Постанова № 50069087, 06.08.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.08.2015
Номер справи
808/1704/15
Номер документу
50069087
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 808/1704/15

06 серпня 2015 року

12год. 50хв.

м. Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Дуляницької С.М., за участю секретаря судового засідання Ширшова А.А., та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Куторницька О.В.

відповідача: представник Кротенюк С.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Гаха Дмитра Дмитровича

до

Головного управління Держземагентства у Запорізькій області

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії -, -

ВСТАНОВИВ :

Гах Дмитро Дмитрович звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Держземагентства у Запорізькій області (далі - ГУ Держземагентства у Запорізькій, відповідач), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні в оренду позивачу земельних ділянок для ведення фермерського господарства та надання згоди на виготовлення проекту відведення земельних ділянок для передачі в оренду, викладеної в листах від 04.12.2014 № 31-8-0.3-12296/2-14, № 31-8-0.3-12295/2-14, № 31-8-0.3-12290/2-14;

- зобов’язати відповідача повторно розглянути клопотання позивача про надання в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства та надання згоди на виготовлення проекту відведення земельної ділянки для передачі в оренду.

В обґрунтування позовних вимог Гах Д.Д. зазначає, що 05.11.2014 він подав Головному управлінню Держземагентства у Запорізькій області чотири клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення на території Костянтинівської та Чапаєвської сільських рад. Однак, як повідомляє позивач, відповідач відмовив у наданні таких дозволів, посилаючись на те, що відповідач планує земельні ділянки реалізувати на конкурентних засадах шляхом проведення земельних торгів. Крім того, земельна ділянка площею 25,6173 га належить до земель, що перебувають у власності громадян-власників земельних часток паїв відповідно до сертифікату права на земельну частку (пай). Позивач вважає вказані відмови неправомірними, оскільки під час звернення до відповідача він дотримав усіх вимог закону. Відтак, правових підстав відмовляти у наданні йому (позивачу) дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення спірних земельних ділянок не було.

Представник відповідача проти задоволення позову заперечив та вказав, що раніше планувалося земельні ділянки, на які претендував позивач, реалізувати на конкурентних засадах шляхом проведення земельних торгів. Однак, 18.03.2015 наказами відповідача надано дозволи на розроблення документації з землеустрою іншій особі. Щодо земельної ділянки площею 19,7842 га, кадастровий номер 2324287900:04:001:0001, розташованої на території Чапаєвської сільської ради Пологівськго району протягом 2013-2015 років не приймалися рішення щодо надання дозволу на виготовленні документації із землеустрою. Також вказала, що чинним законодавством не встановлено обмежень щодо кількості осіб, яким може бути надано дозвіл на розроблення проектів землеустрою на одну й ту ж земельну ділянку. Зважаючи, що раніше планувалося реалізовувати земельні ділянки на торгах, вважає листи-відповіді від 04.12.2014 правомірними, просить у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд установив такі фактичні обставини.

05.11.2014 Гах Д.Д. звернувся до ГУ Держземагентства у Запорізькій області з клопотаннями про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення орієнтовною площею: 19,7842 га на території Чапаєвської сільської ради, 30,6254 га на території Костянтинівської сільської ради, 28,4567 га на території Костянтинівської сільської ради , 25,6173 на території Костянтинівської сільської ради.

До клопотань позивач надав такі документи: копії паспорта, копії ідентифікаційного номера, схеми розміщення земельних ділянок, копії документів про освіту, обґрунтування надання земельних ділянок.

Листами від 04.12.2014 № 31-8-0.3-12296/2-14, № 31-8-0.3-12295/2-14, № 31-8-0.3-12290/2-14 Головне управління Держземагентства у Запорізькій області повідомило позивача що планує дані земельні ділянки реалізувати на конкурентних засадах шляхом проведення земельних торгів. Щодо земельної ділянки площею 25,6173 га, то позивачу повідомлено, що така належить до земель, що перебувають у власності громадян-власників земельних часток паїв відповідно до сертифікату права на земельну частку (пай), а у ГУ Держземагентства у Запорізькій області відсутні повноваження щодо розпорядження землями, що перебувають у власності громадян-власників земельних часток паїв відповідно до сертифікату права на земельну частку (пай).

Вважаючи такі відмови протиправними, Гах Д.Д. звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з такого.

Відповідно до положень ст.14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Підстави набуття права на землю із земель державної та комунальної власності закріплені в ст. 116 Земельного кодексу України (далі - ЗК України). Відповідно до положень вказаної норми громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування визначений статтею 123 ЗК України, частиною другої якої передбачено, що особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді АРК, Раді міністрів АРК, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Згідно з ч. 3 ст. 123 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

При цьому суд наголошує на тому, що підставою для відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Крім того, частина 4 статті 122 ЗК України визначає, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до п. 1 Положення про Державне агентство земельних ресурсів, затвердженого Указом Президента України № 445 від 08.04.2011 року (далі - Положення), Державне агентство земельних ресурсів України (Держземагентство України) є центральним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів та топографо-геодезичної і картографічної діяльності, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері земельних відносин та топографо-геодезичної і картографічної діяльності.

Згідно з пп. 6-1 п. 4 Положення Держземагентства України відповідно до покладених на нього завдань передає відповідно до закону безпосередньо або через визначені в установленому порядку територіальні органи земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або в користування для всіх потреб.

Пункт 7 Положення передбачає, що Держземагентство України здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, містах, а також через міськрайонні, міжміські, міжрайонні територіальні органи.

Оскільки спірні земельні ділянки належить до категорії земель сільськогосподарського призначення, саме до компетенції Головного управління Держземагентства у Запорізькій області відноситься розгляд питання про надання дозволу чи відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цих земельних ділянок.

Підставою для відмови у наданні позивачу дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення спірних земельних ділянок є те, що земельна ділянка площею 25,6173 га, розташована на території Костянтинівської сільської ради, належить до земель, що перебувають у власності громадян – власників земельних часток-паїв, щодо інших земельних ділянок – те, що такі планується реалізовувати на конкурсних засадах шляхом проведення земельних торгів.

Суд зазначає, що покликання відповідача на те, що земельна ділянка площею 25,6173 га, розташована на території Костянтинівської сільської ради, належить до земель, що перебувають у власності громадян – власників земельних часток-паїв, відповідачем в ході судового розгляду справи не підтверджено. Крім того, інформаційною довідкою про земельну ділянку (а.с.15) підтверджується, що форма власності вказаної земельної ділянки державна, правовстановлюючі документи відсутні. Також наказом відповідача від 18.03.2015 № 8-568/15-15-СГ надано дозвіл Соколовському В.М. на розроблення проекту землеустрою щодо відведення цієї ж земельної ділянки для передачі в оренду (а.с.82), що було б не можливим у випадку перебування вказаної земельної ділянки у власності інших осіб. А відтак, відмова, викладена в листі від 04.12.2014 № 31-8-0.3-12290/2-14, у наданні Гаху Дмитру Дмитровичу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки площею 25,6173 для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення на території Костянтинівської сільської ради Пологівського району Запорізької області є неправомірною.

Надаючи оцінку правомірності відмови відповідача з мотивів реалізації земельних ділянок на земельних торгах, суд установив, що дорученням Віце-прем'єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Гройсмана В.Б. від 08.10.2014 № 37732/0/1-14 Держземагентство України зобов'язано з метою забезпечення децентралізації влади, збільшення повноважень органів місцевого самоврядування з управління територіями, подолання корупції та збільшення надходжень до місцевих бюджетів, підвищення ефективності територіального планування та якості управлінських рішень органів місцевого самоврядування забезпечити у строк з 15.10.2014:

- обов'язкове направлення на розгляд до місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою;

- надання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (крім тих, що знаходяться у користуванні) для ведення фермерського господарства та особистого селянського господарства на конкурсній основі за результатами відкритих публічних земельних аукціонів;

- затвердження на регулярній основі та оприлюднення на офіційному сайті Держземагентства переліків земельних ділянок, що виставляються на земельні торги, за результатами аналізу матеріалів інвентаризації, іншої землевпорядної документації, звернень фізичних та юридичних осіб щодо таких земельних ділянок.

На виконання цього доручення відповідно до пункту 1 наказу Держземагентства України № 328 від 15.10.2014 "Про введення в дію рішень колегії Держземагентства України" введено в дію рішення колегії Держземагентства України від 14.10.2014 (протокол засідання № 2)

Пункт 2 зазначеного рішення колегії Держземагентства України визначає, що начальники головних управлінь Держземагентства в областях, м. Києві за зверненнями юридичних та фізичних осіб щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які не перебувають у їхньому користуванні, що надходитимуть з 15.10.2014, забезпечують обов'язкове направлення на розгляд місцевих рад питань щодо розпорядження землями сільськогосподарського призначення державної власності на етапі надання згоди на розроблення відповідної документації із землеустрою.

Жодних підтверджуючих документів щодо включення до переліку земельних ділянок, право на які має набуватись на конкурентних засадах, спірних земельних ділянок відповідач не надав. В судовому засіданні представник відповідача повідомив, що вказані земельні ділянки до таких переліків ніколи не включалися.

Відтак, під час розгляду клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення спірних земельних ділянок відповідач фактично не виконав вимог доручення від 08.10.2014 № 37732/0/1-14, наказу Держземагентства України № 328 від 15.10.2014 і надаючи позивачу відмову формально послався на цей акт.

За таких обставин суд вважає безпідставним посилання відповідача у своїх відмовах на ст.ст. 127, 135, 136 ЗК України та доручення від 08.10.2014 № 37732/0/1-14.

Крім того, земельні ділянки, на які претендує позивач, в оренді чи в користуванні не перебувають, іншими особами не використовуються. Як пояснив представник відповідача, чинне законодавство не містить обмежень щодо кількості осіб, яким може бути надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою на одну і ту ж земельну ділянку.

Також суд зауважує, що згідно з ч. 1 ст. 3 ЗК України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Отже, норми Земельного кодексу України мають вищу юридичну силу у порівнянні з положеннями тих підзаконних нормативно-правових актів, якими відповідач обґрунтовує свою відмову.

Водночас перелік законних підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає, а така підстава для прийняття відповідного рішення як те, що право на земельну ділянку має бути виставлено на земельні торги, частиною 3 статті 123 ЗК України не передбачена.

З огляду на викладене суд доходить висновку, що Головне управління Держземагентства у Запорізькій області з непередбачених законом підстав відмовило Гаху Д.Д. у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення на території Костянтинівської сільської ради та Чапаєвської сільської ради Пологівського району Запорізької області.

Відтак, позовні вимоги в частині визнання протиправними відмов, які викладені у листах від 04.12.2014, підлягають задоволенню.

З огляду на наведене, позовні вимоги про зобов’язання відповідача повторно розглянути клопотання позивача щодо надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення на території Костянтинівської сільської ради та Чапаєвської сільської ради Пологівського району Запорізької області – також слід задовольнити.

При цьому, суд керується нормами п. 2 ч. 2 ст. 162 КАС України, відповідно до яких у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. В той же час згідно з ч.2 ст. 71 цього Кодексу в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач не довів правомірності відмови в наданні позивачу дозволу на проект землеустрою для ведення фермерського господарства.

Судові витрати, відповідно до ст. 94 КАС України, присуджуються на корись позивача.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними відмови Головного управління Держземагентства у Запорізькій області, викладені в листах від 04.12.2014 № 31-8-0.3-12296/2-14, № 31-8-0.3-12295/2-14, № 31-8-0.3-12290/2-14, у наданні Гаху Дмитру Дмитровичу дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення на території Костянтинівської сільської ради та Чапаєвської сільської ради Пологівського району Запорізької області.

Зобов'язати Головне управління Держземагентства у Запорізькій області повторно розглянути клопотання позивача щодо надання Гаху Дмитру Дмитровичу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства із земель сільськогосподарського призначення на території Костянтинівської сільської ради та Чапаєвської сільської ради Пологівського району Запорізької області.

Присудити на користь позивача Гаха Дмитра Дмитровича із Державного бюджету судовий збір у розмірі 73,08 грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.М.Дуляницька