Постанова № 50189518, 09.04.2012, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2012
Номер справи
2а-1870/1833/12
Номер документу
50189518
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 квітня 2012 р. Справа № 2a-1870/1833/12

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бондаря С.О.

за участю секретаря судового засідання - Козир І.С.,

представника позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Номак-Інвест" до Державної податкова інспекції у місті Сумах про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Номак-Інвест" (далі - позивач, ТОВ "Номак-Інвест") звернулося до суду з позовною заявою до Державної податкової інспекції у місті Сумах про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.02.2012 року №0000501502/9371. Свої вимоги мотивує тим, що вказаним податковим повідомленням-рішенням підприємству було збільшено суму грошового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності з 1% до 3% нормативної грошової оцінки земельних ділянок.

На думку позивача оскаржуване податкове повідомлення-рішення суперечить умовам договору та нормам Податкового кодексу України.

ДПІ у м. Сумах заперечуючи проти позову, свою позицію обґрунтовує тим, що з 01.01.2011 року будь-які питання щодо оподаткування регулюються Податковим кодексом України і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до Податкового кодексу України. Відповідно до п. 288.5 ст. 288 Кодексу розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу та для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII Кодексу.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача позов не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

В судовому засіданні встановлено, що 06.12.2011 року ТОВ "Номак-Інвест" подало до ДПІ в м. Суми уточнюючу податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік та узгодило податкове зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на 2011 рік в розмірі 1 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Рибалко, 10, вул. Газети "Правда", 9, вул. Троїцька, 21, вул. Тополянська, 14 та 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки по вул. Інтернаціоналістів, 41а (а.с.14-19).

20.01.2012 року ДПІ в м. Суми було проведено камеральну перевірку даних, задекларованих в уточнюючій податковій декларації з плати за землю за 2011 рік, за результатами якої складено акт перевірки від 20.01.2012 року №303/152/14007891 (а.с.11-13).

В ході перевірки ДПІ в м. Суми встановлено, що платником податків занижено суму грошового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, заявленої в уточнюючій податковій декларації з плати за землю за 2011 рік на 95486,36 грн.

03.02.2012 року на підставі вищезазначеного акту перевірки ДПІ в м. Суми було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000501502/9371 (а.с.9), яким ТОВ "Номак-Інвест" збільшено суму грошового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної та комунальної власності на загальну суму 103045,25 грн., в тому числі 95486,36 грн. основного платежу та 7558,89 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

На думку суду, вказане податкове повідомлення-рішення відповідає вимогам чинного податкового законодавства, з огляду на наступне.

Відповідно до п.п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Згідно п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до п.п. 14.1.125 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XIII цього кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Згідно ст. 271 Податкового кодексу України базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII цього кодексу, а у разі, якщо нормативну грошову оцінку не проведено - площа земельних ділянок.

Відповідно до вимог п. 288.1. та п. 288.4. ст. 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, у якому встановлюється розмір та умови внесення орендної плати.

Згідно п.п. 288.5.1 п. 288.5. ст. 288 Податкового кодексу України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом.

Пунктом 274.1 ст. 274 Податкового кодексу України визначено, що ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Отже, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності відноситься до загальнодержавного податку, тому з 01.01.2011 року позивач повинен сплачувати річну суму платежу орендної плати не менше трикратного розміру земельного податку, що встановлюється ст. 274 Податкового кодексу України.

В той же час, перевіркою встановлено, що річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2011 рік, зазначений ТОВ "Номак-Інвест" у податковій декларації з плати за землю на 2011 рік є меншим, ніж визначено вищевказаними нормами Податкового кодексу України, так як позивачем визначене податкове зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік в розмірі 1% від грошової оцінки земельної ділянки.

Заниження розміру орендної плати призвело до заниження податкового зобовязання по орендній платі за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік на 95486,36 грн.

Тому відповідачем обґрунтовано прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.02.2012 року №0000501502/9371, яким визначено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності з юридичних осіб в розмірі 103045,25 грн.

Посилання позивача на розмір орендної плати, визначеної у договорі оренди земельної ділянки є безпідставним, так як Податковим кодексом України орендна плата віднесена до загальнодержавного земельного податку і встановлена в розмірі не менше трикратного розміру земельного податку. Тому позивач з 01.01.2011 року повинен сплачувати орендну плату, річна сума платежу по якій не може бути меншою трикратного розміру земельного податку.

Таким чином, в задоволенні адміністративного позову ТОВ "Номак-Інвест" до Державної податкової інспекції у місті Сумах про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 03.02.2012 року №0000501502/9371 необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Номак-Інвест" до Державної податкова інспекції у місті Сумах про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення державної податкової інспекції в м. Суми від 03.02.2012 року №0000501502/9371 відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя (підпис) С.О. Бондар

З оригіналом згідно

Суддя С.О. Бондар

Повний текст постанови складено та підписано 13.04.2012 року