Постанова № 50147506, 10.09.2015, Ковпаківський районний суд м. Суми

Дата ухвалення
10.09.2015
Номер справи
592/7772/15-а
Номер документу
50147506
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №592/7772/15-а

Провадження №2-а/592/243/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2015 року м.Суми

Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:

головуючого судді Косолап М.М.,

за участю секретаря Коноплянченко А.С.,

позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Ковпаківського районного суду м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,

в с т а н о в и в:

Позивач звернулася з адміністративним позовом і свої вимоги мотивує тим, що 23.03.2011 р. вона звільнена з посади заступника начальника Головного фінансового управління Сумської районної державної адміністрації у зв'язку з виходом на пенсію за станом здоровя, відповідно до п. 3 ст. 30 Закону України «Про державну службу» та п. 2 ст. 40 КЗпП України. З 24.03.2011 р. їй була призначена пенсія державного службовця у розмірі 87%. За час роботи на державній службі вона щорічно отримувала матеріальну допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. 30.07.2015 р. вона звернулася до відповідача з довідкою Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації від 29.07.2015 р. за № 02-02-40/43 для перерахунку пенсії з включенням до заробітної плати, з якої нарахована пенсія, суми допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Листом від 10.08.2015 р. відповідач їй відмовив з посиланням на п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213-VIII від 02.03.2015 р. Так дії відповідача вважає неправомірним та такими, що порушують її конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі, відповідному її заробітній плати. Просила суд: визнати неправомірними та протиправними дії по прийняттю рішення управлінням Пенсійного фонду України в м. Сумах про відмову врахувати їй при перерахунку пенсії достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань і індексацію заробітної плати на підставі довідки, наданої Департаментом фінансів Сумської обласної державної адміністрації від 29.07.2015 р. за № 02-02-40/43 про складові заробітної плати, в яку включена допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Сумах здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної їй з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено страхові внески, в тому числі сум допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески з урахуванням фактично отриманих сум з дати призначення пенсії, тобто з 24.03.2011 року; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Сумах врахувати усі види оплати праці, на які нараховується збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, як складові заробітної плати, з якої проводиться їй нарахування пенсії, тобто у розмірі 87 відсотків.

У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримала у повному обсязі і просила їх задовольнити здійснити перерахунок пенсії з дати призначення пенсії, тобто з 24.03.2011 року.

Представник відповідача - ОСОБА_2 у судовому засіданні позовні вимоги не визнала і в задоволенні позову просила відмовити. Вказала, що позивач зверталася до них з заявою про перерахунок пенсії 30.07.2015 р., проте їй було відмовлено. Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, премій та інших надбавок. Отже, суми індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення і на вирішення соціально-побутових питань не є надбавками, тому обчислення пенсії з урахуванням таких складових заробітної плати законодавством не передбачено. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу». Отже, підстави для розгляду питання перерахунку пенсії за вищевказаним законом відсутні. З боку відповідача відсутні порушення прав позивача.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах та з 24.03.2011 р. отримує пенсію за вислугу років державного службовця.

30.07.2015 р. ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії та просила включити до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обовязкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки про складові заробітної плати Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації від 29.07.2015 р. за № 02-02-40/43. Перерахунок просила здійснити з дня призначення пенсії, тобто з 23.03.2011 року в розмірі 87 % (а.с. 12).

Звертаючись з заявою про перерахунок пенсії позивач надала Довідку Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації від 29.07.2015 р. за № 02-02-40/43 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 10).

Як зазначила позивач і не заперечує відповідач, всі складові зазначені в довідці були враховані при призначенні пенсії державного службовця, окрім складових вказаних в графі довідки «Інші виплати». До інших виплат віднесено: матеріальна допомога для вирішення соц.-побутових питань - вересень 2009 р., вересень 2010 р.; матеріальна допомога на оздоровлення: липень 2009 р., липень 2010 р., лютий 2011 р. та індексація заробітної плати за 2009 -2011 р.р.

З довідки вбачається, що на всі виплати включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

Зазначена довідка знаходиться у пенсійній справі позивачки, що підтверджено представником відповідача у судовому засіданні.

Листом від 10.08.2015 р. № 345/П управління Пенсійного фонду України в м. Сумах відмовило ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця. При цьому відповідач зазначив, що з 24.03.2015 р. їй призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», яка нарахована з урахуванням складових заробітної плати, зазначених у довідках від 23.03.2011 р. за період з 01.03.2009 р. по 28.02.2011 р. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу». Отже підстави для розгляду питання перерахунку пенсії за вищевказаним законом відсутні (а.с. 13).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За змістом статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії; далі - Закон № 3723-XII) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Частиною першою статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Відповідно до статті 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).

Згідно зі статтею 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі Закон - № 1058-IV) до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 28.05.2013 року (№21-97а13), від 04.03.2014 року (№ 21-3а14), від 16.09.2014 року (№ 21-314а14), від 08.07.2015 р. (№21-1486а15), які за приписами ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, що застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права.

Отже, вищевказані виплати на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування повинні бути враховані в заробіток (дохід) позивачки для обчислення пенсії.

Таким чином, відмовляючи у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, розміри яких зазначені у довідці Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації від 29.07.2015 р. за № 02-02-40/43 та на які було нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах діяло неправомірно.

Суд не бере до уваги посилання відповідача на положення до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213-VIII, яким внесено зміни до ст. 37 Закону України «Про державну службу», оскільки позивачу пенсія державного службовця призначена з 24.03.2011 року, а тому при перерахунку підлягає застосуванню норма права у редакції, що діяла на момент призначення пенсії.

З огляду на встановлені факти та наведені положення норм права, суд приходить до висновку, що порушене право позивача підлягає захисту - позовні вимоги слід задовольнити частково. Дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, розміри яких зазначені у довідці Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації від 29.07.2015 р. за № 02-02-40/43 слід визнати протиправними та зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) у розмірі 87 відсотків, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, розміри яких зазначені у довідці Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації від 29.07.2015 р. за № 02-02-40/43 та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

Зважаючи на те, що позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 30.07.2015 р., надавши довідку Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації від 29.07.2015 р. за № 02-02-40/43, суд приходить до висновку, що перерахунок та виплату пенсії позивачу слід здійснити саме з 30.07.2015 року.

Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 11, 69-71, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, розміри яких зазначені у довідці Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації від 29.07.2015 р. за № 02-02-40/43 - протиправними.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах починаючи з 30.07.2015 року здійснити перерахунок ОСОБА_1 пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії) у розмірі 87 відсотків, з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення при наданні щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, розміри яких зазначені у довідці Департаменту фінансів Сумської обласної державної адміністрації від 29.07.2015 р. за № 02-02-40/43 та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її проголошення, з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено та підписано 11.09.2015 року.

Суддя М.М. Косолап