ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 вересня 2015 р. Справа № 804/9683/15
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В. розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства «ІНТЕРПАЙП НОВОСКОВСЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів з позовними вимогами про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.05.2015 року № 0000264602, -
ВСТАНОВИВ:
04 серпня 2015 року Публічне акціонерне товариство «ІНТЕРПАЙП НОВОСКОВСЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів, в якому позивач просить: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровсь ку Міжрегіонального головного управління Міндоходів № 0000264602 від 08.05.2015 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за січень 2015 року у розмірі 285 040 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що висновки відповідача, викладені в акті перевірки, з посиланням на який прийняте оскаржуване рішення, не відповідають положенням чинного законодавства України. Позивачем зауважено, що положеннями п. 23 підрозділу 2 розділу XX ПКУ було передбачено, що тимчасово до 01.01.2017 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються, зокрема, операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких тимчасово, до 01.01.2017 р., звільняються від обкладання податком на додану вартість, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 року №15. Законом України «Про внесення змін до ПКУ та деяких інших законодавчих актів щодо податкової реформи», який набрав чинності з 01.01.2015р., внесено зміни до п. 23 підрозділу 2 розділу XX ПКУ, якими, зокрема, продовжена до 01.01.2017 року дія режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів. Даний пункт ПКУ, як і раніше, передбачає, що перелік таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджується Кабінетом Міністрів України. При цьому, постанова Кабінету Міністрів України від 12.01.2011р. №15 не визнана такою, що втратила чинність. В подальшому постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015р. №136 до неї було внесено зміни, якими термін дії режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів приведено у відповідність з діючими з 01.01.2014р. положеннями ПКУ та продовжено до 01.01.2017р. При цьому, перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів залишився без змін.
На думку позивача, та обставина, що зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011р. №15 були внесені лише 25.03.2015 року, не є підставою для того, щоб не застосовувати відповідні положення ПКУ.
Позивач вважає, що в період з 01 січня 2015 року до 01 січня 2017 року операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, перелік яких визначено Постановою КМУ №15 від 12.01.2011 року, у тому числі з їх імпорту, оподатковуються не в загальному порядку з нарахуванням ПДВ за ставкою 20 відсотків, а в пільговому порядку за ставкою 0 відсотків відповідно до положень пункту 23 підрозділу 2 розділу XX ПК України. Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення не відповідає нормам діючого законодавства України, що є підставою для його скасування.
Представник відповідача проти позову заперечував, до суду надав письмові заперечення, в яких свою позицію обґрунтовував тим, що згідно пункту 23 підрозділу 2 розділу XX ПК України тимчасово до 1 січня 2017 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідач зазначив, що Постанова Кабінету Міністрів України від 12.01.2011р. №15, якою був затверджений перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування ПДВ, діяла до 01 січня 2015 року.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015р. №136 дію Постанови Кабінету Міністрів України від 12.01.2011р. №15 продовжено до 01 січня 2017 року. Пунктом 5 Указу Президента України від 10.06.1997 №503/97 «Про порядок офіційного оприлюднення нормативно-правових актів та набрання ними чинності» встановлено, що нормативно - правові акти Кабінету Міністрів України набирають чинності з моменту їх прийняття, якщо більш пізніший строк набрання ними чинності не передбачено цими актами. Акти Кабінету Міністрів України, які визначають права і обов'язки громадян, набирають чинності не раніше дня їх опублікування в офіційних друкованих виданнях. Постанову Кабінету Міністрів України від 25.03.2015р. №136 опубліковано 31.03.2015р. («Урядовий кур'єр», № 58), тобто вона набула чинності з 31.03.2015р.
Тобто, на думку відповідача, станом на 01.01.2015 року нормативно-правового акта Уряду, який визначав би переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування ПДВ, або продовжував би дію Постанови № 15, прийнято не було.
Таким чином, в періоді з 01.01.2015 року по 31.01.2015 року (період, що охоплений поточною перевіркою) були відсутні діючі переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, до операції з постачання яких міг застосовуватись режим звільнення від оподаткування ПДВ, визначений п. 23 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
Отже, відповідач вважає, що в січні 2015 операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, підлягають оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за основною ставкою (20 відсотків), а тому, висновки перевіряючих, викладені в акті перевірки від 20.04.2015 року, є такими, що відповідають нормам податкового законодавства.
У судовому засіданні 03 вересня 2015 року судом у присутності представників сторін ухвалено здійснювати подальший розгляд справи в порядку письмового провадження з урахуванням вимог статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню, виходячи із наступного.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, Спеціалізованою державною податковою інспекцією з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів з 23.03.2015 року по 10.04.2015 року проведено документальну позапланову виїзну перевірку публічного акціонерного товариства «ІНТЕРПАЙП НОВОМОСКОВСЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» щодо пра вомірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2015 року, за наслідками якої складено акт № 210/28-01-46-02-05393139 від 20.04.2015 року.
Згідно висновку, викладеному у акті, перевіркою встановлено порушення п. 23 підрозділу 2 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України в частині завищення обсягів поставки, які звільнені від оподаткування по операціях з реалізації металобрухту за період з 01.01.2015 року по 31.01.2015 року на суму 142199 грн. Також, встановлено порушення п. 185.1 ст. 185, п. 193.1 ст. 193, ст. 194 Податкового кодексу України в частині заниження обсягів поставки по операціях, що оподатковується за ставкою 20% за період з 01.01.2015 року по 31.01.2015 року, на суму 1425 199 грн., крім того ПДВ 285 040 грн.
Дане порушення призвело до порушення п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України в частині завищення різниці між сумою податкового зобов'я зання та сумою податкового кредиту за січень 2015 року на суму 285040 грн., та, відповідно, до порушення абз. «в» п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України в частині завищення від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного податкового періоду, а саме: січень 2015 року у розмірі 285 040 грн.
Не погоджуючись з висновками СДПІ з обслуговування великих платників у м. Дні пропетровську МГУМ до акту перевірки № 210/28-01-46-02-05393139 від 20.04.2015 року ПАТ «ІН - ТЕРПАЙП НМТЗ» надано заперечення, в яких зазначено про необґрунтованість висновків СДПІ з обслуговування великих платників у м. Дніпропетровську МГУМ та їх невідповідність діючому законодавству України
За наслідками розгляду заперечень отримано лист № 11669/10/28-01-46-02-41 від 05.05.2015 року, у якому висловлена позиція, аналогічна тій, що викладена в акті перевірки № 210/28-01-46-02-05393139 від 20.04.2015 року.
На підставі акту перевірки № 210/28-01-46-02-05393139 від 20.04.2015 року СДПІ з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровську МГУМ прийнято податкове повідомлення-рішення від 08.05.2015 року № 0000264602 про зменшення розміру від'ємного зна чення суми податку на додану вартість у розмірі 285 040 грн.
Тобто, за позицією податкового органу, позивачем помилково віднесено вказані операції до операцій, які звільнені від оподаткування ПДВ, оскільки операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів, звільняються від оподаткування ПДВ тільки за наявності їх переліку, що затверджується Постановою Кабінету Міністрів України. На час здійснення операції з реалізації металобрухту, такої Постанови Кабінету Міністрів України не існувало, а отже, підстави для звільнення даних операцій від оподаткування на момент їх вчинення були відсутні.
Перевіряючи юридичну та фактичну обґрунтованість вказаних висновків відповідача і винесеного на підставі такого висновку спірного податкового повідомлення - рішення на відповідність вимогам ч.3 ст.2 КАС України, проаналізувавши положення законодавчих актів, якими врегульовані спірні правовідносини, суд вважає за необхідне зазначити нижченаведене.
Предметом розгляду даної справи є правомірність дій позивача щодо застосування режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість, з огляду на той факт, що на 2015 рік були відсутні діючі переліки відходів та металів, до операцій з постачання яких міг застосовуватись режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість, визначений п.23 підрозділу 2 Розділу XX Податкового кодексу України.
Під час судового розгляду встановлено та вбачається з матеріалів справи, що підприємством здійснювались в період з 01 січня 2015 року по 31 січня 2015 року операції з реалізації металобрухту, що утворився на підприємстві в процесі виробництва. Обсяг таких операцій включено платником до рядку 5 декларацій з ПДВ відповідних періодів «Операції, які звільнені від оподаткування (стаття 197 розділу V Кодексу, підрозділ 2 розділу XX Кодексу, міжнародні договори (угоди))».
Суд зазначає, що пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України в редакції Закону України № 713 від 19.12.2013 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо ставок окремих податків», який набрав чинності з 01.01.2014 року передбачено, що тимчасово до 1 січня 2015 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів та деревини товарних позицій 4401,4403, 4404 згідно з УКТ ЗЕД (крім брикетів та гранул товарної під категорії УКТ ЗЕД 4401 30 90 00), а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011р. № 15 затверджено Перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово до 01 січня 2014 року звільняються від обкладення податком на додану вартість, згідно з додатками 1 і 2 . Постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2014р. № 43 дію Постанови № 15 було продовжено до 01.01.2015р.
Законом № 71-VIII від 28.12.2014 р., що набрав чинності 01.01.2015 р. продовжено до 01.01.2017 р. дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість для операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних та кольорових металів, визначеного пунктом 23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України: «23». Тимчасово до 1 січня 2017 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів, а також паперу та картону для утилізації (макулатури та відходів) товарної позиції 4707 згідно з УКТ ЗЕД. Переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Операції з вивезення в митному режимі експорту товарів, зазначених у цьому пункті, звільняються від оподаткування податком на додану вартість.
Згідно п.30.3 ст.30 ПК України платник податку має право використовувати пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування. Згідно п.30.5 ПКУ податкові пільги встановлюються виключно цим кодексом, а також рішеннями органів місцевого самоврядування, прийнятими у відповідності з цим Кодексом.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015р. № 136 дію Постанови № 15 було продовжено до 01.01.2017р., а саме у назві та пункті 1 постанови цифри і слово « 1 січня 2015 року « замінено цифрами та словом « 1 січня 2017 року, у назві додатків 1 і 2 до постанови цифри і слово « 1 січня 2015 року» замінено цифрами та словом « 1 січня 2017 року».
Відповідно до статті 8 Конституції України в країні визначається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй.
Принцип верховенства права означає, що закон має вищу юридичну силу стосовно всіх інших нормативно-правових актів, які повинні відповідати закону. У зв'язку з цим інші нормативні акти називають підзаконними актами, якими є, зокрема, постанови Кабінету Міністрів України.
Відповідно до ст. 92 Конституції України виключно законами України встановлюються система оподаткування, податки і збори.
Згідно до частини 3 статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України.
Отже, у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
Суд зазначає, що відсутність норм, які у період з 01.01.2015р. по 31.01.2015р. визначали перелік відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість (постанови Кабінету Міністрів України), ніяким чином не може впливати на дію норм ПК України, як кодифікованого нормативно-правового акта, та нівелювати право платника податків на відповідне відображення показників у податкових деклараціях за цей період.
Податковий орган під час здійснення перевірки дотримання податкового законодавства має керуватися положеннями Податкового кодексу України, а не постановою Кабінету Мі ністрів України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові ВАСУ від 19.08.2015 року у справі № К/800/21069/15.
Таким чином, позивач, керуючись нормами п.30.3 ст.30 ПК України, мав право користуватись пільгою зі звільнення від оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання металобрухту з 01.01.2015р. на підставі Закону № 71-УШ від 28.12.2014 року.
Враховуючи наведене, суд вважає, що Товариством правомірно застосовано пільгову ставку податку на додану вартість при здійсненні операцій з реалізації металобрухту в січні 2015 року, а твердження відповідача про те, що операції з реалізації металобрухту мають оподатковуватись податком на додану вартість за ставкою 20%, є неправомірними, і тому відповідачем протиправно донараховані грошові зобов'язання шляхом винесення спірного податкового повідомлення-рішення.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку про необґрунтованість висновків акту перевірки СДПІ щодо безпідставного не нарахування позивачем податку на додану вартість в період з 01.01.2015 р. по 31.01.2015 р. та відповідно про протиправність податкового повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровсь ку Міжрегіонального головного управління Міндоходів № 0000264602 від 08.05.2015 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за січень 2015 року у розмірі 285 040 грн., та, як наслідок, про обґрунтованість заявлених позовних вимог та їх задоволення.
Згідно положень статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує на користь позивача документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору.
Керуючись статтями 94, 128, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «ІНТЕРПАЙП НОВОСКОВСЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» до Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у місті Дніпропетровську Міжрегіонального головного управління Міндоходів з позовними вимогами про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 08.05.2015 року № 0000264602- задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників податків у м. Дніпропетровсь ку Міжрегіонального головного управління Міндоходів № 0000264602 від 08.05.2015 року про зменшення розміру від'ємного значення суми податку на додану вартість за січень 2015 року у розмірі 285 040 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «ІНТЕРПАЙП НОВОСКОВСЬКИЙ ТРУБНИЙ ЗАВОД» (код ЄДРПОУ 05393139) витрати по сплаті судового збору в сумі 487,20 грн.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може біти оскаржена у порядку та у строки, встановлені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник