вимог прокурора в частині внесення змін до пунктів 3.1,3.3,3.4. спірного договору.
Відповідно до положень ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно з пп. 284.1 ст. 284 Кодексу органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території.
Тобто, позивача, який є органом місцевого самоврядування, наділено повноваженнями щодо встановлення певної ставки орендної плати, що сплачується в межах населених пунктів Новопетриківської селищної ради, та, відповідно, прийняття та набрання чинності рішенням позивача щодо встановлення ставок орендної плати є зміною законодавчо регульованої ціни.
Рішення позивача від 23.03.2015р. №5/28-848 «Про встановлення розмірів річної орендної плати за землю в межах населених пунктів Новопетриківської сільської ради на 2015 рік», за ознаками наведеними Законом України «Про засади державної регуляторної політики в сфері підприємницької діяльності» є регуляторним нормативним актом, який зумовлює особливості набрання ним чинності, зокрема після його офіційного оприлюднення в друкованому засобі масової інформації (ч.5, ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ч.5 ст.12 «Про засади державної регуляторної політики в сфері підприємницької діяльності»).
Докази оприлюднення зазначеного рішення позивача до суду не надані, що обумовлює висновок про не набрання ним чинності, тобто невстановлення нових ставок орендної плати за земельні ділянки в межах населених пунктів Новопетриківської селищної ради.
Таким чином, незважаючи на встановлену законодавством (ст.288 ПКУ) можливість встановлення орендної плати у межах від 3-х до 12-ти відсотків, позивачем як спеціально уповноваженим органом місцевого самоврядування на території населених пунктів Новопетриківської селищної ради розмір орендної плати на 2015 рік не встановлено.
Відповідно до пп. 12.3.4 п. 12.3 ст. 12 Кодексу рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування визначених місцевих податків та зборів. До 25 грудня року, що передує звітному, органи місцевого самоврядування повинні подавати контролюючим органам рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг з сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам (абз. другий п. 284.1 ст. 284 ПКУ).
Якщо органи місцевого самоврядування не оприлюднили та не надали у встановлені чинним законодавством терміни відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішень щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам, плата за землю в 2015 році справляється відповідно до вимог пп. 12.3.5 п. 12.3 ст. 12 ПКУ із застосуванням ставок земельного податку 2014 року з урахуванням коефіцієнта індексації - 1,249.
Згідно до положень ст.33, 34. 43 господарський суд оцінює надані сторонами докази, якими вони обґрунтовують наявність своїх вимог та заперечень.
Відомостей, щодо встановлення ставок орендної плати за землю на 2014 рік в межах населених пунктів Новопетриківської селищної ради а ні прокурором і ні позивачем до суду не надано, що відповідно, позбавляє суду можливості надати оцінку таким обставинам, врахувати їх при прийнятті рішення та зумовлює відмову в задоволенні позовних вимог прокурора, щодо внесення змін до п.3.2. договору оренди в частині зміни ставки орендної плати.
Відповідно до положень ст.49 ГПК України, враховуючи, що прокурора було звільнено від сплати судового збору при поданні позову, сума судового збору підлягає стягненню зі сторін по справі пропорційно задоволених позовних вимог, а саме: з позивача - 304,50 грн., з відповідача - 913,50 грн.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 1, 2, 22, 33-36, 43, 49, 80, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Прокурора Великоновосілківського району Донецької області в інтересах держави в особі позивача Новопетриківської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області до відповідача Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3, АДРЕСА_1, про внесення змін до договору оренди земельної ділянки - задовольнити частково.
Внести зміни до договору оренди землі від 05.09.2001р., укладеного між Новопетриківською сільською радою та ОСОБА_3, який зареєстровано у Новопетриківській сільській раді за №2 10.09.2001 року, а саме:
Пункти 3.1., 3.3., 3.4. Договору викласти в наступній редакції:
« 3.1. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (К 3,997) становить 1668000,45 (один мільйон шістсот шістдесят вісім тисяч гривень сорок п'ять копійок) грн., що підтверджено відомостями, наданими відділом Держземагенства у Великоновосілківському районі Донецької області.
3.3. Розмір нормативної грошової оцінки землі не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та на підставі інших вимог чинного законодавства.
3.4. Зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки та її індексація проводиться без внесення змін та доповнень до договору.».
Стягнути з Фізичної особи- підприємця ОСОБА_3 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь держави судовий збір у розмірі 913 (дев'ятсот тринадцять) грн. 50 коп.
Стягнути з Новопетриківської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області (85570, Донецька область, Великоновосілківський район, с.Новопетриківка, вул.Радянська, б.8; код ЄДРПОУ 04340922) на користь держави судовий збір у розмірі 304 (триста чотири) грн. 50 коп.
Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано до Донецького апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 11.09.2015 року.
Суддя К.С. Харакоз