Ухвала суду № 49990356, 31.08.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.08.2015
Номер справи
820/3640/15
Номер документу
49990356
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2015 р.Справа № 820/3640/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Григорова А.М.

Суддів: Тацій Л.В. , Подобайло З.Г.

за участю секретаря судового засідання Гришко Ю.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Державного підприємства "Харківський механічний завод" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2015р. по справі № 820/3640/15

за позовом Прокурора Ленінського району м. Харкова в інтересах Західної об'єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області

до Державного підприємства "Харківський механічний завод"

про стягнення податкового боргу,

ВСТАНОВИЛА:

Прокурор Ленінського району м. Харкова в інтересах держави, в особі Західної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області (Західна ОДПІ м.Харкова), звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до державного підприємства "Харківський механічний завод" (відповідач або ДП "Харківський механічний завод"), у якому, з урахуванням збільшення позовних вимог, просить суд стягнути з державного підприємства "Харківський механічний завод" (код 08248877) податковий борг у сумі 1838832,09 грн. з розрахункових рахунків, відкритих відповідачем в банках, що обслуговують такого платника.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідач є платником податків і зборів, передбачених Податковим кодексом України. Відповідач не виконав обов'язок сплачувати податки в розмірах, у строки та в порядку, що визначені законодавством. Відповідач самостійно не сплатив суми податків фінансових санкцій. Внаслідок цього у відповідача виник податковий борг в сумі 1838832,09 грн. У зв'язку з тим, що вказана податкова заборгованість погашена не була, дану суму боргу позивач просить стягнути з відповідача в судовому порядку.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2015 року адміністративний позов Прокурора Ленінського району м. Харкова в інтересах держави в особі Західної об'єднаної державної податкової інспекції м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області до державного підприємства "Харківський механічний завод" про стягнення податкового боргу - задоволено. Стягнуто з державного підприємства "Харківський механічний завод" (код 08248877; вул. Залютинська, б.6, м. Харків, 61177) з його рахунків, відкритих у банках, що обслуговують цього платника податків, податковий борг у сумі 1 838 832,09 грн. (один мільйон вісімсот тридцять вісім тисяч вісімсот тридцять дві грн. 09коп.).

Державне підприємство "Харківський механічний завод" , не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення суду першої інстанції є незаконним та необґрунтованим та таким, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2015 року та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні підтримав доводи викладені в апеляційній скарзі.

Представник позивача та прокурор в судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечували, просили залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, правильність застосування судом першої інстанції норм чинного законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними, а тому підлягають задоволенню.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції, виходячи з таких підстав.

Положеннями п.п.19-1.1.1, 19-1.1.2, 19-1.1.7, 19-1.1.10, 19-1.1.34, 19-1.1.45, 19-1.1.46 п.19-1.1 ст.19-1 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; контролюють своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; реєструють та ведуть облік платників податків, осіб, які здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, об'єктів оподаткування та об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків; забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством; здійснюють інші функції, визначені законами України.

Відповідно до п.п.20.1.18 та 20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов'язань платників податків; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Положеннями п. 54.1 ст.54 Податкового кодексу України передбачено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Пунктом 57.1 ст.57 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Положеннями п.203.1 ст.203 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація з ПДВ подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Платник податку зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 ст.203 Податкового кодексу України для подання податкової декларації. (Пункт 203.2 ст.203 Податкового кодексу України.)

Згідно ст.287 Податкового кодексу України, податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до п.57.3 ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Податковий борг відповідача виник у зв'язку з несплатою наступних узгоджених грошових зобов'язань:

з податку на додану вартість:

основний платіж - 1 212 330,85 грн., штрафна санкція - 147 058,76 грн., пеня - 179 831,44 грн. (25.03.2015 року донараховано пені у сумі 2061,37 грн., 30.03.2015 року донараховано пені у сумі 20 860,27 грн., 30.03.2015 року донараховано основного платежу у сумі 49 304,00 грн. згідно декларації № 9043942677 від 19.03.2015 року, 09.04.2015 року збільшено суми основного платежу згідно уточнюючого розрахунку до декларації ПДВ згідно наказу №213 № 9062782579 за 01.02.2015 у сумі 290,00 грн., 09.04.2015 року було донараховано пені у сумі 2,86 грн., 09.04.2015 року донараховано штрафні санкції у сумі 9,00 грн. Також 55 000,00 грн. було сплачено самостійно платником податків в рахунок погашення податкового боргу, нарахованого по декларації № 9087795346 від 17.01.2014 року);

земельний податок:

основний платіж - 295 192,96 грн., штрафна санкція - 0,00 грн., пеня - 4 418,08 грн. (30.03.2015 року донараховано основного платежу у сумі 17 999,57 грн. згідно декларації № 9011145544 від 09.02.2015 року).

Положеннями п.59.1 ст.59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 ст.59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Західною ОДПІ м.Харкова на адресу ДП "Харківський механічний завод" у 2015 році було направлено податкову вимогу.

Пунктом 176.1 "е" ст.176 Податкового кодексу України встановлено, що платники податку зобов'язані своєчасно сплачувати узгоджену суму податкових зобов'язань, а також суму штрафних (фінансових) санкцій, нарахованих контролюючим органом, та пені, за винятком суми, що оскаржується в адміністративному або судовому порядку.

Відповідно до підпункту 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Положеннями підпункту 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України встановлено, що податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Згідно з п.87.1 ст.87 Податкового Кодексу України джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.

Сплата грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків з відповідного платежу може бути здійснена також за рахунок надміру сплачених сум такого платежу (без заяви платника) або за рахунок помилково та/або надміру сплачених сум з інших платежів (на підставі відповідної заяви платника) до відповідних бюджетів.

Положеннями п. 87.9 ст.87 Податкового кодексу України встановлено, що в разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом. Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов'язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Таким чином, відповідач не сплатив належні суми податків та обов'язкових платежів, а також фінансових санкцій, податковий борг відповідача становить 1838832,09 грн., що підтверджується матеріалами справи та обліковими картками платника - ДП "Харківський механічний завод".

Податковий борг у вказаній сумі у добровільному порядку відповідачем не сплачений, доказів самостійної сплати заборгованості у повному обсязі відповідачем не надано.

Відповідно до пп.20.1.19 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України, податкова інспекція як контролюючий орган має право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Положеннями п. 95.1 ст.95 Податкового кодексу України передбачено, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Згідно п.95.3 ст.95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи викладене, позовні вимоги про стягнення з відповідача податкового боргу в сумі 1838832,09 грн. обґрунтовані.

Колегія суддів зазначає, що доводи апеляційної скарги є помилковими.

Наявність боргу визнається сторонами та неоспорюється, як і факт його безперервності з моменту отримання вимоги. Відповідач будь яких заперечень щодо дій податкового органу в цій частині не надає.

Відповідач посилається на факт наявності рішень судів з питань стягнення спірних сум, а саме рішень по справах №820/891/15 та №820/17068/14.

Колегія суддів зазначає, що згідно ст. 95 Податкового кодексу України , стягнення коштів є окремим засобом погашення податкового боргу. При цьому, як і дозвіл на реалізацію майна, таке стягнення проводиться на підставі рішення суду.

При цьому стягнення коштів є первинним засобом погашення боргу.

Справи, на які посилається позивач, вирішували питання надання дозволу на реалізацію майна, що знаходиться у податковій заставі, тобто мали інший предмет.

В даному випадку не йдеться про подвійне стягнення, питання стосується різних способів погашення податкового боргу.

Щодо посилання відповідача, на неможливість звернення з даним позовом у загальному порядку, а виключно в межах ст. 183-3 КАС України , колегія суддів зазначає, що КАС України, передбачаючи право звернення в порядку даної статті, не обмежує право податкового органу звернутися в загальному порядку, та не ставить таке звернення в залежність від попереднього звернення за нормами ст. 183-3 КАС України. Відповідних положень закон не містить.

Крім того, звернення в порядку ст. 183-3 КАС України не є можливим при наявності спору про право. Враховуючи наявні заперечення відповідача щодо порушення порядку стягнення (наявність рішень судів щодо спірних сум), спір про право існує.

Враховуючи наведене, посилання відповідача на ст. 56 Податкового кодексу України, теж є помилковим.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позову про стягнення з державного підприємства "Харківський механічний завод" (код 08248877; вул. Залютинська, б.6, м. Харків, 61177) з його рахунків, відкритих у банках, що обслуговують цього платника податків, податковий борг у сумі 1 838 832,09 грн. (один мільйон вісімсот тридцять вісім тисяч вісімсот тридцять дві грн. 09коп.) та зазначає, що доводи апеляційної скарги не впливають на правомірність висновків суду. Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 198, ст.200, ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.07.2015р. по справі № 820/3640/15 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис)Григоров А.М.Судді(підпис) (підпис) Тацій Л.В. Подобайло З.Г. Повний текст ухвали виготовлений 07.09.2015 р.