ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 вересня 2015 р. Справа № 815/1200/15
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Завальнюк І. В.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Жука С.І. судді - Потапчука В.О. судді - Семенюка Г.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ Продмаш" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 травня 2015 року по справі за позовом Управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси до Публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ Продмаш" про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -
встановиЛА:
Позивач звернувся до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ Продмаш", в якому просить стягнути з відповідача заборгованість на покриття витрат на виплату та доставку пенсій, призначених за віком на пільгових умовах за Списком № 2, в сумі 4615,89 грн.
Суд першої інстанції своєю постановою від 18 травня 2015 року адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси задовольнив.
Стягнув з Публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ Продмаш" (код ЄДРПОУ 14308204) на користь Управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси (р/р 256083013706 в Одеському Облуправлінні ВАТ "Державний ощадний банк України, МФО 328845) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2, в розмірі 4615,89 грн. (чотири тисячі шістсот п'ятнадцять грн. 89 коп.).
Публічне акціонерне товариство "Одеське СКТБ Продмаш" не погодившись з постановою суду першої інстанції, подало апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Публічне акціонерне товариство "Одеське СКТБ Продмаш" посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, або у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апелянта в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси, як платник внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за № 0603, відповідно до ст. 14 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
На підприємстві виконуються роботи з особливо шкідливими та важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, професій, посад і показників, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" від 16.01.2003 року № 36.
На ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" працював ОСОБА_4 на посаді, яка передбачена списком № 2 (газоелектрозварник), що надає право для нарахування пільгової пенсії, що підтверджується довідкою від 24.11.2010 р. № 24/11/10.
Наявність необхідного стажу із шкідливими умовами праці, який надає право на отримання пільгової пенсії згідно статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" не спростовує факту призначення пенсії громадянам згідно зі статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Витрати на виплату та доставку пенсій, призначених особам відповідно до пунктів "а", "б" - "з" частини першої статті 13 Закону № 1788-XII за списком № 1 та списком № 2, покриваються підприємствами та організаціями. При цьому обов'язок підприємств та організацій з відшкодування цих витрат, понесених ПФУ після 1 січня 2004 року, не пов'язаний із датою призначення такої пенсії чи часом набуття необхідного для цього пільгового стажу (до чи після набрання чинності Законом N 1058-IV). Аналогічна правова позиція неодноразово була висловлена у постановах Верховного Суду України, зокрема від 25 вересня 2012 року NN 21-251а12, 21-293а12.
Відповідно до п.2 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, професій, посад і показників, затверджених Постановою КМУ "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" від 16.01.2003 року № 36 (далі - постанова КМУ), та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, зазначеним вище особам пенсії призначаються за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням ст. 28 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цього Закону.
Відповідно до п.6.1 п.6 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону.
Згідно з п.6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п.6.7 вказаної Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" зобов'язано згідно з п.6.8 Інструкції в термін до 25 числа щомісячно забезпечувати відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п.2 Розділу ХV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а" та "б-з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" згідно наданих розрахунків.
Управлінням Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси направлено на адресу ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" розрахунок (за період з 01.10.2014 р. по 01.01.2015 р.) по фактичним витратам на виплату і доставку пенсій на пільгових умовах, призначених відповідно до п. "б" - "з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно акту звірки розрахунків суми витрат ПФУ на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах станом на 01.01.2015 р. ПАТ "Одеське СКТБ Продмаш" має заборгованість в розмірі 4615,89 грн.
Прикінцеві Положення Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не передбачають будь-яких правил щодо звільнення від сплати збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у вигляді покриття витрат на виплату і доставку пенсій на пільгових умовах.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про те, що позовні вимоги управління Пенсійного фонду України в Малиновському районі м. Одеси є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ Продмаш", - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 травня 2015 року по справі за позовом Управління Пенсійного фонду України у Малиновському районі м. Одеси до Публічного акціонерного товариства "Одеське СКТБ Продмаш" про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням до Вищого адміністративного суду України в порядку статті 212 КАС України.
Головуючийсуддя С.І. Жук суддя В.О. Потапчук суддя Г.В. Семенюк