Справа № 1329/1261/12
2а/460/19/14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08.07.2014
Яворівський районний суд Львівської області
в складі головуючого судді: Гоцко В.І.,
при секретарі: Домашовець М.Ф.,
з участю позивача: ОСОБА_1,
представника відповідача: ОСОБА_2,
представника третьої особи: ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Яворові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання дій неправомірними, визнання права на позачергове забезпечення житловим приміщенням, зобов»язання надати житлове приміщення та стягнення моральної шкоди, -
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача - Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області про визнання дій протиправними щодо виключення її з 2009 року із районних списків громадян, які позачергово потребують поліпшення житлових умов, визнання за нею права на позачергове забезпечення жилою площею, протягом року, з дня подання заяви, гарантоване п.10 ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов»язання Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації надати їй перше ж житло, що перебуває чи надійде у розпорядження, чи буде побудоване або куплене для постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи і буде відповідати вимогам житлового законодавства України та відшкодування моральної шкоди.
Свої вимоги позич ОСОБА_1К мотивує тим, що відповідно до посвідчення дружини померлого з числа потерпілих від аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, вона, 16 липня 2007 року звернулася до Порічанської сільської ради Яворівського району Львівської області із заявою про взяття її на квартирну чергу на пільгових умовах, як громадян, які позачергово потребують поліпшення житлових умов і таке житло, відповідно до вимог п.10 ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» повинно бути надане їй протягом року, з дня подачі заяви. Однак до цього часу такого житла їй так і не надано.
На пільгову чергу в Управлінні праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області її було зараховано 15 листопада 2007 року.
14 січня 2008 року, Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області, подало її прізвище у списках до Головного Управління праці та соціального захисту населення у Львівській області.
У відповідях на її заяви у 2008-2010 роках, Порічанська сільська рада Яворівського району Львівської області підтверджувала факт її перебування на квартирній черзі на пільгових умовах в Управлінні праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області.
В лютому 2011 році, при її зверненні до Головного управління праці та соціального захисту населення у Львівській області, їй показали зведені списки громадян з числа потерпілих від аварії на Чорнобильській АЕС, які позачергово потребують поліпшення житлових умов з усіх районів Львівської області за 2008-2010 роки та пояснили, що з 2009 року у цих списках її немає, оскільки Управління праці та соціального захисту населення Яворівської райдержадміністрації її прізвища у своїх списках не подає.
В Управлінні праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області, також на її неодноразові усні та письмові звернення, їй не тільки не надали таких списків для ознайомлення, а навіть повідомили, що такі списки взагалі не ведуться.
Тільки після її особистого звернення до голови Львівської облдержадміністрації, їй таки надали ксерокопії районних списків за 2008-2010 роки. Починаючи з 2009 року і по даний час, її прізвища у списках громадян з числа потерпілих від аварії на Чорнобильській АЕС, які позачергово потребують поліпшення житлових умов, немає.
Їй відомо, що в кінці 2008 року на початку 2009 року, окремі громадяни, які стояли з нею на черзі в районному списку, отримали квартири, в тому числі особа, яка одержала посвідчення учасника ЧАЕС 1 категорії лише 04 грудня 2008 року.
В зв»язку з тим, що її прізвище у 2009 році пропало зі списків, у неї виникають підстави вважати, що по її черзі було отримано квартиру, а її прізвище було вилучено із списів.
Відповідно до п.2 ст.19 Закону України «Про житловий фонд соціально-
го призначення», рішення про зняття громадян із соціального квартирного обліку приймається органом, за рішенням якого такий громадянин був взятий на соціальний квартирний облік, не пізніше тридцяти робочих днів від дня виявлення обставин, що є підставою для ухвалення рішення про зняття із соціального квартирного обліку.
Про зняття громадянина із соціального квартирного обліку, його повідомляється в письмовій формі протягом тридцяти робочих днів, із зазначенням причини зняття.
Не зважаючи на зазначений вище обсяг фукцій, Управління праці та соціального захисту населення Яворівської райдержадміністрації Львівської області за вітсутності належних повноважень та підстав, виключило її з реєстру осіб, які позачергово потребують поліпшення житлових умов, починаючи з січня 2009 року і по даний час, що призвело до зміни черговості в згаданому реєстрі, всупереч вимогам ст.58 Конституції України та ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», чим порушено її законні права та інтереси.
Згідно ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 3 Конституції України передбачає, що людина, її життя і здоро -
в»я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та її гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Установлення і забезпечення прав і свобод людини є головним обов»язком держави.
Відповідно до ст.16 Конституції України, забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України, подолання наслідків Чорнобильської катастрофи катастрофи планетарного магштабу. Збереження генофонду Українського народу є обов»язком держави.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають пра-
во на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з неналежних від них обставин, а також у старості та інших випадках, передбачених законом.
На підставі наведеного також вважає, що дії відповідача порушують її конституційні права на належний їй соціальний захист, тому вона просить відшкодувати їй і моральну шкоду в розмірі 10000 гривень, оскільки названі порушення завдали їй глибоких душевних та фізичних страждань порушення сну, хвилювання, серцеві розлади, підвищення тиску, що змусило її приймати ліки.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримала свої позовні вимоги, дала пояснення аналогічні викладеним у заяві, просить позов задовольнити.
Представник Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області в письмовому запереченні, що було оголошене в судовому засіданні, вважає вимоги позивача ОСОБА_1 необґрунтованими, так як відповідно до рішення виконавчого комітету Порічанської сільської ради за №138 від 15 листопада 2007 року, позивач ОСОБА_1 зарахована до пільгового списку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Згідно п.10 ст.20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам віднесених до категорій 1 надаються такі гарантовані державою компенсації та пільги: позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов (включаючи сім»ї загиблих або померлих громадян). Особи, зазначені в цьому пункті, забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви. для чого місцеві ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла ( в тому числі підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності). Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України.
Так як жодних збудованих житлових об»єктів на території сільської ради немає, тому позивач квартири не отримала.
Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області не здійснює обліку черговості на пільгове забезпечення житлом осіб, які потерпіли від наслідків Чорнобильської катастрофи. Прийом заяв від потребуючих у поліпшенні житлових умов та їх облік проводиться місцевими органами влади за місцем проживання таких осіб.
Щорічно, за даними органів місцевого самоврядування, Управління праці та соціального захисту населення подає інформацію до Головного Управління праці та соціального захисту населення у Львівській області про кількість осіб, які числяться на квартирному обліку за місцем їх проживання.
У 2009 році, уточнені дані про перебування ОСОБА_1 на квартирному обліку було подано листом від 03 березня 2009 року за №386 у Головне управління праці та соціального захисту населення, після підтверджуючої інформації сільської ради.
У лютому 2012 року, підтверджуючі щорічні реєстри про перебування на квартирному обліку осіб, які потерпіли внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, було подано у Головне управління праці та соціального захисту населення у Львівській області листом від 20 лютого 2012 року за №04-398.
Протягом 2008-2011 років, Управління праці та соціального захисту населення Яворівської районної державної адміністрації Львівської області пільгових квартир для осіб, які потерпіли внаслідок Чорнобильської катастрофи, не виділяло.
В судовому засіданні представник Управління соціального захисту населення районної державної адміністрації просить суд прийняти рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Представник Порічанської сільської ради Яворівського району Львівсь-
кої області в судовому засіданні позовні вимоги позивача ОСОБА_1 визнав частково та пояснив, що сільська рада не має жодної можливості надати позивачу житлове приміщення як особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи. Просить прийняти рішення відповідно до вимог діючого законодавства.
Заслухавши пояснення сторін, перевіривши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача ОСОБА_1 слід задовольнити частково з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Копія посвідчення ОСОБА_1 від 21 травня 2007 року підтверджує статус її як дружини померлого громадянина з числа ліквідаторів категорії 1, смерть якого пов»язана з Чорнобильською катастрофою.
Судом встановлено та підтверджено документально, що позивач ОСОБА_4-
мик М.К., проживає і зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_1. 105 Яворівського району Львівської області на території Порічанської сільської ради.
Статтею 16 конституції Україн визначено обов»язок держави у подоланні наслідків Чорнобильської катастрофи пріоритетними.
Відповідно до ст.22 Конституції України, конституційні права і обов»язки гарантуються і не можуть бути звужені. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У відповідності до ст.24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом.
Статтею 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», визначено компенсацію та пільги громадян, віднесених до категорії 1.
Зокрема п.10 ст.20 визначеного Закону передбачено, що держава гарантує позачергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов. Особи, зазначені в цьому пункті, забезпечуються жилою площею протягом року з дня подання заяви. для чого місцеві ради щорічно виділяють 15 відсотків усього збудованого житла (в тому числі підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності).
Кабінет Міністрів України щорічно виділяє обласним державним адміністраціям цільовим призначенням капітальні вкладення відповідно до кількості сімей, що потребують поліпшення житлових умов. Фінансування будівництва здійснюється з Державного бюджету України.
Статтею 63 цього Закону передбачено, що забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. здійснюється за рахунок бюджетних коштів. Порядок використання цих коштів на кожний рік визначається Каьінетом Міністрів України.
Як вбачається з рішення №138 виконавчого комітету Порічанської сільської ради Яворівського району Львівської області від 15 листопада 2007 року, вирішено визнати ОСОБА_1, що належить до числа потерпілих 1 категорії внаслідок Чорнобильської катастрофи, як особу, яка забезпечена жилою площею нижче рівня середньої забезпеченості громадян.
Вирішено також зарахувати ОСОБА_1 до списку на квартирну чергу, на пільгових умовах, як громадян, які позачергово потребують поліпшення житлових умов.
Список громадян, сімей, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та перебувають на обліку в органах місцевого самоврядування, як такі, що потребують покраження житлових умов підтверджує перебування позивача ОСОБА_1 на такому обліку з 15 листопада 2007 року.
Також в судовому засіданні встановлено і підтверджено документально, що позивач ОСОБА_1, протягом 2008-2011років неодноразово зверталася в різні державні установи з письмовими заявами з питанням про виключення її з реєстру осіб, які позачергово потребують поліпшення житлових умов, як громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи та пояснення причин незабезпечення її належним житлом.
Оцінюючи докази в їх сукупності по справі, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 про визнаня неправомірними дії Управління соціального захисту населення районної державної адміністрації Львівської області та Порічанської сільської ради Яворівського району Львівської області, щодо незабезпечення її житловим приміщенням у встановлені законом терміни, право на забезпечення житлом та зобов»язання надати таке житло, ґрунтуються на діючому законодавстві, є підставними і підлягають до задоволення. В задоволенні інших вимог позивача ОСОБА_1 слід відмовити.
Керуючись ст.ст.4, 7, 14, 86, 158-160, 162, 167 КАС України, Конституцією України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд,-
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Порічанської сільської ради Яворівського району Львівської області та Управління соціального захисту населення районної державної адміністрації щодо незабезпечення ОСОБА_1 житловим приміщенням у встановлені законом терміни.
Зобов»язати Управління соціального захисту населення районної державної адміністрації придбати житло, що буде відповідати вимогам житлового законодавства України для постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи та передати його в подальшому у розпорядження Порічанської сільської ради Яворівського району Львівської області для розподілу, згідно черги осіб, які перебувають на квартирному обліку для поліпшення житлових умов.
Зобов»язати Порічанську сільську раду Яворівського району Львівської області надати ОСОБА_1 житлове приміщення, яке побудоване чи куплене для постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, що перебуває або надійде у розпорядження сільської ради та буде відповідати вимогам житлового законодавства України.
В іншій частині позовних вимог, відмовити.
На постанову може бути подана апеляційна скарга про оскарження постанови суду першої інстанції протягом десяти днів з дня проголошення постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Яворівський районний суд Львівської області.
Постанова виготовлена в нарадчій кімнаті в одному примірнику.
Суддя: Гоцко В.І.