Ухвала суду № 50191505, 08.09.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2015
Номер справи
805/2605/15-а
Номер документу
50191505
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кірієнко В.О.

Суддя-доповідач - Гаврищук Т.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 вересня 2015 року справа №805/2605/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Гаврищук Т.Г.

суддів: Компанієць І.Д.

Сухарька М.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Центрального міжрайонного в м. Донецьку Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2015р. по справі №805/2605/15-а (головуючий І інстанції Кірієнко В.О.) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Український Рітейл» до Центрального міжрайонного в м. Донецьку Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, треті особи Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, Державна податкова інспекція у Будьонівському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області про зобов'язання здійснити фінансування матеріальним забезпеченням за заявами - розрахунками, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом до Центрального міжрайонного в м. Донецьку Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, треті особи Головне управління Державної казначейської служби України у Донецькій області, Державна податкова інспекція у Будьонівському районі м. Донецька ГУ Міндоходів у Донецькій області про зобов'язання здійснити фінансування матеріальним забезпеченням за заявами - розрахунками за період червень 2014року - квітень 2015року у сумі 1 098 034,15грн..

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2015р. позов задоволено, внаслідок чого зобов'язано Центральний міжрайонний в м. Донецьку Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності здійснити фінансування Товариства з обмеженою відповідальністю «Український Рітейл» матеріальним забезпеченням за заявами - розрахунками за період нарахування червень 2014року - квітень 2015року у сумі 1 098 034,15грн..

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги відповідач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального права. Відповідач вважає, що судом першої інстанції не прийнято до уваги тих обставин, що зазначені позивачем заяви-розрахунки сформовані у червні-грудні 2014 року та січні-квітні 2015 року, але надіслані до Центральної міжрайонної виконавчої дирекції в м.Донецьку Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності лише у 2015 році, у зв'язку з цим вважаються заявами-розрахунками 2015 року. Відповідно до зазначених відносин застосовуються норми Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальнес трахування» від 23.09.1999 року №1105-ХІV, за приписами ст.4 якого до коштів Фонду застосовується казначейська форма обслуговування в порядку, передбаченому для обслуговування Державного бюджету України. Відповідач також зазначив, що згідно п.2 Тимчасовий порядок фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 595, у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади. Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб позивач зареєстрований у м.Донецьк. Відповідач зазначив, що він не відмовляв у наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності, а лише зазначено, що фінансування може бути здійснено після повернення території під контроль органів державної влади або проведення реєстраційних дій щодо зміни місцезнаходження на території, що підконтрольна українській владі.

На адресу Донецького апеляційного адміністративного суду від відповідача надійшло клопотання про розгляд адміністративної справи без його участі.

Особи, які беруть участь у справі, у судове засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомленні належним чином, а тому згідно до вимог п.п. 1, 2 ч. 1 ст. 197 КАС України справу було розглянуто в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, заперечення на скаргу, дійшла висновку про те, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що позивач зареєстрований як суб'єкт господарювання та знаходиться на обліку у відповідача.

Позивачем на адресу відповідача було направлено належним чином оформлені заяви - розрахунки фінансування матеріальним забезпеченням за період червень 2014року - квітень 2015року на загальну суму 1 098 034,15грн. Зазначені документи були отримані відповідачем 29.04.2015року та 25.05.2015року відповідно.

Згідно ч. 1 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування»від 23 вересня 1999 року № 1105-XIV (надалі Закон №1105-XIV) Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Джерелами формування коштів Фонду є, зокрема, страхові внески страхувальників та застрахованих осіб ( п.1 ч.1 ст.11 Закону №1105-XIV).

Відповідно до ч.1 ст.12 Закону №1105-XIV кошти, що надходять до Фонду від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, повинні забезпечувати, зокрема, виплату застрахованим особам матеріального забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених цим Законом.

Згідно ст. 18 Закону №1105-XIV страхуванню у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору (контракту) на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності та господарювання, у тому числі в іноземних дипломатичних та консульських установах, інших представництвах нерезидентів або у фізичних осіб, а також обрані на виборні посади в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та в інших органах.

За приписами ст.19 Закону №1105-XIV право на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), якщо інше не передбачено законом.

Умови надання допомоги по тимчасовій непрацездатності, тривалість її виплати, підстави для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності визначені ст.22,23 Закону №1105-XIV .

Як вбачається з матеріалів справи, між сторонами відсутній спір стосовно суми фінансування матеріальним забезпеченням, характеру тимчасової непрацездатності осіб або неналежному оформленні заявок - розрахунків за період червень 2014року - квітень 2015року.

Порядок фінансування Фондом соціального страхування України страхувальників визначено ст.34 Закону №1105-XIV, за приписами частини 1 якої фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється робочими органами Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду.

Підставою для фінансування страхувальників робочими органами Фонду є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення за їх видами.

Порядок фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності затверджено постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 22.12.2010 N 26, зареестр. в Міністерстві юстиції України 25 січня 2011 р. за N 111/18849, згідно до п. 5 якого для отримання коштів Фонду для виплати матеріального забезпечення застрахованим особам, нарахованого страхувальником, страхувальник звертається до робочого органу Фонду за місцем обліку в органі Фонду або за місцем обліку, зазначеним в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування (для зареєстрованих після 01.01.2011), із заявою-розрахунком за підписом керівника та головного бухгалтера, засвідченою печаткою підприємства.

За приписами ст.34 Закону №1105-XIV та п.8 зазначеного Порядку робочі органи Фонду здійснюють фінансування страхувальників-роботодавців протягом десяти робочих днів після надходження заяви.

У п.2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 595, визначено, що у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади. Казначейське обслуговування місцевих бюджетів за видатками та кредитуванням у населених пунктах на тимчасово неконтрольованій території здійснюється після повернення такої території під контроль органів державної влади.

Однак, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.02.2015року у справі №826/18402/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду, пункт 2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року №595, визнано незаконним та нечинним з моменту прийняття.

Доказів скасування наведених судових рішень в касаційному порядку чи прийняття відповідного рішення щодо зупинення виконання цих рішень, на дату прийняття судом першої інстанції рішення по цій справі, відповідачем не надано.

Виходячи з приписів ч.1 ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем протягом встановленого строку не було здійснено фінансування позивача на підставі належним чином оформлених заяв - розрахунків фінансування матеріальним забезпеченням за період червень 2014року - квітень 2015року на загальну суму 1 098 034,15грн., що є порушенням вимог ст. ст.34 Закону №1105-XIV та п.8 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності затверджено постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 22.12.2010 N 26, зареестр. в Міністерстві юстиції України 25 січня 2011 р. за N 111/18849.

За таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції правомірно задоволено позов.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до вимог Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування рішення є порушення судом норм матеріального чи процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновку про те, що при розгляді справи судом першої інстанції було допущено неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

Посилання відповідача на п.2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затв. постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. № 595, колегією суддів не прийти до уваги, оскільки постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11.02.2015року у справі №826/18402/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду, цей пункт Тимчасового порядку, визнано незаконним та нечинним з моменту прийняття.

Судова колегія дійшла висновку про те, що підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні, а тому відхиляє апеляційну скаргу і залишає судове рішення без змін.

Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Центрального міжрайонного в м. Донецьку Донецького обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2015р. по справі №805/2605/15-а - залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 22 липня 2015р. по справі №805/2605/15-а - залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий: Гаврищук Т.Г.

Судді: Компанієць І.Д.

Сухарьок М.Г.