Ухвала суду № 50191245, 27.09.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.09.2010
Номер справи
2а-8785/10/0570
Номер документу
50191245
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Зеленов А.С.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 вересня 2010 року справа №2а-8785/10/0570 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого: Шишова О.О.

суддів

ОСОБА_2, ОСОБА_3

при секретарі судового засідання: Касьяновій В.М.

За участю:

представника позивача ОСОБА_4

Представника відповідача ОСОБА_5

розглянувши апеляційну скаргуТовариства з обмеженою відповідальністю

Дружківська харчосмакова фабрика

на постановуДонецького окружного адміністративного суду від

26 липня 2010 року по справі № 2а-8785/10/0570

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю

Дружківська харчосмакова фабрика

доДержавної інспекції з контролю за цінами у

Донецькій області

провизнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 09.12.2009 року № 341,-

В С Т А Н О В И Л А:

У квітні 2010 року Товариство з обмеженою відповідальністю Дружківська харчосмакова фабрика звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Державної інспекції з контролю за цінами у Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 09.12.2009 року № 341,

Постановою Донецького окружного адміністративного суду у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю Дружківська харчосмакова фабрика відмовлено.

З постановою суду першої інстанції не погодився позивач та звернувся з апеляційною скаргою у якій вказав, що суд першої інстанції необґрунтовано відмовив у задоволенні позову оскільки не були застосовані норми Постанови Кабінету міністрів України від 17.10.2007 року № 1222 Про затвердження Порядку декларування зміни оптово-відпускних цін на продовольчі товари, Наказу Держкомстату України від 30 серпня 2002 року. Вважали що підприємство при продажу ціна олії соняшникової не підвищувалася більш ніж на 1 відсоток. Просили суд скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову якою задовольнити їх позовні вимоги.

У судовому засіданні представник Товариства з обмеженою відповідальністю Дружківська харчосмакова фабрика підтримав доводи апеляційної скарги в повному обсязі.

Представник Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області заперечуючи проти доводів апеляційної скарги вказав, що під час перевірки підприємства було встановлено застосування оптово-відпускних цін на продукцію, ціни на яку підлягають державному регулюванню, з порушенням порядку обовязкового декларування їх зміни, за період з 01 листопада по 30 вересня 2009 року на суму 10354,47грн. Вважали, що їх дії правомірні, розрахунок підвищення ціни на олію був встановлений правильно. Просили суд апеляційну скаргу залишити без задоволення а постанову суду першої інстанції без змін.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

З матеріалів справи вбачається, що Позивач товариство з обмеженою відповідальністю «Дружківська харчосмакова фабрика» зареєстровано як юридична особа 16.05.2007 виконавчим комітетом Костянтинівської міської ради. Позивача включено до ЄДРПОУ за № 31754195.

Рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Донецькій області від 09.12.2009 № 341 до відповідача застосовані економічні санкції у розмірі 31063,41 грн. (у тому числі безпідставно отримана сума виручки 10354,47 грн., штраф 20708,94 грн.) за порушення державної дисципліни цін. Відповідно до цього рішення, відповідачем допущено порушення у вигляді застосування у період з 01.11.2008 по 30.09.2009 цін на олію соняшникову із порушенням запровадженого порядку обовязкового декларування їх зміни, у разі, коли такі ціни збільшуються протягом місяця більш як на 1 відсоток.

Як вбачається із зазначеного рішення, воно прийняте позивачем на підставі акту перевірки ТОВ «Дружківська харчосмакова фабрика» від 08.12.2009 № 760. (арк.справи № 9).

Плановою перевіркою ТОВ «Дружківська харчосмакова фабрика» за період з 01.11.2008 по 31.10.2009року встановлено, що позивачем не проводилось декларування зміни оптово-відпускних цін на олію соняшникову в разі, коли такі ціни збільшувались протягом місяця більше ніж на 1,0% в розрізі покупців продукції. До Держінспекції цін в Донецькій області за отриманням висновків товариство також не зверталось. Перевіркою визначено, що зростання оптово-відпускних цін на олію соняшникову рафіновану дезодоровану виморожену «Дружківську» 0,92 кг/1,0 л, 4,6 кг/5,0 л за період з 01.11.2008 по 31.10.200 складало більше ніж 1,0% протягом місяця. За умови відсутності декларації оптово-відпускної ціни та висновків щодо обґрунтованості витрат даний факт є порушенням постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2007 № 1222 із змінами, а також розпорядження голови Донецької облдержадміністрації від 03.12.2007 № 750 із змінами.

Згідно ст.14 Закону України "Про цiни та цiноутворення" вся необгрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисциплiни цiн та дiючого порядку визначення вартості будiвництва, що здiйснюється з залученням коштiв Державного бюджету України, бюджету Автономної Республiки Крим, мiсцевих бюджетiв, а також коштiв державних пiдприємств, установ та органiзацiй пiдлягають вилученню в доход вiдповiдного бюджету залежно вiд пiдпорядкованостi пiдприємства, органiзацiї. Kpiм того, в позабюджетнi фонди мiсцевих ОСОБА_4 стягується штраф у двократному розмiрi необгрунтовано одержаної суми виручки. Вказанi суми списуються з рахунку пiдприємств i органiзацiй в банкiвських установах за рiшенням суду. Особи, винні в порушеннi порядку встановлення та застосування цiн i тарифiв, притягуються до адмiнiстративної або кримiнальної вiдповiдальностi.

Аналогiчнi положення мiстяться у п.1.3 Iнструкції про порядок застосування економiчних та фiнансових (штрафних) санкцiй органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Miністерства економiки та з питань європейської інтеграції України, Miністерства фiнансiв України вiд 03.12.2001 N 298/519 та зареєстрованої в Miністерстві юстицiї України 18.12.2001 за N 1047/6238 (далi за текстом - Iнструкцiя).

Вiдповiдно до п.1.4 цiєї Iнструкцiї, пiдставою для застосування економiчних санкцій за порушення державної дисциплiни цiн є одержання суб'єктами господарювання необгрунтованої виручки в результатi порушення ними чинного в перiодi, що перевiряється порядку встановлення та застосування цiн i тарифiв, якi регулюються уповноваженими органами відповідно до вимог законодавства.

Порушеннями порядку встановлення i застосування цiн, за якi наклaдаються економiчнi caнкції є, зокрема: нарахування непередбачених законодавством нацiнок тарифiв, що регулюються; застосування вiльних цiн (тарифiв) на продукцiю (послуги, роботи) за умови запровадження для них режиму державного регулювання; застосування цін (тарифiв) на продукцію (послуги, роботи) з рентабельнiстю, рівень якої перевищує встановлений вiдповiдно до законодавства граничний; застосування цiн (тарифiв) з порушенням запровадженого порядку обов'язкового декларування їx змiни; завищення або заниження розмiру передбачених законодавством податкiв та обов'язкових зборiв, що включаються в структуру цiни, або їх невключення в структуру цiни, що регулюється; включення в структуру регульованих цiн (тарифiв) не передбачених законодавством витрат або витрат понад установленi розмiри; включення у вapтість продукцiї та послуг, цiни (тарифи) на якi регулюються, фактично не виконаних або виконаних не в повному обсязi послуг (робiт); застосування

торговельних i постачальницько-збутових надбавок (нацiнок) понад установлен ий граничний розмiр; застосування цiн (тарифiв) суб'єктами господарювання за види послуг (робiт), якi не передбаченi визначеними нормативно правовими актами, що встановлюють для них вiдповiднi перелiки платних послуг; застосування цiн i тарифiв з порушенням iнших запроваджених методiв регулювання.

Вiдповiдно до п. 1.6 зазначеної Iнструкцiї необгрунтовано одержанi суб'єктами господарювання, унаслiдок порушень порядку встановлення i застосування цiн, суми виручки та штрафи пiдлягають вилученню згiдно iз законодавством на пiдставi рiшень, прийнятих органами державного контролю за цiнами. Зазначенi в рiшеннях суми перераховуються суб'єктами пiдприємницької дiяльностi - порушниками за належнiстю самостiйно, а в разi неподання установам банкiв платiжних документiв зазначенi суми стягуються відповідно до вимог законодавства.

Згiдно з п. 3.1 цiєї інструкції Державна iнспекцiя з контролю за цiнами та державнi iнспекцiї з контролю за цiнами в Автономнiй Республiцi Крим, областях, мicтax Києвi та Севастополi приймають рiшення про вилучення сум економiчних та фiнансових (штрафних) санкцiй у порядку, передбаченому законодавством. Пiдставою для прийнятгя рiшень про вилучення сум економiчних та фiнансових (штрафних) санкцiй є акти перевiрок, якi складаються посадовими особами opганів державного контролю за цiнами.

Актом проведеної планової перевiрки гуртожитку ТОВ «Дружкiвська харчосмакова фабрика» за перiод з 01.11.2008 по 31.10.2009 року встановлено, що позивачем не проводилось декларування зміни оптово-вiдпускних цiн на олiю соняшникову в разi, коли такі цiни збiльшувались протягом мiсяця бiльше нiж на 1,0% в розрiзi покупцiв продукцiї. До Держiнспекцiї цiн в Донецькiй областi за отриманням висновкiв товариство також не зверталось. Перевiркою визначено, що зростання оптово-вiдпускних цiн на олiю соняшникову рафiновану дезодоровану виморожену «Дружкiвську» 0,92 Kr/l,O л, 4,6 кг/5,0 л за перiод з 01.11.2008 по 31.10.2009 складало бiльше нiж 1,0% протягом мiсяця. За умови вiдсутностi декларацiї оптово-вiдпускної цiни та висновкiв щодо обгрунтованостi витрат даний факт є порушенням постанови Кабiнету Miністрів України вiд 17.10.2007 N 1222 iз змiнами, а також розпорядження голови Донецької облдержадмiнiстрацiї вiд 03.12.2007 N 750 iз змiнами (а.с. 13).

Колегія суддів вважає встановленим факт того, що позивачем були застосованi оптово-вiдпускнi цiни на продукцiю, цiни на яку пiдлягають державному регулюванню, з порушенням обов'язкового декларування їх змiни, за перiод з 01.11.2008 по 30.09.2009 на суму 10354,47 грн., що є порушенням вимог Постанови Кабiнету Miністрів України вiд 17.10.2007 N 1222 «Про затвердження Порядку декларування змiни оптово-вiдпускних цін на продовольчi товари» (зi змiнами), розпорядження голови Донецької облдержадмiнiстрацiї вiд 03.12.2007 N 750 «Про декларування змiни оптово-вiдпускних цiн на продовольчi товари» (зi змiнами вiд 26.06.2008). Саме ця сума врахувана для обчислення суми економiчних санкцiй за порушення державної дисциплiни цін.

За приписами частини 1 cтатті 10 Закону N 507 змiна рiвня державних фiксованих регульованих цiн i тарифiв на oкремі види продукцiї, товарів i послуг здiйснюється в порядку i в строки, що визначаються тими органами, якi вiдповiдно до цього Закону затверджують або регулюють цiни (тарифи).

Згiдно Порядку формування цiн на продовольчi товари, щодо яких запроваджено державне регулювання, затвердженого Постановою Кабiнету Miністрів України від 17.04.2008 N 373, оптово-вiдпускна цiна - фактична цiна, що застосовуеться у розрахунках за товари, якi поставляються (реалiзуються) суб'єктами господарювання з метою i використання у пiдприємницькiй дiяльностi, з урахуванням податку на додану вapтість транспортних витрат.

Механiзм декларування суб'єктами господарювання змiни оптово-вiдпускних цiн зокрема i на олiю соняшникову, визначений Порядком декларування змiни оптово-вiдпускних цiн на продовольчi товари, який затверджений Постановою Кабiнету Miністрів України N 1222 вiд 17.10.2007, iз змiнами, внесеними Постановою Кабiнету Miністрів України вiд 06.08.2008 року за N 709 (далi за текстом - Порядок N 1222).

Пунктом 2 цього Порядку встановлено, що декларуванню пiдлягають змiни оптово-вiдпускних цiн на продовольчi товари, зазначенi у пунктi 1 цього Порядку, у разi, коли такі цiни збiльшуються протягом мiсяця бiльш як на 1 вiдсоток.

Вiдповiдно до п.1 Порядку N 1222, суб'єкти господарювання здiйснюють декларування змiни оптово-вiдпускних цiн на борошно пшеничне вищого, першого i друг сорту, борошно житнє обдирне, яловичину, свинину, м'ясо птицi (тушки), ковбаснi вироби варені, кpiм вищого сорту, молоко коров'яче питне з вмістом жиру до 2,5 вiдсотка, сир кисломолочний з вмістом жиру до 9 вiдсоткiв, сметану з вмістом жиру до 20 вiдсоткiв, масло вершкове з вмістом жиру до 72,5 вiдсотка, яйця курячi, цукор-пiсок, олiю соняшникову. Вимоги зазначеної постанови поширюються на вказанi вище продовольчi товари з урахуванням визначеного відсотка включно.

Постановою Кабiнету Miністрів України вiд 25.12.1996 р. N 1548 «Про встановлення повноважень opганів виконавчої влади та виконавчих opганів мiських рад щодо регулювання цiн (тарифiв)» (iз змiнами та Доповненнями) обласним державним адмiнiстрацiям надані повноваження в частині декларування зміни оптово-відпускних цін на соціально-значущі продукти харчування.

Оптово-вiдпускнi цiни вважаються задекларованими на момент набуття чинності розпоряджень державних адміністрацій, щодо використання повноважень, наданих постановою Кабiнету Mіністрів України вiд 25.12.1996 р. N1548 (iз змiнами та доповненнями). Пiсля цього змiна суб'єктами господарювання оптово-вiдпускні ціни здiйснюється лише пiсля декларування їх змiни.

Розпорядженням Голови Донецької обласної державної адмiнiстрацiї вiд 03.12.2007 N 750 «Про декларування змiни оптово-вiдпускних цiн на продовольчi товари» (зi змінами вiд 26.06.2008) було запроваджено декларування змiни оптово-вiдпускних цiн на вказані вище продовольчі товари шляхом подання до головного управління агропромислового розвитку облдержадмiнiстрацiї декларацiї за встановленою формою та iнших документів Державнiй iнспекцiї з контролю за цiнами у Донецькiй областi було доручено забезпечити вiдповiдний контроль.

Судом першої інстанції правильно встановлено, що економiчнi санкції спiрним рiшенням були застосованi до позивача за період з 01.11.2008 по 30.09.2009, тобто у перiод дiї вказаного вище розпорядження Голови Донецької обласної державної адмiнiстрацiї.

Колегія суддів вважає, що доводи позивача, про те, що ціни на олію не збільшувалися протягом 1 місяця, спростовуються динамiкою оптово-вiдпускних цiн в розрiзi покупцiв продукцiї, наведеною у aкті (а.с. 11-12), динамiкою змiни оптово-вiдпускних цiн на олiю соняшникову, що реалізується ТОВ «Дружківська харчосмакова фабрика» за період з листопада 2008 року по жовтень 2009 року (а.с. 21-22), з яких вбачається збільшення ціни на даний товар більш ніж на 1 відсоток протягом місяця.

В ходi перевiрки вiдповiдачем було здiйснено розрахунок необrрунтовано одержаної суми виручки, з якого, зокрема, вбачається, що оптово-вiдпускна цiна на олiю соняшникову рафiновану дезодоровану виморожену «Дружкiвська» ємкістю пляшок 1,0 Л, 0,92 кг, 5 л, 4,6 кг зростала протягом перевiряємого перiоду бiльше нiж на 1 % протягом мiсяця, що позивачем не було задеклароване. Сума необrрунтовано одержаної суми виручки визначена як рiзниця мiж сумою фактично одержаної виручки (за даними видаткових накладних) i сумою виручки з урахуванням допустимого перевищення цiни на 1 % (тобто виручки, яку мав отримати позивач за умови збiльшення цiни не бiльш нiж на 1 % протягом мiсяця) (а.с. 13-14, 23-24,25).

Як передбачено п.п. 2.1 п.2 інструкції про порядок застосування економiчних та фiнансових (штраф них) санкцiй органами державного контролю за цiнами, затвердженої наказом Мiнекономiки та з питань Европейської iнтеграцiї України, Miністерства фiнансiв України N298/519 вiд 03.12.2001 р., необгрунтовано одержана суб'єктом підприємницької дiяльностi сума виручки, що пiдлягає вилученню в дохiд бюджету, обчислюється при порушеннi порядку встановлення i застосування цiн (тарифiв), що регулюються уповноваженими органами, - як рiзниця мiж фактичною виручкою вiд реалiзацi'i продукцiї (послуг, робiт) та й вартiстю за цiнами i тарифами, сформованими згiдно з вимогами законодавства.

Колегія суддів вважає, що при визначеннi розмiру необгрунтовано одержаної суми виручки Державна iнспекцiя з контролю за цiнами в Донецькiй областi дiяла у вiдповiдностi до вказаних вище положень Iнструкцiї.

Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а постанову суду без змін.

Повний текст ухвали складений 24 вересня 2010 року.

Керуючись статтями 24, 160, 167, 184, 195, 196, 197, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю Дружківська харчосмакова фабрика на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2010 року по справі № 2а-8785/10/0570 залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 26 липня 2010 року по справі № 2а-8785/10/0570 залишити без змін.

На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України складення ухвали у повному обсязі відкласти на строк до 5 днів.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення в повному обсязі.

Головуючий суддяО.О.Шишов

Судді:С.П.Дяченко

ОСОБА_3