Справа№ 583/2219/15-а
2-а/583/57/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2015 року Охтирський міськрайсуд Сумської області в складі:
головуючого - судді Ільченко В.М.
при секретарі Вербі Н.О.
за участю позивача ОСОБА_1
представника відповідача Хрістосової-Нечвоглод О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області про визнання дій неправомірними та перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
13.07.2015 року відкрито скорочене провадження за зазначеним позовом. За клопотанням відповідача справу призначено до судового розгляду. Свої вимоги позивач мотивує тим, що в період з 11.12.2001 року по 27.04.2015 року працював на різних прокурорсько-слідчих посадах в Охтирській міжрайонній прокуратурі Сумської області. З вересня 2012 року отримує пенсію за вислугою років відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» в ред. від 08.07.2011 року у розмірі 80% від суми місячної заробітної плати за відповідною посадою. 27.04.2015 року був звільнений з органів прокуратури в зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років ( ст. 38 КЗпП України). 05.05.2015 року звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії, до якої додав довідки бухгалтерії прокуратури Сумської області, однак був повідомлений, що довідки містять помилки. 17.06.2015 року ним була подана вірно оформлена довідка разом з заявою про перерахування пенсії, однак 01.07.2015 року від відповідача надійшов лист від 30.06.2015 року, яким повідомлялося про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії з посиланням на набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», згідно якого скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Вважає, що такі дії відповідача порушують його право на отримання пенсії у належному розмірі, тому, уточнивши свої вимоги, просить зобов'язати відповідача здійснити перерахування раніше призначеної пенсії відповідно до довідки, наданої бухгалтерією прокуратури Сумської області від 11.06.2015 року з урахуванням витрат, пов'язаних з індексацією, виходячи з розрахунку 80% від суми середньомісячної заробітної плати, зазначеної в довідці.
В судовому засіданні позивач підтримав заявлені вимоги з підстав, зазначених у позові.
Представники відповідача в судовому засіданні проти вимог заперечили, зазначивши, що позивач перебуває на обліку та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії. В червні 2015 року позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам органів прокуратури України. 30.06.2015 року листом позивача було повідомлено про відсутність підстав для здійснення перерахунку, оскільки час здійснення перерахунку пенсії - з 27.04.2015 року, суперечить нормам Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Також, на момент звернення позивача з заявою про перерахунок розміру пенсії положеннями ч.ч. 13, 20, 21 Закону України «Про прокуратуру» було визначено, що перерахунок пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком. При цьому, умови та порядок перерахування призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються КМУ. Разом з тим, відповідно до п. 5 Розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ скасовані норми Закону України «Про прокуратуру», що регулюють порядок здійснення перерахунку пенсій прокурорським працівникам, в зв'язку з чим підстави для проведення перерахунку відсутні. Вважає дії відповідача правомірними, а заявлені вимоги безпідставними.
Суд проаналізував матеріали справи, вислухав пояснення сторін, дослідив письмові докази, дійшов наступного висновку.
Сторони не оспорюють, що позивачу з 12.09.2012 року, відповідно до ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 року в редакції Закону 3668-VI ( 3668-17) від 08.07.2011 року, була призначена пенсія у розмірі 80 % від суми місячної (чинної) заробітної плати за займаною посадою. З 27.04.2015 року позивач звільнений з посади старшого прокурора Охтирської міжрайонної прокуратури за власним бажанням в зв'язку з виходом на пенсію за вислугу років. Стаж роботи на час звільнення складає 13 років 4 місяці 16 днів, що підтверджується довідкою прокуратури Сумської області.
05.05.2015 року позивач звернувся до УПФ України в м. Охтирці та Охтирському районі з заявою про здійснення перерахування пенсії як непрацюючому, до якої додав пакет необхідних документів, в тому числі довідку про розмір заробітної плати на момент звільнення.
Розпорядженням УПФУ в м. Охтирці та Охтирському районі № 152999 від 06.05.2015 року йому був здійснений перерахунок пенсії, позивача зазначено як непрацюючого, розмір призначеної пенсії не змінився.
11.06.2015 року прокуратурою Сумської області на адресу УПФУ в м. Охтирці та Охтирському районі надісланий лист, згідно якого довідка від 07.09.2012 року № 18-153зп-15 є недійсною в зв'язку з невірно зазначеним відсотком надбавки за вислугу років та арифметичною помилкою в розрахунку відпускних та надана довідка про заробітну плату позивача № 18-25зп-15 станом на 06.09.2012 року та довідка для перерахунку пенсії позивачу від 11.06.2015 року № 18-26зп-15 станом на 27.04.2015 року.
Однак в перерахунку пенсії позивачу було відмовлено на підставі п. 5 Розділу ІІІ Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ, згідно якого скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до, зокрема, Закону України «Про прокуратуру».
Положеннями ч. 18 ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії, визначалися підстави здійснення перерахунку призначеної працівникам прокуратури пенсії, а саме в зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» № 76-VIII від 28.12.2014 року редакція частини зазначеної статті була змінена та встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Отже, на час звернення позивача з заявою про здійснення перерахунку призначеної в 2012 році пенсії положення ст. 501 Закону України «Про прокуратуру» не містять підстав здійснення перерахунку пенсії. Також відсутній інший нормативний акт, який би врегульовував питання перерахунку пенсії, призначеної відповідно до норм Закону України «Про прокуратуру». За таких обставин УПФУ в м. Охтирці та Охтирському районі Сумської області діяв правомірно, відмовляючи в здійсненні перерахунку розміру призначеної пенсії.
Таким чином, вимоги позивача в цій частині є необґрунтованими, а тому задоволенню не підлягають.
Разом з тим, посилання відповідача як на підставу відмови у здійсненні перерахунку пенсії на положення п. 5 Розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VІІІ є необґрунтованими, оскільки зазначена норма стосується призначення спеціальних пенсій, а не їх перерахунку.
Як було встановлено, нарахування пенсії позивачу в 2012 році було здійснено на підставі довідки про заробіток, яка містила помилки, в зв'язку з чим право позивача є порушеним.
За таких обставин, виходячи з положень ч. 2 ст. 11 КАС України, та приймаючи до уваги, що згідно Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою КМУ від 23.07.2014 року № 280 здійснення нарахувань та перерахунку пенсій відноситься до компетенції відповідача, з метою повного захисту права позивача є підстави для зобов'язання відповідача здійснити нарахування пенсії позивача з часу призначення відповідно до розміру заробітної плати, зазначеної в довідці прокуратури Сумської області № 18-25зп-15 від 11.06.2015 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про прокуратуру», ст. ст. 4, 10, 11, 18, 69-71, 159-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Охтирці та Охтирському районі здійснити нарахування пенсії ОСОБА_1, виходячи з розрахунку 80% від суми середньомісячної заробітної плати відповідно до довідки прокуратури Сумської області від 11 червня 2015 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
В задоволенні решти вимог відмовити за необгрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня отримання копії даної постанови з одночасним поданням копії апеляційної скарги до апеляційного суду.
Суддя Охтирського міськрайсуду
Сумської області В.М. Ільченко