ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 серпня 2011 року < год:хв > Справа № 2а/0370/1925/11
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Приватного підприємства «Торговий дім «Укр-Петроль» до Луцької обєднаної державної податкової інспекції про визнання протиправним та скасування наказу про проведення документальної невиїзної перевірки, визнання протиправними дій по проведенню перевірки,
ВСТАНОВИВ:
Приватне підприємство «Торговий дім «Укр-Петроль» (далі ПП «ТД «Укр-Петроль») звернулось в суд з позовом до Луцької обєднаної державної податкової інспекції (далі Луцька ОДПІ) про визнання протиправним та скасування наказу відповідача №1895 від 24.06.2011 року «Про проведення документальної невиїзної перевірки ПП «ТД «Укр-Петроль», визнання протиправними дій Луцької ОДПІ щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, за наслідками якої складено акт №5404/15-2/32743630 від 11.07.2011 року.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що оскаржуваний наказ прийнятий відповідачем всупереч вимог статті 78 Податкового кодексу України, та зазначає, що з огляду на відсутність підстав для проведення перевірки підприємства неправомірними є дії Луцької ОДПІ по проведенню такої перевірки.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, та просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні адміністративний позов не визнав та зазначив, що оскаржуваний наказ Луцької ОДПІ виданий у межах наданих податковому органу повноважень та у відповідності до вимог чинного податкового законодавства. Вважає дії по проведенню позапланової невиїзної перевірки підприємства правомірними, оскільки така перевірка здійснювалась згідно прийнятого наказу, копію якого було направлено та вручено платнику податків 29.06.2011 року. Просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення, враховуючи наступне.
Судом встановлено, що 24 червня 2011 року начальником Луцької ОДПІ прийнято наказ №1825 про проведення 11 липня 2011 документальної невиїзної перевірки ПП «ТД «Укр-Петроль» з питань своєчасності сплати податку на додану вартість.
У зазначеному наказі, як на підставу його прийняття, зазначено п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, п.79.1, п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України (далі ПК України).
24.06.2011 року позивачу було направлено письмове повідомлення №32 про проведення позапланової невиїзної перевірки, яке вручено 29.06.2011 року, що підтверджується актом перевірки та не оспорюється учасниками процесу.
За наслідками проведеної документальної невиїзної позапланової перевірки ПП «ТД «Укр-Петроль» з питань споєчасності сплати узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість Луцькою ОДПІ складено акт №5404/15-2/32743630 від 11.07.2011 року, у якому зазначено про порушення позивачем граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобовязання з ПДВ.
Порядок та підстави проведення перевірок платників податків органами державної податкової служби закріплені у главі 8 ПК України.
Так, згідно п.75.1 ст.75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Підпунктом 75.1.2 п.75.1 ст.75 ПК України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні органу державної податкової служби.
Відповідно до п.79.1, п.79.2 ст.79 ПК України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Отже, при прийнятті рішення про проведення документальної невиїзної перевірки податковий орган повинен зазначити обставини, за яких ця перевірка проводиться.
Згідно п.78.1 ст.78 ПК України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин:
- за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту;
- платником податків не подано в установлений законом строк податкову декларацію або розрахунки, якщо їх подання передбачено законом;
- платником податків подано органу державної податкової служби уточнюючий розрахунок з відповідного податку за період, який перевірявся органом державної податкової служби;
- виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту;
- платником податків подано в установленому порядку органу державної податкової служби заперечення до акта перевірки або скаргу на прийняте за її результатами податкове повідомлення-рішення, в яких вимагається повний або частковий перегляд результатів відповідної перевірки або скасування прийнятого за її результатами податкового повідомлення-рішення у разі, коли платник податків у своїй скарзі (запереченнях) посилається на обставини, що не були досліджені під час перевірки, та об'єктивний їх розгляд неможливий без проведення перевірки. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали предметом оскарження;
- розпочато процедуру реорганізації юридичної особи (крім перетворення), припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, порушено провадження у справі про визнання банкрутом платника податків або подано заяву про зняття з обліку платника податків;
- платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень. Документальна позапланова виїзна перевірка з підстав, визначених у цьому підпункті, проводиться виключно щодо законності декларування заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість та/або з від'ємного значення з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень;
- щодо платника податку подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної у разі ненадання таким платником податків пояснень та документального підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня його отримання;
- отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні;
- органом державної податкової служби вищого рівня в порядку контролю за діями або бездіяльністю посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня здійснено перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або матеріалів документальної перевірки, проведеної контролюючим органом нижчого рівня, і виявлено невідповідність висновків акта перевірки вимогам законодавства або неповне з'ясування під час перевірки питань, що повинні бути з'ясовані під час перевірки для винесення об'єктивного висновку щодо дотримання платником податків вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби. Рішення про проведення документальної позапланової перевірки в цьому випадку приймається органом державної податкової служби вищого рівня лише у тому разі, коли стосовно посадових осіб органу державної податкової служби нижчого рівня, які проводили документальну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу;
- у разі отримання інформації про ухилення податковим агентом від оподаткування виплаченої (нарахованої) найманим особам (у тому числі без документального оформлення) заробітної плати, пасивних доходів, додаткових благ, інших виплат та відшкодувань, що підлягають оподаткуванню, у тому числі внаслідок неукладення платником податків трудових договорів з найманими особами згідно із законом, а також здійснення особою господарської діяльності без державної реєстрації. Така перевірка проводиться виключно з питань, що стали підставою для проведення такої перевірки.
Разом з тим, як вбачається з оспорюваного наказу, останній виданий у звязку з порушенням терміну сплати підприємством податку на додану вартість і така обставина у п.78.1 ст.78 ПК України відсутня.
За таких обставин суд приходить до висновку, що наказ Луцької ОДПІ від 24.06.2011 року №1825 суперечить вимогам ПК України щодо визначених законодавством обставин для проведення документальної невиїзної перевірки, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Одночасно суд не вбачає підстав для задоволення позовних вимог підприємства в частині визнання протиправними дій Луцької ОДПІ по проведенню документальної позапланової невиїзної перевірки ПП «ТД «Укр-Петроль» з огляду на таке.
Згідно проведеної перевірки Луцькою ОДПІ досліджувалось питання своєчасності сплати позивачем узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість.
Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Підпунктом 75.1.1 п.75.1 ст.75 ПК України визначено, що камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні органу державної податкової служби виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.
Згідно п.76.1 ст.76 ПК України камеральна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Наказом Державної податкової адміністрації України від 07 червня 2011 року №333 затверджено Примірний порядок проведення камеральних перевірок, здійснення контролю за справлянням акцизного податку та збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства (далі Порядок).
Главою 6 цього Порядку визначено особливості складання ОСОБА_2 щодо порушення граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань при проведенні камеральної перевірки платника податків, з огляду на що суд вважає, що Луцькою ОДПІ фактично проведено камеральну перевірку ПП «ТД «Укр-Петроль», оскільки в ході її проведення досліджувалось лише питання своєчасності сплати позивачем узгодженого податкового зобовязання з податку на додану вартість.
З вразуванням вищевикладеного, суд вважає, що дії Луцької ОДПІ по проведенню перевірки підприємства з питань дотримання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань є правомірними, а тому в цій частині позовних вимог підприємства слід відмовити.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160 ч.3, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати наказ Луцької обєднаної державної податкової інспекції від 24 червня 2011 року №1825 «Про проведення документальної невиїзної перевірки ПП «ТД «Укр-Петроль».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 22 серпня 2011 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
ОСОБА_3Плахтій