Ухвала суду № 50023893, 25.05.2015, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
25.05.2015
Номер справи
234/7576/15-к
Номер документу
50023893
Форма судочинства
Кримінальне
Державний герб України

Справа № 234/7576/15-к

Провадження № 1-кс/234/1346/15

УХВАЛА

про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою

25 травня 2015 року м. Краматорськ

Слідчій суддя Краматорського міського суд Донецької області Демидова В.К.,

при секретарі - Заводовському А.А.,

за участю прокурора - Говорущак О.М.,

за участю слідчого Безверхнього А.А.

за участю захисника - ОСОБА_2

розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого відділу Управління нагляду за додержанням законів об'єднаними силами антитерористичної операції Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України капітана юстиції Безверхнього А.А. про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні , внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42015000000000848 від 07 травня 2015 року відносно підозрюваного ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця міста Димитрів Донецької

області, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, фактично проживаючого за адресою:

АДРЕСА_2,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, -

В С Т А Н О В И В:

25 травня 2015 року слідчий слідчого відділу Управління нагляду за додержанням законів об'єднаними силами антитерористичної операції Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України капітан юстиції Безверхній А.А. звернувся до суду з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні , внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № №42015000000000848 від 07 травня 2015 року відносно підозрюваного ОСОБА_4, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України

Клопотання мотивує тим, що у провадженні слідчого відділу Управління нагляду за додержанням законів об'єднаними силами антитерористичної операції Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України перебувають матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42015000000000848 від 7 травня 2015 року за підозрою ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що з лютого 2013 року ОСОБА_4 працює на посаді начальника Красноармійського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області (далі - Красноармійського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області).

Згідно ст. 11 Закону України «Про державну службу», посадової інструкції начальника Красноармійського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, затвердженої 26.02.201 начальником Головного управління ДМС України в Донецькій області, ОСОБА_4, як начальник Красноармійського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області наділений повноваженнями здійснювати керівництво відділом, нести персональну відповідальність за організацію та результати діяльності відділу; розподіляти між підлеглими працівниками обов'язки; проводити особистий прийом громадян з питань компетенції відділу та контролювати організацію та проведення прийому громадян працівниками Красноармійського МВ ГУ ДМС; здійснення організаційно-практичних заходів щодо зміцнення трудової дисципліни, притягнення працівників до дисциплінарної та матеріальної відповідальності; бере участь у роботі з укладення господарських договорів; контролює своєчасність та якість прийняття підлеглими рішень за напрямками діяльності відділу, сприяє їм у виявленні службової ініціативи щодо прийняття та реалізації рішень; дотримання працівниками Красноармійського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області вимог антикорупційного законодавства України; підписує документи, в межах своєї компетенції, які виходять з Красноармійського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області; приймає рішення оформлення і видача паспортних документів.

Тобто, ОСОБА_4, як начальник Красноармійського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області є службовою особою, яка займає відповідальне становище на котру покладено здійснення адміністративно - господарських та організаційно - розпорядчих обов'язків при виконанні службових завдань за посадою.

У ході досудового розслідування виявлені дані про організацію ОСОБА_4 систематичного вимагання та отримання протягом лютого-травня 2015 року неправомірної вигоди від громадян України за виконання дій пов'язаних з його службовим становищем. Зокрема, за вклеювання в паспорти іншим громадянам України додаткових фотокарток при досягненні ними віку 25 або 45 років, оформлення та видачу паспортів після досягнення особою 16-річного віку, обмін паспортів, оформлення та видачу паспортів громадянам України для виїзду за кордон без особистої присутності власників зазначених документів.

Так, на початку лютого 2015 року громадянин ОСОБА_6 звернувся до ОСОБА_4 з проханням щодо вклеєння в паспорти його знайомих, які проживають на території Донецької області, яка не підконтрольна українській владі, фотокарток при досягненні ними віку 25 або 45 років.

Тоді ж, ОСОБА_4, вирішив незаконно збагатитись за рахунок ОСОБА_6 шляхом отримання від нього незаконної винагороди за сприяння в оформленні вищевказаних документів.

Реалізуючи задумане, ОСОБА_4, діючи з прямим умислом та з корисливих мотивів, використовуючи надану йому владу і службове становище - начальника Красноармійського міського відділу Державної міграційної служби України у Донецькій області висунув ОСОБА_6 обов'язкові вимоги, а саме надання йому неправомірної вигоди та її розміри, за яких він буде здійснювати оформлення вищевказаних документів, за відсутності їх власників.

Так, розмір неправомірної вигоди за вклеювання додаткової фотокартки до паспорта громадянина України при досягненні ним віку 25 або 45 років, без особистої присутності власників вказаних документів складає 100 гривень за кожен паспорт; за оформлення та видачу паспорта після досягнення особою 16-річного віку без її присутності, а також обмін паспорту громадянина України у разі його втрати, викрадення або зіпсування без особистої присутності власників вказаних документів складає 500 гривень, за кожен паспорт; за оформлення та видачу паспорта громадянина України для виїзду за кордон без особистої присутності власників вказаних документів складає 1000 гривень за один паспорт.

Упродовж лютого-травня 2015 року ОСОБА_6 передав ОСОБА_4 визначені документи для їх оформлення у погоджений протиправний спосіб з використанням свого службового становища, при цьому останній визначив перед заявником додатковою умовою їх повернення факт отримання ним грошових коштів у стислий період часу.

Далі ОСОБА_4 будучи службовою особою, яка займає відповідальне становище, діючи умисно всупереч інтересам служби, знаходячись у своєму службовому кабінеті № 3 розташованому у адміністративній будівлі Красноармійського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області, за адресою: Донецька область, місто Красноармійськ, вул. Якіра, 2, неодноразово одержував для себе від ОСОБА_6 неправомірну вигоду у різних розмірах, а всього на загальну суму 4800 гривень за оформлення та видачу паспортів громадян України після досягнення особами 16-річного віку без їх присутності, вклеювання додаткових фотокарток до паспортів громадян України при досягненні ними віку 25 або 45 років без особистої присутності власників вказаних документів, за обмін паспортів громадян України та за оформлення та видачу паспортів громадянина України для виїзду за кордон без особистої присутності власників вказаних документів.

Продовжуючи свої злочинні дії, близько 10-ї години 12.05.2015 року ОСОБА_4, являючись службовою особою, яка займає відповідальне становище, діючи умисно з єдиним злочинним наміром всупереч інтересам служби, знаходячись у своєму службовому кабінеті № 3 Красноармійського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області, за адресою: Донецька область, місто Красноармійськ, вул. Якіра, 2, одержав для себе від ОСОБА_6 неправомірну вигоду у вигляді 1800 гривень за оформлення та видачу паспортів громадян України після досягнення особами 16-річного віку без їх присутності, вклеювання додаткових фотокарток до паспортів громадян України при досягненні ними віку 25 або 45 років без особистої присутності власників вказаних документів та за обмін паспортів громадян України.

23 травня 2015 року близько 10 години ОСОБА_4, діючи у подібний злочинний спосіб, реалізуючи єдиний злочинний намір, являючись службовою особою, всупереч інтересам служби, знаходячись у своєму службовому кабінеті №3 Красноармійського МВ ГУ ДМС України в Донецькій області, за адресою: Донецька область, місто Красноармійськ, вул. Якіра, 2, маючи єдиний умисел на незаконне збагачення за рахунок ОСОБА_6, одержав для себе від останнього неправомірну вигоду у вигляді 1500 гривень за оформлення та видачу паспортів громадян України після досягнення особами 16-річного віку без їх присутності, вклеювання додаткових фотокарток до паспортів громадян України при досягненні ними віку 25 або 45 років без особистої присутності власників вказаних документів та за обмін паспортів громадян України.

Одразу після цього, за одержану неправомірну вигоду ОСОБА_4 передав ОСОБА_6 частину вже оформлених паспортів громадян України.

23 травня 2015 року о 10.07 годині ОСОБА_4 затриманий у порядку ст. 208 КПК України за підозрою у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

24 травня 2015 року начальнику Красноармійського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця міста Димитрів Донецької області, громадянину України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, фактично проживаючому за адресою: АДРЕСА_2, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

Підозрюваний ОСОБА_4 вчинив тяжкий корупційний злочин, за який законом передбачено покарання у виді позбавлення волі до десяти років з конфіскацією майна та зі спеціальною конфіскацією.

Допитаний в якості підозрюваного ОСОБА_4 у порядку ст. 63 Конституції України відмовився надавати показання.

Вина підозрюваного ОСОБА_4 в інкримінованому йому кримінальному правопорушенні підтверджується зібраними у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема, протоколом прийняття заяви про вчинення кримінального правопорушення, показаннями свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7, протоколом огляду паспортів громадян України наданих ОСОБА_6, протоколом огляду та врученням грошових коштів ОСОБА_6 від 7 та 22 травня 2015 року, протоколом затримання ОСОБА_4, протоколом обшуку в службовому кабінеті ОСОБА_4 та іншими документами здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження.

Крім того, ОСОБА_4, після вчинення кримінального правопорушення продовжує обіймати посаду начальника Красноармійського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області та залишається начальником до інших працівників (свідків) вказаного органу, які були очевидцями події та яких ОСОБА_4 примушував до прийняття участі у вчиняємому ним кримінальному правопорушенні використовуючи до них надану йому службовим становищем владу, а відтак може незаконно впливати на підлеглих - свідків, знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, та продовжити вчинення кримінального правопорушення у якому він підозрюється або інших кримінальних правопорушень у сфері службової діяльності.

Більш того, на даний час на території Донецької області продовжується збройний конфлікт між Збройними Силами України та незаконними військовими формуваннями, які тимчасово окупували частину території Донецької області, яка є непідконтрольною правоохоронним та іншим органам України. Досудовим розслідуванням достовірно встановлено, що ОСОБА_4 неодноразово, зловживаючи своїми службовим становищем сприяв громадянам, які залишилися на непідконтрольній Україні території у місті Макіївка в незаконному отриманні паспортів України та інших документів, у зв'язку із чим здобув тісні зв'язки з останніми, а відтак перебуваючи поза межами установ закритого типу зможе виїхати на тимчасово окуповану територію, де протягом тривалого часу проживати за допомогою набутих завдяки своїй посаді зв'язків, а тому існують ризики переховування останнім у такий спосіб від органів досудового розслідування та суду.

Таким чином, враховуючи що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, наведені обставини свідчать про його прагнення переховуватись від органів досудового розслідування та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, можливість знищення, приховання або спотворення ним будь-яких речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, його незаконного впливу на свідків та перебуваючи на волі, до продовження вчинення кримінального правопорушення у якому підозрюється останній, а відтак у слідства є достатні дані вважати, що ризики, передбачені п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, об'єктивно наявні, що свідчить про неможливість їх запобігання шляхом застосування до підозрюваного інших більш м'яких запобіжних заходів, ніж тримання під вартою, слідчий просить застосувати запобіжний захід відносно підозрюваного у вигляді тримання під вартою.

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 183 КПК України слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов'язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків, передбачених КПК України.

У виняткових випадках застава може бути призначена у розмірі, який перевищує 80 розмірів мінімальної заробітної плати за вчинення тяжкого злочину.

Зважаючи, що ОСОБА_4 вчинив тяжкий злочин, являється начальником Красноармійського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, з метою забезпечення виконання ОСОБА_4 покладених на нього обов'язків, враховуючи, що вчинене останнім кримінальне правопорушення створило в очах громадян негативне враження безладдя, безкарності та хабарництва у системі органів Державної міграційної служби України, що є виключним випадком, зважаючи на суспільно-політичну ситуацію в державі, слідчий просить призначити ОСОБА_4 заставу у розмірі, що перевищує 80 мінімальних заробітних плат у розмірі не меншої 500 мінімальних заробітних плат та у вказаному випадку визначити необхідність виконання ним наступних обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, зокрема, не відлучатися із місця свого фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_2 без дозволу слідчого, прокурора або суду, утримуватися від спілкування зі свідками, іншими особами з приводу обставин вчиненого ним кримінального правопорушення, носити електронний засіб контролю, здати на зберігання до органу досудового розслідування свій паспорт для виїзду за кордон.

Слідчий суддя, вислухавши думку прокурора, слідчого, які підтримали клопотання, підозрюваного ОСОБА_4, захисника ОСОБА_2 які залишили вирішення питання у вигляді тримання під вартою підозрюваного на розсуд суду та просили зменшити заставу ОСОБА_4 до 50 розмірів мінімальної заробітної плати, просили врахувати, що підозрюваний ОСОБА_4 має двох малолітніх дітей, 2011 та 2014 років народження, ознайомившись із матеріалами кримінального провадження, вважає, що клопотання обґрунтоване і підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до вимог ч.2 ст.177 КПК України підставою для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, передбаченого у ч.1 ст.177 КПК України.

Відповідно до ст.178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього кодексу, слідчий суддя на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити всі обставини перелічені у зазначеній статті.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.183 КПК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою не може бути застосовано, окрім як до раніше не судимої особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк понад п'ять років.

Згідно витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань, розпочате кримінальне провадження №42015000000000848 від 07 травня 2015 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.

У вчиненні зазначеного кримінального правопорушення обґрунтовано підозрюється ОСОБА_4

24 травня 2015 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України.

Слідчий суддя, враховуючи що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні тяжкого злочину, наведені обставини свідчать про його прагнення переховуватись від органів досудового розслідування та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, можливість знищення, приховання або спотворення ним будь-яких речей та документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, його незаконного впливу на свідків та перебуваючи на волі, до продовження вчинення кримінального правопорушення у якому підозрюється останній, а відтак у слідства є достатні дані вважати, що ризики, передбачені п.п. 1, 2, 3, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, об'єктивно наявні, що свідчить про неможливість їх запобігання шляхом застосування до підозрюваного інших більш м'яких запобіжних заходів, ніж тримання під вартою, вважає за необхідне застосувати до ОСОБА_4 запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Крім того, відповідно до ч. 3 ст. 183 КПК України слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою зобов'язаний визначити розмір застави, достатньої для забезпечення виконання підозрюваним обов'язків, передбачених КПК України.

У виняткових випадках застава може бути призначена у розмірі, який перевищує 80 розмірів мінімальної заробітної плати за вчинення тяжкого злочину.

Зважаючи, що ОСОБА_4 вчинив тяжкий злочин, являється начальником Красноармійського міського відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Донецькій області, з метою забезпечення виконання ОСОБА_4 покладених на нього обов'язків, враховуючи, що вчинене останнім кримінальне правопорушення створило в очах громадян негативне враження безладдя, безкарності та хабарництва у системі органів Державної міграційної служби України, що є виключним випадком, зважаючи на суспільно-політичну ситуацію в державі, слідчий суддя вважає необхідним призначити ОСОБА_4 заставу у розмірі, що перевищує 80 мінімальних заробітних плат у розмірі не меншої 300 мінімальних заробітних плат та у вказаному випадку визначити необхідність виконання ним наступних обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України, зокрема, не відлучатися із місця свого фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_2 без дозволу слідчого, прокурора або суду, утримуватися від спілкування зі свідками, іншими особами з приводу обставин вчиненого ним кримінального правопорушення, носити електронний засіб контролю, здати на зберігання до органу досудового розслідування свій паспорт для виїзду за кордон.

Керуючись вимогами ст.ст.131, 132, 176-178, 183, 184, 194 КПК України, -

УХВАЛИВ:

Клопотання старшого слідчого слідчого відділу Управління нагляду за додержанням законів об'єднаними силами антитерористичної операції Головної військової прокуратури Генеральної прокуратури України капітана юстиції Безверхнього А.А. про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою у кримінальному провадженні , внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42015000000000848 від 07 травня 2015 року відносно підозрюваного ОСОБА_4 - задовольнити.

Застосувати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в Артемівському слідчому ізоляторі управляння Державної пенітенціарної служби України в Донецькій області до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1.

Строк дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою визначити до закінчення 60 (шістдесяти) днів з моменту затримання ОСОБА_4, а саме з 25 травня 2015 року до 23 липня 2015 року включно.

Визначити розмір застави ОСОБА_4 у розмірі 365400 (триста шістдесят п'ять тисяч чотириста ) грн., який перерахувати на рахунок 37317004001000, ТУ ДСА України в Донецькій області, ОКПО 26288796, МФО 834016, Банк ГУ ДКСУ в Донецькій області..

У разі внесення застави покласти на ОСОБА_4 наступні обов'язки:

-прибувати до слідчого, прокурора, слідчого судді або суду по першому виклику;

-не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає, чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місяця проживання та/або місця роботи;

-утримуватися від спілкування зі всіма особами по даному кримінальному провадженню;

Попередити, що у разі невиконання даних обов'язків, згідно зі ст.182 ч.8 КПК України, заставодавцем, а також якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з'явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого суді, суду без поважних причин, чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційного суду Запорізької області протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя В.К.Демидова