Постанова № 49978033, 26.08.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.08.2015
Номер справи
808/4112/15
Номер документу
49978033
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2015 року (12 год. 52 хв.)Справа № 808/4112/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Калашник Ю.В.,

за участю:

секретаря судового засідання Стратулат С.В.,

представників:

позивача ОСОБА_1,

відповідача ОСОБА_2,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі Відділення реалізації нафтопродуктів по Запорізькій області до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя ОСОБА_3 управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі Відділення реалізації нафтопродуктів по Запорізькій області (позивач) до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя ОСОБА_3 управління Міндоходів у Запорізькій області (далі відповідач, ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя), у якому позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0000222100 від 26.06.2015.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав та пояснив, що відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення за несвоєчасну сплату суми узгодженого податкового зобовязання. Вважає таке рішення протиправним та пояснює, що 27.02.2015 позивач сплатив акцизний податок за реквізитами, зазначеними на офіційному сайті Державної фіскальної служби України. Проте, 03.03.2015 ОСОБА_3 управлінням Державної казначейської служби у Запорізькій області позивачу повернуті сплачені ним кошти, у звязку із зазначенням невірного коду класифікації доходів бюджету. У той же день позивач сплатив суму податку за правильним кодом класифікації. Крім того, ДФС України був продовжений строк для подання декларацій. Зазначає, що первинна сплата податку здійснена за помилковим кодом класифікації доходів бюджету не з вини позивача. Також зауважує, що з огляду на продовження строку подання декларацій термін сплати податкових зобовязань також продовжується, а тому своїми діями позивач не вчинив жодного порушення податкового законодавства. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечує у повному обсязі, з підстав зазначених у письмових запереченнях, зокрема зазначає, при під час проведення перевірки встановлено, що позивачем порушений строк сплати узгодженого податкового зобовязання. Також зазначає, що продовження терміну подання податкової декларації, не продовжує термін сплати суми податку, яка визначені у такій декларації. Щодо здійснення позивачем слати податку за невірним кодом класифікації доходів бюджету, то зазначив, що зміни в реєстрі рахунків відбулися 29.01.2015, тобто, на дату сплати позивачем суми зобовязання код класифікації доходів бюджету вже був змінений. Вважає позов необґрунтованим та просить відмовити у його задоволенні.

На підставі ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Суд, вислухавши пояснення представників позивача та відповідача, розглянувши матеріали і з'ясувавши обставини справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступні обставини.

Позивачем у встановлений законодавством строк подана декларація за січень 2015 року, у якій визначена сума акцизного податку у розмірі 175732 грн. 27 лютого 2015 року позивачем сплачено 175732 грн. акцизного податку (платіжне доручення від 27.02.2015 №881). При цьому позивач зазначив код класифікації доходів бюджету 14040000.

03.03.2015 на рахунок позивача ОСОБА_3 управлінням ДКСУ у Запорізькій області повернено суму 175732 грн. із приміткою про необхідність уточнення реквізитів отримувача. У той же день, 03.03.2015 позивач сплатив суму акцизного податку у розмірі 175732 грн. із зазначенням правильного коду класифікації доходів бюджету 14040001.

08.04.2015 відповідачем проведена камеральна перевірка своєчасності сплати акцизного податку, за результатами якої складений акт №297/21-00/0013590. Перевіркою встановлено порушення позивачем пп. 222.1.1 п. 222.1 ст.222 Податкового кодексу України, а саме, несвоєчасна сплата узгодженої суми податкового зобовязання по акцизному податку з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами за січень 2015 року. Кількість днів затримки 1 день.

За наслідками проведеної перевірки та виявленого порушення відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення форми «Р» №0000032100 від 08.04.2015, яким позивачу визначена сума штрафу у розмірі 17573,20грн.

За наслідками адміністративного оскарження податкового повідомлення-рішення форми «Р» №0000032100 від 08.04.2015, рішенням ОСОБА_3 управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області від 23.06.2015 №4552/7/08-01-100413, податкове повідомлення-рішення форми «Р» №0000032100 від 08.04.2015 скасоване у звязку із порушенням відповідачем ОСОБА_4 направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, коли за порушення граничного строку сплати суми грошового зобовязання направляється рішення форми «Ш», та зобовязано ДПІ у Заводському районі прийняте нове податкове повідомлення-рішення на таку ж суму форми «Ш».

26.06.2015 відповідачем винесене податкове повідомлення-рішення форми «Ш» №0000222100, яким визначена сума штрафу 17573,20грн.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Враховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).

Згідно із приписами пп. 213.1.9 п. 213.1 ст.213 ПК України, об'єктами оподаткування є операції з реалізації субєктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Відповідно до приписів п.223.1 ст.223 ПК України, базовий податковий період для сплати податку відповідає календарному місяцю.

Платник податку з підакцизних товарів (продукції), вироблених або переобладнаних на митній території України; імпортер алкогольних напоїв та тютюнових виробів; субєкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів; оптовий постачальник електричної енергії подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 цього Кодексу. (п.223.2 ст.223 ПК України).

Контроль за правильністю обчислення і своєчасністю сплати до бюджету податку з підакцизних товарів (продукції), що виробляються на території України, здійснюється контролюючими органами( п.224.1 ст. 224 ПК України).

Згідно із пп.14.1.39 п. 14.1 ст. 14 ПК України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (пп.16.1.4 п.16.1 ст.16 ПК України).

Відповідно до п.36.1 т.36 ПК України, податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Приписами пп. 49.18.1 п. 49.18 ст.49 ПК України встановлено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Якщо останній день строку подання податкової декларації припадає на вихідний або святковий день, то останнім днем строку вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем. Граничні строки подання податкової декларації можуть бути збільшені за правилами та на підставах, які передбачені цим Кодексом (п.49.20 ст.49 ПК України).

Відповідно до п.57.1 ст. 57 ПК України, платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлено та представниками сторін не заперечується, що позивачем своєчасно подана декларація, у якій визначена сума акцизного податку у розмірі 175732 грн.

Відповідно до приписів ПК України сума слати податку до 02.03.2015.

Позивачем сплачений акцизний податок 27.02.2015. Під час сплати позивач у платіжному дорученні зазначив код класифікації доходів бюджету 14040000. Реквізити для сплати позивач отримав із офіційного веб-сайту ДСФ України (витяг із бази міститься у матеріалах справи).

Згідно із витягом про рух грошових коштів на рахунку позивача, 03.03.2015 на рахунок позивача ОСОБА_3 управлінням ДКСУ у Запорізькій області повернено суму 175732 грн. із приміткою про необхідність уточнення реквізитів отримувача. У той же день, 03.03.2015 позивач сплатив суму акцизного податку у розмірі 175732 грн. із зазначенням правильного коду класифікації доходів бюджету 14040001.

Крім того, відповідно до інформації, яка розміщена на веб-сайті ДФС України, вказано, що «»… у звязку із технічними проблемами… граничний строк для подання податкових декларацій подовжено до 24 лютого 2015 року...».

Таким чином, суд вважає за необхідне зазначити наступне: по-перше, позивачем своєчасно сплачено суму акцизного податку за реквізитами, що були відображені на веб-сайті ДФС; по-друге, у той же день, коли орган казначейства повідомив позивач про невірні реквізити та повернув сплачену суму акцизного податку, позивач сплатив їх за правильними реквізитами; по-третє, граничний строк для подання податкових декларацій подовжено до 24 лютого 2015 року.

Сплата податку при реалізації субєктом господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів визначена у ст.222 ПК України

Відповідно до пп.222.3.1 п.222.3 ст.222 ПК України суми податку перераховуються до бюджету субєктом господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації за місячний податковий період.

З огляду на пп.222.3.1 п.222.3 ст.222 ПК України, суд не погоджується із твердженням представника відповідача, що продовження граничного строку подання декларацій не продовжує термін сплати визначених зобовязань, оскільки у спірному питанні ключовим є саме «граничний строк», від якого і має відраховуватись 10 календарних днів, що настають за ним. ДФС повідомило платників податків про подовження граничного строку подання декларацій до 24.02.2015, а тому саме від 24.02.2015 починає сплив 10 календарних днів на сплату. Таким чином, граничний строк сплати 06.03.2015.

Відповідно до п.126.1 ст. 126 ПК України, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобовязання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах, зокрема, при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобовязання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

Оскільки позивач сплатив акцизний податок 03.03.2015, то суд вважає, що ним не порушені граничний термін сплати податкового зобовязання, а тому підставі для застосування штрафних санкцій відсутні.

З огляду на викладене вище, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною 1 статті 71 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 11 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідачем не надано належних та допустимих доказів на підтвердження обґрунтованості прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, у звязку з тим, що позивачем спростовані висновки податкового органу за результатами перевірки, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено правомірність та законність висновків зроблених в акті перевірки та обґрунтованість податкового повідомлення рішення, тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Згідно із частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя ОСОБА_3 управління ДФС у Запорізькій області №0000222100 від 26.06.2015.

4.Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» в особі Відділення реалізації нафтопродуктів по Запорізькій області (код ЄДРПОУ 00135390) судовий збір у розмірі 182,70грн.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

СуддяЮ.В.Калашник