ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 вересня 2015 року м. Київ К/800/23859/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого судді-доповідача Голубєвої Г.К.
Суддів Сіроша М.В.
Юрченко В.П.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у місті Києві на ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2015 року по справі № 826/19688/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Завод Моноліт» до Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у місті Києві про скасування податкових повідомлень-рішень, -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Завод Моноліт» звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у місті Києві про скасування податкових повідомлень-рішень.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 лютого 2015 року позов задоволено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2015 року у відкритті апеляційного провадження відмовлено.
Не погоджуючись з рішенням суду апеляційної інстанції, позивач звернувся до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить його скасувати ухвалу апеляційного суду та направити справу для продовження розгляду до цього ж суду.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відмовляючи у відкритті апеляційного провадження, суд апеляційної інстанції виходив з того, що податковим органом було пропущено строк на апеляційне оскарження постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 20 лютого 2015 року.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду не погоджується з рішенням апеляційної інстанції з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду першої інстанції, Державна податкова інспекція в Оболонському районі ГУ ДФС у м. Києві подала апеляційну скаргу.
Ухвалою судді Київського апеляційного адміністративного суду від 18 березня 2015 року апеляційну скаргу залишено без руху через невідповідність вимогам ч. 4 ст. 189 КАС України та надано строк для усунення недоліків - тридцять днів з моменту отримання ухвали про залишення без руху.
Апеляційним судом зазначено, що оскаржувану постанову податковим органом отримано 25 лютого 2015 року, про що свідчить розписка представника Державної податкової інспекції в Оболонському районі Головного управління ДФС у м. Києві, однак, апеляційна скарга була подана лише 10 березня 2015 року, тобто, з пропуском строку на апеляційне оскарження, оскільки останнім днем подачі апеляційної скарги було 09 березня 2015 року.
Разом з тим, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
За змістом частин 6, 9 статті 103 Кодексу адміністративного судочинства України якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення позовна заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здано на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв'язку.
Оскільки 09 березня 2015 року є вихідним днем, останнім днем подачі апеляційної скарги є 10 березня 2015 року.
Як вбачається з матеріалів справи, апеляційну скаргу направлено відповідачем на адресу суду 10 березня 2015 року (датою на штемпелі поштового конверту, в якому була надіслана апеляційна скарга, є 10 березня 2015 року), тобто, до закінчення строку на апеляційне оскарження.
Отже, рішення суду апеляційної інстанції не узгоджується з відповідними положеннями процесуального закону, є передчасним і порушує право особи, яка бере участь у справі, на перегляд судового рішення в порядку апеляційного провадження.
Таким чином, оскаржувана ухвала суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті апеляційного провадження підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - направленню до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Відповідно до ст. 227 КАС України підставою для скасування судових рішень судів першої та (або) апеляційної інстанцій і направлення справи на новий судовий розгляд є порушення норм процесуального права, які унеможливили встановлення фактичних обставин, що мають значення для правильного вирішення справи.
Керуючись статтями, 220, 222, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції в Оболонському районі ГУ ДФС у місті Києві задовольнити.
Ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2015 року по справі № 826/19688/14 скасувати, справу направити до суду апеляційної інстанції для продовження розгляду.
Ухвала набирає законної сили відповідно до вимог ч. 6 ст. 254 КАС України та оскарженню не підлягає.
Головуючий
підпис
Голубєва Г.К.
Судді
підпис
Сірош М.В.
підпис
Юрченко В.П.