Справа №295/12912/14-а
Категорія 91
2-а/295/30/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.06.2015 року м. Житомир
Богунський районний суд м. Житомира у складі:
головуючої судді Чішман Л.М.
секретаря Українця Р.Р., Никончук М.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за первісним позовом Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку та зустрічний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій протиправними та зобовязання поновити виплату при народженні дитини, -
ВСТАНОВИВ:
18.08.2014 року до суду звернулося Управління соціального захисту населення Богунської районної державної адміністрації м.Житомира з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів у вигляді державної допомоги сім`ям з дітьми.
В позові позивач посилався на те, що відповідно до поданої відповідачем 28.07.2011 року заяви про призначення державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідачу була призначена і виплачувалась державна соціальна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, проведеною перевіркою достовірності відомостей про доходи відповідача було встановлено, що у квітні 2012 року остання отримала стипендію в сумі 6004,00 грн., яка була нарахована за червень- листопад 2011 року. Внаслідок чого ОСОБА_1 нараховувалась та виплачувалась допомога в більшому розмірі, в зв`язку з чим відповідачу було здійснено перерахунок державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і сума переплати становить 206, 85 грн., які позивач просить стягнути з відповідачки.
ОСОБА_1 звернулась до суду з зустрічним позовом до Управління соціального захисту населення Богунської районної державної адміністрації м.Житомира в якому просила поновити виплату допомоги при народженні третьої дитини та здійснити виплату допомоги у розмірі 13918,00 грн. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що відповідач незаконно припинив виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та внаслідок припинення виплати коштів виникла заборгованість, яка станом на січень 2015 року становить 13918,00 грн.
В судовому засіданні представники позивача за первісним позовом, підтримали вимоги в повному обсязі з підстав, викладених в ньому, просили його задовольнити.
Відповідач за первісним позовом ОСОБА_1 в судовому засіданні первісний позов не визнала, просила відмовити в його задоволенні. Вимоги за зустрічним позовом підтримала в повному обсязі, просила його задовольнити. При цьому пояснила, що неодноразово особисто зверталась до працівників управління за роз»ясненнями щодо виплат різного виду допомог, одного разу була з малолітнім ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 та повідомляла про тимчасовий виїзд до АР Крим, однак саме після повідомлення про її майбутню відсутність за місцем проживання працівники управління здійснили вихід для обстеження. Зазначила, що вона періодично з»являлась до інспектора для отримання відомостей щодо невиплати допомоги, однак її направляли з одного кабінету до іншого
Суд, вислухавши учасників судового розгляду, оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на повному, об`єктивному, всебічному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, вважає встановленими наступні обставини:
Судом встановлено, що у зв'язку з народженням відповідачем 04.12.2008 року сина ОСОБА_3 ОСОБА_1 подала 28.07.2011 року до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира заяву про призначення їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (по доходах), вказавши у заяві, що ні вона, ні її чоловік не працюють, на обліку у міському центрі зайнятості не перебувають, як фізичні особи-підприємці не зареєстровані, а також зобов'язалася повідомити про всі наступні зміни. На підставі наданих нею документів їй була призначена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на період з 01.07.2011 року по 04.12.2011 року та допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку по доходах на період з 01.07.2011 року по 04.12.2011 року згідно Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751.
Відповідно дост.13 Закону України" Про державну допомогу сім`ям з дітьми" №2811-XII від 21.11.1992 рокузі змінами та доповненнями право на державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим законом має не застрахована в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною.
Згідно довідки, яка надійшла до управління з Українського державного університету фінансів та міжнародної торгівлі встановлено, що у квітні 2012 року ОСОБА_1 була виплачена стипендія за 2011 рік у сумі 6004,00 грн., яка була нарахована за період з червня 2011 року по листопад 2011 року. Внаслідок отримання відповідачем стипендії їй були надміру нараховані та виплачені бюджетні кошти в сумі 206,85 грн. за період з липня 2011 року по грудень 2011 року. /а.с. 11,13/
Відділом соціальних допомог Управління праці та соціального захисту Богунської районної ради м. Житомира відповідача повідомлено про необхідність повернення надміру перерахованих бюджетних коштів у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі 206,85 грн. до 09.07.2014 року листами від 09.06.2014 року та 04.07.2014 року. Однак відповідачем зазначені кошти позивачу не повернуті. /а.с. 5/
Згідно з п. 48 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.
Пунктом 5.3 «Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги» №486/202/524/455/3370 від 15.11.2001 року встановлено, що до сукупного доходу сімей входять стипендії, пенсії, допомога (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, допомоги на поховання, одноразової допомоги, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форм власності), допомога на навчання, безпосередньо отримана особою від підприємства, установи чи організації, за винятком коштів, отриманих на умовах позики чи кредитів та щомісячні компенсаційні виплати. При цьому до сукупного доходу не включається відповідна допомога, для призначення якої обчислюється сукупний дохід. При зверненні за призначенням декількох видів допомоги, розмір яких визначається з урахуванням сукупного доходу, до сукупного доходу сім'ї входять розміри призначених на дату звернення зазначених видів допомоги, крім допомоги, для призначення якої обчислюється сукупний дохід.
Пунктом 9 «Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги» №486/202/524/455/3370 від 15.11.2001 року встановлено обчислення доходу, а саме: п. 9.1) загальна сума сукупного доходу одержувачів допомоги включає в себе суму всіх доходів кожної особи, яка враховується при наданні допомоги, визначених на підставі наданих документів про доходи за останні шість календарних місяців або два квартали, що передують місяцю звернення за призначенням соціальної допомоги, якщо інше не передбачене законодавством; п. 9.2) сукупний дохід включає в себе як поточні щомісячні доходи в грошовій та натуральній формі осіб, які враховуються при наданні допомоги, так і доходи, які мають нерегулярний характер; п. 9.3) середньомісячний сукупний дохід усіх осіб, які враховуються при наданні допомоги, провадиться шляхом ділення загальної суми сукупного доходу одержувачів допомоги на 6, якщо інше не передбачене законодавством; п.9.4) середній дохід на одну особу обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу всіх осіб, які враховуються при наданні допомоги, на кількість цих осіб.
Відповідно абзацу 2 п.49 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751суми державної допомоги сім`ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями) стягуються згідно з законом.
Судом встановлено, що відповідачу нараховано та виплачено стипендію, яка ОСОБА_1 не була внесена до відомостей декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що потягло за собою виплату надмірних коштів.
Враховуючи викладене позов Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку підлягає задоволенню, як такий, що грунтується на законі, підтверджений встановленими обставинами та перевірений наданими доказами.
Зустрічний позов ОСОБА_4 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій протиправними та зобовязання поновити виплату при народженні дитини підлягає до часткового задоволення виходячи з наступного.
Статтею 46 Конституції України гарантовано громадянам України право на соціальний захист.
Утверджуючи та забезпечуючи права і свободи громадян, держава окремими законами України встановила певні соціальні пільги, компенсації і гарантії, що є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права, а тому, відповідно до ч.2 ст.6, ч.2 ст.19, ч.1 ст.68 Конституції України - вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватися органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.
Статтею 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України, незалежно від їхнього місця проживання (постійного чи тимчасового) на час отримання допомоги.
На виконання зазначених положень Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» прийнята Постанова Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 №1751 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми» (надалі - Порядок). 17.08.2012 року ОСОБА_1, у зв'язку з народженням 25.06.2012 року сина ОСОБА_1 ОСОБА_5 ОСОБА_3, повторно подала до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира заяву про призначення їй одноразової допомоги при народженні третьої дитини, яка на момент звернення проживала за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до п. 13 Порядку допомога при народженні дитини, яка народилася після 8 квітня 2011 р., надається в сумі кратній 120 розмірам прожиткового мінімуму, - на третю і кожну наступну дитину. Виплата допомоги здійснюється одноразово у десятикратному розмірі прожиткового мінімуму при народженні дитини, решта суми допомоги на третю і кожну наступну дитину - 72 місяців рівними частинами.
На підставі поданих ОСОБА_1 документів рішенням від 06.09.2012 року останній була призначена допомога при народженні дитини на період з 01.06.2012 року по 30.06.2012 року в розмірі 9110,00 грн., та на період з 01.06.2012 року по 30.06.2018 року в розмірі 1391,81 грн.
З метою перевірки цільового використання коштів при народженні дитини 26.02.2014 року(а.с. 75), 04.04.2004 р.( а.с. 71) посадовими особами сектору державних соціальних інспекторів управління було проведено обстеження матеріально-побутових умов сімї ОСОБА_1, зі змісту актів вбачається, що станом на час проведення перевірки відповідач з дитиною за вказаною нею адресою проживання була відсутня.
Відповідно до абз.12 ст.11 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», абз.21 п.13 Порядку, виплата допомоги припиняється у разі виникнення інших обставин. Відсутність батьків за місцем проживання унеможливлює перевірку Управлінням праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира цільового використання коштів допомоги при народженні дитини для створення належних умов повноцінного утримання та виховання дитини, однак відсутність за місцем проживання в певний час не вказує на нецільове використання коштів.
Вирішуючи питання про віднесення факту проживання позивача за іншою адресою до інших, у розумінні пунктів 13 та 23 Порядку № 1751, обставин, з якими пов'язано припинення виплати допомоги, слід ураховувати те, що згідно з пунктом 13 Порядку контроль за цільовим використанням допомоги і створенням належних умов для повноцінного утримання та виховання дітей здійснюється головними державними соціальними інспекторами і державними соціальними інспекторами органів праці та соціального захисту населення разом з управліннями (відділами) у справах сім'ї та молоді, службами у справах дітей і органами опіки та піклування шляхом проведення моніторингу виплат і використання допомоги, вибіркового обстеження окремих сімей.
Лише у разі встановлення факту нецільового використання коштів зазначені органи подають керівнику органу, що призначив допомогу, пропозиції щодо припинення її виплати.
У пункті 23 встановлено, що у випадках, передбачених абзацами другим - восьмим, десятим та одинадцятим підпункту 1 цього пункту (тобто й у разі виникнення інших обставин), виплата допомоги припиняється на підставі пропозицій органу опіки та піклування чи державного соціального інспектора органу праці та соціального захисту населення.
Згідно абз. 24 п. 13 Порядку, виплата допомоги поновлюється у разі, коли особа, яка фактично здійснює догляд за дитиною, звернулася протягом шести місяців з дня припинення виплати допомоги до органу, що призначив допомогу. ОСОБА_1 звернулась до управління з письмовою заявою, яка була подана до управління 10.11.2014 року для відповідного утримання дитини ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3 після отримання повідомлення Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира за № К-61 від 06.06.2014 року зі змісту якого дізналась про припинення виплати допомоги при народженні дитини. Однак в поновленні виплати допомоги було відмовлено. Частиною 2 ст.71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Акти складені працівниками Управлінням праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира не вказують на неналежне використання коштів, а посвідчують лише факт відсутності особи в певний час за місцем проживання, крім того управлінням не надано доказів про те, що ОСОБА_1 належним чином було повідомлено про час прибуття працівників управління для обстеження матеріально побутових умов проживання сім'ї, в свою чергу ОСОБА_1 користується правом свободи пересування та вільного місця проживання, а відсутність за місцем реєстрації чи місцем проживання не може вказувати на неналежне використання коштів. Разом з тим, Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира не надано інших належних та допустимих доказів, які б свідчили про неналежне виконання ОСОБА_1, як утримувачем відповідної допомоги, своїх батьківських обов'язків, зокрема, нецільового використання коштів і незабезпечення належних умов для повноцінного утримання та виховання нею дитини, так само як і не надано відомостей про те, коли саме ОСОБА_1 було належним чином повідомлено про припинення виплати допомоги, за таких обставин суд вважає, що позовні вимоги позивачки є підставними та підлягають до задоволення в частині поновлення виплати допомоги при народженні дитини з 01.03.2014 року.
З огляду на положення ст.ст. 9, 21, 105, 162 КАС Українивимоги ОСОБА_1 про зобов"язання Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомиравиплатити грошові суми не підлягають задоволенню, оскільки такі виплати не були її нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування соціальних виплат замість органу, якому надані такі повноваження.
Відповідно до п. 20 ст. 5 Закону України«Про судовий збір»від сплати судового збору звільняються органи праці та соціального захисту населенняза поданням позовів щодо призначення і виплати всіх видів державної соціальної допомоги, компенсацій, виплат та доплат, установлених законодавством.
Керуючись ст.ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м.Житомира 206,85 грн. надмірно сплачених коштів у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох річного віку.
Зустрічний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира про визнання дій протиправними та зобовязання поновити виплату при народженні дитини задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира щодо припиненння нарахування виплат ОСОБА_1 та відмови в їх поновленні протиправними.
Зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення Богунської районної ради м. Житомира поновити ОСОБА_1 виплату допомоги при народженні дитини - ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, починаючи з 01.03.2014 року з урахуванням фактично виплачених коштів.
В задоволенні решти зустрічних позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд м. Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Л.М.Чішман