ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
ПОСТАНОВА
Іменем України
02.07.12 № 5/363/08-АП
суддя К.В. Проскуряков
За позовом: Державного вищого навчального закладу “Запорізький національний університет” Міністерства освіти і науки України (69000, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66)
До відповідача: Державної податкової інспекції у м. Сімферополі (95053, м.Сімферополь, вул. М. Залки 1/9)
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Контрольно –ревізійне управління в Автономній Республіці Крим (95006, м. Сімферополь, бульвар Леніна, 5/7)
про визнання незаконним та скасування рішення від 26.06.06 № 0008122301/0
Суддя Проскуряков К.В.
Представники сторін:
Від позивача: Борисов К.Б., довіреність №01-25/20 від 21.02.2012 р.
Від відповідача: не з’явився
Від третьої особи: не з’явився
СУТНІСТЬ СПОРУ:
14.05.2008 р. до господарського суду Запорізької області надійшов адміністративний позов Державного вищого навчального закладу “Запорізький національний університет” Міністерства освіти і науки України до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі про визнання незаконним та скасування рішення від 26.06.2006 № 0008122301/0.
Ухвалою суду від 15.05.2008 р. відкрито провадження у справі №5/363/08-АП, призначено судове засідання на 20.06.2008 р. Також, даною ухвалою залучено до участі у справу у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Контрольно –ревізійне управління в Автономній Республіці Крим.
Ухвалою від 20.06.2008 р. провадження в адміністративній справі №5/363/08-АП зупинено до розгляду господарським судом Автономної Республіки Крим пов’язаної справи №2-27/12467-2006А за позовом Запорізького державного університету, м. Запоріжжя до Контрольно-ревізійного управління в Автономній Республіці Крим, м. Сімферополь про визнання неправомірними дій та набрання законної сили відповідним судовим рішенням.
Ухвалою від 11.06.2012 р. провадження у справі поновлено з 02.07.2012 р., судове засідання призначено на 02.07.2012 р. У судовому засіданні від 02.07.2012 р. судом було оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Запис розгляду судової справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу “Оберіг”.
Представник позивача з урахуванням Постанови Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2012 р. по справі №2-27/12467-2006А/5002 просить суд визнати незаконним та скасувати рішення про накладення штрафних (фінансових) санкцій від 26.06.2006 р. №0008122301/0 Державної податкової інспекції м. Сімферополя в частині стягнення 22 727,80 грн.
Представник відповідача та третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача у судове засідання не з’явилися, про причини неявки суд не повідомили. Про дату, час та місце призначеного судового засідання були повідомленні належним чином шляхом направлення на їх адресу відповідних ухвал та судових повісток. Клопотань про розгляд справи без уповноважених представників сторін або про відкладення розгляду справи на адресу суду не надходили. Документи витребувані ухвалою суду від 11.06.2012 р. не надіслали.
Наявні у справі матеріали, надані позивачем до позовної заяви, дозволяють розглянути справу по суті.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представника позивача, суд, -
ВСТАНОВИВ:
В період з 10 квітня по 16 травня 2006 р., з перервою з 3 по 9 травня 2006 р. Контрольно-ревізійним управлінням в АРК проводилась ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності, використання бюджетних коштів, виділених для підготовки кадрів вищими навчальними закладами І-ІV рівнів акредитації; фундаментальні дослідження; прикладні розробки за напрямами науково-технічної діяльності; фінансову підтримку розвитку наукової інфраструктури; державне пільгове кредитування на отримання освіти в КФФКСТ ЗНУ в період з 01.01.2004 р. по 01.04.2006р.
За підсумками проведеної ревізії був складений акт від 16.05.2006 р. № 03-21/22, в якому відображені окремі факти порушень фінансово-господарської діяльності КФФКСТ ЗНУ, у тому числі - постанов Правління НБУ від 19.02.2001 р. № 72 та від 15.12.2004 р. №637.
На підставі акту перевірки від 16.05.2006 р. № 03-21/22 заступником начальника Контрольно-ревізійного управління в АРК Субботіним К.Г. було складено подання від 22.05.2006 р. №03-14/1-2960 до Начальника Державної податкової адміністрації м. Сімферополь про необхідність застосування відносно КФФКСТ ЗНУ фінансових (штрафних) санкцій за наступні порушення:
п. 2.15 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління НБУ від 19.02.2001 р. №72 та Постановою правління НБУ від 15.12.2004 р. №637 отримані готівкові кошти своєчасно не видані у облік для придбання матеріальних цінностей, що тягне за собою перевищення встановленого залишку готівкових коштів в касі у сумі 24 800,80 грн.;
п.2.6 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні, затвердженого Постановою правління НБУ від 15.12.2004 р. №637 отримана сума по чеку банка від 27.12.2004 р. №к39938875 у розмірі 53 386,50 грн., оприходувана у касу прихідним касовим ордером №109 від 27.12.2004 р. у розмірі 53 136,50 грн. Таким чином, суми оприходувана не в повному обсязі, різниця складає 250,50 грн.
На підставі Указу Президенту України від 12.06.1995 р. №436/95 “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки” в редакції Указу Президента від 11.05.1999 р. №491/99 зі змінами та доповненнями та керуючись п. 1 зазначеного Указу за перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі –у дворазовому розмірі сум виявлених поверх лімітної готівки за кожен день; за неоприходування (неповне та/або несвоєчасне) оприходування в касах готівки –в п’ятикратному розмірі неоприходуваної суми, заступник начальника КРУ в АРК Субботін К.Г. просить застосувати до КФФКСТ ЗНУ стягнення фінансових (штрафних) санкцій у сумі 49 601,60 грн. –за понадлімітну готівку у касі; 1 250,00 грн. –за неповне оприходування у касі готівки. Загальна сума штрафу складає 50 851,60 грн.
24.05.2006 р. заступником начальника КРУ Субботіним К.Г. в КФФКСТ ЗНУ були направлені обов'язкові вказівки за підсумками ревізії від 24.05.2006 р. № 03-14/2959.
Відповідно до абзацу 8 зазначених вказівок було встановлено, що в порушення п.2.15 “Положення про ведення касових операцій в Національній валюті в Україні”, затверджена Постановою Правління НБУ від 19.02.2001 р. №72 та Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. №637 отримані готівкові грошові кошти своєчасно не видані в підзвіт для придбання матеріальних цінностей, що спричинило перевищення встановленого ліміту залишку готівкових грошей у касі на загальну суму 24,8 тис. грн. Згідно п. 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню руху готівки” від 12.06.1995 р. №436/65 (із змінами та доповненнями) за перевищення встановленого ліміту залишку готівки грошей в касі, фінансові санкції у вигляді штрафу в двократному розмірі від суми встановленої понадлімітної готівки за кожен день складають 49,6 тис. грн.
За матеріалами зазначеної ревізії Державною податковою інспекцією у м. Сімферополі (далі - ДПІ) було складено рішення про накладення штрафних (фінансових) санкцій від 26.06.2006 № 0008122301/0, підставою для якого є акт ревізії КРУ від 16.05.2006 р. № 03-21/22 на суму 50 851,60 грн.
Зазначене рішення в частині сплати 1250,00 грн. було виконано КФФКСТ ЗНУ.
В частині стягнення з позивача штрафних санкцій у розмірі 49601,60 грн. нарахованої на підставі акту ревізії КРУ –позивач вважаючи дії посадових осіб КРУ при проведенні ревізії, а також при складанні акту ревізії, направленні обов'язкових вказівок, а також сам акт ревізії та обов'язкові вказівки незаконними, враховуючи, що чинним законодавством України не визначений порядок стягнення заборгованості по сплаті штрафних (фінансових) санкцій, застосованих за порушення постанов Правління НБУ від 19.02.2001 р. № 72 та від 15.12.2004 р. № 637 Запорізьким національним університетом в особі КФФКСТ ЗНУ, був поданий адміністративний позов до господарського суду АРК від 14.07.2006 р. № 241 із відповідними вимогами, у тому числі - про визнання неправомірними дії посадових осіб КРУ в АРК в частині відображення в акті планової ревізії від 16.05.2006 р. № 03-21/22 розміру понадлімітних залишків, які проводились КФФКСТ ЗНУ касовими операціями в загальній сумі 24,8 тис. грн.
Оцінивши представлені докази, вважаю що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 Постанови КМУ від 27.06.2007 р. №884 “Про затвердження Положення про Головне контрольно-ревізійне управління України” (втратила чинність на підставі Постанови КМ N 968 від 07.09.2011), яка діяла в період проведення перевірки, встановлено, що Головне контрольно-ревізійне управління України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів.
Згідно з п. 1 ч. 5 Постанови КМУ від 27.06.2007 р. №884 “Про затвердження Положення про Головне контрольно-ревізійне управління України” Головне КРУ відповідно до покладених на нього завдань і повноважень має право: перевіряти у підконтрольних установах грошові та бухгалтерські документи, звіти, кошториси та інші документи, що підтверджують надходження і витрачання коштів та матеріальних цінностей, проводити перевірку фактичної наявності цінностей (коштів, цінних паперів, сировини, матеріалів, готової продукції, устаткування тощо).
Згідно з п.7 ст. 10 Закону України “Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні” №2939-ХП від 26.01.1993 із змінами та доповненнями КРУ в АРК надається право пред’являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів.
Закон України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 р. № 2181 втратив чинність на підставі Податкового кодексу України, який набрав чинності з 1 січня 2011 р. Однак, рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій ДПІ у м. Сімферополі винесено 26.06.2006 р., у зв’язку з чим судом застосовуються положення зазначеного закону.
Відповідно до п.3, 8 ст. 10 Закону України від 04.12.1990р. № 509-ХІІ “Про державну податкову службу в Україні” державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів. Проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків, інших платежів.
Контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обов’язкових платежів) здійснюють органи, перелік яких визначено у ст. 2 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”. Відповідно до цього Закону контролюючим органом є:
Податкові органи –щодо справляння податків і зборів (обов’язкових платежів), які направляються до бюджетів та державних цільових фондів.
Крім цього, п.п.10.1.1 п.10.1 ст.10 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що податковий орган здійснює погашення податкового боргу, по-перше, шляхом стягнення коштів, а за їх недостатності –шляхом продажу інших активів платника.
Згідно п.1.2, 1.3, 1.4 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”:
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;
пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.
Відповідно до п.п.5.2.4 п.5.2 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов’язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
Відповідно до підпункту 5.2.5 пункту 5.2 статті 5 Закону N 2181 встановлено, що з урахуванням строків давності платник податків має право оскаржити до суду рішення контролюючого органу про нарахування податкового зобов'язання у будь-який момент після отримання відповідного податкового повідомлення. У цьому випадку зазначене рішення контролюючого органу не підлягає адміністративному оскарженню.
В період з 10 квітня по 16 травня 2006 р., з перервою з 3 по 9 травня 2006 р. Контрольно-ревізійним управлінням в АРК проводилась ревізія окремих питань фінансово-господарської діяльності КФФКСТ ЗНУ.
За результатами перевірки КРУ в АРК був складений акт від 16.05.2006 р. № 03-21/22, в якому відображені окремі факти порушень фінансово-господарської діяльності КФФКСТ ЗНУ.
На підставі акту перевірки від 16.05.2006 р. № 03-21/22 Контрольно-ревізійного управління в АРК було складено подання від 22.05.2006 р. №03-14/1-2960 до Начальника Державної податкової адміністрації м. Сімферополь про необхідність застосування відносно КФФКСТ ЗНУ фінансових (штрафних) санкцій у розмірі 50 851,60 грн.
24.05.2006 р. заступником начальника КРУ Субботіним К.Г. в КФФКСТ ЗНУ були направлені обов'язкові вказівки за підсумками ревізії від 24.05.2006 р. № 03-14/2959.
За матеріалами зазначеної ревізії Державною податковою інспекцією у м. Сімферополі (далі - ДПІ) було складено рішення про накладення штрафних (фінансових) санкцій від 26.06.2006 № 0008122301/0, підставою для якого є акт ревізії КРУ від 16.05.2006 р. № 03-21/22 на суму 50 851,60 грн.
Зазначене рішення в частині сплати 1250,00 грн. було виконано КФФКСТ ЗНУ.
В частині стягнення з позивача штрафних санкцій у розмірі 49601,60 грн., ЗНУ в особі КФФКСТ ЗНУ звернувся до господарського суду АРК з позовною заявою про визнання неправомірними дія посадових осіб КРУ в АРК з відображення в акті планової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності КФФКСТ ЗНУ та висновків проведеної ревізії.
Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2012 р. по справі №2-27/12467-2006А/5002 апеляційну скаргу Кримського факультету фізичної культури, спорту та туризму Запорізького національного університету на постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 08.07.2009 р. задоволено частково. Постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 08.07.2009 р. змінено, виклавши пункт перший резолютивної частини в наступній редакції: “Позов задовольнити частково. Визнати протиправними та скасувати обов’язкові вказівки Контрольно-ревізійного управління в Автономній Республіці Крим від 24.05.2006 р. за результатами ревізії від 24.05.2006 р. №03-14/2959 в частині абз. №2, 3, 4, 8, 10, 12, 13, 15 та п. 3 обов’язкових вказівок. В іншій частині постанову господарського суду Автономної Республіки Крим від 08.07.2009 р. у справі №2-27/12467-2006А залишити без змін.”
Зазначеною постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду було встановлено наступне: “Як вбачається з акту перевірки Кримському факультету встановлені ліміти залишків готівки у касі у 2004 р. - 50 гривен, у 2005 р.: з 01.01 по 29.06. - 50 гривен, з 30.06. по 25.08. -17 гривен, з 26.08. - 60 гривен. В розрахунок понадлімітних залишків готівки в касі КФФКСТ ЗНУ включені суми по трьох видаткових ордерах від 29.06.2004 р. № 78 на суму 13,92 грн., № 84 на суму 18,00 грн., № 87 на суму 114,70 грн. на підставі п. 3.10 Постанов КМУ від 15.12.04 №637 "Про затвердження Положення проведення касових операцій в національній валюті в Україні", яким передбачено, що прийом і видача готівки по касових ордерах може проводитись тільки в день їх складання; виправлення в касових ордерах (прибуткових і видаткових) і видаткових відомостях забороняються. Згідно п. 4.2 Постанови КМУ від 15.12.04 №637 виправлення в касовій книзі, як правило, не допускаються. Якщо виправлення зроблені, то вони завіряються підписами касира, а також головного бухгалтера. Виправлення в касовій книзі КФФКСТ ЗНУ за 29.06.2004 р. і за 30.06.2004 р. не робилися, підписами не завірялися. Розбіжності виникли за рахунок того, що ревізорами не були прийняті в якості звітних документів видаткові касові ордери: № 77 від 30.06.2004 на суму 12,00 грн.; № 78 від 30.06.2004 на суму 13,92 грн.; № 84 від 30.06.2004 на суму 18,00 грн.; № 87 від 30.06.2004 р. на суму 114,70 грн. В ході судової експерти при дослідженні касових ордерів та звітів касиру встановлено понадлімітних залишків готівки в касі КФФКСТ ЗНУ за 2004 р. у розмірі 13436,90 гривен. Але, понадлімітних залишків каси станом на 30.06.2004 р. при дослідженні не встановлено. Таким чином, висновки Контрольно-ревізійного управління в АР Крим, що відображені в акті № 03-21/55 від 16.05.2006 р. в частині перевищення Кримським факультетом фізичної культури, спорту та туризму Запорізького національного університету понадлімітних залишків каси за 30.06.2004 р. не підтверджені.”
Вказана постанова набрала законної сили 10.04.2012 р. та в касаційному порядку не оскаржувалась.
Відповідно до ч.1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовими рішеннями в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Постанова Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2012 р. по справі №2-27/12467-2006А/5002 має приюдиційне значення для вирішення спору у даній справі.
Суд встановив, що постановою, окрім інших, абзац 8 вказівок КРУ в АРК від 24.05.2006 р. за результатами ревізії від 24.05.2006 р. №03-14/2959, яким було встановлено, що в порушення п.2.15 “Положення про ведення касових операцій в Національній валюті в Україні”, затверджена Постановою Правління НБУ від 19.02.2001 р. №72 та Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. №637 отримані готівкові грошові кошти своєчасно не видані в підзвіт для придбання матеріальних цінностей, що спричинило перевищення встановленого ліміту залишку готівкових грошей у касі на загальну суму 24,8 тис. грн. Згідно п. 1 Указу Президента України “Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню руху готівки” від 12.06.1995 р. №436/65 (із змінами та доповненнями) за перевищення встановленого ліміту залишку готівки грошей в касі, фінансові санкції у вигляді штрафу в двократному розмірі від суми встановленої понадлімітної готівки за кожен день складають 49,6 тис. грн. - визнаний протиправним та скасовано.
Також, суд зазначає, що з урахуванням результатів проведеної судової експертизи по справі №2-27/12467-2006А/5002 щодо дослідження касових ордерів та звітів касиру було встановлено понадлімітні залишки готівки в касі КФФКСТ ЗНУ за 2004 р. у розмірі 13436,90 гривен.
З урахуванням фактів встановлених постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 10.04.2012 р. по справі №2-27/12467-2006А/5002 суд зазначає, що перевищення встановленого ліміту залишку готівки в касі КФФКСТ ЗНУ становить суму у розмірі 26 873,80 грн.
З огляду на викладене, позовні вимоги Державного вищого навчального закладу “Запорізький національний університет” Міністерства освіти і науки України до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі підлягають задоволенню частково, а саме в частині визнання незаконним та скасування рішення про накладення штрафних санкцій від 26.06.2006 р. №0008122301/0 Державної податкової інспекції м. Сімферополя в розмірі 22 727,80 грн. В іншій частині заявлених позовних вимог відмовити.
З урахуванням вимог ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача з державного бюджету підлягають присудженню судові витрати відповідно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 87-98, 158-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити частково.
2. Визнати незаконним та скасувати рішення про накладення штрафних санкцій від 26.06.2006 р. №0008122301/0 Державної податкової інспекції м. Сімферополя в частині 22 727,80 грн.
3. В іншій частині позовних вимог відмовити.
4. Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ у м. Запоріжжі (Орджонікідзевський район), 22030001, банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 38025409; № рахунку 31215206783007) на користь Державного вищого навчального закладу “Запорізький національний університет” Міністерства освіти і науки України (69000, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66, р/р 35220001000017 у ГУДК у Запорізькій області, МФО 813015, ЄДРПОУ 02125243) державного мита у розмірі 1 (одна) грн. 56 коп. Видати виконавчий документ в порядку ст. 258 КАС України.
Суддя К.В. Проскуряков
Відповідно до ст.ст. 186 254 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі –з дня складання у повному обсязі.
Постанову оформлено і підписано згідно із вимогами ст. 167 КАС України 05.07.2012 р.