Постанова № 50014262, 03.09.2015, Троїцький районний суд Луганської області

Дата ухвалення
03.09.2015
Номер справи
433/1815/15-а
Номер документу
50014262
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 433/1815/15-а

Категорія 22

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03.09.2015 року. Троїцький районний суд Луганської області в складі:

головуючого судді Крівоклякіної Н.В.,

за участю: секретаря- Бєдусенко Ю.І.,

представника позивача -ОСОБА_1,

представників відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3,

представника 3-ої особи- Суської Л.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Тополівської сільської ради Троїцького району Луганської області в особі Тополівського сільського голови ОСОБА_1 до Троїцької районної ради Луганської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - відділ освіти Троїцької районної державної адміністрації про скасування рішення суб'єкта владних повноважень,-

ВСТАНОВИВ:

05 серпня 2015 року Тополівська сільська рада Троїцького району Луганської області в особі Тополівського сільського голови ОСОБА_1 звернулась із зазначеним позовом до суду, посилаючись на те, що 23 червня 2015 року Троїцька районна рада на 35 сесії 6 скликання прийняла рішення № 35/15 від 23.06.2015 року « Про припинення юридичної особи Аношкінської загальноосвітньої школи I ступеня Троїцької районної ради Луганської області шляхом ліквідації» .

Позивач вважає, що вищевказане рішення прийнято з порушенням вимог статей 18 Закону України «Про освіту», 11 Закону України «Про загальноосвітню освіту» 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» без винесення відповідачем на розгляд пленарного засідання позивача - Тополівської сільської ради Троїцького району Луганської області питання про ліквідацію Аношкінської загальноосвітньої шкоди I ступеня Троїцької районної ради Луганської області, чим порушено принцип законності та народовладдя, тобто позбавлення права громадян Тополівської сільської ради на обговорення даного питання шляхом проведення загальних зборів, громадських слухань, місцевого референдуму, а тому посилаючись на ці обставини представник позивача просив задовольнити позов.

Відповідач подав до суду заперечення на позовну заяву, в яких просить суд відмовити у задоволенні позову. Свої заперечення обґрунтовує тим, що рішення про ліквідацію Аношкінської загальноосвітньої школи I ступеня Троїцької районної ради Луганської області було прийнято на підставі звернень відділу освіти Троїцької районної державної адміністрації від 30.04.2015 року № 359 та Троїцької районної державної адміністрації від 08.05.2015 року № 424 керуючись при цьому ч.6 статті 11 Закону України «Про загальну середню освіту», п. 8 Положення про порядок створення, реорганізації і ліквідації навчально - виховних закладів ,з тих підстав що відповідач є засновником школи .

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги. З підстав викладених ним у позовній заяві.

В судовому засіданні представник відповідача заявлений позов не визнав і надав суду пояснення, аналогічні поясненням викладеним у письмових запереченнях. Крім того пояснив, що Аношкінська загальноосвітня школа I ступеня Троїцької районної ради Луганської області відносить до комунальної власності, з приналежними до неї будівлями, іншими основними засобами є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ Троїцького району, що право управляти цим закладом належить відповідачу як засновнику, а також відділу освіти, що до компетенції Троїцької районної ради Луганської області не входить таке повноваження, як ставити на розгляд пленарних засідань сільських Рад питання про ліквідацію загальноосвітніх шкіл, які перебувають у спільній власності Троїцької районної ради. Натомість Троїцька районна рада має право проводити з територіальними громадами громадські слухання шляхом зустрічі з громадянами , під час яких громадяни можуть заслуховувати депутатів та посадових осіб місцевого самоврядування , порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення. З цього питання існує графік проведення виїзних прийомів керівництвом райдержадміністрації та районної ради, який складається на кожний рік. На 2015 рік, згідно цього графіку, було заплановано виїзний прийом до Тополівської сільської ради на 11 червня 2015 року, який відбувся і на якому обговорювалось питання з громадою щодо припинення Ашошкінської загальноосвітньої школи I ступеня Троїцької районної ради Луганської області

Представник 3-ої особи відділу освіти Троїцької районної державної адміністрації позов не визнала, пояснила що рішення про ліквідацію Аношкінської загальноосвітньої школи I ступеня Троїцькою районною прийнято правильно, у відповідності із наданими їй законодавством України повноваженнями, з метою перш за все в інтересах учнів для покращення якості їх навчання, що згідно діючого законодавства на час прийняття оскаржуваного рішення згоди територіальної громади не передбачено, що відділ освіти ініціював перед Троїцькою районною радою питання про ліквідацію школи з врахуванням того, що у школі в цьому році повинно обучатися лише 9 учнів, тоді як школа розрахована на 40 учнів, з метою економії бюджетних коштів. У червні 2015 року було виїзне засідання до Тополівської сільської ради, на якому вона особисто приймала участь, як представник відділу освіти Троїцької районної державної адміністрації, і на якому обговорювалось з батьками учнів питання щодо ліквідації цієї школи, останні висловлювали свою думку щодо цього питання , а тому права громади нічим не порушені. Просила відмовити у задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, і це не заперечували сторони, що Аношкінська загальноосвітня школа I ступеня Троїцької районної ради Луганської області відноситься до комунальної форми власності, її засновником є Троїцька районна рада, що питання управління діяльністю школи віднесено до органів місцевого самоврядування, зокрема, Троїцької районної ради та відділу освіти Троїцької райдержадміністрації.

Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про освіту» державна політика в галузі освіти визначається Верховною Радою України відповідно до Конституції України і здійснюється органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Згідно з ч.1 ст.11 Закону України «Про загальну середню освіту» державні та комунальні загальноосвітні навчальні заклади створюються відповідно центральними, місцевими органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування з урахуванням соціально-економічних, національних, культурно-освітніх і мовних потреб за наявності необхідної кількості учнів (вихованців) відповідно до встановлених нормативів наповнюваності класів, необхідної матеріально-технічної та науково-методичної бази, педагогічних кадрів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; затверджують програми соціально-економічного та культурного розвитку і контролюють їх виконання; затверджують бюджети відповідних адміністративно-територіальних одиниць і контролюють їх виконання; встановлюють місцеві податки і збори відповідно до закону; забезпечують проведення місцевих референдумів та реалізацію їх результатів; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Відповідно до п.20 ч.1 ст.43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються в установленому законом порядку питання щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.

Згідно з п.1, п. 4 розділу 1 статуту Аношкінської загальноосвітньої школи I ступеня Троїцької районної ради Луганської області, школа перебуває у комунальній власності , засновником школи є Троїцька районна рада Луганської області . засновник здійснює фінансування закладу освіту, його матеріальне і технічне забезпечення, надає необхідні обладнання, будівлі, інженерні комунікації, організує будівництво, ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування учнів.

У пункті 1 розділу IV вказаного Статуту передбачено, що управління школою здійснюється його засновником і відділом освіти.

Розділом VIII вказаного Статуту встановлено, що рішення про реорганізацію або ліквідацію навчального закладу приймає засновник . Ліквідація проводиться ліквідаційною комісією, призначеною засновником. З часу призначення ліквідаційної комісії до неї переходять повноваження щодо управління навчальним закладом.

З пояснень представника відповідача, з якими погодились представник позивача та представник 3-ої особи , а також з наданого суду додатку до рішення 35 сесії Троїцької районної ради шостого скликання від 23 червня 2015 року № 35/15 про Перелік об,єктів спільної власності територіальних громад сіл, селища Троїцького району встановлено, що Аношкінська загальноосвітня школа I ступеня Троїцької районної ради Луганської області перебуває у спільній власності територіальних громад сіл, селища Троїцького району.

Відповідно до ч.2 п. 30 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради.

Відповідно до ч.6 ст.11 Закону України «Про загальну середню освіту» реорганізація і ліквідація загальноосвітніх навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням сесії місцевої ради, державної і приватної форм власності- за рішенням засновника (засновників).

Згідно з п.8 Положення про порядок створення, реорганізації, ліквідації навчально-виховних закладів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.1994р. №228, ліквідація навчальних закладів проводиться засновниками або органами, за рішенням яких їх створено, в порядку, встановленому чинним законодавством.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 статті 2 Закону України « Про місцеве самоврядування», місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст.

Згідно з ч.2 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» обласні та районні ради є органами місцевого самоврядування, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст, у межах повноважень, визначенихКонституцією України, вказаним та іншими законами, а також повноважень, переданих їм сільськими, селищними, міськими радами.

Відповідно зі статтею 5 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» , Система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради;старосту; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення.

Тобто з вищенаведеного вбачається, що законодавцем до місцевих рад віднесено, зокрема сільські та районні ради.

Оскільки порядок ліквідації навчально-виховних закладів чітко регламентований Положенням про порядок створення, реорганізації, ліквідації навчально-виховних закладів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.1994р. №228, а гарантія реалізації конституційного права на освіту закріплена у ст. 11 Закону України «Про загальну середню освіту», якою як вже було зазначено вище передбачено, що реорганізація або ліквідація навчальних закладів комунальної форми власності здійснюється за рішенням місцевої ради , суд приходить до висновку про те, що Троїцька районна рада Луганської області мала право на прийняття рішення про припинення Аношкінської загальноосвітньої школи I ступеня Троїцької районної ради Луганської області шляхом її ліквідації.

Суд не бере до уваги посилання представника позивача на те, що Троїцька районна рада Луганської області повинна була поставити на розгляд Тополівської сільської ради питання щодо ліквідації Аношкінської загальноосвітньої школи I ступеня Троїцької районної ради Луганської області, оскільки вона є засновником цієї школи та органом, уповноваженим здійснювати управління об'єктами спільної власності територіальних громад району, є органом місцевої ради, а тому вправі приймати рішення про реорганізацію чи ліквідацію навчального закладу, з вищевказаних підстав.

Також суд не бере до уваги доводи представника позивача, вважаючи їх необґрунтованими, в частині того, що відповідачем не було дотримано процедуру про проведення загальних зборів громадян Тополівської сільської ради, не було проведено громадські слухання або місцевий референдум , відповідно до яких, перш ніж прийняти рішення щодо ліквідації школи - це питання мало бути предметом обговорення загальних зборів громадян територіальної громади, предметом громадських слухань та предметом місцевого референдуму.

Так, відповідно до ст. 8 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»- загальні збори громадян за місцем проживання є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення. Проте, даний закон не зобов'язує орган місцевого самоврядування до проведення таких зборів територіальних громад, а лише встановлює право громадян територіальної громади на їх проведення, і у разі їх проведення, рішення загальних зборів громадян мають враховуватись органами місцевого самоврядування в їх діяльності. Проте, таких зборів територіальної громади не проводилось.

Стосовно порушення права громадян на участь у місцевому самоврядуванні через не проведення слухань на місцевому референдумі з питання ліквідації Аношкінської загальноосвітньої школи I ступеня Троїцької районної ради Луганської області, суд виходить з того, що референдум є формою прийняття народом рішень шляхом прямого голосування.Конституцією України передбачена можливість проведення Всеукраїнсього та місцевого референдуму. Порядок проведення референдуму визначається законами України. Слід сказати, що до 28.11.2012 року діяв Закон України "Про всеукраїнський та місцевий референдуми", який втратив чинність після прийняття Закону України "Про всеукраїнський референдум".

Щодо проведення громадських слухань , то судом встановлено, що такі слухання мали місце 11.06.2015 року у Тополівській сільській раді, згідно з графіком проведення виїзних прийомів керівництвом райдержадміністрації та районної ради, який було затверджено 19.12.2014 року головою Троїцької районної ради ОСОБА_5 та тимчасово виконуючим обов'язки голови райдержадміністрації ОСОБА_6 та порядком денним до цього графіку від 11.06.2015 року , в якому включено питання щодо припинення юридичної особи Аношкінської загальноосвітньої школи I ступеня Троїцької районної ради Луганської області ( а.с. , а.с. 101-102). Про те, що такі слухання відбулись пояснювали представник відповідача, представник третьої особи, а також частково не заперечував представник позивача.

Тому з огляду на вищевикладене визначена на законодавчому рівні процедура припинення Аношкінської загальноосвітньої школи I ступеня Троїцької районної ради Луганської області не порушена.

З огляду на наведене вище , суд вважає, що при прийнятті рішення № 35/15 від 23 червня 2015 року «Про припинення юридичної особи Аношкінської загальноосвітньої школи I ступеня Троїцької районної ради Луганської області шляхом її ліквідації» » відповідач діяв правомірно, у межах наданих йому повноважень, передбачених Конституцією та законами України.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.

У відповідності до вимог ст. 94 КАС України судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст.ст. 7-11, 14, 69-71, 86, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Відмовити Тополівській сільській раді Троїцького району Луганської області в особі Тополівського сільського голови ОСОБА_1 у задоволенні позову до Троїцької районної ради Луганської області про скасування рішення 35 сесії 6 скликання № 35/15 від 23.06.2015 року «Про припинення юридичної особи Аношкінської загальноосвітньої школи I ступеня Троїцької районної ради Луганської області шляхом ліквідації».

Судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Троїцький районний суд Луганської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя Н.В. Крівоклякіна.