ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 вересня 2015 року № 813/8996/13-а
12 год. 24 хв. м.Львів, вул.Чоловського, 2
Зал судових засідань № 5
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Тертичного В.Г.
судді Гавдика З.В.
судді Клименко О.М.
за участю секретаря судового засідання Олійника Ю.В.
представників сторін:
від представника позивача - Керод Р.П.
від представника відповідача - Лешик І.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вамир-Гал" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправними дій,-
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю "Вамир-Гал" (далі - ТОВ "Вамир-Гал") звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, яку в порядку ст.55 Кодексу адміністративного судочинства України замінено правонаступником - Державною архітектурно-будівельною інспекцією України, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог, просить:
- визнати неправомірними дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області по здійсненню провадження у справі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності Товариством з обмеженою відповідальністю "Вамир-Гал" та винесення постанови № 15/51-ю/пз від 01.10.2013 року про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності;
- скасувати постанову № 15/51-ю/пз про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності від 01.10.2013 року.
14 січня 2014 року ухвалою суду позовну вимогу в частині вимог про скасування постанови Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області № 15/51-ю/пз від 01 жовтня 2013 року про накладення штрафу - залишено без розгляду. Дана ухвала не оскаржувалась та набрала законної сили.
Позивач в обґрунтування позовних вимог покликається на те, що 02 липня 2013 року відповідачем було проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил ТОВ "Вамир - Гал", за результатами якої складено акт № 8/15/620-нз/ю перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 02.07.2013 року. На підставі акта перевірки було видано припис № 4/15/620-нз/ю про усунення порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 02.10.2013 року зазначений припис було скасовано. Незважаючи на це, відповідачем 01 жовтня 2013 року було видано постанову № 15/51-ю/пз. Вважає, що дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області при винесенні даної постанови є неправомірними, тому звернувся з даним позовом до суду.
Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечив та просив відмовити в його задоволенні. Свої пояснення обґрунтовує тим, що постанова про накладення штрафу № 15/51-ю/пз від 01.10.2013 року була винесена виключно за невиконання припису від 02.07.2013 року. Щодо посилань позивача про пропущення строку накладення штрафу заперечує, оскільки позивача не було притягнуто до відповідальності за здійснення самочинного будівництва у 2006 році. Додатково зазначив, що оскарження рішення суб'єкта владних повноважень у суді не зупиняє його дії. Позивач при розгляді справи № 813/6608/13-а про скасування припису не звертався з клопотанням про забезпечення позову шляхом зупинення дії припису, а отже такий повинен бути виконаний, тому в Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області були законні підстави для розгляду справи про порушення у сфері містобудівної діяльності та винесення постанови від № 15/51-ю/пз від 01.10.2013 року. Окрім того, наголосив що 14 січня 2014 року ухвалою суду позовну вимогу в частині вимог про скасування постанови Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області № 15/51-ю/пз від 01 жовтня 2013 року про накладення штрафу - залишено без розгляду. Дана ухвала не оскаржувалась та набрала законної сили, отже постанова залишається чинною та підлягає виконанню. Щодо постанови суду від 02 жовтня 2013 року у справі № 813/6608/13-а, вважає, що припис був скасований з формальних підстав за відсутності у Інспекції повноважень на перевірку об'єктів третьої категорії складності. Таким чином, вважає, що дії відповідача були правомірними та узгоджувались з приписами законодавства.
Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд даючи правову оцінку спірним правовідносинам, виходив з наступного.
02.07.2013 року Інспекцією ДАБК у Львівській області проведено позапланову перевірку дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, державних будівельних норм, стандартів і правил ТОВ "Вамир - Гал", за результатами якої складено акт № 8/15/620-пз/ю.
В ході проведеної перевірки встановлено: що власником 31/100 частини приміщень будівлі, які розташовані на другому поверсі адміністративно - побутового корпусу на вул. Л.України, 45 с.Малехів Жовківського району Львівської області (згідно рішення Малехівської сільської ради Жовківського району Львівської області від 06.03.2013 року № 7 ТОВ "Вамир -Гал" присвоєно юридичну адресу вул.Київська, 22/а с. Малехів Жовківського району) є ТОВ "Вамир -Гал" (договір купівлі - продажу р. № 3401 від 03.11.2005 року, який посвідчений приватним нотаріусом Жовківського районного нотаріального округу Чемерис Г.Я.). ТОВ "Вамир - Гал" проведено реконструкцію даної будівлі шляхом прибудови сходової клітки розміром в плані 5,9 Х4,05 м для виходу на другий поверх. Прибудова сходової клітки здійснена в 2006 році без належної та затвердженої проектної документації, чим було порушено ст. 7, 9, 27 Закону України "Про архітектурну діяльність" та без дозволу на виконання будівельних робіт, чим на час вчинення правопорушення було порушено ст. 29 Закону України "Про планування і забудову територій". Прибудова здійснена на земельній" ділянці, що не надана в користування або приватну власність ТОВ "Вамир -Гал", чим на момент вчинення правопорушення було порушено абз. 1 ст. 22 Закону України "Про основи містобудування".
02.07.2013 року відповідачем, відповідно до ст. 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, внесено припис № 4/15/620-пз/о, в якому запропоновано позивачу з метою усунення порушення вимог у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, в 60 - ти денний термін з дня отримання даного припису здійснити знесення самовільно прибудованої сходової клітки розміром в плані 5,9 Х 4,05 м для виходу на другий поверх будівлі адміністративно - побутового корпусу на вул.Л.Українки, 45 (повна адреса вул.Київська, 22/а с.Малехів Жовківського району, Львівської області).
На виконання вимог припису № 4/15/620-пз/о Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області було проведено перевірку ТОВ "Вамир-Гал" та встановлено, що директором підприємства не виконано вимоги припису, чим порушено абз.3 п.14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553.
01 жовтня 2013 року, заступником начальника Інспекції Миськів В.І., розглянувши матеріали справи про порушення у сфері містобудівної діяльності від 19.09.2013 року № 8/15/498/ю, винесно постанову № 15/51-ю/пз, якою ТОВ "Вамир-Гал" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого абз.2 п.1 ч.6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» та накладено штраф у розмірі 11470,00 грн.
Відповідно до вимог ст. 41 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності державний архітектурно-будівельний контроль - сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, п.1 якого передбачено, що він визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил під час виконання підготовчих і будівельних робіт та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів будівництва.
Згідно пп. 3 п. 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, посадові особи інспекцій під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю мають право:
видавати обов'язкові для виконання приписи щодо:
- усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил;
- зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт;
У п.п. 16, 17, 22 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, за результатами державного архітектурно-будівельного контролю посадовою особою інспекції складається акт перевірки відповідно до вимог, установлених цим Порядком.
У разі виявлення порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, крім акта перевірки, складається протокол разом з приписом усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або приписом про зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт (далі - припис).
Постанова про накладення штрафу складається у трьох примірниках. Перший примірник постанови у триденний строк після її прийняття вручається під розписку суб'єкту містобудування (керівнику або уповноваженому представнику суб'єкта містобудування) або надсилається рекомендованим листом з повідомленням, про що робиться запис у справі. Два примірники залишаються в інспекції, яка наклала штраф.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» від 14.10.1994 № 208/94-ВР, порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 4 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 квітня 1995 року № 244, підставою для розгляду справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності є відповідний протокол, складений посадовою особою інспекції за результатами перевірки. Разом з протоколом складається припис. Припис складається у двох примірниках. Перший примірник припису вручається під розписку керівнику або уповноваженому представнику суб'єкта містобудування. Другий примірник залишається в матеріалах справи.
У абз. 1 п. 7 Порядку накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудівної діяльності визначено, що рішення про накладення штрафу оформлюється постановою про накладення на суб'єкта містобудування штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності (далі - постанова про накладення штрафу), що є виконавчим документом і підлягає виконанню в установленому законом порядку.
Статтею 5 Закону України Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» постанову центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, може бути оскаржено до суду протягом 15 днів з дня її винесення з повідомленням про таке оскарження у той самий строк органу, який виніс постанову.
Отже, суд зазначає, що в розумінні Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, приписом є письмовий документ, який носить обов'язковий характер для суб'єкта господарювання щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил або зупинення підготовчих та будівельних робіт, які виконуються без повідомлення, реєстрації декларації про початок їх виконання або дозволу на виконання будівельних робіт.
Як вбачається з матеріалів справи, 02.10.2013 року Львівським окружним адміністративним судом у справі № 813/6608/13-а винесено постанову, якою скасовано припис № 4/15/620-нз/ю від 02 липня 2013 року про усунення порушення законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил. Дане рішення залишено без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду та набрало законної сили 01 грудня 2014 року.
Однак, при вирішенні даної справи по суті, суд не враховує згадане рішення, оскільки станом на момент винесення постанови № 15/51-ю/пз Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області діяла у межах повноважень, в порядку та спосіб, встановлений законом. Окрім того, оскарження рішення суб'єкта владних повноважень у суді не зупиняє його дії. Доказів щодо зупинення дії припису позивачем суду не надано, так як і не надано доказів виконання припису № 4/15/620-нз/ю у встановлений строк. Відтак, у Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області були законні підстави для розгляду справи про порушення у сфері містобудівної діяльності та винесення постанови від № 15/51-ю/пз від 01.10.2013 року.
Згідно п. 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553, суб'єкт містобудування, щодо якого здійснюється державний архітектурно-будівельний контроль, зобов'язаний:
- допускати посадових осіб інспекції до проведення перевірки за умови дотримання порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю;
- виконувати вимоги інспекції щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності;
- подавати документи, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час здійснення державного архітектурно-будівельного контролю.
Відповідно до абз.2 п.1 ч.6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності», суб'єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: невиконання приписів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю, щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил - у розмірі десяти мінімальних заробітних плат;
Зважаючи на вищенаведені норми законодавства та долучені до матеріалів справи докази, суд зазначає, що дії Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області по здійсненню провадження у справі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності Товариством з обмеженою відповідальністю "Вамир-Гал" та винесення постанови № 15/51-ю/пз від 01.10.2013 року про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності станом на час її прийняття є правомірними та узгоджуються з приписами абз. 3 п. 14 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 553 та абз.2 п.1 ч.6 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».
Як передбачено п. 3 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Частиною 1 ст. 69 КАС України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Разом з тим, позивачем не надано суду доказів, що свідчили б про порушення Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області норм чинного законодавства України та обґрунтованість даного позову.
Враховуючи норми вищезазначеного законодавства та аналізуючи докази, долучені до матеріалів справи, суд зазначає, що підстав для задоволення даного позову немає.
Відповідно до ст. 94 КАС України відшкодування судових витрат позивачеві, якому відмовлено у позові, не передбачено.
Керуючись ст.ст. 17-19, 69-71, 94, 151-154, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Вамир-Гал" до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання неправомірними дій Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області по здійсненню провадження у справі про правопорушення у сфері містобудівної діяльності Товариством з обмеженою відповідальністю "Вамир-Гал" та винесення постанови № 15/51-ю/пз від 01.10.2013 року про накладення штрафу у сфері містобудівної діяльності - відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в строк та в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлений 08 вересня 2015 року.
Головуючий суддя Тертичний В.Г.
суддя Гавдик З.В.
суддя Клименко О.М.