Ухвала суду № 4997113, 24.09.2009, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2009
Номер справи
2а-3701/08/0570
Номер документу
4997113
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а-3701/08/0570 Суддя доповідач: Шаптала Н.К. Суддя у 1-ій інст.: Ісаєнко Ю.А.

донецький апеляційний адміністративний суд

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2009 р. місто Донецьк

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого судді: Шаптала Н.К.

суддів апеляційного суду: Бадахової Т.П., Геращенка І.В.  

при секретарі судового засідання: Дегтярьовій А.М.

З участю сторін : представника відповідача Ткаченко Н.С., представника позивача Сороки С.С.

розглянувши апеляційну скаргу

Управління Пенсійного фонду України в м. Селідове Донецької області  

на постанову

Донецького окружного адміністративного суду  

від

2 червня 2009 року

за позовом

Державного підприємства «Селідіввугілля» в особі Відокремленого підрозділу «Учбово-курсовий комбінат»

до

Управління Пенсійного фонду України в м. Селідове Донецької області

про

Визнання дій неправомірними, визнання недійсними рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені;

ВСТАНОВИЛА:

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 2 червня 2009 року визнане протиправним та скасоване рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове № 347 від 23.09.2008 року, № 418 від 24.11.2008 року, № 454 від 19.12.2008 року про застосування штрафу та пені до Відокремленого підрозділу «Учбово-курсовий комбінат» Державного підприємства «Селидіввугілля».

З даною постановою не погодився відповідач та подав апеляційну скаргу в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати, винести нову постанову, відмовивши в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.  

Колегія суддів заслухавши доповідача, представників сторін, перевіривши матеріалами справи в межах апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга відповідача не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.

До такого висновку колегія прийшла з огляду на наступне:

   Як встановлено судом першої інстанції та як вбачається з матеріалів справи, Державне підприємство „Селидіввугілля" є юридичною особою, зареєстровано виконкомом Селидівської міської ради 06.06.2005 року, включено до ЄДРПОУ за № 33426253, має у своєму складі Відокремлений підрозділ «Учбово-курсовий комбінат» ДП «Селидіввугілля» (без статусу юридичної особи), який перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у м. Селидове Донецької області.

Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями - Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.

Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Рішеннями керівника Управління Пенсійного фонду України у м.Селидове Донецької області за № 347 від 23.09.2008 року, № 418 від 24.11.2008 року, № 454 від 19.12.2008 року, № 15 від 19.01.2009 року, № 16 від 19.01.2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальником страхових внесків, до ВП «Учбово-курсовий комбінат» ДП «Селидіввугілля» застосовано штраф та нараховано пеню; зазначені рішення отримано позивачем.

Рішенням № 15 від 19.01.2009 року до ВП «Учбово-курсовий комбінат» ДП «Селидіввугілля» застосовано штраф у сумі 428,62 грн. та пеня у сумі 115,1 грн за період з 29.09.2008 року по 05.01.2009 року.

Рішенням № 16 від 19.01.2009 року до ВП «Учбово-курсовий комбінат» ДП «Селидіввугілля» застосовано штраф у сумі 5860,68 грн. та пеня у сумі 1973,88 грн. за період з 20.08.2008 року по 05.01.2009 року.

ВП «Учбово-курсовий комбінат» ДП «Селидіввугілля» оскаржив до Головного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області рішення про застосування фінансових санкцій та пені № 15 та № 16 від 19.01.2009 року.

За результатами розгляду скарги рішеннями ГУПФУ в Донецькій області від 18.02.2009 року № 2525/08 та 2524/08 скарги відокремленого підрозділу задоволені, рішення УПФУ в м.Селидове від 19.01.2009 року № 15,16 скасовані.

Відповідно до п.6 ч.2 ст.17 Закону України від 09.07.2003, № 1058-IV  «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати у встановлені законом строки і в повному обсязі страхові внески.

Відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обов'язку платниками страхових внесків приводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України.

Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.

Частиною 6 ст. 20 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.

Відповідно до ч. 1 ст. 106 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" - у  разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків страхувальники зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею.

Відповідно до ч. 2 ст. 106 Закону України „Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", суми страхових внесків, своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Пунктом 2 ч.6 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:

- 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;

- 20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;

- 50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.

Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" Правлінням пенсійного Фонду України затверджено Інструкцію про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року ( зі змінами, далі - Інструкція), яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663.

Пунктом 9.3. Інструкції передбачено порядок накладення фінансових санкцій за порушення чинного законодавства страхувальниками.

Відповідно до підпункту 9.3.2. у разі коли страхувальник не сплачує (не перераховує) або несвоєчасно сплачує (несвоєчасно перераховує) страхові внески, у тому числі донараховані ним самостійно або органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі: при затримці їх сплати у строк до 30 календарних днів включно - 10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум; при затримці їх сплати у строк до 90 календарних днів включно - 20 відсотків зазначених сум; при затримці їх сплати понад 90 календарних днів - 50 відсотків зазначених сум.

При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14 наведеної Інструкції.

Рішення про застосування штрафів, зазначених у цьому підпункті, складається в залежності від терміну затримки сплати (погашення) страхових внесків:

1) при затримці до 30 календарних днів включно, на наступний день після

закінчення зазначених 30 календарних днів, рішення про застосування штрафу

виноситься у розмірі десяти відсотків від суми фактично сплаченої (погашеної) за цей

період недоїмки.

Тобто, рішення виноситься одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 1 до 30 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;

2) при затримці сплати страхових внесків до 90 календарних днів включно, на

наступний день після закінчення зазначених 90 календарних днів, рішення про

застосування штрафу виноситься у розмірі двадцяти відсотків від суми фактично

сплаченої (погашеної) за цей період недоїмки.

Тобто, рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період з 31 до 90 календарного дня незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період;

3) при затримці сплати страхових внесків, що є більшою 90 календарних днів,

рішення виноситься у розмірі п'ятдесяти відсотків від суми фактично сплаченої

(погашеної) недоїмки.

Рішення приймається одне на всю суму сплаченої (погашеної) недоїмки за період від 91 календарного дня до дня фактичного погашення всієї суми недоїмки незалежно від кількості випадків сплати за цей період.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника.

Типова форма, за якою повинно бути складено рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом пенсійного фонду, встановлена додатком 14 до підпункту 9.3.2 пункту 9.3. Інструкції ( у редакції постанови правління пенсійного фонду України від 31.01.2005 року № 3-1).

Колегія суддів, вивчаючи матеріали, приходить до висновку, що спірні рішення Управління не відповідають вимогам зазначених вище правових норм.

Так, рішенням № 347 від 23.09.2008 року застосовано штраф у сумі 1852,90 грн. (без визначення відсоткової ставки) та пеня у сумі 701,78 грн. за період з 21.07.2008 року по 28.08.2008 року.

Із розрахунку до рішення № 347 від 23.09.2008 року вбачається наступне:

 - по особовому рахунку 4%,32%,42%

 - у погашення частини суми недоїмки позивача станом на 20.06.2008 року у сумі 11003,19 грн. відповідачем спрямовано частину платежу позивача від 13.08.08 року у сумі 40 грн. (54 дні затримки), від 28.08.2008 року у сумі 8340 грн.(69 днів затримки);

 - у погашення частини недоїмки станом на 26.06.2008 року у сумі 1110,17 грн. відповідачем була спрямована частина платежу позивача від 28.08.2008 року у сумі 1110,17 грн. (63 дні затримки);

 - у погашення частини недоїмки станом на 21.07.2008 року у сумі 10558,6 грн. відповідачем була спрямована частина платежу позивача від 28.08.2008 року у сумі 321,32 грн. (38 днів затримки); сума штрафу склала 1740,26 грн.; нараховано пені - 659,77 грн;

 - по особовому рахунку 1-5%

 - у погашення частини суми недоїмки позивача станом на 20.06.2008 року у сумі 678,57 грн. відповідачем спрямовано частину платежу позивача від 13.08.08 року у сумі 5 грн. (54 дні затримки), від 28.08.2008 року у сумі 558,19 грн.(69 днів затримки);сума штрафу склала 112,64 грн.; нараховано пені - 42,01 грн;

Також у розрахунку зазначено, що за несвоєчасну сплату страхових внесків до підприємства застосовано штраф у розмірі 20 %.

Таким чином, судом встановлено, що у порушення вимог Інструкції , а саме, додатку 14 до п.п. 9.3.2. Інструкції (п.17 постанови Пенсійного фонду України від 18.01.2007 року № 2-2, зареєстрована в Мін'юсті за № 71/13338 від 29.01.2007 року «Про затвердження змін до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхових внесків...» ) зазначений у даному рішенні період - «з 21.07.2008 року по 28.08.2008 року» не співпадає з періодом, зазначеним у розрахунку штрафної санкції та пені до цього рішення - « з 20.06.2008 року по 28.08.2008 року», у самому рішенні не визначено відсоткову ставку застосованого штрафу, що є неприпустимим.

Рішенням № 418 від 24.11.2008 року застосовано штраф у сумі 2667,11 грн. (без визначення відсоткової ставки) та пеня у сумі 910,58 грн. за період з 21.07.2008 року до 31.10.2008 року.

Із розрахунку до рішення № 418 від 24.11.2008 року вбачається наступне:

-по особовому рахунку 4%,32%,42%

 - у погашення частини суми недоїмки позивача станом на 21.07.2008 року у сумі 10558,6 грн. відповідачем спрямовано частину платежу позивача від 03.10.08 року у сумі 6167,43 грн. (74 дні затримки), від 28.10.2008 року у сумі 647,95 грн.(99 днів затримки);

 - у погашення частини недоїмки станом на 20.08.2008 року у сумі 9882,51 грн. відповідачем була спрямована частина платежу позивача від 28.10.2008 року у сумі 273,89 грн. (69 днів затримки), від 30.10.2008 року у сумі 2 672,6 грн.(71 день затримки), від 31.10.2008 року у сумі 1716,22 грн. ( 72 дня затримки);

 - по особовому рахунку 1-5%

 - у погашення частини суми недоїмки позивача станом на 21.07.2008 року у сумі 654,41 грн. відповідачем спрямовано частину платежу позивача від 03.10.08 року у сумі 387 грн. (74 дні затримки), від 28.10.2008 року у сумі 51,68 грн.(99 днів затримки), від 30.10.2008 року у сумі 30,43 грн.(101 день затримки);

 - у погашення частини суми недоїмки позивача станом на 20.08.2008 року у сумі 614,33 грн. відповідачем спрямовано частину платежу позивача від 30.10.2008 року у сумі 128,97 грн. (71 день затримки), від 31.10.2008 року у сумі 164,27 грн.(72 дня затримки).

Також у розрахунку зазначено, що за несвоєчасну сплату страхових внесків до підприємства застосовано штраф у розмірі 20 %.

Таким чином, з наведеного вбачається, що відповідачем в порушення п.9.3.2. Інструкції спірне рішення поєднує в собі різні періоди прострочення сплати страхових внесків, за які Законом № 1058 встановлено різні відсоткові ставки штрафної санкції - 20 та 50 відсотків, що є порушенням вимог закону.

Як вбачається з матеріалів справи та що також було зазначено судом першої інстанції - визначений цим рішенням період, за який застосовано фінансову санкцію, з 21.07.2008 року по 31.10.2008 року, за умови однакової застосованої відсоткової ставки штрафу - 20%- повністю поглинає період, за який застосовано фінансову санкцію та пеню попереднім оскаржуваним рішенням № 347, (який визначено період з 21.07.2008 року по 28.08.2008 року), тобто Управлінням були двічі застосовані фінансові санкції у вигляді 20 % штрафу та пені за один і той же період.

Рішенням № 454 від 19.12.2008 року застосовано штраф у сумі 934,08 грн. (без визначення відсоткової ставки) та пеня у сумі 197,41 грн. за період з 20.08.2008 року до 3.12.2008 року.

Із розрахунку до рішення № 454 від 19.12.2008 року вбачається наступне:

 - по особовому рахунку 4%,32%,42%

 - у погашення частини суми недоїмки позивача станом на 20.08.2008 року у сумі 9882.51 грн. відповідачем спрямовано частину платежу позивача від 03.12.08 року у сумі 1541 грн. (105 днів затримки);

 - по особовому рахунку 1-5%

 - у погашення частини недоїмки позивача станом на 20.08.2008 року у сумі 614,33 грн. відповідачем спрямовано частину платежу позивача від 02.12.2008 року у сумі 251,8 грн. (104 дні затримки), від 03.12.08 року у сумі 69.29 грн.(105 днів затримки);

 - у погашення частини недоїмки позивача станом на 29.09.2008 року у сумі 576 грн. відповідачем спрямовано частину платежу позивача від 03.12.2008 року у сумі 15,17 грн.( 65 днів затримки);

Також, у розрахунку зазначено, що за несвоєчасну сплату страхових внесків до підприємства застосовано штраф у розмірі 50 %.

Так, в порушення п.9.3.2. Інструкції - спірне рішення поєднує в собі різні періоди прострочення сплати страхових внесків, за які Законом № 1058 встановлено різні відсоткові ставки штрафної санкції - 20 та 50 відсотків.

Враховуючи наведене та приймаючи до уваги вимоги ч.2 ст.19 Конституції України, п. 1 ч. 3 ст. 2, ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, відповідно до яких органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, колегія суддів приходить до висновку, що дії відповідача щодо прийняття рішень за № 347 від 23.09.2008 року , № 418 від 24.11.2008 року, № 454 від 19.12.2008 року - не ґрунтуються на Законі.

Відповідно до ч.5 ст. 106 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.

Таким чином, посилання позивача на неправомірність зарахування відповідачем поточних страхових внесків у рахунок погашення недоїмки, та нарахування у зв'язку з цим штрафу та пені - є безпідставними, оскільки законом прямо передбачено вчинення таких дій органами Пенсійного фонду у разі виникнення недоїмки у платника страхових внесків, без врахування призначення платежу, визначеного платником страхових внесків у платіжних дорученнях.

З огляду на наведене, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга відповідача задоволенню не підлягає, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін.

Керуючись ст.ст. 195, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія; -

У Х В А Л И Л А :

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області -  залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 2 червня 2009 року щодо визнання протиправним та скасоване рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області № 347 від 23.09.2008 року, № 418 від 24.11.2008 року, № 454 від 19.12.2008 року про застосування штрафу та пені до Відокремленого підрозділу

«Учбово-курсовий комбінат» Державного підприємства «Селидіввугілля» -  залишити без змін.

Ухвала набуває чинності з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, протягом місяця з дня виготовлення повного тексту ухвали, тобто з 29 вересня 2009 року.

Колегія суддів: