Справа № 638/11212/15 - А
Номер провадження 2 - А/638/374/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 серпня 2015 року Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді Штих Т. В.
за участю секретаря Кондратюк І. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся 01.07.2015 р. до Дзержинського районного суду м. Харкова з позовною заявою, в якій просить суд прийняти адміністративний позов до провадження. Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова у здійсненні йому перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення, індексації заробітної плати. Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до довідки про заробітну плату № 05-01-40/100 від 27.04.2015 року з дня призначення пенсії - 23 квітня 2008 року та у розмірі 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення та індексації заробітної плати.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу». Він звернувся до відповідача із заявою та новою довідкою про складові заробітної плати за останні 24 місяці, рішенням управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова йому було відмовлено в перерахунку пенсії державного службовця з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально побутових питань, індексації заробітної плати. Цю відмову позивач вважає такою, що грубо порушує норми діючого законодавства, у зв'язку з чим він звернулася до суду за захистом своїх прав.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд задовольнити позов та тих підставах, які в ньому викладені.
В судове засідання представник управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова не з'явився, причину неявки суду не повідомив, про дату та час судового засідання був повідомлений своєчасно та належним чином. Від представника управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова - Медведєва Сергія Ігоровича, який діє від імені управління на підставі довіреності від 10.07.2014 р. № 10124 - 07/26, надійшли заперечення, в яких він просить відмовити в задоволенні позову, оскільки він є безпідставним та таким що не ґрунтується на нормах діючого законодавства. Він зазначив, що матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань, допомогу на оздоровлення, суми індексації заробітної плати не можна віднести до надбавок, передбачених ст. 33 ЗУ № 3723 до заробітної плати, оскільки дані виплати носять нерегулярний, а одноразовий характер; вищевказані виплати носять разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а саме: факт утримання із суми допомоги збору на обов'язкове державне пенсійне страхування не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру пенсії державного службовця.
Від представника управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова - Медведєва Сергія Ігоровича, який діє від імені управління на підставі довіреності від 10.07.2014 р. № 10124 - 07/26, надійшла заява, в якій він заперечує проти задоволення позовних вимог, просить суд розглянути справу за відсутності їхнього представника.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
За ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом в ході розгляду справи встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова в своєму листі від 30.06.2015 р. № 9117 - 02/26 повідомляє, що в перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення та індексації згідно особистої заяви від 30.04.2015 року ОСОБА_1 відмовлено, оскільки відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсії державним службовцям призначаються в розмірі 60 % від суми їх заробітної плати, а відповідно до ст. 33 вищезазначеного Закону заробітна плата державного службовця складається з посадового окладу, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Крім того ст. 37 цього Закону передбачено, що перерахунок раніш призначених пенсій проводиться у разі підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця. Для перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням матеріальної допомоги для оздоровлення та індексації ОСОБА_1 не надав довідку про розмір посадового окладу, надбавки за ранг та надбавки за вислугу років, які враховується при обчисленні пенсії згідно з Законом України «Про державну службу» на момент звільнення з посади державного службовця, а надав лише довідку про складові заробітної плати № 05-01-40/100 від 27.04.2015 року за останні 24 календарні місяці роботи перед звільненням 22.04.2008 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 року № 112 установлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за будь-які 60 календарних місяців роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60.
Відповідно до ч. 1 статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723 - XII (в редакції чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723 - XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Частина 7 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723 - XII встановлює, що умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальне звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховується в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Згідно частини 2 ст. 37 - 1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723 - XII перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
У частині 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95 - ВР встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року № 108/95 - ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Отже, матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально - побутових питань, входять до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788 - XII врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788 - XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058 - IV визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, за змістом наведених вище норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Як вбачається з довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданою Харківською обласною державною адміністрацією від 27.04.2015 р. № 05 - 01 - 40/100, з квітня 2006 року по березень 2008 року на всі виплати, включені в довідку, в тому числі: доплата за ведення військового обліку; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премії; премії до державних, професійних свят та ювілейних дат; інші виплати, в які входять індексація та матеріальна допомога для оздоровлення, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже суд приходить до висновку, що відповідач має нараховувати позивачу пенсію з урахуванням у складі заробітної плати вказаних вище сум виплат.
Враховуючи, що із заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова 30.04.2015 р., то саме з цього моменту підлягають задоволенню його позовні вимоги, тобто позовні вимоги до 30.04.2015 р. підлягають залишенню без задоволення.
За ч. 1 ст. 244 - 2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, викладений у його постанові, прийнятій за результатами розгляду справи з підстав, передбачених пунктами 1 і 2 частини першої статті 237 цього Кодексу, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно - правовий акт, що містить відповідну норму права.
Висновок щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права. Суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Наведене відповідає рішенню Верховного Суду України, прийнятому у справі № 21-430а11 від 20.02.2012 р., яке відповідно до ст. 244 - 2 КАС України, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно - правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.
На підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788 - XII, Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723 - XII, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058 - IV, рішення Верховного Суду України, прийнятому у справі № 21-430а11 від 20.02.2012 р., керуючись ст. ст. 2, 8, 9, 11, 17, 69 - 71, 159 - 163, 244 - 2 КАС України, суд
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - задовольнити частково.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію як державному службовцю з урахуванням у складі заробітної плати: інші виплати, в яку входять індексація та матеріальна допомога для оздоровлення, відповідно до довідки Харківської обласної державної адміністрації від 27.04.2015 р. № 05 - 01 - 40/100, починаючи з 30 квітня 2015 року, з врахуванням наявного стажу державної служби на час призначення пенсії та загального проценту розрахунку пенсії від заробітку.
В задоволенні іншої частини позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.
Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного адміністративного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: