ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
10.09.2015
Справа № 920/1322/15
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Союз медицини та
технології”, м. Київ,
до відповідача Управління охорони здоров`я Сумської обласної державної адміністрації, м. Суми,
про стягнення 2 582 430 грн. 15 коп.,
Суддя Жерьобкіна Є.А.
Представники:
Від позивача – Бондарь Р.В. (довіреність від 27.07.2015року);
Від відповідача – Мороз О.В. (довіреність № 01-25/6/1803 від 09.09.2015року);
При секретарі судового засідання Чижик С.Ю.,
Суть спору: позивач подав позовну заяву, в якій просить стягнути з відповідача 2 582 430 грн. 15 коп., в тому числі 1 406 988 грн. 56 коп. заборгованості за товар відповідно до укладеного між сторонами договору про закупівлю товарів за державні кошти № 15/11-2012 від 21.11.2012року, 1 072 403 грн. 77 коп. інфляційних збитків, 103 037 грн. 82 коп. 3 % річних.
Відповідач подав відзив на позовну заяву № 01-25/6/1818 від 09.09.2015року, в якому просить суд відмовити у задоволенні позову в частині стягнення 1 072 403 грн. 77 коп. інфляційних збитків, 103 037 грн. 82 коп. 3 % річних, вказуючи на те, що управління охорони здоров'я є бюджетною установою та фінансується за рахунок коштів державного та місцевого (обласного) бюджету, заборгованість за договором виникла внаслідок неперерахування Головним управлінням державної казначейської служби України у Сумській області коштів у сумі 1406988,56 гривень із рахунків відповідача на рахунки позивача. Кредиторська заборгованість у січні 2013 року органом казначейської служби не перереєстрована, що унеможливило у подальшому отримання коштів Державного бюджету управлінням охорони здоров'я для погашення заборгованості перед ТОВ «Союз медицини та технології».
Відповідач подав заяву № 01-25/6/1817 від 09.09.2015року, в якій просить суд залучити до участі у справі в якості третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління державної казначейської служби України в Сумській області та Департамент фінансів Сумської обласної державної адміністрації. В обґрунтування вказаної заяви відповідач посилається на те, що майнову відповідальність державних бюджетних установ, у тому числі і відповідача, обмежено наявними в розпорядженні грошовими засобами, які надходять на казначейські рахунки цих установ не інакше, як за відповідними статтями кошторису за участі вищевказаних органів. При недостатності таких коштів субсидіарну відповідальність несе держава, як власник майна через виділення державою в особі її фінансових органів додаткових бюджетних асигнувань із передбаченого у державному бюджеті резервного фонду або за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду та виконавчих документів. Таким фінансовим органом в області що формує кошторис та здійснює видатки є Департамент фінансів Сумської обласної державної адміністрації.
Позивач подав додаткові письмові пояснення до позовної заяви, в яких зазначає, що відповідно до додатку № 3 «Розподіл видатків Державного бюджету України на 2012 рік» Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік» у 2012 році було заплановано здійснити субвенцію з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання медичного обладнання (мамографічного, рентгенологічного та апаратів ультразвукової діагностики) вітчизняного виробництва у розмірі 190500,0 млн. грн. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2012 р. № 339 «Про затвердження Порядку та умов надання у 2012 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на придбання медичного обладнання (мамографічного, рентгенологічного та апаратів ультразвукової діагностики) вітчизняного виробництва» субвенція спрямовується на придбання медичного обладнання (мамографічного, рентгенологічного та апаратів ультразвукової діагностики) вітчизняного виробництва (далі - медичне обладнання). Використання субвенції здійснюється в обсягах, передбачених у додатку № 7 до Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік". Закупівля товарів за рахунок субвенції здійснюється в установленому законом порядку. Медичне обладнання закуповується за наявності у відповідних закладах охорони здоров'я приміщення, придатного для його встановлення та використання. Казначейство перераховує субвенцію відповідно до Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 грудня 2010 р. № 1132, і Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету, затвердженого наказом Мінфіну від 30 вересня 2011 р. № 1223. У зв'язку з тим, що Головне управління державної казначейської служби України в Сумській області було безпосереднім учасником тендерних процедур, за результатами яких 21 листопада 2012 року між сторонами укладено договір № 15/11-2012 про закупівлю товарів за державні кошти, позивач вважає можливим залучення Головного управління державної казначейської служби України в Сумській області до участі у справі №920/1322/15 в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
Розглянувши матеріали справи, господарський суд встановив:
Відповідно до ст. 27 Господарського процесуального кодексу України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. У справах щодо майна господарських організацій, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, господарський суд залучає орган державної влади, що здійснює управління корпоративними правами, до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору. Питання про допущення або залучення третіх осіб до участі у справі вирішується господарським судом, який виносить з цього приводу ухвалу.
Згідно з Положенням про Державну казначейську службу України, затвердженим Указом Президента України від 13.04.2011року № 460/2011, остання є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів України.
На підставі вказаного, та враховуючи обставини, викладені позивачем у додаткових письмових поясненнях до позовної заяви, а також обставини викладені відповідачем у відзиві на позовну заяву, з метою всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, суд вважає за доцільне залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління державної казначейської служби України в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, буд. 7).
З матеріалів справи вбачається, що позовна заява та додані до неї документи надіслані Головному управлінню державної казначейської служби України в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, буд. 7), що підтверджується фіскальним чеком №5436 від 12.08.2015року та описом вкладення у цінний лист від 12.08.2015року.
Відповідно до правової позиції, викладеної у п. 1.6. постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року N 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» питання про допущення або залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, до участі у справі вирішується, з урахуванням того, чи є у цієї особи юридичний інтерес у даній справі та у вирішенні відповідного питання суд має з'ясовувати, чи буде у зв'язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов'язки, або змінено її наявні права та/або обов'язки, або позбавлено певних прав та/або обов'язків у майбутньому.
З урахуванням вказаного та приписів ст. 27 ГПК України, суд зобов’язує відповідача подати обґрунтування необхідності залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації.
Відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу, розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні. Такими обставинами, в тому числі, є нез'явлення в засідання представників сторін, інших учасників судового процесу; неподання витребуваних доказів; необхідність витребування нових доказів.
У зв’язку з залученням до участі у справі третьої особи, необхідністю витребування додаткових доказів, суд вважає за доцільне відкласти розгляд справи.
Керуючись ст. ст. 27, 65, 77, 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Відповідно до ст. 27 Господарського процесуального кодексу України залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління державної казначейської служби України в Сумській області (40000, м. Суми, вул. Воскресенська, буд. 7).
2. Розгляд справи відкласти і призначити на 28 вересня 2015 року об 11 год. 00 хв. Засідання відбудеться в приміщенні господарського суду Сумської області за адресою: м. Суми, проспект Шевченка, 18/1, каб. 109-111.
3. Зобов’язати Головне управління державної казначейської служби України в Сумській області подати письмові пояснення в обґрунтування своєї позиції по справі, в тому числі щодо обставин повернення відповідачу без виконання 02.01.2013року платіжних доручень № 1111 від 06.12.2012року, № 1112 від 07.12.2012року за фінансовими зобов'язаннями відповідача зареєстрованими та взятими на облік Головним управлінням державної казначейської служби України в Сумській області 06.12.2012року та 07.12.2012року згідно видаткових накладних від 05.12.2012 № 19 на суму 847 988,56 грн. та від 06.12.2012 № 20 на суму 559000,00 грн.
4. Запропонувати відповідачу подати письмове обґрунтування необхідності залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації з урахуванням приписів ст. 27 ГПК України.
5. Сторонам надати доручення, що підтверджують їх право участі в судовому засіданні.
Суддя Є.А. Жерьобкіна