Ухвала суду № 50094253, 09.09.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2015
Номер справи
816/779/15-а
Номер документу
50094253
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2015 р.

Справа № 816/779/15-а

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Лях О.П.

Суддів: Яковенка М.М. , Старосуда М.І.

при секретарі судового засідання Резніченко Ю.В.

представника позивача Дитюк І.І.

представника відповідача Богаченко Н.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Комунального підприємства "Кременчуцьке тролейбусне управління" на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 27.04.2015р. по справі № 816/779/15-а за позовом Комунального підприємства "Кременчуцьке тролейбусне управління" до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області про визнання незаконною та протиправною суми,

ВСТАНОВИЛА:

11 березня 2015 року Комунальне підприємство "Кременчуцьке тролейбусне управління" (надалі також - позивач, КП "КТУ") звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області (надалі також - відповідач, УПФУ в м. Кременчуці) про визнання незаконною та протиправною суми до відшкодування в розмірі 68252,07 грн, включеної Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області за лютий 2015 року як заборгованість внаслідок перерахування та призначення пенсії зазначеним особам (пенсіонерам) на підставі довідок про заробітну плату, отриманих в "Мосгортранс" м. Москва Російської Федерації (або інших держав) та скасування наявності такої заборгованості як незаконної.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на протиправність сум витрат на відшкодування витрат по виплаті і доставці пільгових пенсій на загальну суму 68252,07 грн, визначених у розрахунку за лютий 2015 року, оскільки відповідачем безпідставно самостійно обраховано розмір пенсій на підставі довідок про заробітну плату, отриманих в м. Москва Російської Федерації.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2015 року у справі № 816/779/15-а в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, представників сторін, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст.195 КАС України, дослідивши матеріали справи приходить до наступного.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, Комунальне підприємство "Кременчуцьке тролейбусне управління" зареєстровано юридичною особою (ідентифікаційний код 03328528) і перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кременчуці Полтавської області складено та направлено на адресу КП "Кременчуцьке тролейбусне управління" розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б-з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" за лютий 2015 року, в які включено суми фактичних витрат на виплату пенсій у розмірі 68252,07 грн (а.с. 8-15).

Позивач вважає, що розмір сум виставлених відповідачем до відшкодування, не відповідає дійсності, оскільки до відшкодування на виплату і доставку пільгових пенсій за лютий 2015 року відповідачем неправомірно включені суми відносно колишніх працівників , яким перерахунок пенсії було здійснено на підставі довідок підприємства «Мосгортранс» РФ

Відповідно до ст. 1 Угоди про гарантії прав громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав в галу пенсійного забезпечення від 13.03.1992 року (далі - Угода), пенсійне забезпечення громадян держав-учасниць цієї Угоди та членів їх сімей здійснюється згідно законодавства держави, на території якої вони проживають.

Статтями 5, 6 Угоди передбачено, що її дія розповсюджується на всі види пенсійного забезпечення громадян, які передбачені чи будуть передбачені законодавством держав-учасниць Угоди. Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою. Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

Відповідно до преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року №1058-ІV цей Закон визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень зазначеного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах з шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через такі фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону №1058-ІV в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу передбаченого Законом №1058-ІV. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону №1058-ІV. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Згідно з частиною 1 статті 27 Закону №1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

Частиною 1 статті 40 Закону № 1058 передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.

Таким чином, страховий стаж набутий згідно з Угодою враховується до страхового стажу під час призначення пенсії, а для обчислення розміру пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу.

Відповідно до частин 2, 3 статті 6 Угоди про гарантії громадян держав-учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього СРСР за час до набуття чинності цією Угодою. Обчислення пенсій проводиться з заробітку (доходу) за періоди роботи, які зараховуються до трудового стажу.

Статтею 11 Угоди передбачено, що необхідні для пенсійного забезпечення документи, видані у належному порядку на території держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав і держав, що входили до складу СРСР або до 1 грудня 1991 року, приймаються на території держав - учасниць Співдружності без легалізації.

Згідно пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлений Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Правління пенсійного фонду України 19 грудня 2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за №64/8663 /далі Інструкція/.

Відповідно до пункту 6.1 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону (застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 6.2 цієї Інструкції витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

Отже, розмір фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, який підлягає відшкодуванню, залежить від стажу роботи особи на конкретному підприємстві.

Ухвалою суду апеляційної інстанції від 2 липня 2015 року за клопотанням позивача було зупинено провадження у справі до закінчення проведення Кременчуцькою ОДФІ позапланової виїзної ревізії з окремих питань фінансово-господарської діяльності КП за період з 01.01.2012 до 01.06.2015 року.

За висновком ревізії з врахуванням результатів зустрічної звірки в Управлінням ПФУ встановлено, що колишнім працівникам підприємства : Тимченко Т.М., Репринцевій О.В. та Рескаль В.М. пільгові пенсії призначені згідно п. «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за довідками, що підтверджують пільговий стаж роботи водієм міського пасажирського транспорту(тролейбусу), виданих відповідачем. Пільговий стаж за періоди роботи на підприємствах в Російській Федерації не враховано, періоди роботи даних осіб на підприємствах в Російській Федерації зараховано до загального стажу. Для визначення розміру пільгової пенсії враховано доходи вказаних осіб згідно довідок про заробітну плату, виданих підприємствами в Російській Федерації.

На запит Кременчуцької ОДФІ слідчим відділом Кременчуцького МВ УМВС України в Полтавській області надано відповідь від 07.07.2015 року №8/10613 про відсутність в матеріалах кримінального провадження інформації, яка впливає на розмір призначення та відшкодування пенсій, розмір яких обраховано згідно довідок про заробітну плату виданих підприємствами в Російській Федерації. Порушень з призначення та визначення розмірів пільгових пенсій вказаним особам не встановлено. (а.с.236)

Згідно до акту звірки між підприємством та Управлінням ПФУ станом на 1 червня 2015 року заборгованість перед Пенсійним фондом становить 642360,01 грн.

На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновками суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції щодо необґрунтованості позовних вимог щодо розміру суми відшкодування за лютий 2015 року в розмірі 68252,07 грн.

Відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України , суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду – без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. 160, 167, 195, 196, п.1ч.1 ст.198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Кременчуцьке тролейбусне управління" залишити без задоволення.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 27.04.2015р. по справі № 816/779/15-а залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.

Повний текст ухвали виготовлений 10.09.2015 р.

Головуючий суддя

(підпис)

Лях О.П.

Судді

(підпис)

(підпис)

Яковенко М.М. Старосуд М.І.