ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022, м. Харків, проспект Леніна, б.5, inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ УХВАЛА
про порушення провадження у справі
09 вересня 2015 року Справа № 913/656/15
Провадження №15н/913/656/15
За позовом Заступника прокурора Луганської області в інтересах держави
в особі Державної інспекції сільського господарства в Луганській області, м.Сєвєродонецьк Луганської області
до відповідача-1 - Старобільської районної державної адміністрації, м.Старобільськ Луганської області
відповідача-2 - Фермерського господарства "Лаванда плюс", с.Шульгинка Старобільського району Луганської області
про визнання недійсними розпоряджень голови Старобільської райдержадміністрації та договору оренди землі, зобов'язання повернути земельну ділянку
Суддя Смола С.В.
Секретар судового засідання Антонова І.В.
У засіданні брали участь:
від заявника - Горгуль Н.В. - старший прокурор відділу прокуратури Харківської області, службове посвідчення №016182 від 12.04.2013;
від позивача - представник не прибув;
від відповідача-1 - представник не прибув;
від відповідача-2 - представник не прибув.
С У Т Ь С П О Р У:
Заступник прокурора Луганської області в інтересах держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Луганській області звернувся до господарського суду Луганської області з позовом до відповідача-1 - Старобільської районної державної адміністрації, до відповідача-2 - Фермерського господарства "Лаванда плюс", про визнання недійсними розпоряджень голови Старобільської районної державної адміністрації від 09.06.2011 №335 "Про надання дозволу на виготовлення технічної документації із землеустрою щодо надання в оренду земельної ділянки СФГ "Лаванда плюс", від 09.09.2011 №492 "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку ФГ "Лаванда плюс", визнання недійсним договору оренди землі від 08.11.2011, державна реєстрація від 08.11.2011 за №442510004000791, який укладений між Старобільською районною державною адміністрацією та Фермерським господарством "Лаванда плюс", зобов'язання Фермерського господарства "Лаванда плюс" повернути Головному управлінню Держгеокадастру у Луганській області земельну ділянку площею 8,5246 га, вартістю 188395 грн. 36 коп.
Заслухавши пояснення представника заявника, дослідивши позовні матеріали та подані документи, господарський суд
В С Т А Н О В И В:
21.08.2015 (відповідно до відбитку штемпеля на поштовому конверті) заступник прокурора Луганської області звернувся до господарського суду з зазначеним позовом.
Ухвалою господарського суду від 26.08.2015 призначено розгляд в судовому засіданні питання щодо підтвердження підстав представництва заступником прокурора Луганської області інтересів держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Луганській області з вказаними вимогами.
У судовому засіданні 09.09.2015 представником заявника надані до матеріалів справи докази вручення позивачеві повідомлення про намір звернутися до суду з позовною заявою № 05/2-418вих15 від 20.08.2015.
Представники позивача та відповідачів в судове засідання не прибули, пояснень чи заперечень з питання щодо підтвердження підстав представництва заступником прокурора Луганської області інтересів держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Луганській області з заявленими позовними вимогами не надали, про дату і місце судового засідання повідомлені належним чином, з огляду на що заява розглядається за їх відсутності на підставі наданих заявником матеріалів.
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для представництва заступником прокурора Луганської області в господарському суді інтересів держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Луганській області з наведеними позовними вимогами, господарський суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.29 Господарського процесуального кодексу України прокурор бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, порушену за позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду для представництва інтересів громадянина або держави. З метою вступу у справу прокурор може подати апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд рішення Верховним Судом України, про перегляд рішення за нововиявленими обставинами або повідомити суд і взяти участь у розгляді справи, порушеної за позовом інших осіб. При цьому прокурор для представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді (незалежно від форми, в якій здійснюється представництво) повинен обґрунтувати наявність підстав для здійснення такого представництва, передбачених частинами другою або третьою статті 25 Закону України "Про прокуратуру". Для представництва інтересів громадянина в господарському суді прокурор також повинен надати документи, що підтверджують недосягнення повноліття, недієздатність або обмежену дієздатність відповідного громадянина, та письмову згоду законного представника або органу, якому законом надано право захищати права, свободи та інтереси відповідної особи, на здійснення представництва. Невиконання прокурором вимог щодо надання господарському суду обґрунтування наявності підстав для здійснення представництва інтересів громадянина або держави в господарському суді має наслідком повернення поданої ним позовної заяви (заяви, скарги) у порядку, встановленому статтею 63 цього Кодексу.
За змістом ч.3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також уразі відсутності такого органу.
Частиною 4 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи її законним представником або суб'єктом владних повноважень.
Позовні вимоги заявника обґрунтовані допущеним, на його думку, порушенням при наданні відповідачем-1 відповідачу-2 в оренду 8,5246 га земель державної власності конкурентних засад, встановлених ст.ст. 116, 124, 134 Земельного кодексу України, приписів ст.20 Закону України "Про землеустрій".
Частиною першою ст.5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" передбачено, що державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Пунктом 1, Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 № 459/2011 визначено, що Державна інспекція сільського господарства країни (Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства України, входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.
Положенням про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 23.12.2011 № 770 встановлено, що Державна інспекція сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - Держсільгоспінспекція) є територіальним органом Державної інспекції сільського господарства України та їй підпорядковується (п.1). Основним завданням Держсільгоспінспекції є реалізація повноважень Державної інспекції сільського господарства України у межах відповідної території (п.3). Держсільгоспінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю (абз.5 п.п.п. а п.п. 4.1 п.4).
Водночас, відповідно до змісту ст.28 Закону України "Про центральні органи виконавчої влади" міністерства, інші центральні органи виконавчої влади та їх територіальні органи звертаються до суду, якщо це необхідно для здійснення їхніх повноважень у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
На думку господарського суду з наведених положень законодавства випливає, що Державна інспекція сільського господарства в Луганській області є органом державної влади, до обов'язків якого входить виявлення порушень, які на думку прокурора, були допущенні при наданні в оренду Фермерському господарству "Лаванда плюс" 8,5246 га земель державної власності. При цьому даний орган для реалізації своїх повноважень наділений правом звернення до суду з відповідним позовом.
Листом від 12.06.2015 № 11-25/0224 Державна інспекції сільського господарства в Луганській області повідомляла прокуратуру Луганської області про виявлені, на їх думку, факти порушень законодавства Старобільською районною державною адміністрацією, зокрема і щодо порушень при наданні в оренду ФГ "Лаванда плюс" 8,5246 га земель державної власності.
При цьому, не зважаючи на наявність в Державної інспекції сільського господарства в Луганській області наведених прав та обов'язків, останньою не були вчинені дії з захисту інтересів держави шляхом звернення до суду з відповідним позовом. Доказів протилежного інспекцією не представлено.
Вимога щодо попереднього повідомлення Державної інспекції сільського господарства в Луганській області про намір звернутися до суду за захистом інтересів держави з позовом про визнання недійсними вищезгаданих розпоряджень Старобільскої районної державної адміністрації та договору оренди землі виконана заявником, що підтверджується витягом з журналу реєстрації вхідних документів позивача та його листом від 08.09.2015 № 05/2-442вих-15.
За таких обставин господарський суд погоджується з твердженням заявника, що позивачем не вжито заходів, спрямованих на усунення допущених, як вважає заявник, інтересів держави при наданні в оренду ФГ "Лаванда плюс" 8,5246 га земель державної власності та наявність у даному випадку підстав для представництва прокурором інтересів держави у відповідності до абз.1 ч.3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру".
Вирішуючи питання щодо прийняття позовної заяви до розгляду, господарський суд, приходить до висновку про достатність поданих матеріалів та необхідність порушення провадження у справі.
Дослідивши зміст позовних вимог, господарський суд відзначає наступне.
Частиною 4 ст.122 Земельного кодексу України встановлено, що Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Положенням про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, передбачено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру (п.1); Держгеокадастр відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України, безпосередньо або через визначені в установленому порядку його територіальні органи (п.п.31 п.4);
Відповідно до п.1 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого Наказом Міністерства Регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 03.02.2015 № 14, головне управління Держгеокадастру в області (далі - Головне управління) є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане. Пунктом 3 цього ж Положення встановлено, що завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, зокрема Головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України (п.п.12 п.4 Положення).
Відповідно до ч.1 ст.27 Господарського процесуального кодексу України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до прийняття рішення господарським судом, якщо рішення з господарського спору може вплинути на їх права або обов'язки щодо однієї з сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за клопотанням сторін, прокурора. Якщо господарський суд при прийнятті позовної заяви, вчиненні дій по підготовці справи до розгляду або під час розгляду справи встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права і обов'язки осіб, що не є стороною у справі, господарський суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.
Абзацами 3- 5 пп.1.6 п.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" передбачено, що згідно зі статтею 21 ГПК сторонами у судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути підприємства та організації, зазначені у статті 1 цього Кодексу. Це правило встановлено лише для сторін в судовому процесі і не стосується третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору. Отже, такими особами можуть бути і громадяни, які не мають статусу суб'єкта підприємницької діяльності. Питання про допущення або залучення третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, до участі у справі вирішується ухвалою суду про прийняття позовної заяви до розгляду (із зазначенням про це в ухвалі про порушення провадження у справі) або під час розгляду справи, але до прийняття господарським судом рішення, з урахуванням того, чи є у цієї особи юридичний інтерес у даній справі. Саме лише зазначення в позовній заяві та/або у вступній частині судового рішення певного підприємства чи організації як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, без вирішення судом питання щодо її допущення або залучення до участі у справі не надає їй відповідного процесуального статусу. Що ж до наявності юридичного інтересу у третьої особи, то у вирішенні відповідного питання суд має з'ясовувати, чи буде у зв'язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов'язки, або змінено її наявні права та/або обов'язки, або позбавлено певних прав та/або обов'язків у майбутньому
Беручи до уваги ту обставину, що позовні вимоги заявника стосуються земельної ділянки сільськогосподарського призначення, право розпорядження якою в силу вищенаведених приписів законодавства в теперішній час належить Головному управлінню Держгеокадастру в Луганській області, господарський суд вважає, що судове рішення у даній справі може вплинути на права та обов'язки зазначеного суб'єкта щодо відповідача-2 - Фермерського господарства "Лаванда плюс", який наразі користується спірною земельною ділянкою на підставі оскаржуваних рішень та договору. З огляду на що Головне управління Держгеокадастру в Луганській області слід залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача-2.
Керуючись ст.23 Закону України "Про прокуратуру", ст.ст.27, 29, 61, 64 ,65, 86 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
У Х В А Л И В :
1. Підтвердити підстави представництва заступником прокурора Луганської області інтересів держави в особі Державної інспекції сільського господарства в Луганській області з заявленими позовними вимогами.
2. Порушити провадження у справі та прийняти позовну заяву до розгляду.
3. Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача-2 Головне управління Держгеокадастру у Луганській області (пр. Радянський, буд.17, корп. 2, м. Сєвєродонецьк, Луганська область, 93404).
4. Розгляд справи призначити на 22.09.2015 о 15 год. 30 хв.
5.Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: м.Харків, проспект Леніна, 5, в залі судових засідань №109.
6. Зобов'язати заявника:
- подати письмові пояснення на відзиви відповідачів та пояснення третьої особи, документальне підтвердження пояснень;
- подати документацію з землеустрою щодо формування спірної земельної ділянки площею 8,5246 га та відповідні письмові пояснення з цього приводу;
- подати всю технічну документацію із землеустрою, висновки, погодження, проекти відведення, що передували укладенню договору оренди землі від 08.11.2011, державна реєстрація № 442510004000791;
- подати всі додатки до договору оренди землі від 08.11.2011, державна реєстрація № 442510004000791;
- подати письмові пояснення щодо заявлених позовних вимог з урахуванням правової позиції Верховного Суду України, викладеній в постанові від 11.11.2014 у справі № 21-405а14;
- забезпечити явку представника в судове засідання.
7. Зобов'язати позивача:
- подати письмові пояснення на позовну заяву, докази його надсилання заявнику, відповідачам та третій особі, документальне підтвердження викладених у відзиві доводів;
- подати письмові пояснення на відзиви відповідачів та пояснення третьої особи, документальне підтвердження пояснень;
- всі матеріали перевірок щодо користування Фермерським господарством "Лаванда плюс" земельною ділянкою сільськогосподарського призначення державної власності площею 8,5246 га.
8. Зобов'язати відповідача-1:
- подати відзив на позовну заяву, докази його надсилання заявнику, позивачу, відповідачу-2, третій особі, документальне підтвердження викладених у відзиві доводів;
- подати документацію з землеустрою щодо формування спірної земельної ділянки площею 8,5246 га та відповідні письмові пояснення з цього приводу;
- подати всю технічну документацію із землеустрою, висновки, погодження, проекти відведення, що передували укладенню договору оренди землі від 08.11.2011, державна реєстрація № 442510004000791;
- подати всі додатки до договору оренди землі від 08.11.2011, державна реєстрація № 442510004000791.
9. Зобов'язати відповідача-2:
- подати відзив на позовну заяву, докази його надсилання заявнику, позивачу, відповідачу-1, третій особі, документальне підтвердження викладених у відзиві доводів;
- подати документацію з землеустрою щодо формування спірної земельної ділянки площею 8,5246 га та відповідні письмові пояснення з цього приводу;
- подати всю технічну документацію із землеустрою, висновки, погодження, проекти відведення, що передували укладенню договору оренди землі від 08.11.2011, державна реєстрація № 442510004000791;
- подати всі додатки до договору оренди землі від 08.11.2011, державна реєстрація № 442510004000791.
10. Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Луганській області:
- подати письмові пояснення на позовну заяву.
Зобов'язати учасників процесу надати витребувані судом матеріали до канцелярії суду за три дні до дати судового засідання.
Явка повноважних та компетентних представників сторін та третьої особи у судове засідання на їх розсуд.
Відповідно до наказів Державної судової адміністрації України від 31 травня 2013 року №72 "Про реалізацію проекту щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу" (http://court.gov.ua/dsa/14/N722013/ ) та від 14.06.2013 №81 "Про внесення змін до наказу ДСА України від 31 травня 2013 року №72" у господарському суді Луганської області реалізація проекту щодо надсилання судом електронних документів учасникам судового процесу.
Учасники судового процесу, які бажають отримувати процесуальні документи в електронному вигляді, повинні:
1.Зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу (створити поштову скриньку електронного суду), розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua.
2.Подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді по конкретній справі, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі. Процесуальні документи в електронному вигляді по відповідній справі будуть надходити на зареєстровану електронну адресу учасника судового процесу в домені mail.gov.ua, зазначену в Заявці.
Одночасно повідомляємо, що порядок щодо обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу із застосуванням автоматизованої системи документообігу суду визначається Тимчасовим регламентом обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, затвердженим наказом Державної судової адміністрації України від 07 вересня 2012 року №105 (http://court.gov.ua/dsa/14/N1052012/) .
Звернути увагу учасників судового процесу, що відповідно до ч.2 ст.36 Господарського процесуального кодексу України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії. Пунктом 5.27 Національного стандарту України "Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації" (ДСТУ 4163-2003) передбачено, що відмітка про засвідчення копії документа складається зі слів "Згідно з оригіналом", назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії; підпис такої особи засвідчується відбитком печатки підприємства, установи, організації (за наявності); засвідчуватись має кожна сторінка документу.
Попередити, що за ухилення від вчинення дій, покладених господарським судом на сторону, на підставі п.5 ст.83 Господарського процесуального кодексу України з винної сторони може бути стягнутий штраф у розмірі до 1700 грн.; за умисне невиконання рішення, ухвали, постанови суду, що набрали законної сили, або перешкоджання їх виконанню наступає кримінальна відповідальність за ст.382 Кримінального кодексу України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її винесення.
Суддя С.В. Смола