Постанова № 50187775, 09.09.2015, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2015
Номер справи
п/811/2369/15
Номер документу
50187775
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2015 року Справа №П/811/2369/15

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Момонт Г.М., розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді адміністративну справу

за позовом: Публічного акціонерного товариства «по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка»

до відповідача-1: Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області

відповідача-2: Управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області

відповідача-3: Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області

про стягнення коштів,

за участю:

секретаря судового засідання - Дмитрієвої А.В.,

представників:

позивача - Гуміліної Т.І., Коваленко Н.А.,

відповідача-1 - Данілова С.О.,

відповідача-2 - Марченко В.Б.,

відповідача-3 - Дудки Л.А.

Публічне акціонерне товариство «по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка» звернулося з позовом, у подальшому збільшеним, до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області, Управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області, Головного управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області про:

- стягнення з Державного бюджету України суми автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ за квітень 2015 року в розмірі в 6 912 595,00 грн.;

- стягнення з Державного бюджету України пені в розмірі 338 849,72 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що у травні 2015 року ПАТ «Червона зірка» подано до податкового органу податкову декларацію з ПДВ із заявою про бюджетне відшкодування ПДВ за квітень 2015 року в сумі 6 912 595,00 грн., проте у встановлені строки відповідачем не перераховано суму бюджетного відшкодування, у зв'язку з чим станом на час розгляду справи прострочення зарахування суми бюджетного відшкодування ПДВ становить 51 день, у зв'язку з чим розмір пені складає 338 849,72 грн.

Представником відповідача-1 подано заперечення на позовну заяву у відповідності до змісту яких позовні вимоги ним не визнаються у повному обсязі, оскільки відповідно до Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України від 03.02.2011 р. №68/23 податкові органи в областях можуть подавати висновок про суми відшкодування податку на додану вартість, які перевищують 100 000,00 грн. до органів казначейства лише після отримання відповідної інформації вед центрального органу державної податкової служби. У запереченнях зазначено, що Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області у відповідності до Регламенту формування узагальненої інформації щодо обсягів сум бюджетного відшкодування ПДВ, у розрізі платників. які мають право на бюджетне відшкодування. за податковими деклараціями, у сумі - 10 000,00 грн. і більше, затвердженого наказом Державної податкової служби України №991 від 06.11.2012 р., у липні 2015 року надано пропозиції до ДФС України щодо відшкодування суми ПДВ позивачу по декларації з ПДВ за квітень 2015 року, проте на даний час відповідної інформації від ДФС України не надходило, тому у Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області відсутні правові підстави для надання висновку про відшкодування відповідної суми ПДВ до органів казначейства.

Представником відповідача-2 подано заперечення на позовну заяву у відповідності до змісту яких позовні вимоги ним не визнаються у повному обсязі, так як в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Кіровограді відсутні невідшкодовані суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ПАТ «по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка» у зв'язку з тим, що висновок Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області щодо бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 6 912 595,00 грн. не надходив. Також представник відповідача-2 наголошує на тому, що Управлінні Державної казначейської служби України у м. Кіровограді не мало будь-яких правовідносин з позивачем, а тому безпідставно залучене у якості відповідача по даній справі.

Представником відповідача-3 подано заперечення на позовну заяву у відповідності до змісту яких позовні вимоги ним не визнаються у повному обсязі, оскільки Головне управління Державної казначейської служби України у Кіровоградській області не є учасником процесу бюджетного відшкодування податку на додану вартість на стадії виконання, а тому не може бути відповідачем у даній справі.

У судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені позовні вимоги, представники відповідачів заперечили проти задоволення позову.

На підставі ч.3 ст.160 КАС України в судовому засіданні 09.09.2015 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено у строк до 15.09.2015 р., про що повідомлено сторонам під час проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні.

Дослідивши подані представниками позивача та відповідачів документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство «по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка» 02.07.1997 р. зареєстроване платником податку на додану вартість (а.с.10).

20.05.2015 р. Публічним акціонерним товариством «по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка» подано до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області податкову декларацію з податку на додану вартість за квітень 2015 року у якій задекларовано 6 912 595,00 грн., як суму, що підлягає бюджетному відшкодуванню, а також подано заяву про повернення бюджетного відшкодування за квітень 2015 року (додаток 4 до податкової декларації з ПДВ) (а.с.11-24).

Наказом Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 23.06.2015 р. №915 «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки» призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки Публічного акціонерного товариства «по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка» з питання достовірності нарахування щодо від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість та суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2015 року терміном на п'ять робочих днів з 24.06.2015 р. по 01.07.2015 р. (а.с.25).

Наказом Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області від 30.06.2015 р. №958 «Про продовження проведення документальної позапланової виїзної перевірки» продовжено проведення документальної позапланової виїзної перевірки Публічного акціонерного товариства «по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка» з питання достовірності нарахування щодо від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту з податку на додану вартість та суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2015 року терміном на три робочих дні з 02.07.2015 р. по 06.07.2015 р. (а.с.26).

За результатами зазначеної перевірки Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області складено довідку від 10.07.2015 р. №366/11-23-15-04/05784437 (а.с.27-38).

Порядок бюджетного відшкодування податку на додану вартість встановлено статтею 200 Податкового кодексу України.

Водночас, механізм взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість визначено Порядком взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 р. №39 (далі за текстом - Порядок №39) та Порядком формування та надсилання узагальнено інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України, Державного казначейства України від 03.02.2011 р. №68/23 (далі за текстом - Порядок №68/23).

Так, у відповідності до п.200.7 ст.200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.

Згідно з п.200.10, 200.11 ст.200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.

За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

Відповідно до п.4 Порядку №39 у разі коли за результатами перевірок платника податку не виявлено порушень, орган державної податкової служби складає довідку, а у разі, коли виявлено порушення, - акт.

На підставі п.6 Порядку №39 у разі коли за результатами проведення перевірок платника податку з урахуванням вимог статей 73 і 83 Податкового кодексу України підтверджено достовірність нарахованої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, орган державної податкової служби складає висновок про суми відшкодування податку на додану вартість (далі - висновок), в якому зазначає суму, що підлягає відшкодуванню з державного бюджету.

У відповідності до п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

З огляду на п.200.13 ст.200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.

Таким чином, підставою для перерахування відповідним органом державної казначейської служби коштів у рахунок бюджетного відшкодування податку на додану вартість є висновок контролюючого органу, у даному випадку - Кіровоградської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області.

Як встановлено судом, Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області за результатами перевірки визнано право ПАТ «по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка» на отримання бюджетного відшкодування ПДВ за квітень 2015 року та підтверджено достовірність розрахунку заявленої до відшкодування суми, однак не подано у законодавчо визначений строк до органу державної казначейської служби висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

У судовому засіданні представник відповідача-1 вказував на те, що Кіровоградською ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області вчинено усі дії, які передують складенню відповідного висновку, однак ненадходження від Державної фіскальної служби України узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість унеможливлює виготовлення такого висновку. Разом з тим, представник відповідача-1 наголошував, що на час розгляду даної справи триває законодавчо встановлена процедура бюджетного відшкодування ПАТ «по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка» податку на додану вартість за квітень 2015 року, а відтак відсутні підстави для стягнення таких коштів у судовому порядку.

Суд вважає таку позицію представника відповідача-1 необґрунтованою з огляду на наступне.

Пунктами 8, 9 Порядку №39 визначено, що Державна податкова служба надсилає на постійній основі до Державної казначейської служби узагальнену інформацію про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках. Порядок та строки надсилання такої інформації визначаються Державною податковою службою.

На підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом: трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.

У відповідності до п.2-5 Порядку №68/23 органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі протягом місяця, виходячи з наявних матеріалів, що можуть свідчити про підтвердження нарахування бюджетного відшкодування, забезпечують подання до центрального органу державної податкової служби зведеної інформації про можливі загальні обсяги відшкодування податку на додану вартість коштами у кожному регіоні у розрізі платників (щодо яких наявні зазначені матеріали) за деклараціями, сума заявленого бюджетного відшкодування податку на додану вартість за якими з урахуванням уточнюючих розрахунків становить 100 тис. грн. і більше (далі - інформація).

Структурний підрозділ центрального органу державної податкової служби, який здійснює адміністрування облікових та звітних показників, після отримання інформації здійснює протягом трьох робочих днів: формування вихідних форм інформації; контроль за відповідністю сум в інформації даним офіційних звітів центрального органу державної податкової служби; передачу інформації структурним підрозділам центрального органу державної податкової служби для проведення ретельного аналізу, за результатами якого відповідні підрозділи надають наявні матеріали структурному підрозділу центрального органу державної податкової служби, який адмініструє відшкодування податку на додану вартість, для узагальнення; направляє отримані від структурного підрозділу центрального органу державної податкової служби, який адмініструє відшкодування податку на додану вартість, узагальнені матеріали органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання узагальнених матеріалів, органи державної податкової служби за місцезнаходженням платника за результатами підтвердження достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість формують висновки із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню, реєстри яких органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі направляють до центрального органу державної податкової служби для формування узагальненої інформації.

Центральний орган державної податкової служби не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання реєстрів висновків, здійснює формування узагальненої інформації щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платниками, які мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, іншими платниками та платниками, у яких суми до бюджетного відшкодування заявлені в період дії Закону України «Про податок на додану вартість» та залишились невідшкодованими. Зазначену інформацію на постійній основі (щоденно) не пізніше наступного робочого дня після її формування направляє: до Державного казначейства України; одночасно органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі для подачі висновків органам державного казначейства.

Суд зауважує, що п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України контролюючому органу встановлено п'ятиденний строк після закінчення перевірки платника податків на подання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. У зазначений строк повинні бути вчинені усі дії, що передують винесенню та направленню відповідного висновку, визначені Порядку №68/23, у тому числі, надіслання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість. При цьому не виготовлення узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість у строки визначені п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України не є підставою для їх продовження або не надіслання контролюючим органом до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що позовна вимога про стягнення з Державного бюджету України суми бюджетного відшкодування ПДВ за квітень 2015 року в розмірі в 6 912 595,00 грн. підлягає задоволенню.

Відповідно до п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Судом встановлено, що перевірка ПАТ «по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка» закінчилася 06.07.2015 р., тобто законодавчо встановлений строк подачі висновку сплинув 13.07.2015 р., а строк відшкодування коштів з бюджету - 20.07.2015 року.

Таким чином, з 21.07.2015 р. перед ПАТ «по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка» виникла заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість на яку нараховується пеня відповідно до п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України.

При цьому, зважаючи на правову позицію Верховного Суду України викладену у постанові від 03.06.2014 р. у справі №21-131а14, неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу ДКУ висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та не погашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з ПДВ не позбавляють платника податку права пред'являти вимоги про стягнення пені.

Оскільки у період з 21.07.2015 р. по 09.09.2015 р. позивачу не відшкодовано бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за квітень 2015 року у розмірі 6 912 595,00 грн., то ПАТ «по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка» має право на стягнення пені відповідно до п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України за 51 день прострочення у розмірі 338 849,72 грн., обрахованої з урахуванням того, що у період з 21.07.2015 р. по 27.08.2015 р. (38 дні) облікова ставка НБУ складала 30% (6 912 595,00 грн. х 30% х 120%: 365 х 38), а в період з 28.08.2015 р. по 09.09.2015 р. (13 днів) - 27% (6 912 595,00 грн. х 27% х 120%: 365 х 13).

Разом з тим, суд враховує, що між сторонами відсутній спір щодо розміру пені обрахованої позивачем.

З огляду на викладене суд дійшов висновку, що позовна вимога про стягнення пені у розмірі 338 849,72 грн. підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, у редакції чинній на час розгляду справи, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат суд враховує, що у процесі бюджетного відшкодування задіяні органи державної податкової служби та органи державної казначейської служби, при цьому не вчинення одним із зазначених органів дій передбачених Податковим кодексом України призводить до невідшкодування платнику податків сум податку на додану вартість та, як наслідок, обумовлює необхідність звернення до суду щодо стягнення відповідних сум та зазначення таких органів відповідачами у справі.

Зважаючи на викладене, у контексті ч.1 ст.94 КАС України, суд вважає, що судові витрати підлягають присудженню за рахунок бюджетних асигнувань того суб'єкта владних повноважень, який не вчинив дій передбачених Податковим кодексом України для бюджетного відшкодування податку на додану вартість, тобто у даному випадку за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області.

Відтак сплачений позивачем судовий збір (10% від ставки судового збору для позовних вимог майнового характеру) в розмірі 487,20 грн. підлягає присудженню Публічному акціонерному товариству «по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка» за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області.

Керуючись ст.ст.86, 94, 159 - 163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути з Державного бюджету України на корить Публічного акціонерного товариства «по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка», код ЄДРПОУ 05784437 (25006, м. Кіровоград, вул. Медведєва, 1) суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість за квітень 2015 року в розмірі 6 912 595,00 грн. (шість мільйонів дев'ятсот дванадцять тисяч п'ятсот дев'яносто п'ять грн. 00 коп.) та пеню у розмірі 338 849,72 грн. (триста тридцять вісім тисяч вісімсот сорок дев'ять грн. 72 коп.).

Присудити Публічному акціонерному товариству «по виробництву сільськогосподарської техніки «Червона зірка», код ЄДРПОУ 05784437 (25006, м. Кіровоград, вул. Медведєва, 1) судовий збір у розмірі 487,20 грн. (чотириста вісімдесят сім грн. 20 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградській області.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання копії постанови у повному обсязі.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт