Постанова № 50078722, 02.09.2015, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2015
Номер справи
822/2232/15
Номер документу
50078722
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2232/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2015 року

м. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів - Матущака В.В. (головуючий), суддів - Лабань Г.В. , Ковальчук О.К. , розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Біленького Юрія Григоровича до управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області , Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання відмов протиправними, скасування рішень та зобов'язання вчинити дії, –

ВСТАНОВИВ :

Біленький Ю.Г. звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області в якому просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області про повернення декларацій Біленького Юрія Григоровича про початок виконання будівельних робіт - будівництво зблокованих житлових будинків за адресами: Хмельницький район, с. Лісові Гринівці, вул. Висока 3а/2, вул. Висока 3а/3, вул. Висока 3а/4, вул. Висока 3а/5 без їх реєстрації;

- зобов'язати управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області розглянути декларації Біленького Юрія Григоровича про початок виконання будівельних робіт - будівництво зблокованих житлових будинків за адресами: Хмельницький район, с. Лісові Гринівці, вул. Висока 3а/2, вул. Висока 3а/3, вул. Висока 3а/4, вул. Висока 3а/5 з наступною їх реєстрацією в єдиному реєстрі.

В обґрунтування вимог позивач зазначає, що в оскаржуваних відмовах від 09.04.2015 року відсутнє належне обґрунтування причин повернення декларацій про початок виконання будівельних робіт. Стверджує, що це свідчить про недотримання управлінням ДАБІ у Хмельницькій області п. 11 Порядку виконання будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №466 від 13.04.11 року, який передбачає те, що коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її замовнику з обґрунтуванням причин повернення, а тому просить позов задоволити.

В судовому засіданні 11.08.2015 року до участі у справі залучено як другого відповідача - Державну архітектурно-будівельну інспекцію України.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, 02.09.2015 року подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження. З урахуванням поданої заяви про уточнення позовних вимог просить визнати протиправними та скасувати відмови управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області у реєстрації декларацій про початок виконання будівельних робіт - будівництво зблокованих житлових будинків за адресами: Хмельницький район, с. Лісові Гринівці, вул. Висока 3а/2, вул. Висока 3а/3, вул. Висока 3а/4, вул. Висока 3а/5 від 09.04.2015 року №ХМ090151000230, №ХМ090151000225, №ХМ090151000234 та №090151000237.

Представники відповідачів в судове засідання не з'явилися. 11.08.2015 року до суду надійшли письмові заперечення представника Державної архітектурно-будівельної інспекції України, в яких зазначається про необґрунтованість позовних вимог, у зв'язку із тим, що станом на 10.08.2015 року декларації, подані позивачем до управління ДАБІ у Хмельницькій області, є зареєстрованими. В задоволенні позову просить відмовити.

Судом явка сторін не визнавалася обов'язковою, а тому колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в письмовому провадженні відповідно до вимог ч. 4 та ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

Згідно ч. 1 ст. 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи, оцінивши їх в сукупності, суд дійшов наступних висновків.

Судом встановлено, що 03.04.2015 року позивачем через центр надання адміністративних послуг Хмельницької міської ради були подані чотири декларації до управління ДАБІ у Хмельницькій області про початок виконання будівельних робіт - будівництво заблокованих житлових будинків, що знаходять за адресами: Хмельницький район, с. Лісові Гринівці, вул. Висока 3а/2, 3а/3, 3а/4 та 3а/5.

09.04.2015 року управлінням ДАБІ у Хмельницькій області вказані декларації були повернуті позивачу на доопрацювання, у зв'язку із не зазначенням у повному обсязі основних показників об'єктів будівництва.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Правові та організаційні основи містобудівної діяльності встановлює Закон України "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон).

Відповідно до ч. 1 ст. 34 та ч. 1 ст. 36 Закону право виконувати будівельні роботи виникає, зокрема, після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I-III категорій складності.

Згідно ч. 2 ст. 36 Закону реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації.

Процедура виконання будівельних робіт визначена Порядком виконання будівельних робіт, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 року № 466 (далі - Порядок).

Відповідно до п. 8 Порядку замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 2. Один примірник декларації після проведення реєстрації повертається замовнику, другий - залишається в Інспекції, яка її зареєструвала. Замовник згідно із законом відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації.

Інспекція протягом п'яти робочих днів з дня надходження до неї декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та вносить їх до єдиного реєстру (п. 9 Порядку).

У разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її замовнику з обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації (ч. 4 ст. 6 Закону, п. 11 Порядку).

Пунктом 12 Порядку встановлено, що після усунення недоліків, що спричинили повернення декларації, замовник може повторно звернутися до Інспекції для реєстрації декларації.

Як вбачається з матеріалів справи, за результатами розгляду зазначених вище декларацій, 09.04.2015 року управлінням ДАБІ у Хмельницькій області вирішено повернути їх замовнику на доопрацювання у зв'язку із не зазначенням у повному обсязі основних показників об'єктів будівництва.

Разом із тим, як вбачається зі змісту оскаржуваної відповіді - відмови, управлінням ДАБІ у Хмельницькій області не було обґрунтовано конкретних причин повернення декларацій, що є порушенням вимог п. 11 Порядку.

Колегією суддів в ході судового розгляду встановлено, що у поданих деклараціях в пункті "Основні показники об'єкта будівництва" позивачем зазначені показники, які є достатніми для їх ідентифікування.

Крім того, посадовою особою управління ДАБІ у Хмельницькій області не зазначено, які додаткові основні показники об'єктів будівництва необхідно зазначити позивачу з метою усунення вказаного порушення.

Отже, позивач фактично позбавлений можливості усунути недоліки, що спричинили повернення декларацій про початок виконання будівельних робіт на доопрацювання, як це передбачено п. 12 Порядку.

Крім того, слід зазначити, що при оцінюванні рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, суд дотримується вимог частини третьої статті 2 КАС України, відповідно до якої у справах про оскарження рішень суб'єктів владних повноважень суди повинні перевіряти чи прийняті такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов до висновку, що відповідь - відмова управління ДАБІ у Хмельницькій області, якою декларації про початок виконання будівельних робіт - будівництво заблокованих житлових будинків, що знаходять за адресами: Хмельницький район, с. Лісові Гринівці, вул. Висока 3а/2, 3а/3, 3а/4 та 3а/5 підлягають скасуванню як такі, що за змістом не відповідають вимогам чинного законодавства.

При цьому, колегія суддів звертає увагу на ту обставину, що станом на час розгляду справи у суді вищевказані декларації про початок виконання будівельних робіт є зареєстрованими з присвоєнням відповідних номерів (ХМ0821151470169, ХМ082151470162, ХМ082151470158, ХМ082151470148), що підтверджує протиправність оскаржуваних листів - відмов управління ДАБІ у Хмельницькій області.

Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. А суд, згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Отже, виходячи зі змісту наведених норм законодавства та враховуючи встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 122, 128, 158-163, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

адміністративний позов задоволити.

Визнати протиправними та скасувати відмови Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Хмельницькій області у реєстрації декларацій про початок виконання будівельних робіт - будівництво зблокованих житлових будинків за адресами: Хмельницький район, с. Лісові Гринівці, вул. Висока 3а/2, 3а/3, 3а/4, 3а/5, №ХМ090151000230, №ХМ090151000225, №ХМ090151000234 та №090151000237 від 09.04.2015 року.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Постанова не набрала законної сили

Головуючий суддя

судді

/підпис/

В.В. Матущак

Г.В. Лабань О.К. Ковальчук

"Згідно з оригіналом" Суддя