ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
УХВАЛА
"28" квітня 2012 р. Справа № 5/278-НА
За позовом Відкрите акціонерне товариство "Шепетівське підприємство по забезпеченню нафтопродуктами"
м.Шепетівка
до Шепетівської об'єднаної Державної податкової інспекції м. Шепетівка
про визнання недійсними податкових повідомлень-рішень від 18.08.2005р. № 0010932301/2 і №0011032301/2, а також від 19.08.2005р. № 0000242600/2 винесених Шепетівською ОДПІ стосовно ВАТ "Шепетівського підприємства по забезпеченню нафтопродуктами"
Суддя Грамчук І.В.
Представники сторін:
позивача: Сташук М.О. - за довіреністю від 27.02.2012р. (присутня 26.04.2012р.)
відповідача: Броніцька М.О. - за довіреністю №2/10/10 від 24.01.2012р. (присутня 26.04.2012р.)
Ухвала виноситься 28 квітня 2012р., оскільки в засіданні суду 26 квітня 2012р. господарським судом оголошувалась перерва через надання представникам сторін можливості запропонувати суду перелік запитань, що потребують висвітлення через призначення судово-бухгалтерської експертизи. На час винесення даної ухвали сторони викладену пропозицію суду в порядку ч.2 ст.81 КАС України не використали.
Суть спору: позивач звернувся до суду із позовом про визнання недійсними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0010932301/2, № 0011032301/2 від 18.08.05р., № 0000242600/2 від 19.08.05р. та зобов'язати Шепетівську ОДПІ привести у відповідність облік сплати податків по всіх видах платежів до бюджету згідно вимог законодавства України.
Відповідач у письмових запереченнях від 06.02.2012р. проти позовних вимог заперечує, просить у позові відмовити. Звертає увагу, що перевіркою (акт перевірки від 18 квітня 2005 року №283/127-23,03481603) дотримання вимог валютного законодавства виявлено, що на виконання контракту від 13 квітня 2000 р. №1, укладеною з фірмою CZ” (Чехія), відкрите акціонерне товариство “Шепетівське підприємство по забезпеченню нафтопродуктами” 28 квітня 2000р. експортувало дошку не обрізну в кількості 15,84 куб. м. на суму 1663,2 дол. США. Граничний день повернення валютної виручки - 26 липня 2000р. Перевіркою встановлено, що з 14 травня 2004р. по 18 квітня 2005р. валютна виручка у сумі 1663,2 дол. США не надійшла на валютний рахунок підприємства. Перевіркою за період з 14 травня 2004р. по 18 квітня 2005р. нараховано відкритому акціонерному товариству "Шепетівське підприємство по забезпеченню нафтопродуктами" 9199,59грн. за порушення законодавчо встановлених термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності. За розглядом акта перевірки податковим повідомленням-рішенням Шепетівської об'єднаної державної податкової інспекції від 20 квітня 2005 року №0011032301/1-4328/3 застосованого до відкритого акціонерного товариства "Шепетівське підприємство по забезпеченню нафтопродуктами" штрафні санкції у вигляді 9199,59 грн. пені за порушення законодавчо встановлених термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Відносини по зовнішній торгівлі та інших видах зовнішньоекономічної діяльності визначаються спеціальним законодавством, зокрема, Законом України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті". Статтею 1 3акону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" передбачено, що виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у терміни виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 90 календарних днів з дати митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, прав інтелектуальної власності - з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Порушення резидентами термінів, передбачених ст. 1 і 2 цього закону, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 % від суми неодержаної виручки в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом Національного банку України на день виникнення заборгованості (ст.4 Закону). Оскільки, зазначеним Законом України не встановлено обмежень по нарахуванню, то нарахування пені здійснюється до наступного дня після дня надходження валютної виручки. Відповідно до пункту 15.1.1 пункту 15.1 ст. 15 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що податковий орган має право самостійно визначати суму податкових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим законом, не пізніше закінчення 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. Враховуючи те, що при самостійному визначені податковим органом суми податкових зобов'язань при застосуванні штрафних санкцій до платників податків за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності не передбачено подання податкових декларацій, то норми ст.15 Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", не розповсюджуються на нарахування пені за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності за період, який на час перевірки перевищує 1095 днів з дня виникнення порушення, то нарахування пені здійснюється відповідно до норм чинного валютного законодавства.
Вважає, що посилання ВАТ "Шепетівського підприємства по забезпеченню нафтопродуктами" на норми Цивільного Кодексу України, зокрема на термін позовної давності є безпідставним. Застосування штрафних санкцій за порушення термінів у сфері ЗЕД до ВАТ "Шепетівського підприємства по забезпеченню нафтопродуктами" є податковими відносинами, до яких цивільне законодавство не застосовується.
Крім того, згідно акту перевірки від 18 квітня 2005 року №283/127-23 (03481603) позивачем узгоджені податкові зобов'язання по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за період з квітня 2002 року по червень 2004 року сплатив з порушенням граничного строку сплати встановленого підпунктом 5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (із затримкою 505 до 764 к.д.).
Перевіркою встановлено, що за період з 01 січня 2003р. по 30 грудень 2004р. ВАТ "Шепетівське підприємство по забезпеченню нафтопрдуктами" нараховувало та сплачувало земельний податок виходячи з середніх ставок земельного податку, визначених ч.2 ст.7 Закону України "Про плату за землю" без врахування грошової оцінки землі м. Шепетівка. Згідно з довідками Шепетівського міського відділу земельних ресурсі від 27.04.2004р. № 715, 716, 718 та від 28.04.2004р. № 152 станом на 01.01.2003р. і згідно з довідками від 27.07.2004 р. №715, 717, 718 та від 28.04.2004р. № 151 станом на 01.01.2004р. Позивачу визначено грошову оцінку земельних ділянок. А отже, Позивач занизив податкові зобов'язання по платі за землю за 2003 рік на суму 100417,28грн., за 2004 рік на суму 117326,82 грн.
За результатами перевірки Шепетівська ОДПІ податковим повідомленням-рішенням від 20.04.2005р. № 0010932301/0 зобов'язала позивача сплатити штрафні санкції по податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на загальну суму 1106,50 грн. відповідно до підпункту 17.1.7 пункту 17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" та податковим повідомленням-рішенням від 20.04.2005р. № 0000242600/0 визначила податкове зобов'язання по земельному податку в сумі 271334,65 грн. в тому числі основний платіж - 217744,10 грн., штрафні санкції - 53590,55 грн.
За результатами розгляду первинної скарги Позивача рішенням Шепетівської ОДПІ від 09.06.2005р. № 4328/10/23-132 податкові повідомлення-рішення від 20.04.2005р. №0010932301/0, №0000242600/0 залишені без змін. На підставі рішення Шепетівської ОДПІ відповідно до Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків (затвердженого наказом ДПА України від 21.06.2001 року №253, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.07.2001р. за № 567/5758 із змінами та доповненнями), Шепетівською ОДПІ з метою доведення строку сплати податкового зобов'язання надіслано Позивачу податкові повідомлення-рішення від 09.06.2005р. № 0010932301/1 та № 0000242600/1.
Повідомив, що при розгляді повторної скарги з'ясовано, що до Позивача невірно застосовано штрафні санкції, передбачені підпунктом 17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами". За результатами розгляду повторної скарги позивача ДПА у Хмельницькій області рішенням від 16.08.2005р. №12416/Б/25-036 залишила без змін податкове повідомлення-рішення №0010932301/0 та збільшила на 55281,45 грн. суму штрафної санкції по земельному податку, що визначена податковим повідомленням-рішенням Шепетівської ОДПІ від 20.04.2005р. №0000242600/0. Шепетівська ОДПІ з метою доведення строку сплати податкового зобов'язання надіслала позивачу податкові повідомлення-рішення від 18.08.2005року № 0010932301/2 та № 0000242600/2.
Пунктом 1.2 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України. Відповідно до пункту 1.11 вказаного Закону податкова декларація, розрахунок - це документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування або сплата податку, збору.
Статтею 5 Закону України "Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів" визначено, що податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів сплачується юридичними особами - щоквартально рівними частинами до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Підпунктом 5.4 пункту 5.4 Інструкції про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку податків і зборів (обов'язкових платежів), що надходять до бюджетів та до державних цільових фондів, затвердженої наказом ГДПІ від 12.05.1994р. № 37 (у редакції наказу ДПА України від 03.09.2001р. № 342) та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України від 18.10.2001р. за № 887/6078, передбачено, що облік надходження платежів в картках особових рахунків здійснюється у порядку календарної черговості настання граничних термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань (розрахунок штрафних санкцій).
Посилається на ст.ст. 7, 8, 13 Закону України "Про плату за землю", п. 2 Положення про порядок ведення державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 12.01.1993р. №15, підпункт 2 п. 17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
В судовому засіданні (14.03.2012р.) представником позивача подана заява про уточнення позовних вимог. У згаданій заяві зазначає, що враховуючи публічно-правовий характер спору і те що дана справа є справою адміністративної юрисдикції уточнює позовні вимоги з врахуванням вимог КАС України, керуючись ст.ст.51, 105, 162 КАС України та просить суд: визнати протиправними і скасувати рішення Шепетівської ОДПІ стосовно ВАТ "ШПпЗНП" від 18.08.2005р. №0010932301/2, яким визначено податкове зобов'язання з податку з юридичних осіб, власників транспортних засобів на суму 2213 грн., та від 18.08.2005р. №0011032301/2 яким застосовано фінансові санкції за порушення розрахунків у сфері ЗЕД на суму 9199,59 грн. та від 19.08.2005 року №0000242600/2 яким визначено податкове зобов'язання із земельного податку з юридичних осіб: за основним платежем - 217744,10 грн., штрафні санкції - 108872,55, а всього на суму 326616,10 грн.
Дане клопотання судом прийнято.
Разом з тим позивач подав клопотання в якому зазначає, що враховуючи публічно-правовий характер спору дана справа є справою адміністративної юрисдикції, розгляд яких віднесено до повноважень адміністративних судів (п.п.1 ст.1 КАСУ) при цьому згідно п.п.7 та 7 Розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи підвідомчі господарським судам відповідно до ГПК, вирішуються відповідним господарським судом за правилами цього Кодексу адміністративного судочинства України. Після набрання чинності цим Кодексом заяви і скарги що виникають з адміністративно-правових відносин, а також заяви у справах щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести виправлення в актовий запис цивільного стану, а також апеляційні касаційні скарги (подання), заяви (подання) про перегляд судових рішень у зв'язку з нововиявленими та винятковими обставинами у таких справах, подані і не розглянуті до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. Адміністративні справи, провадження в яких було відкрито місцевими та апеляційними господарськими судами до початку діяльності відповідного адміністративного суду, розглядаються та вирішуються цими судами відповідно до абзацу першого цього пункту. На підставі викладеного просить справу розглядати в порядку Кодексу адміністративного судочинства України.
Враховуючи публічно-правовий характер спору дана справа є справою адміністративної юрисдикції, розгляд яких віднесено до повноважень адміністративних судів (п.п.1 та 3 ст. 1 КАСУ). При цьому згідно п.п. 6 та 7 Розділу VII "ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ" Кодексу адміністративного судочинства України до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до ГПК України, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. Після набрання чинності цим Кодексом заяви і скарги у справах, що виникають з адміністративно-правових відносин, а також заяви у справах щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести виправлення в актовий запис цивільного стану, а також апеляційні, касаційні скарги (подання), заяви (подання) про перегляд судових рішень у зв'язку з нововиявленими та винятковими обставинами у таких справах, подані і не розглянуті до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України, розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
Адміністративні справи, провадження в яких було відкрито місцевими та апеляційними господарськими судами до початку діяльності відповідного адміністративного суду, розглядаються і вирішуються цими судами відповідно до абзацу першого цього пункту.
Враховуючи, що провадження у справі порушено 15.11.2005р., за клопотанням повноважних представників сторін у відповідності до норм чинного законодавства справа розглядається в порядку, встановленому КАС України із призначенням до розгляду в попередньому судовому засіданні з викликом сторін.
Прибулі до суду повноважні представники сторін повністю витребувані судом документи не надали, проте позивачем надану позовну заяву (№ 05-24/3563/12 від 04.04.2012р.) в якій уточнено позовні вимоги шляхом визнання протиправними і скасування рішень Шепетівської ОДПІ винесених стосовно ВАТ "ШПпЗНП" від 18.08.2005р. № 0010932301/2, яким визначено податкове зобов'язання з податку з юридичних осіб, власників транспортних засобів на суму 2213 грн., та від 18.08.2005р. № 0011032301/2 яким застосовано фінансові санкції за порушення розрахунків у сфері ЗЕД на суму 9199,59 грн. та від 19.08.2005 року № 0000242600/2 яким визначено податкове зобов'язання із земельного податку з юридичних осіб: за основним платежем - 217744,10 грн., штрафні санкції - 108872,55, а всього на суму 326616,10 грн.
Примірник вищезгаданої заяви повноважний представник відповідача отримала безпосередньо в судовому засіданні 4 квітня 2011р., а тому суд вважав за необхідне відкласти попереднє судове засідання на іншу дату, витребувавши у сторін письмову інформацію на виконання приписів п.4 ст. 111 КАС України.
Вищезгадану інформацію представником позивача надано безпосередньо в засіданні 26 квітня 2012р. (вх. № 05-24/4240/12 від 26.04.2012р.) разом із додатковими поясненнями у справі (вх. № 05-24/4239/12 від 26.04.2012р.), тоді як представником відповідача надано письмові заперечення у справі від 25.04.2012р. № 895/10/10 (вх. № 05-24/4241/12 від 26.04.2012р.), а також заявлено клопотання в порядку ст. 55 КАС України (вх. 05-24/4238/12 від 26.04.2012р.) про заміну Шепетівської об'єднаної Державної податкової інспекції на Шепетівську об'єднану державну податкову інспекцію Хмельницької області ДПС України, утворену шляхом приєднання згідно постанови Кабінету міністрів України від 21.09.2011р. № 981 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби».
У відповідності до ст. 55 КАС України в разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Відповідно до пункту 9 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 06.03.2008 N 2 «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ»при визначенні процесуального правонаступництва судам слід виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, та враховувати, що якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то в такому випадку суду необхідно залучити до участі у справі їх правонаступників. У випадку ж відсутності правонаступників суду необхідно залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить вирішення питання про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача.
У разі зменшення обсягу компетенції суб'єкта владних повноважень, не пов'язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другий відповідач судом залучається інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.
Виходячи з положень статей 55, 56 Конституції України ( 254к/96-ВР ) у будь-якому разі в названих вище випадках спірні правовідносини допускають правонаступництво, а тому суди повинні враховувати, що відмова у відкритті або закриття провадження у такій справі з підстав ліквідації (припинення діяльності, позбавлення частини повноважень, звільнення з посади, скорочення посади) суб'єкта владних повноважень є неприпустимими.
Повноважний представник позивача проти задоволення вищезгаданого клопотання не заперечує, а тому суд вважає за належне його задовольнити, роз’яснивши порядок та строки оскарження даної ухвали згідно ст. 186 КАС України.
Керуючись п.п. 6 та 7 Розділу VII "ПРИКІНЦЕВІ ТА ПЕРЕХІДНІ ПОЛОЖЕННЯ", ст.ст. 50, 51, 55, 111, 156, 160, 165, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
Клопотання начальника Шепетівської ОДПІ Хмельницької області ДПС України від 25.04.2012р. № 902/10/10 (вх. 05-24/4238/12 від 26.04.2012р.) про заміну Шепетівської об'єднаної Державної податкової інспекції на Шепетівську об'єднану державну податкову інспекцію Хмельницької області ДПС України задовольнити.
Замінити Шепетівську об'єднану Державну податкову інспекцію на Шепетівську об'єднану державну податкову інспекцію Хмельницької області ДПС України, роз’яcнивши сторонам порядок оскарження даної ухвали згідно ст. 186 КАС України.
Суддя І.В. Грамчук
Віддруковано 3 примірники: 1 –в справі , 2 – позивачу (м. Шепетівка, вул.Гранітна,21) , 3 - відповідачу (м. Шепетівка, вул. Островського,4) (всім рекомендовано)