Постанова № 5016166, 17.02.2009, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
17.02.2009
Номер справи
2-а-6/2009
Номер документу
5016166
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№ 2-а-6/2009

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 лютого 2009 року м.Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Канурної О.Д.

при секретарі Черкасової О.В.

за участю

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Жорової Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Добропілля адміністративну справу за позовомОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської Ради про визнання неправомірними дій та стягнення заборгованості з соціальних виплат по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

В С Т А Н О В И В :

17 листопада 2008 року ОСОБА_1звернулася до Добропільського міськрайонного суду з позовом до УПСЗН Добропільської міської Ради про визнання неправомірними дій та стягнення заборгованості з соціальних виплат по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

12 січня 2009 року ОСОБА_1звернулася до Добропільського міськрайонного суду з заявою про уточнення позовних вимог.

В обгрунтування своїх позових вимог ОСОБА_1суду пояснила, що вона ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дочку ОСОБА_2 та ІНФОРМАЦІЯ_2року народила дочку ОСОБА_3, у зв'язку з чим була поставлена на облік як мати, що здійснює догляд за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. Відповідач протягом 2007-2008 року, проводив щомісячні виплати у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. Позивачка вважає, що згідно ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку повинна була виплачуватися їй у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, так як рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року, стаття 56 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік», якою обмежувався розмір даної допомоги до розміру, що рівняється різниці між 50% прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб та середньомісячним сукупними доходом сім'ї у розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 90 грн для незастрахованих осіб і не менше 23% прожиткового мінімуму для працездатних осіб, визнана неконституційною. Але протягом 2007 року відповідач виплачував їй допомогу у розмірі, встановленому ст.56 ЗУ «Про державний бюджет на 2007 рік», яка втратила чинність у зв'язку з неконституційністю. Аналогічні положення визнані неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп відносно ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік».

Просить суд визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради та стягнути заборгованість з соціальних виплат по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в розмірі 13473, 36 грн. та зобов'язати відповідача виплачувати щомісячну допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку в розмірі не менше встановленого законом прожиткового мінімуму.

Представник відповідача - юрист-спеціаліст 1 категорії Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради Жорова Н.А., діюча на підставі доручення, в судовому засіданні позов не визнала, суду пояснила, що статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому КМУ. Зазначене не суперечить ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», оскільки статтею 4 вказано, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету.

Згідно ст.95 Конституції України визначено, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного Кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного Кодексу України та ЗУ «Про Державний бюджет України». Стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» суперечить Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», тому у даному випадку застосовуватись не може. У разі, якщо застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян, у тому числі виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка передбачена ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім закону про Державний бюджет України. Тому посилатися лише на основний Закон не можливо, оскільки фінансове його втілення забезпечується саме ЗУ про Державний бюджет на відповідний рік. Виходячи з цього Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», а саме ст.ст.56,71 було призупинено дію частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та передбачено відповідний обсяг видатків, які позивач отримувала у 2007 році у повному обсязі.

 Щодо рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року, з приводу неконституційного обмеження розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановленої Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», то слід вважати, що законодавством України не визначено додаткових вимог стосовно виконання цього рішення. Змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не прийнято.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 не визнано неконституційним пункт 23 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

 Як повідомляє Міністерство фінансів України та Міністерство праці та соціальної політики України щодо порядку застосування норм рішення Конституційного Суду України від 9 липня 2007 року, показники Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» сформовано на підставі чинної нормативно-правової бази та повністю розподілено між головними розпорядниками бюджетних коштів. Витрати, пов'язані з задоволеннями судами позовних заяв отримувачів пільг та компенсацій згідно з рішенням Конституційного Суду України, не враховані в вищевказаному законі. Тому взяття зобов'язань щодо проведення соціальних виплат згідно з цим Рішенням можливе лише у разі внесення відповідних змін до Закону України про Державний бюджет України, які мають передбачити збільшення видаткової частини з одночасним визначенням джерел надходжень до бюджету, за рахунок яких здійснюватимуться ці видатки.

Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради, як розпорядник бюджетних коштів самого нижчого рівня, здійснює виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про Державний бюджет України на відповідний календарний рік.

 Просить суд відмовити позивачу у задоволенні її вимог.

Вислухавши доводи сторін, дослідивши докази в справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Розглядаючи адміністративну справу по суті, суд приходить до висновку про те, що спір, як правовідносини, які виникли між позивачем та відповідачем слід розглядати із застосуванням Конституції України, Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьмі», Законів України «Про Державний бюджет на 2007 рік», Закону України “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням” та Рішеннями Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007 .

Судом встановлено наступне.

ОСОБА_1є матір'ю неповнолітніх дітей: дочки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження та дочки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 року народження, що підтверджується копіями свідоцтв про народження (а.с.8-9).

Згідно ст.13 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» позивачка має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як мати, яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 5 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» передбачено, що державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання.

У зв'язку з цим позивачка звернулася до УПСЗН Добропільської міської ради і перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

Відповідно до ст.4 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Частиною 1 ст.14 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається, згідно ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до ч.3 ст.4 ЗУ «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Статтею 62 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» на 2007 рік затверджено прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня 2007 року - 434 грн., з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 грн.

З довідки про отримання допомог (а.с.27) вбачається, що в період з квітня 2007 року по грудень 2007 року включно, ОСОБА_1як працююча отримувала допомогу по догляду за дітьми в наступному розмірі:

Місяць

ОСОБА_2

ОСОБА_3

квітень 2007 р.

129,03

0,00

травень 2007 р.

129,03

0,00

червень 2007 р.

129,03

0,00

липень 2007 р.

129,03

0,00

серпень 2007 р.

132,64

0,00

вересень 2007 р.

134,45

0,00

жовтень 2007 р.

136,13

57,09

листопад 2007 р.

140,05

140,04

грудень 2007 р.

144,10

144,09

Відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Положенням ст.56 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» було встановлено, що в 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам в розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно ст.3 Конституції України, утвердження і забезпечення прав і свобод

людини є головним обов'язком держави.

Статтею 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

У зв'язку з цим, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007 положення абзацу третього частини другої статті 56 (в частині встановлення розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним). Приписи положення абзацу третього частини другої статті 56 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 9 липня 2007 року.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року №10-рп/2008 не визнано неконституційним пункт 23 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Відповідно до принципу верховенства права та законності - суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість держави. Крім того, як роз»яснено постановою Пленуму ВСУ № 9 від 01.11.1996 року «Про застосування Конституції України при здійснені правосуддя», - судам необхідно виходити з того, що нормативно-правові акти будь-якого державного чи іншого органу підлягають оцінці на відповідність як Конституції України так і закону.

Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що відповідач - УПЗСН Добропільської міської Ради в 2007 році повинен був виплачувати позивачці допомогу по догляду за дітьми до досягнення 3-річного віку на підставі положень ст.15 «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007 щодо визнання неконституційним положення абзацу третього частини другої статті 56 (в частині встановлення розмірі допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) набрало чинності з 09.07.2007 року.

Виходячи із зазначеного, відповідач повинен був здійснювати позивачці виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років:

На дочку ОСОБА_2:

З 9 липня 2007 р. - 343,52 - 129,03 = 214,49 грн.

За серпень 2007 р. - 463,00 - 132,64 = 330,36 грн.

За вересень 2007 р.- 463,00 - 134,45 = 328,55 грн.

За жовтень 2007 р. - 470,00 - 136,13 = 333,87 грн.

За листопад 2007 р. - 470,00 - 140,05 = 329,95 грн.

За грудень 2007 р. - 470,00 - 144,10 = 325,90 грн.

На дочку ОСОБА_3:

За жовтень 2007 р. - 470,00 - 57,09 = 412,91 грн.

За листопад 2007 р. - 470,00 - 140,04 = 329,96 грн.

За грудень 2007 р. - 470 - 144,09 = 325,91 грн.

Враховуючи те, що відповідачем були здійснені виплати допомоги в неповному обсязі суд вважає, що з відповідача слід стягнути не виплачену допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними 3-річного віку у 2007 році в розмірі 2931,90 грн.

Суд критично ставиться до заперечення представника відповідача з приводу неможливості здійснення виплати в 2007 році допомоги по догляду за дитиною до 3-річного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років у зв»язку з відсутністю коштів, оскільки органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань, які встановлені статтею 46 Конституції України та ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».

Керуючись ст.3, 22, 49 Конституції України, ст.ст. 70, 71, 94, 159-163,186 КАС України, ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», ст.ст. 40-43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ПозовОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської Ради про визнання неправомірними дій та стягнення заборгованості з соціальних виплат по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради щодо нарахування, призначення та виплатОСОБА_1 за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними 3-річного віку.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради (р\рахунок 35416025001528 банк ГУДКУ в Донецькій області МФО 834016 ЄДРПОУ 25954002) за рахунок державного бюджету на користьОСОБА_1 недоотриману допомогу за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 2931,90грн. (дві тисячі дев'ятсот тридцять одну грн. 90 коп.).

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня з дня складення постанови в повному обсязі та наступної подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає чинності після закінчення апеляційного розгляду справи.

Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Головуючий суддя О.Д.Канурна