Рішення № 50040557, 10.09.2015, Хаджибейський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Малиновський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
10.09.2015
Номер справи
521/20323/14-ц
Номер документу
50040557
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 521/20323/14-ц

Провадження № 2/521/1301/15

З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

08 червня 2015 року

Малиновський районний суд м. Одеси в складі:

Головуючого - судді Гуревського В.К.

за секретаря - Гресько О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Одесі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи ОСОБА_3, Одеська міська рада про відшкодування збитків,

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом про відшкодування збитків завданих її майну, посилаючись на таке.

ОСОБА_2 без дозвільних документів, шляхом збудованого фундаменту для прибудови, самовільно зайняв земельну ділянка по АДРЕСА_1, а саме: збудовано фундамент для прибудови та металеві стойки, тобто самовільно захопив земельну ділянку територіальної громади. Відповідно до листа Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 22 жовтня 2013 року № 01-13/308 01, на момент перевірки проводились будівельні роботи з реконструкції квартири АДРЕСА_1, зі слів мешканців суміжних квартир було демонтовано внутрішню (само несущу) стіну, закладено вхід у квартиру зі сторони парадної, на при будинковій території закладений бетонний фундамент, ймовірно під прибудову, виконані вертикальні металеві стойки. У квартирі № 15, 17 на несучих та внутрішніх стінах є тріщини, шириною розкриття 1 см, покриття полу деформовано. До Інспекції ДАБК в Одеській області не надходило для реєстрації жодних документів, які дають право на виконання будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_1. ОСОБА_2 умисно ухиляється впродовж 8 місяців від приписів Інспекції. Малиновською районною адміністрацією Одеської міської ради було зобов'язано ОСОБА_2 привести до попереднього стану об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1, шляхом знесення фундаменту під прибудову. Згідно акту від 21 травня 2014 року, вбачається, що розпорядження Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради не виконано. Вищевказаний самочинно встановлений фундамент та металеві стойки ОСОБА_2 встановив на земельній ділянці, яка належить до комунальної власності територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради. Органами місцевої влади або місцевого самоврядування рішення про надання ОСОБА_2 у власність або у користування земельної ділянки АДРЕСА_1 для встановлення фундаменту під прибудову та металевих стойок - не приймалось, ділянка відповідачу не передавалась, тому має місце самовільне зайняття земельної ділянки. Одеською міською радою, як власником земельної ділянки будь-яких рішень щодо відводу її на користь відповідача, не приймалось.

Позивач надала до суду заяву про слухання справи за її відсутністю, на позовних вимогах наполягала, зазначивши розмір завданої майнової шкоди 97159,0 грн. за зведеним кошторисом та судових витратах, не заперечувала проти заочного розгляду справи.

Відповідач у судове засідання не з'явився неодноразово, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином, поважних причин неявки в судове засідання суду не представив. Суд у зв'язку з їх неявкою та неповідомленням про поважні причини такої неявки в судове засідання в порядку статті 169 ЦПК України, враховуючи відсутність відповідних заперечень від позивача, ухвалив слухати справу за відсутності відповідача, який не з'явився, у порядку заочного розгляду справи.

Третя особа ОСОБА_3 підтримала позовну заяву.

Представник третьої особи - Одеської міської ради в судове засідання не з'явився.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних причин.

Судом встановлено, що згідно листа Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради № 1997/01-20 від 28 травня 2014 року, вбачається, факт самовільного захоплення земельної ділянки територіальної громади АДРЕСА_1, а саме: збудовано фундамент для прибудови та металеві стойки.

Відповідач громадянин ОСОБА_2 без дозвільних документів, шляхом збудованого фундаменту для прибудови, самовільно зайняв земельну ділянка по АДРЕСА_1, що підтверджується доповідною запискою та фотографіями, актом від 01 липня 2013 року, листом Інспекції ДАБК в Одеській області від 24 липня 2013 року № 01/11-5764, листом Інспекції ДАБК з Одеській області від 01 серпня 2013 року № 01/11-6157, листом прокуратури Малиновського району від 19 серпня 2013 року № 11р13, листом Інспекції ДАБК в Одеській області від 20 серпня 2013 року № 01/11-6933, приписом від 26 вересня 2013 року, листом Інспекції ДАБК в Одеській області від 26 вересня 2013 року № 01/11-8371, листом Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 11 жовтня 2013 року № 01-14/245тд, листом Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 11 жовтня 2013 року № 01-14/245тд, листом Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 22 жовтня 2013 року № 01-13/308 01, листом Інспекції ДАБК в Одеській області від 28 жовтня 2013 року № 01/11-9903, листом Інспекції з благоустрою м. Одеси Одеської міської ради від 27 березня 2014 року № 01-26/Г-10л/п, листом Інспекції з благоустрою м. Одеси Одеської міської ради від 08 квітня 2014 року №01-26/р-10 л/п, актом від 30 квітня 2014 року, актом від 30 квітня 2014 року, актом від 21 травня 2014 року, розпорядженням Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради від 06 травня 2013 року № 177/01-06.

Відповідно до листа Інспекції ДАБК в Одеській області від 24 липня 2013 року № 01/11-5764 від 20 серпня 2013 року № 01/11-6933, від 26 вересня 2013 року № 01/11-8371 Інспекцією не реєструвалась декларація про початок будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_1.

Згідно листа Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 11 жовтня 2013 року № 01-14/245тд містобудівні умови та обмеження на будівництво чи реконструкцію за адресою: АДРЕСА_1, не надавались. Проектна документація на розгляд в управління не надавалась.

Відповідно до листа Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради від 22 жовтня 2013 року № 01-13/308 01 на момент перевірки проводились будівельні роботи з реконструкції квартири АДРЕСА_1, зі слів мешканців суміжних квартир було демонтовано внутрішню (само несущу) стіну, закладено вхід у квартиру зі сторони парадної, на при будинковій території закладений бетонний фундамент, ймовірно під прибудову, виконані вертикальні металеві стійки.

У квартирі № 15, 17 на несучих та внутрішніх стінах є тріщини, шириною розкриття 1 см, покриття полу деформовано.

Позивач ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_6 до договору купівлі-продажу від 03 серпня 2012 року.

Майну позивача діями відповідача ОСОБА_2 спричинена шкода.

Згідно листа Інспекції ДАБК в Одеській області від 28 жовтня 2013 року № 0133- 9903, до Інспекції не надходило для реєстрації жодних документів, які дають право на виконання будівельних робіт за адресою: АДРЕСА_1.

Відповідно до листа Інспекції з благоустрою м. Одеси від 27 березня 2014 року № 01-26 Г- 10л/п, громадянин ОСОБА_2 умисно ухиляється впродовж 8 місяців від приписів Інспекції.

Згідно розпорядження Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради від 06 травня 2014 року № 177/01-06 було зобов'язано ОСОБА_2 привести до попереднього стану об'єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1, шляхом знесення фундаменту під прибудову.

Відповідно до акту від 21 травня 2014 року, вбачається, що станом на 21 травня 2014 року розпорядження Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради не виконано.

Вищевказаний самочинно встановлений фундамент та металеві стойки ОСОБА_2 встановив на земельній ділянці, яка належить до комунальної власності територіальної громади м. Одеси в особі Одеської міської ради.

Згідно до ст. 80 Земельного кодексу України, суб'єктами права власності на землю/зокрема є територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності.

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України, у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної і державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.

Згідно зі ст. 116 Земельного кодексу України, рішення про передачу земельної ділянки, що входить до складу державної (комунальної) власності в користування, є виключним правом органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що органами місцевої влади або місцевого самоврядування рішення про надання громадянину ОСОБА_2 у власність або у користування земельної ділянки АДРЕСА_1 для встановлення фундаменту під прибудову та металевих стойок - не приймалось, ділянка відповідачу не передавалась, тому має місце самовільне зайняття земельної ділянки.

Згідно ст. 5 Закону України «Про основи містобудування» при здійсненні містобудівної діяльності повинні бути забезпечені: - розробка містобудівної документації, проектів конкретних об'єктів згідно з вихідними даними на проектування, з дотриманням державних стандартів, норм і правил; - розміщення і будівництво об'єктів відповідно до затверджених / встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів; - раціональне використання земель та територій для містобудівних потреб, підвищення ефективності забудови та іншого використання земельних ділянок; - урахування державних та громадських інтересів при плануванні та забудові територій; - урахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок та будівель, що оточують місце будівництва; - участь громадян, об'єднань громадян в обговоренні містобудівної документації, проектів окремих об'єктів і внесення відповідних пропозицій до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про архітектурну діяльність», будівництво (нове будівництво, реконструкція, реставрація, капітальний ремонт) об'єкта архітектури здійснюється відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил, місцевих правил забудови населених пунктів.

Згідно зі ст. 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Одеською міською радою, як власником земельної ділянки, будь-яких рішень щодо відводу її на користь відповідача, не приймалось.

Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право власності є непорушним.

Згідно зі ст. 316 ЦК України, право власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Відповідно до ст. 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпорядження своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.

Згідно зі ст. 321 ЦК України, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Відповідно до ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування й розпорядження своїм майном (від порушень, не пов'язаних з позбавленням володіння). Тому такими діями відповідачем порушені права та законні інтереси позивача у справі.

Згідно постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про практику застосування статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)» від 30 березня 2012 року № 6 під належним дозволом слід розуміти передбачений Законом України дозвільний документ, що дає право виконувати підготовчі та будівельні роботи саме того об'єкту і на тій земельній ділянці, яка передана з цією метою певній особі.

Відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі, а також приведенню у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд, яке здійснюється за рахунок громадян, які самовільно зайняли земельні ділянки. Повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду.

Ухвалою Малиновського районного суду м. Одеси від 18 червня 2015 року було призначено судову будівельно-технічну експертизу, на вирішення якої поставлені такі питання: 1) Чи мають місце пошкодження в приміщеннях квартири АДРЕСА_6?2) Чи проводилася реконструкція та перебудова в приміщеннях квартири АДРЕСА_1?3) Чи має місце причинно-наслідковий зв'язок між пошкодженнями в квартирі АДРЕСА_6 та проведеною реконструкцією та перебудовою в квартирі АДРЕСА_1?4) Визначити вартість ремонтно-відновлювальних робіт в приміщеннях квартири АДРЕСА_6.

На підставі кошторису від 01.06.2015 р. визначення вартості матеріальної шкоди в квартирі АДРЕСА_1, вбачається, що зведений кошторисний розрахунок складає в сумі 97159,0 гривень.

Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Згідно із ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

Враховуючи обставини справи, суд вважає за необхідне визнати позов обґрунтованим та стягнути з відповідача на користь позивача завдану шкоду у розмірі 97159,0 гривень, а також суму судового збору в розмірі 365,40 грн.

Згідно ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільну справу в межах заявлених вимог і на підставі представлених сторонами доказів.

Відповідно до ст. 16 ЦК України кожна особа має право звернутися в суд за захистом свого цивільного права у випадку його порушення з вимогою про примусове виконання зобов'язання в натурі.

Керуючись ст. 41 Конституції України, ст. ст. 16, 29, 316, 317, 321, 391 Цивільного кодексу України, ст. ст. ст. 3, 12, 80, 83, 116, 152, 212 Земельного кодексу України, ст. 10, 11, 88, 169, 209, 212, 214-215, 224-226 Цивільного процесуального кодексу України, СУД -

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_7, на користь ОСОБА_1 завдану майнову шкоду у розмірі 97159,0 гривень (дев'яносто сім тисяч сто п'ятдесят дев'ять грн. 00 коп.).

Стягнути з ОСОБА_2на користь ОСОБА_1 сплачений судовий збір в сумі 365,40 грн.

Рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача шляхом звернення з заявою про перегляд заочного рішення протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційному суду через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

СУДДЯ: Гуревський В.К.