Справа № 592/6023/15-а
Провадження № 2-а/592/195/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 вересня 2015 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого судді - Косолап М.М.,
за участю секретаря - Коноплянченко А.С.,
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Литвин А.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся з адміністративним позовом і свої вимоги мотивує тим, що 13.09.2012 р. звільнений у зв'язку з виходом на пенсію з посади начальника навчально - організаційного відділу державного закладу післядипломної освіти «Сумський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій». З 14.09.2012 р. йому була призначена пенсія державного службовця, однак при призначенні пенсії йому не була врахована виплачена матеріальна допомога на оздоровлення і індексація заробітної плати. Сумським центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій йому видано довідки (№ 247 від 13.09.2012 р., № 248 від 13.09.2012 р., № 249 від 13.09.2012 р.) про складові заробітної плати для здійснення перерахунку пенсії, згідно яких з 01.09.2010 р. по 31.08.2012 р. (період, що брався для визначення розміру та призначення пенсії) складові заробітної плати становили: посадовий оклад - 1378,00 грн.; надбавка за ранг - 100 грн.; надбавка за вислугу років (25 %) - 369,50 грн. 04.06.2015 р. він звернувся до відповідача із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії на з урахуванням довідок Сумського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ та організацій № 247 від 13.09.2012 р., № 248 від 13.09.2012 р., № 249 від 13.09.2012 р. Листом від 16.06.2015 р. відповідач йому відмовив. Так дії відповідача вважає неправомірним та такими, що порушують його конституційне право на пенсійне забезпечення в розмірі, відповідному його заробітній плати. Уточнивши позовні вимоги просить суд: визнати протиправними дії відповідача про відмову здійснити йому перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця, з урахуванням довідок виданих Сумським центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій від 13.09.2012 р. № 247, від 13.09.2012 № 248 та від 03.06.2015 р. № 249; зобов'язати відповідача здійснити йому з 14.09.2012 р. перерахунок раніше призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державного службовця, з урахуванням суми матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати за довідками виданими Сумським центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій від 13.09.2012 р. № 247, від 13.09.2012 р. № 248 та від 03.06.2015 р. № 249
У судовому засіданні позивач уточнені позовні вимоги з наведених підстав підтримав у повному обсязі і просив їх задовольнити.
Представник відповідача - Литвин А.С. у судовому засіданні позовні вимоги не визнала і в задоволенні позову просила відмовити. В обґрунтування своїх заперечень зазначила, що відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, надбавки за вислугу років, премій та інших надбавок. Отже, суми індексації та матеріальної допомоги на оздоровлення не є надбавками, тому обчислення пенсії з урахуванням таких складових заробітної плати законодавством не передбачено. Крім того, зазначила, що вимоги позивача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням середньомісячної суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати то відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку пенсії державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу». Отже, підстави для розгляду питання перерахунку пенсії за вищевказаним законом відсутні.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах та з 14.09.2012 р. отримує пенсію за вислугу років державного службовця.
Сумським центром перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій йому видано довідки (№ 247 від 13.09.2012 р., № 248 від 13.09.2012 р., № 249 від 13.09.2012 р.) про складові заробітної плати для здійснення перерахунку пенсії, згідно яких з 01.09.2010 р. по 31.08.2012 р. (період, що брався для визначення розміру та призначення пенсії) складові заробітної плати становили: посадовий оклад - 1378,00 грн.; надбавка за ранг - 100 грн.; надбавка за вислугу років (25 %) - 369,50 грн. (а.с. 8).
ОСОБА_1 04.06.2015 р. звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії та просив включити до заробітної плати, з якої нараховується пенсія, суми матеріальної допомоги на оздоровлення та нарахованої індексації заробітної плати (а.с. 11).
Звертаючись з заявою про перерахунок пенсії позивач надав Довідку Сумського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій № 249 від 03.06.2015 р. про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (а.с. 9).
Всі складові зазначені в довідці були враховані при призначенні пенсії державного службовця, окрім складових вказаних в графі довідки «Інші виплати». До інших виплат віднесено: липень 2011 р., липень 2012 р. - матеріальна допомога на оздоровлення; вересень, жовтень, листопад, грудень 2011 р., січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2012 р., січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень 2013 р. - індексація заробітної плати.
З вказаної довідки вбачається, що на всі виплати включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Листом від 16.06.2015 р. № 261/Д управління Пенсійного фонду України в м. Сумах відмовило ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії державного службовця. При цьому відповідач зазначив, що з 14.09.2012 р. йому призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Пенсія призначена з урахуванням положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» з 01.06.2015 р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначена відповідно до Закону України «Про державну службу», тому підстави для розгляду питання перерахунку пенсії за вищевказаним законом відсутні (а.с. 12).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені К онституцією та законами України.
За змістом статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-XII «Про державну службу» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії; далі - Закон № 3723-XII) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною першою статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до статті 2 Закону № 108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону № 3723-XII передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі статтею 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин; далі Закон - № 1058-IV) до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 28.05.2013 року (№ 21-97а13), від 04.03.2014 року (№ 21-3а14), від 16.09.2014 року (№21-314а14), від 08.07.2015 року (№ 21-1486а15), які за приписами ч. 1 ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, що застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
Звертаючись з заявою про перерахунок пенсії до відповідача позивач надав Довідку Сумського центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій № 249 від 03.06.2015 р. складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед звільненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». В графі довідки «Інші виплати» зазначено виплати: липень 2011 р., липень 2012 р. - матеріальна допомога на оздоровлення; вересень, жовтень, листопад, грудень 2011 р., січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2012 р., січень, лютий, березень, квітень, травень, червень, липень, серпень 2013 р. - індексація заробітної плати, на які нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Отже, вищевказані виплати на які нараховано - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування повинні бути враховані в заробіток (дохід) позивача для обчислення пенсії.
Таким чином, відмовляючи в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати на які було нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах діяло неправомірно.
З огляду на встановлені факти та наведені положення норм права, суд приходить до висновку, що порушене право позивача підлягає захисту - позовні вимоги слід задовольнити частково - дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати на які було нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Довідки № 249 від 03.06.2015 року, виданої Державним закладом післядипломної освіти «Сумський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій» (Сумським центром післядипломної освіти) протиправними; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах починаючи з 04.06.2015 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати на які було нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Довідки № 249 від 03.06.2015 року, виданої Державним закладом післядипломної освіти «Сумський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій» (Сумським центром післядипломної освіти).
Ухвалою Ковпаківського районного суду м. Суми від 09.09.2015 р. адміністративний позов за період з 14.09.2012 року по 25.12.2014 року включно залишено без розгляду.
Враховуючи, що позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії на підставі Довідки № 249 від 03.06.2015 року, виданої Державним закладом післядипломної освіти «Сумський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій» (Сумським центром післядипломної освіти) 04.06.2015 р., тому саме з моменту звернення суд вважає за необхідне провести перерахунок пенсії.
Відповідно до приписів ст. 94 КАС України суд стягує з Державного бюджету України на користь позивача понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 73 грн. 08 коп.
Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 11, 69-71, 94, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах - задовольнити частково.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати на які було нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Довідки № 249 від 03.06.2015 року, виданої Державним закладом післядипломної освіти «Сумський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій» (Сумським центром післядипломної освіти) - протиправними.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах починаючи з 04.06.2015 року здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати на які було нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до Довідки № 249 від 03.06.2015 року, виданої Державним закладом післядипломної освіти «Сумський центр перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади органів місцевого самоврядування, державних підприємств, установ і організацій» (Сумським центром післядипломної освіти).
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її проголошення, з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя М.М. Косолап